Kreekas nõutakse ebaseaduslikult hõivatud randade vabastamist
veigo
veigo
10. aug 2023 08:04

Aina rohkem kreeklasi ühineb protestidega, kus nõutakse vaba ligipääsu taastamist riigi randadele. Protestiliikumine sai alguse Rhodoselt, levides sealt Parosele, Naxosele, Kreetale, Atikasse ja Chalkidikesse.

Kreeklasi frustreerib, kuidas erakohvikud ja -ärid hõivavad ebaseaduslikult suuri ja tihti kõige ilusamaid tükke randadest, paigutavad sinna lamamistoolid ja päikesevarjud ning küsivad nende eest üüratuid summasid. Nendele, kes päikesevarju eest maksta ei soovi, polegi sisuliselt ruumi jäetud.

Näiteks Kreeta Falasarna rannas, mida loetakse Kreeka üheks ilusaimaks rannaks ja mis asub Natura 2000 kaitsealal, on 80% rannaalast hõivatud kohvikute, restoranide ja baaride poolt. Tegevusloa puudumine ei sega neil küsimast kuni 60 eurot päikesevarju ja kahe lamamistooli eest. Lisaks on olemas veel "VIP-tsoonid", kus rannatoolide eest küsitakse 120 eurot.

Falsarna rand juulis 2023 (Tripadvisor)

Kreeka seadused ei tunnista erarandasid ja üheski rannas ei tohi kommertstegevus hõivata rohkem kui poole rannast. Ülejäänud rand peab olema vaba juurdepääsuga kõigile. Nüüd on kasumijahil baariomanikud lisaks randade ebaseaduslikule hõivamisele asunud ära ajama ka ennast rannatoolide kõrval sisseseadnud puhkajaid, muutes päevitamise eest maksmise sisuliselt möödapääsmatuks. Seetõttu pole imestada, et protestidega on ühinenud ka turistid.

Randade vabastamist nõudev liikumine, mis on nimeks saanud Towel Movement (Käterätiku liikumine) on tekitanud pingeid ka Kreeka sisepoliitikas. Opositsiooniline SYRIZA on asunud liikumist toetama ning häbistab hiljuti valimisvõidu saavutanud Uus Demokraatia parteid randades toimuva seadusetuse pärast.

Randade vabastamise nõudvat liikumist kajastatakse agaralt ka Kreeka telekanalites. Näitena Kreeka Rahvusringhäälingu uudis.

Surve alla sattunud Kreeka valitsus on lubanud probleemiga tegelema asuda, kinnitades, et randades kehtivaid seadusi hakatakse nüüd jõulisemalt rakendama ja randu inspekteeritakse senisest rohkem. Aeg näitab, kas Kreekale omane vaba juurdepääs randadele ka reaalselt teoks saab.

Korful Sidari ranna ääres olid reas baarikesed, millede kõrval rannatoolide poole uhked sildid "Free Sunbeds for our Customers". Rannatoolide lauakesel menüü kokteilidest, Mojitost Zombini, hinnad paar aastat tagasi 7-10 eurot väikese plasttopsi sisu eest. Tõesti, rannatoolid olid merepiirini, nii et võta või jäta. Huvitav, kui alkoholi ei tarbi, siis vist ei saakski seal olla.

3
0

Ega Kreekas pole rannas üldjuhul tõesti ilma päikesevarjude ja rannatoolideta midagi teha. 7-10 eurot on sealses hinnaskaalas odav. Ja drink selle hinna eest lisaboonus. Ega alla 10 euro reeglina ei saa. Kui just hotellil eraranda pole või hilisõhtul ei lähe (siis enam ei küsita).

Aga parimates randades võib nö prime time'il hind küündida küll 40-80 euroni, mõnedes kohtades on veel kallim. Rekordhind mida tean on ühes Ateena lähedases hotellirannas ja seal ulatub see ligemale 200 EUR-ile. C'est la vie!

1
0

Samosel olid pea igas rannas tasulised lamamistoolid. Komplekti eest küsiti 5-8 eurot, mõnel pool olid need jooke ostes tasuta. Tavaliselt muudes piirkondades oleme poest ise rannavarju ostnud, aga kuna seal varjud mugavalt igal pool ning lisaks oleks sealne pidev tugev tuul oma varju ilmselt ära lõhkunud, siis ei olnud mõtet. Peloponnesosel olime igal pool oma varjuga, rannad olid märksa vähem organiseeritud. Rannabaaride lisaplussiks on WC ja duši olemasolu, tasuta neid teenuseid kasutada ei saa.

0
0

Käisin selles rannas. Ruumi oli maa ja ilm oma rannalinaga olla. Ei vasta tõele see jutt Falasarna ranna kohta, et ei saa kuhugi pikali visata ilma maksmata.

0
0
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased