Berliini Tegeli lennujaam on alates 15. juunist suletud

Berliini peamine õhuvärav Tegeli lennujaam on alates 15. juunist ajutiselt vähemalt kaheks kuuks suletud. Lennujaama opereeriv FBB tegi sellise ettepaneku mitu nädalat tagasi, nüüd nõustusid plaaniga ka omanikud (Berliini ja Brandenburgi liidumaad ja Saksa föderaalvalitsus). Sulgemise põhjuseks on soov lendude puudumisel raha säästa – sulgemisel säästetaks iga päevaga umbes 200 000 eurot.

Sulgemise ajal hakkab kogu lennuliiklus toimuma Berliini Schönefeldi lennujaama kaudu, mis seni oli põhiliselt odavlennuliinide koduks. Schönefeldi kolitakse ka kõik valitsuse lennud.

2019. aastal oli Tegeli lennujaam reisijate arvu poolest Saksamaa neljas lennujaam, kui seda läbis üle 24 miljoni reisija. Praegune olukord on sellest kaugel – päevas jagub Tegeli ja Schönefeldi lennujaama peale kokku vaid 2000 reisijat.


Tegeli lennujaam praegu. Foto: Kitty Kleist-Heinrich

Kuigi Tegeli sulgemine on formaalselt ajutise iseloomuga, kahtlevad kõik, kas seda üldse kunagi enam avatakse. 31. oktoobril on planeeritud Berliini uue Brandenburgi lennujaama avamine ning siis peaks kõik lennud sinna viidama nagunii. Koroonaviiruse tõttu on BER avamistähtaeg küll veidi kahtlusi tekitanud, kuid praeguse seisuga see kehtib.

Tegeli lennujaamale ei oleks see esimene kord sulgemisele minna. Brandenburgi lennujaama 2011. aastasse plaanitud valmimise järel pidi Tegel suletama juba 2012. aastal. Vahepeal on Brandnburgi lennujaama aina edasi lükkuvatest avamistest saanud üleriiklik nali ja häbiplekk, ehk seekord saavad sakslased siiski hakkama (või nalja jätkub kauemaks).

Berliini südalinnale suhteliselt lähedal asuval Tegeli lennujaamal on Berliinis omajagu toetajaid. 2017. aastal läbiviidud referendumil toetas enamus Tegeli paralleelset toimimist Brandenburgi lennujaamaga. Referendumi tulemus pole siiski juriidiliselt siduv.

Praeguse Tegeli lennujaama asemele plaanitakse tehnoloogiaparki, tööstust ja elumaju. Tegemist saab olema linna suurima arenduspiirkonnaga.

Tegeli lennujaama kohta leiab huvitava fotoalbumi Tagesspiegel.de lehel.

Kahju, mulle Tegel meeldis, Katusel oli tasuline vaateplatform, rajapoolses tiivas sai trepist üles viiendale korrusele minna, kust sai vaatemängu tasuta jälgida. Viimastel aegadel muidugi oli Tegel liiga ülekoormatud.  Lootsin  juunis viimast korda sealt lennata, kui ostsin TXL-TLL pileti Air Balticuga 18. juuniks.  Panin mööda kolme päevaga, ei vedanud.

Ega sinna põhiterminali poleks ilmselt nkn enam saand, sest kogu Tegeli allesjäänud vähene liiklus käib juba praegu ainult C-terminali kaudu.

Mulle endale meeldis ka see katusepealne vaateplatvorm väga.