Alates 2025. aasta aprillist on Ühendkuningriiki reisimiseks vajalik ETA
veigo
veigo
13. sept 2024 07:58

See, et varsti on Ühendkuningriiki reisimiseks vajalik elektrooniline reisiluba ehk ETA (Electronic Travel Authorization), on teada olnud mõnda aega. UK ETA käivitus 2023. aasta novembris ja seni on see toiminud Lähis-Ida riikide kodanikele. Nüüd avaldas Ühendkuningriigi valitsus ajakava, kunas ETA laieneb Ameerika ja Euroopa riikide kodanikele.

Alates 8. jaanuarist 2025 hakkab ETA kehtima 49 põhiliselt Ameerika riigi, aga ka Jaapani, Iisraeli, Austraalia ja Uus-Meremaa jaoks. Alates 2. aprillist 2025 on elektrooniline reisiluba Ühendkuningriiki sisenemiseks vajalik Euroopa riikide kodanikele. Elektroonilist reisiluba saab taotleda alates 5. märtsist 2025.

Mida ETA võimaldab?

Elektrooniline reisiluba ehk ETA võimaldab Ühendkuningriigis viibida kuni 6 kuud turismi, äri või lühiajaliste õpingute eesmärgil. ETA on mitmekordseks sisenemiseks 2 aasta jooksul eeldusel, et pass seni kehtib. Passi aegumisel ja uue passi puhul tuleb taotleda uus ETA. Oluline on teada, et ETA tuleb taotleda ka transiidi puhul.

Mida ETA taotlemiseks vaja on?

ETA taotlemise info on kirjas valitsuse kodulehel. Taotlemiseks on vajalik:

  • pass (mitte koopia sellest)
  • ligipääs oma e-maili kontole
  • deebet- või krediitkaart, Apple Pay või Google Pay

Üles tuleb laadida:

  • passist tehtud foto
  • taotleja mobiiliga tehtud portreefoto. Alla 9-aastaste laste puhul fotot ei nõuta.

Reisi detailid vajalikud ei ole. Grupireiside puhul peab iga reisija esitama eraldi taotluse.

Kuidas ETA-t taotleda?

ETA-t on võimalik alates 5. märtsist taotleda kas mobilliäpis (Google Play / App Store) või internetis.

Maksumus ja töötlemisaeg

  • ETA taotlemine maksab 10 naela ehk ~12 eurot. ETA on kohustuslik kõigile, ka sülelastele.
  • ETA normaalne töötlemisaeg on 3 tööpäeva.
  • Positiivse vastuse korral saabub kinnituskiri e-mailile.

Kuidas ETA-ga seni on läinud?

Nagu märgitud, Lähis-Ida riikide kodanikele ETA juba töötab. Nutikad Jordaania kodanikud asusid seda ära kasutama selleks, et reisida Ühendkuningriiki asüüli taotlemiseks, töötamiseks või mõnel muul mitte-ETA eesmärgil. Seetõttu jordaanlastele ETA väljastamine lõpetatakse ja nad peavad taotlema viisat.

Murelikud ollakse ka Londoni lennujaamades. Heathrow teatas augustis, et Lähis-Ida riikidele juba kehtiva ETA tõttu läbis lennujaama 90 000 transiitreisijat vähem. Heathrow vaatenurgast ETA vähendab nende konkurentsivõimet.

Põhja-Iirimaa turismiametnikud jälle kardavad, et ETA juurutamine võib neilt viia kuni 25% turiste.

Nägemist Inglismaa! Koht kus kunagi sai käidud pea iga kuu... ja viimati aasta tagasi jalgpalli vaatamas.... ei hakka tegema selleks eraldi luba, et sinna saada ja usun, et ka paljud teised... lisaks usun, et ka Ryanair ja Easyjet leiavad võimaluse lennutada inimesi Tenerifele ilma Inglismaa külastuseta...

0
2

Tegelikult plaanib ka Euroopa Liit rakendada sarnast süsteemi, mille nimi on ETIAS ning mis kehtiks ka Ühendkuningriigi kodanikele. See pidi juba sel aastal rakenduma, aga nüüd on asi edasi lükatud, võib-olla läheb 2025. aastal käiku. Seega tekitakse ebamugavusi mõlemal pool.

0
0

ÜK idee tuli jah EL-ilt. EL andis juba ammu teada, et kohe-kohe tuleb selline süsteem nagu USA-s ja veel mitmes riigis. Peale Brexitit anti teada, et ÜK kodanikud peavad ka tulevase süsteemiga liituma. ÜK tegi otsuse hiljem, aga sai asjaga varem hakkama. Seega peavad EL-i kodanikud hakkama varem ETA-t taotlema kui ÜK kodanikud ETIAS-t.

Ryanairil ja Easyjetil on suht suva, kuidas eestlane Kanaaridele saab. Need liinid ÜK-st on ikkagi eelkõige kohalikele mõeldud. See on jah teatud piirkondade omapära, et soodsaks odavlennuks tuleb kasutada mitmeid pileteid, et sihtkohta kohale saada. Enamik lennukis istujaid on üsna konkreetselt vaid punktist punkti lendamas,

2
0
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased