Võib-olla olete märganud, et reisilt naastes tundub teekond kuidagi lühem, kui minnes? Kui lend puhkusesihtkohta tundub kohati lõpmatu, siis sama pikk tagasilend möödub justkui kiiremini. Ning pole tegelikult vahet, kas lennata, sõita autoga või liikuda jala või kui pikk teekond on – tagasi jõuab kohale alati kuidagi kiiremini, kasvõi Tallinna ja Tartu vahel sõites või kodupoodi minnes ja sealt tulles.
Tagasiteekonna kiiremat möödumist kutsutakse "tagasireisi efektiks" ja Kyoto Ülikooli teadlased uurisid, miks me seda kogeme. Selleks salvestasid nad jalutaja kehakaameraga kolm umbes 26 minuti pikkust filmi kolmest teekonnast. Kaks teekonda olid identsed, kus tagasitee kulges mööda sama marsruuti, kolmanda teekonna puhul toimus tagasipöördumine erinevat marsruuti mööda.
Järgnevalt näidati filme kahele grupile meestele: ühtedele seda filmi, kus tagasitee oli sama, teistele seda, kus tagasitee oli erinev. Testis osalejatel, kellel kella polnud lubatud kasutada, paluti iga kord öelda, kui nende arvates on möödunud 3 minutit. Testi lõpus tuli küsimustikus veel hinnata, kas teekondade pikkus tundus erinev.
Tulemus: ainult need, kes nägid filmi, kus tagasitee oli sama, hindasid tagasiteekonda alati lühemaks.
Teadlased seletavad tagasireisi efekti tekkimist sellega, kuidas meie mälu reise tunnetab. Kui teekond tundub tuttav, näib aeg mööduvat kiiremini. Inimesed on esimese reisi puhul sageli liiga optimistlikud, mistõttu reis tundubki liiga pikk. Sama teed tagasi pöördudes mõeldakse, et see võtab jälle kaua aega, ja kui see ei tundugi nii hull, näib aeg mööduvat kiiremini. Seega ei sõltu tagasireisi efekt aja mõõtmisest, vaid kuidas me mälule toetudes aja kulgemist hindame.
Kas oled samuti tagasireisi efekti kogenud?
Tundub, et ma ujun vastuvoolu e mulle pigem tunduvad tagasitulekud alati venivad ja pikemad. Lennukiga reisides sõltub aeg ikkagi otseselt lennu- ja ümberistumise aegadest. Aga maadmööda reisides on see tunne peaaegu alati, et see aeg muudkui venib ja venib, sest puhkus on seljataga ja ees ootab hall argipäev :)
Kui tulla lennukiga Põhja-Ameerikast, siis on ikkagi tagasitee pikem, sest reeglina jääb lendude vahele öö. Põhja Ameerika poolele aga saab ühe päevaga, seega tundub sinnasõit alati lühem kui tagasitulek. Aasia poole lennates on jälle vastupidi. Ja kui on Okeaaniasse minek, tundub teekond mõlemat pidi pikk. Euroopa-sisestel lendudel oleneb tõesti lennuaegadest. Kui näiteks hommikuse lennuga välja lennata, siis võib juba lõunaks kohale jõuda (k.a ümberistumisega). Tagasi tulles aga tavaliselt väga varajast lendu ma ei vali, pigem lendan päeval või õhtupoole. Kuna Tallinnasse jõuavad viimased lennud ka päris hilja, siis tundub kuidagi pikem kui varahommikul minnes, ehkki ma tegelikult ei ole üldse hommikuinimene.
Mulle tundub ka tagasitee alati lihtsam ja kiirem millegipärast- mitte, et ma ootaks kojuminekut. Tavaliselt tahaks mina küll veel pikemalt reisil olla- ükskõik kui pikk see reis siis ka ei olnud.