Viimased kommentaarid

Veab Leedukatel. Meile aga ikka jääb see 500+ kilomeetri lohisemise rõõm. Selle Rail Baltica asemel tehku korralik kiirtee Tallinn-Kaunas.

Oleneb. On naisi, kes suudavad auto täis kraami kokku shopata ajaga mil lapsed kaks jäätist ära söövad. Samas on neid kes ühe paari teksapükste ostmisel kulutavad pool päeva ostukeskuses.

Lisaksin ka veel ühe soovituse. Kui te just lapse pärast seda reisi ei tee, siis jätke ta 4-ks päevaks vanavanemate hoole alla. Saate neid päevi täiega nautida. 

Äkki kirjutate, kus olete käinud juba ? Muidu soovitame juba käidud/nähtuid kohti. Kas sõit kuulub sinna 4 päeva sisse ? Kui jah, siis eriti kaugele te ei jõua. 500€ neljaks päevaks teie seltskonnale on maa ja ilm, üks kõik kui kaugele te selle nelja päevaga jõuate.

Lisan ka ühe soovituse. Eeldades et sõit kuulub sinna 4 päeva sisse. Päev sinna, päev tagasi 2 päeva kohapeal. Malbork-Gdansk. Täitsa tehtav. Malborkist on siin kirjutatud küllalt. Elamus missugune. Seal veel Dinopark olemas lapsele. Gdansk on väga ilus linn, aga üle ühe päeva seal pole kah mõttet raisata. Äkki jõuate ka Sopotis käia ja rannas lesida. 500€-st jääb raha alles kah. Kuigi kahtlustan, et teie elukaaslane ei lase sellel juhtuda ;)

Seal on, minu kogemuste järgi, alati olnud kõige odavam kütus  Lätis teel Poola poole.

Rendiautoga on mõnus/odav reisida kui seltskonnas igaüks enda arveid maksab. Pere reisil aga sööb see rendiraha korraliku portsu eelarvest.

Sellepärast reisin enda autoga. Ja sõitmiseks ta ongi soetatud. 
Autoks siis Kia Carnival. 7 kohta. Kui kogu pere kaasas (6 inimest), siis üks iste välja staffi jaoks. Asjade jaoks ruumi vähe, aga saab hakkama kui mõistlikult võtta. Elu on näidanud, et suurem osa kaasa veetavast  kraamist on üleliigne. Katuse boksi ei kasuta. Kütuse kulu ja raskendatud parkimine maaalustes parklates ja ostukeskustes. Eelmine suvi aga käisime Slovakkia tripil ainult abikaasaga. Peale esiistmete, kõik istmed välja, madratsid sisse. Ööbisimegi ainult autos, kuigi telk oli kaasas. Super reis oli. 

Just tulime perega sealt matkamast.  Eelmine aasta sai kah seigeldud seal.

Kämpingute kohapealt. Me olime kuuekesti. 4 täiskasvanut+kaks last. Kämpingute hinnad olid pea 30€ igalpool. Zakopanes ööbisime Camping nr 97 Pod Krokwią nimelises kohas. Ärge sinna minge. Telkimiseks ei kõlba.

Slovakkia poolel sai nii mõneski ööbitud. Positiivsed kogemused :  Rijo Camping Stara Lesna. Võetakse ka hiliseid saabujaid. Saime ka soodukat, sest ainult ööbima tulime. Kõige parem kämping Slovakkias on MARA Camping. Kõik on super. Saate puhtas vees ujuda, ilma järjekordadeta duššis ja vetsus käia. Ligidal Tatra veepark, loomaaed kus lapsed saavad loomi paitada mitte ainult vahtida jne. Ligidal ka linn Liptovský Mikuláš kauplustega ja söögikohtadega. Sinna soovitangi mõneks päevaks minna.

Kindlasti külastage selles linnas Hellas nimelist greeka kiirtoidukohta. Super toidud väga soodsalt.

See MARA camping on slovakkide endi üks lemmikumaid kohti, seega juulis on rahvast palju. Äkki tasuks ette broneerida.

Camping podlesok asub kohe Slovensky raj matkarajade juures. Neid radu soovitan soojalt. Kämpingut mitte. Kallis. Dušš žetoonidega mida peab eraldi ostma. Kaks dušši kabiini meestele suure kämpingu peale. Hommikul vaevalt raatsite järjekorras seista. 


Mina valiks kah tee Wroclawi kaudu. Juba ainult sellepärast, et Berliini kaudu peab raha välja käima.

