Indoneesia plaanib Komodo muuta juuraajastu pargiks

Indoneesias asuva Komodo rahvuspargi ümber, mis on maailma suurima sisaliku Komodo varaani elupaik, on viimastel aastatel liikunud kõikvõimalikke ideid. 2019. aasta alguses avaldati plaan sulgeda Komodo saar alates 2020. aasta jaanuarist külastajatele üheks aastaks, et kasvatada varaanide, aga ka nende ühe põhilise saaklooma, Timori hirve arvukust. Plaaniks see jäigi.

2019. aasta sügisel tuldi lagedale ideega muuta Komodo saar premium sihtkohaks, kuhu pääsemiseks tuleks vormistada 1000 dollarit maksev aastane rahvuspargi liikmekaart.

Nüüd on mõtted läinud veelgi ulmelisemaks. Nimelt plaanib Indoneesia valitsus Rinca saarele ehitada 1,3 hektari suuruse juuraajastu tüüpi pargi, mis läheks maksma 6,5 miljonit dollarit (5,5 miljonit eurot. Jurassic Parki stiilis kohaga üritatakse üsna läbinähtavalt ära kasutada Komodo rahvuspargi aasta-aastalt kasvanud populaarsust. Kui 2008. aastal külastas seda 44 000 inimest, siis 2017. a. juba 119 600 ja 2018. a. ligi 177 000 turisti (kellest 121 409 olid välismaalased) ehk ühe aastaga kasvas pargi külastajate arv ligi 1,5 korda. 2018. aastal olid rahvuspargi tulud 32 miljardit IDR ehk üle 2 miljoni euro.

Looduses on erinevatel andmetel säilinud 4000 – 5500 Komodo draakonit. Neid leiab Komodo rahvuspargis asuvatel Komodo, Rinca, Nusa Kode ja Gili Motangi saartel ning naabruses asuval Florese saarel. Komodo rahvuspark loodi 1980. aastal, et kaitsta ohustatud loomi, kes on planeedil elanud miljon aastat. 1991. aastal nimetati see UNESCO maailmapärandi nimekirja.


Rinca saar

Rinca elanikud pole uuest teemapargist just suurimas vaimustuses. Nende traditsioonide kohaselt tuleb elada koos varaanidega nende loomulikus elukeskkonnas. Ehitustööd võivad muuta loodust ja varaanide elukohti, mis nende arvukusele kuidagi kasuks ei tule. Kohalikud turismi- ja keskkonnaaktivistid on plaanile avaldanud tugevat vastuseisu, sest see sündis ilma nende ja UNESCO-ga konsulteerimata. Selle taga nähakse tundmatute investorite (igaüks võib ise arvata, mis riigist), kuid mitte kohalike loodusturismile pühendunud ettevõtjate huve.