trip-krainetrip-ukraine-dark

Balile rajatakse veel teinegi lennujaam

Aeg on üles soojendada 2019. aastast pärit uudis, kus oli juttu Indoneesia puhkusesaarele Balile plaanitavast teisest lennujaamast. See oli aeg, kui iga aasta tõi Balile aina rohkem turiste, mistõttu Denpasari lennujaam töötas pidevalt võimsuse piiril. Tookord oli jutt plaanist rajada Balile veel teinegi lennujaam, mille ehitus pidi algama 2020. aastal ja valmis pidi see olema 2022. aastal. Koroonapandeemia või mõned muud põhjused lükkasid selle ajakava uppi, aga tundub, et nüüd on uue lennujaama ehitusel kopp juba maasse löödud.

Bali põhjarannikule Kubutambahani küla lähedale ehitatav lennujaam on mõeldud eelkõige odavlennufirmadele, teised lennufirmad jäävad lendama Denpasari. Odavlennufirmad muidugi kõige õnnelikumad pole, sest 95% turistidest peatub vähemalt seni saare lõunaosas ja infrastruktuur sinna jõudmiseks pole just parim.

Põhja-Bali lennujaama finantseerib ja ehitab Hiina riiklik ehitusfirma China Construction First Group. Võib vaid oletada, mida hiinlaste finantsabi Bali tulevikule tähendab, sest tänaseks on arenguriikides juba piisavalt kogemusi selle "abiga". Näitena võib tuua kasvõi Kambodža, kus kunagine mõnus rannakuurort Sihanoukville hävitati hiinlaste poolt täielikult vaid paari aastaga. Samamoodi võib Balist või Põhja-Balist tulevikus kujuneda koht, kus domineerib Hiina turist ja tegutseb Hiina turismimaffia.

Uue lennujaama vastu protestis ka Kubutambahani külavanem, põhjendades, et uus lennujaam hävitab nende küla traditsioonilise eluviisi. Aga ega üks külavanem Hiina raha vastu saa. Uus lennujaam peaks Balil valmima 2024. aastal. Võimalik, et mõne aasta pärast ei tunne me saare põhjarannikut enam äragi.

Bali uue lennujaama ehituse algus langeb aega, kus välismaalastele on Indoneesiasse reisimine tehtud kas raskeks või võimatuks ja Bali puhul muutus asi täielikuks farsiks. Pärast saare formaalset taasavamist turismile avastati, et sinna ei toimu ühtegi rahvusvahelist lendu, sest lennufirmad ei näinud põhjust lennata kuhugi, kus pidevalt muudetavad sisenemisreeglid tekkisid kellegi suva järgi. Üsna kindel siiski, et peagi olukord muutub, sest sel aastal on Indoneesias tulemas mitmeid suurüritusi, mille toimumise muudaks praegune piirav poliitika kui mitte võimatuks, siis vähemalt väga keeruliseks.