  1. Sai Poolat avastatud. Gdansk, Sopot, Gdynia, Krakow, Varssavi vanalinn, Zakopane. Poolast meeldejäävam oli Malbork. Korralikult sai Slovakkia läbi kammitud. Meeldejäävam sealt - Demänovská Cave of Liberty.
  2. Tahaks autoga tiirutada Lääne-Saksamaal, Hollandis, Belgias, Luksemburgis ja miks ka mitte jupike Prantsusmaad.
  3. Võib juhtuda et peab Inglismaad külastama. Soodne lend oleks igati teretulnud.

Ma ei saa probleemist aru. Kas Münchenis peavad olema sadaval autod sõitmiseks mägedes Austrias ? Äkki oleks siis mõistlik kuskil Austria mägedes autot rentida ? Koos kettidega.

Tsehhis on vinjett 10 päevane 310 nende raha, mis on umbes 12,5 €, mitte 20.

Suvel abikaasaga sõitsime mööda Slovakkiat. Võtsime 7 kohalisel kõik istmed välja peale esimeste ja madratsid sisse. Kõik ööd magasime autos. Magab välja küll . Mõned ööd kämpingutes, mõned bensukates. Bensukates ei tule keegi tülitama. Meil klaasid olid kaetud nii et oli kaugelt näha ei magatakse sees. Sellel suvel arvatavasti kordame aga vot ühtegi kämpingut enam ei külasta. Mõttetu raha raiskamine kui telki ei püstita. Mõne bensuka dušš oli kah etem kui kämpingutes saadav. Probleem on leida selliseid kus dušš on, mis suvel päris kriitiline. Õnneks selline koht nagu:
https://www.truckparkingeurope.com/
Olemas ka telefonile. Paned oma eelistused sisse ja viib sind ilusti kohale.

Kas jõulude aeg Poolas on üldse hea koht kus olla ? Tuginedes tuttava jutule, kes veetis kunagi jõule Praha-Varssavi külastades. Kui Prahas käis möll ja pillerkaas siis Poola pealinn oli 25.12 nagu väljasurnud. Neil oli raskusi et õhtul lahti olev kõrts leida. See ei pruugi muidugi tõele vastata.

Teeremonte näitab Google Maps vist kõige paremini. Kui oleks vaja minna momendil otse Bratislavasse, valiksin Warszawa-Krakow-Zilina-Bratislawa teekonna. Ajaliselt veits pikem, aga loodus seal minumeelest ilusam ja jääb ära Tšehhi vinjeti vajadus.

Mis tähendab ei saa. Aga haamer ? Aga roostet "söövad" vahendid ?

Kunagi sai uuritud seda asja ja sain aru nii :
Kui konks on statsionaarne, siis pole probleemi. Aga peab olema asi ka tõendatav. Mitte nii, et keevitan ise külge ja lähen. Ainult tehase poolt.
Kui on teisaldatav, siis peab ära võtma kui ei kasuta. Otsest seadust mis keelab ei ole üheski riigis aga probleemid tekkivad kohaliku kindlustusega. Kui keegi näiteks sulle tagant otsa sõidab siis nagu oleks tema süüdi, samas sina tekitasid talle põhjendamatuid lisa vigastusi jne.
Või siis sama situatsioon ja sinu kere kõver tänu sellele, et konks oli taga. Kindlustus võib vabalt keelduda sulle raha maksmast. Ilma konksuta oleks äkki ainult taga stange vahetus. Seda võib kohalik politsei sulle ka mainida. Karistada ei tohi.

Transiitviisa on minu teada 70€ nägu. See teeb juba paagitäie kütust. Mitmekesti minnes arvuta ise. Piiridel veedad kah aega, seega ajavõit minimaalne. Ise pole kasutanud. Ega kavatse kah, kui just aastase äriviisa kunagi ei tee.

Lähen isegi sinna kanti kohe. Nii hotell kui ka auto mark (peal olevad turva elemendid ) oleks teretulnud. Saaks mingeid järeldusi teha.

Sellist asja mõistlik ikka ette soetada. Ise tegin kohe netis peale auto ostu, teades et kui mitte kohe siis kunagi ikka tuleb Saksamaale reis. Mida ka teistele soovitan. 6€ pole raha ja auto kindalaekas ruumi ei võta. Isegi läbisõidul võib tekkida soov kuskile linna sisse sõita, aga seal pea igas suuremas linnas need Umweltzone-id. Kuulujuttude järgi pidid Saksa kleebekad ka Tšehhis kehtima hakkama, kui see asi seal kunagi täies mahus rakendub.

