Kui elamiskulud tõusevad ja meie kliima ei pruugi alati parim olla, siis kus Euroopa otsas ennast sisse seada, et mõnusalt soojas pensionipõlve veeta?
Välismaal kinnisvara aitav osta veebileht Property Guides tegi selles plaanis uuringu ja leidis, et Euroopa pensionäridel on kõige odavam valida teiseks koduks Türgi. Türgi pakub vaatamata suurele inflatsioonile ikkagi kõige odavamat äraelamist (võin kinnitada, et Istanbuli puhul see ei kehti).
Nagu igasuguste uuringute puhul, sõltub tulemus metoodikast. Antud juhul vaadati lisaks elukallidusele ka haiglakohti 1000 inimese kohta, tasuta arstiabi kättesaadavust ja kuritegevuse taset. Ja roheruumi linnades.
Türgis saab hakkama keskmiselt 488 euroga kuus.
Teisel kohal pensionäride jaoks on Saksamaa. Mitte sellepärast, et elu seal väga odav oleks, aga rohelist pinda on linnades palju ja haiglakohti samuti. Ok, arvestame. Rohelus pensionipõlves on ju mõnus.
Kolmandal kohal on Kreeka. Järgnevad Hispaania ja Itaalia.
Kuni 30-aastastele noortele on Euroopas parim koht Malta. Siin arvestati ööelu aktiivsust, internetist allalaadimise kiirust ja õlle hinda. Keskealistele (31-60 aastat) on head kohad Itaalia, Saksamaa ja Hispaania.
Antud uuringu puhul tuleb mainida, et see kattis 19 Euroopa riiki, Eestit ja kogu muud "Ida-Euroopat" selles uuringus Euroopa sisse ei arvatud. Suuremas osas Aasias asuv Türgi seevastu on igati hea vana Euroopa riik. Kuigi tuleb mainida, et Türgi idaosas, kuhu eriti ei satuta, on hinnad kohati päris müstiliselt odavad. Viimati sai Vanis hooajaväliselt viibitud 4-tärni hotellis 5 euro eest (ei, siin pole numbriga eksitud).
Uuringu metodoloogia: "The 19 countries were chosen based on their general popularity with British expats, according to Property Guide’s experience and expertise".
Tore teada, et Türgi on Euroopa ja Ida-Euroopa ei ole. ELi kuulumine ja sellega kaasnevad hüved alates isikuvabadustest kuni ravikindlustuseni ei lähe üldse arvesse.