Kes vähegi on lennanud, teab, et lennujaama turvakontrollis on üks käsipagasisse unustatud veepudel üldiselt väga no-no. Aga viimasel ajal veepudelitele või muudele vedelikele osades lennujaamades enam isegi väga ei reageerita. Milles on asi?
Vedelikupiirangu ajaloost
Kuigi lennureisijad võtavad 100 ml vedelikupiirangut lihtsalt häiriva paratamatusena, pole see alati nii olnud. Vedelikupiiranguid hakati sisse viima alles pärast 2001. aasta septembris New Yorgis toimunud kaksiktornide ründamist. Täna tundub muidugi, et see ongi alati nii olnud.
Kompuutertomograafia säästab reisijaid
Tänaseks on aina kasvav arv lennujaamasid turvakontrollis juba kasutusele võtnud või võtmas uue kompuutertomograafial baseeruva 3D läbivalgustustehnoloogia, kus vedelikke ja elektroonikat pole enam vaja pagasist eraldi välja võtta ja turvakontrollist saab läbi ka varem keelatud vedelikega.
Esmajärjekorras jõuab 3D tehnoloogia muidugi suurtesse lennujaamadesse, aga ka Helsingi Vantaa lennujaamas on see juba kasutuses, Stockholmi Arlanda lennujaamas võetakse see kasutusele 2023. aastal. Saksamaal võetakse uus seni testimisfaasis olnud läbivalgustustehnoloogia Müncheni, Frankfurdi ja Kölni lennujaamades kasutusele selle aasta lõpus või uue aasta alguses. Ka Dublinis ja Amsterdamis on uued seadmed kasutuses. Ühendkuningriigi lennujaamades peavad täiustatud läbivalgustusseadmed kasutusel olema 2024. aasta suveks. Ka USA-s on lennujaamad seadmeid uuendanud või uuendamas.
Turvakontrolli läbimine kiireneb
Uus läbivalgustustehnoloogia võimaldab lennujaamade turvakontrolli läbida senisest kiiremini. Aga seadmete uuendamine nõuab paratamatult aega ja nii tuleb harjuda, et mõnda aega võib mõnes turvakontrolli sabas vedelikud ja elektroonika välja võtta ja mõnes mitte.
Kokkuvõtteks
Ajal, mil paljud reisijad lendavad ainult käsipagasiga, on šampoonide kombineerimine miniatuurpudelitesse või väikese hambapasta leidmine kaubandusvõrgust üks paras tüütus. Õnneks hakkab see probleem nüüd lahenema, aga üleminekuajaks tasub arvestada vähemalt 2 aastat. Ja arvata on, et uuem läbivalgustustehnoloogia ei jõua igasse maailma lennujaama ühesuguse kiirusega.
Foto: Finnavia
Loe ka: Hüvasti lennurežiim! Euroopa Liit lubab mobiiltelefonid lennukis.
Kas vedelikupiirang ei tulnud mõned aastad pärast torne? Siis kui mingi tüüp plaanis lennuki pardal pommi meisterdada?
See oli jah 2006. a. vedelike segajate arestimise järel. Ülejäänud maailm lisaks ÜK-le ja USA-le lisandus vist sujuvalt aasta jooksul, et piiranguid ühtlustada.
Praeguseks on kasvanud tõesti terve põlvkond reisijaid, kes ei mäletagi ammuseid aegu enne piirangut. Varem veeti linnast ostetud punased veinid kõik turvaliselt käsipagasis koju, et ei peaks riiete pärast muretsema. Esimest korda Etioopiast tulles oli mu käsipagasi peamiseks sisuks hulk väikseid nunnusid kohalikke õllepudeleid erinevatelt firmadelt, mida siis sõpradele jagada. Oh aegu ammuseid :)
Hästi!
Jagage palun kogemusi. Saab siis Vantaa lennujaama turvakontrollist läbi, kui poolik kotis?
Aitüma!