Sai just ööbitud Poolas mõned ööd. Malborkis telkisime sellises kohas nagu http://www.malbork-kemping.eu/, mida ka soojalt soovitan. Auto, telk, 2 täiskasvanut ja 4 last ( tegelt 3+3, 18 aastase tütre valetasime aasta nooremaks, keegi ei kontrolli ) läks maksma 70 zlotti. Plats täis poste elektri pistikutega, nende kasutamise eest keegi midagi lisa ei küsinud, vähemalt meilt.
Gdanskis olime 2 ööd. Esimene öö Camping "STOGI" nr 218. Seal oli saadaval 5 inimese maja, maksma läks 190 zlotti. Mürarikas kämping. Väga halb internet. Järgmise öö telkisime selle kämpingu vastas ( seal 3 või 4 kämpingut kõrvuti ), öö eest võeti 140 zlotti. Palju vaiksem ja WiFi korralik. Telkimiseks vabu kohti oli, aga julgen oletada, et rannailmade saabudes kuskil juuli lõpus võib ilma ette registreerimata nendes kämpingutes koha leidmine olla problemaatiline.

P.S Kes tahab kämpida enne Poola sisenemist kuskil, soovitan sellist kohta nagu SASNAVA camping. Kodulehte neil pole aga nime järgi leiab telefoni, mille teel käib ka asjaajamine ( venekeelega saab hakkama, inglise mitte nii hästi ). Plussiks see, et perenaine võtab ka hiliseid ööbijaid vastu. Muidu peale 22.00 enamus kämpinguid kinni. Tema aga kuni 23.00 tuleb ise kohale kui ta just seal pole. Meie olime sunnitud aga 00.00 jõudma. Helistasime, ta ütles et mingit probleemi, minge pange telk püsti, keegi õiendama ei tule. Seal telkimise alale on vaba sissepääs, mingeid väravaid/aedu pole. Uuris mis kell me plaanime ärgata. Hommikul oli ilusti kohal kokkulepitud ajal, tegi vajalikkud pesemisruumide uksed lahti. Muidu telkimine seal, tema sõnade järgi on 10€. Siis kui meie käisime puudus soe vesi mingi avarii tõttu. Meilt ta võttis 7€. Muidu väga vaikne ja rahulik koht.

Kahjuks midagi enamat ei oskagi soovitada. See oli meil esimene reis põhja Poola. Ja väga lühikene. Kindlasti peab kunagi uuesti ettevõtma. Plaan oli kontrollida, kuidas 5 aastane vastu peab. Peab küll, võib ka pikemalt ja kaugemale sõita. Söögikohti ei oska kah soovitada. Seekordne reis oli puhtalt kiirtoidu peal. Malborkis ainult Mac esindatud, seal ka käisime.

Just tulime tagasi põhja Poolast. Malborki kindluse külastamiseks soovitaksin plaanida rohkem aega. Rahulikkuks kindluse ja ekspositsioonide tutvumiseks jäi meil 3 tunnist tugevalt puudu. Kell 19.00 pannakse uksed kinni. Ja kui kaasas kuni 10 aastased lapsed, siis Malborki linnas olevat Dinoparki tasuks külastada. Meie 5 aastane poiss oli sillas.

Neljapäeviti on Berliinis "tänavatoidu festival" Markthalle Neun-is, Eisenbahnstraße 42/43. Kohustuslik külastamiseks. Muidu Berliin on nii rikkaliku ja odava tänavatoiduga, et mingis peenes kohas ei raatsigi raha ja aega raisata. Sai istutud sellises kohas: http://brauhaus-georgbraeu.de/
Kohapeal pruulitud ja väga hea õlu, saksa rahvustoidud. Hinnad head. Päevapraad koos õllega ja pitsi "Korn" viinaga oli 10€.

Mõtlesin, ei kirjutaks enda hiljutisest kogemusest bookinguga ja tühistamise tasuga.
Nimelt oli broneeritud korter nädalavahetuseks Vilniuses pool aastast ette. Saabumine 31.03. Nädalavahetus 100 € , maksmine kohapeal. Tasuta tühistamine 17.03, või 50 € tühistamise tasu. Tekkisid tervise probleemid ja olin sunnitud tühistama 28.03
Bookingust tuli kiri, et peaks nagu 50 maksma, aga et nemad teevad omaltpoolt kõik et asi oleks mulle soodsam ja oli lisatud link hotelliga suhtlemiseks. Kirjutasin siis neile, seletasin põhjust ja vabandasin ebamugavuste pärast. Järgmine päev tuli bookingust kiri, et midagi maksma ei pea.
Äkki oli majutaja nii heasüdamlik. Aga äkki booking jälgib asja ja kui majutaja jõuab sama perioodi sama tasu eest uuesti välja rentida, siis nad tasu ei tohi võtta. Oleks nagu liig kasuvõtmine.