Ilmselt tuleb paljudele üllatusena, et Eestile üsnagi lähedal asub demokraatlik riik, millega meil seni puuduvad diplomaatilised suhted. Selle tunnustamata saareriigi teeb eriliseks seda läbiv piir, mis on ajaloolistel põhjustel kujunenud üsnagi omapäraseks. Jutt käib Märketi saarest Läänemeres.
Märket on kaljulaid Ahvenamaa läänepiiril, olles ühtlasi Soome läänepoolseim maismaapunkt. 3,3 hektarilise pindalaga kaljune taimestikuta laid on umbes 350 meetrit pikk ja 150 meetrit lai, selle kõrgus on kuni 2 m.
Märket on jagatud Soome ja Rootsi vahel vastavalt 1809. aasta Hamina rahulepingule. Kuna saart ümbritsevad madalikud ohustavad laevaliiklust, ehitasid soomlased sinna 1885. aastal majaka. Et Märketit loeti üldiselt mittekellegi maaks, ehitati tuletorn saare kõrgeimasse kohta, mis juhuslikult asus Rootsi poole peal. Kuigi formaalselt Rootsis, ei pidanud rootslased seda kunagi enda omaks, majaka eest hoolitsesid soomlased.
100 aastat ei häirinud selline olukord mitte kedagi, kuid 1985. aastal otsustasid Soome ja Rootsi piiri regulaarse ülevaatuse käigus selle tegelikkusele vastavaks korrigeerida. Rootsi pakkus majakat Soomele, millega Soome ka nõus oli. See tingis vajaduse piirijoont muuta, aga tingimuseks oli, et säilib kummagile riigile kuuluv pindalaosa ning esialgne rannajoon ja kalapüügiõigused ei muutu. Tulemuseks oli selline omapärane sik-sakiline piir.
Et asi saaks veelgi segasem, jaguneb Märketi Rootsile kuuluv osa Uppsala lääni ja Stockholmi lääni vahel. Nii on maailma väikseimal kahe riigi vahel jaotatud meresaarel kokku kolm erinevat omavalitust ja kaks erinevat ajatsooni. Kuna majakas töötab automaatrežiimis, on Märket alates 1979. aastast asustamata ja väga suurt halduskoormust saare administreerimisega ilmselt ei kaasne.
Soome-Rootsi piir Märketi saarel (https://barrysborderpoints.com/market-island/)Vähem on teada, et saarel on välja kuulutatud Märketi Demokraatlik Vabariik (soome keeles Märketin Demokraattinen Tasavalta). Märketi presidendiks on Börk Bergman (mis pole õige nimi) ja saare deviisiks on "Mitä vittua?" (Mida kuradit?), kuna just nii olevat Börk Bergman reageerinud Soome-Rootsi piirijoont nähes. Et selline kole piir kahe riigi vahel kaotada, kuulutati 2022. aastal välja Märketi Demokraatlik Vabariik.
Küll aga on Märket väga populaarne raadioamatööride seas, kes loevad saare Soomele kuuluvat osa eraldiseisvaks nii Soomest, Ahvenamaast kui Rootsist. Seetõttu on sealt tehtud raadioühendused väga kõrge prestiižiga, sest see on eraldi "riik". Kord-paar aastas käivadki raadioamatööride ekspeditsioonid Märketil, tehes sealt kümneid tuhandeid raadioühendusi üle terve maailma.
Tegelikult oli vist selle piiri muutmise peamiseks põhjuseks olnud see, et soomlased tahtsid ehitada mingit kuuri sinna generaatori jm varustuse hoiustamiseks, aga täis peaga ehitasid kuuri kogemata valele poole majakat ja nende sara sattus ka rootslaste maale.