Lennud Gironasse on saamas ajalooks

Hispaania

Paljud eurooplased ei suuda nimetada Hispaanias Costa Bravas ühtegi linna, kuid teavad seal sellegipoolest toredat väikelinna nagu Girona. Sel lihtsal põhjusel, et see on Ryanairi suurimaid lennubaase Hispaanias, kust on ühendus ka Tallinnasse. Seda ühendust vist peatselt enam pole, sest Ryanair on otsustanud lende Hispaanias kõvasti koomale tõmmata.


Girona tänav

Ryanairilt ametlikku infot selle kohta pole, odavlennufirma on teavitanud töötajaid, et alates 8. jaanuarist pannakse kinni Ryanairi lennud Las Palmasesse, Tenerife South, Lanzarote ja Girona lennujaamadesse. Kui Kanaaride puhul on asi enam-vähem selge – sulgemine toimub – siis Girona puhul on info kuidagi ebalev. Aga eeldaks siiski, et ka seal lõpetatakse.

Siin võib tekkida küsimus, et kuidas siis nii, et Hispaania parimad puhkusekohad enam inimesi ei tõmba? Jah, puhkajatel on teatavad trendid ja nii edasi, Ryanair viitab Boeing 737 MAX lennukite viibimisele, kuid antud juhul tuleb põhjuseid vist otsida kusagilt mujalt.

Ryanairi lennud olid kõvasti subsideeritud

Girona lennujaam on Barcelona järel olnud aastaid Kataloonia number 2 lennujaam. Veel enam - see on olnud Ryanairi üks suurimaid lennukeskusi terves Euroopas. Aga sel positsioonil on olnud ka teatav hind ja selle hinna on kinni maksnud Hispaania maksumaksja.

Girona polnud lennujaamana enne Ryanairi tulekut just kõige kuulsam. Ometi õnnestus seal vaid kuue aastaga lendajate arvu kümnekordistada – 2002 oli neid 557 tuhat, tippajal 2008 aga üle 5 miljoni. Viimasel ajal on reisijate arv kõvasti kahanenud. 2018. aastal oli reisijaid veidi üle 2 miljoni, neist 1,44 miljonit lendas Ryanairiga.

Ryanair ei lenda Gironasse niisama. Kohalik omavalitsus maksab sellele kõvasti peale. Mitte päris otse lennufirmale, aga muul moel. Kataloonia reklaamid lennukis, lennujaama laiendused ja muu selline. 2012- 2016 toetasid katalaanid Ryanairi 8 miljoni euroga aastas. Sellele lisaks ka muud kulud.

Kuid see ei pruugi Kataloonia omavalitsusele kõige paremini lõppeda, sest Girona lennujaam on Euroopa Komisjoni uurimise all ebaseadusliku riigiabi andmise tõttu. Kui süüdistus aluse leiab, tuleb see raha "Euroopasse" tagasi maksta.


Cadaques

Ryanairi lende on mõjutanud ka see, et Barcelonast Prantsusmaa piirile on võimalik saada kiirrongiga ja Barcelona osatähtsus reisijate arvu poolest on Kataloonias ajaga vaid kasvanud.

Igatahes on Girona sulgemine meile paha uudis. Costa Brava on avastamist väärt sellegipoolest. Tõeliselt lahe kant.


Salvador Dali muuseum Figuereses

Mis selle jutu mõte võiks olla, on see, et odavad lennud Maltale, Küprosele või kuhu iganes ei pruugi olla igavesed. Kasutage see võimalus paarikümne euro eest lennata ära - homme ei pruugi seda olla. Soodsad pakkumised leiab Trip.ee soodukate rubriigist.

Kahju, väga kahju. Sai just piirkonnaga aktiivsemalt tutvutud ja otsustatud kindlasti tagasi minna. Hea hinnatasemega kuurordid, läheduses olev Andorra, Barcelona ise jne. Imestasin, et lennujaamas oli nii vähe rahvast ja üsna vähe väljuvaid lende. Nüüd siis põhjus selge.


Otsides järgmiseks talveks lende Gironasse, sai selgeks, et lähim võimalus on lennata Barcelonasse, mis ei ole Andorras suusatamiseks enam parim valik.

Jah, Costa Brava on tõeliselt lahe. Sinna läheks alati tagasi. Kunagi  sai L'Escalas villa üüritud  - ainult parimad mälestused.

Kas Barcelonasse hakkab siis Tallinnast otse saama või endiselt ümberistumisega?


Plaanisin ka just Girona kaudu järgmine suvi Andorrat külastada...

Ja 100% kindel, et baaside sulgemine = liinide sulgemine? Praegu müüb FR pileteid Kanaaridele ja Gironasse järgmise aasta oktoobri lõpuni.

Huvitav, kuhu see kodanik kolitakse:Ta ka juba aastaid Ryanairi piloot, baseerub Gironas.