Myanmar – turismibuum, mis ei saabunud
veigo
veigo
29. aug 2018 04:16

Peale seda, kui Myanmar/Birma 2012. aastal turismile avanema hakkas, sai riigist ülemaailme sensatsioon. Ühtäkki kirjutati Myanmarist kõikjal ja riigile ennustati turismivaldkonnas suurt edu. Kuigi osad piirkonnad jäid reisijatele endiselt suletuks, kogeti riigis midagi turismibuumi taolist. 2013. aastal saabus Myanmari üle 2 miljoni turisti ehk poole enam, kui aasta varem. Riiklik turismi arengukava seadis eesmärgiks aastal 2020 saavutada külastajate arvuks 7,5 miljonit.

Kiirelt kasvanud turistide arv tõi esile turiste teenindava infrastruktuuri puudujäägid. Eelkõige puudutas see majutuskohtade nappust, mis reageerisid kiire hinnatõusuga. Paari aastaga tekkis Myanmarist maailma meediasse kuvand, et muidu tore riik, aga majutus on kehv ja ülehinnatud. Sellele vaatamata kasvas turistide arv aasta-aastalt. Sellele aitas kaasa ka uute lennuliinide avamine, eelkõige Kagu-Aasiast, Lähis-Idast ja Hiinast.

Täna on seis selline, et turismi kohta Myanmaris saab öelda kõike muud, kui "buum". Myanmarile pandud lootused pole täitunud ning täna maadlevad kõik Myanmari lendavad lennufirmad madala täituvuse ja ülepakkumisega. Rahvusvaheliste lendude täituvus 2017. aastal oli kõigest 60%. Kahel kõige tihedamal liinil, Yangonist Bangkokki ja Singapuri, oli täituvus 65%. Kahel ainsal kauglennul, Yangonist Dubaisse (Emirates) ja Dohasse (Qatar Airways), jäi täituvus alla 50%.

Näis, kaua lennufirmad sellist täituvust taluvad. Igal juhul on Kagu-Aasiast juba vähemalt aasta jagu olnud pidevalt suurepäraseid pakkumisi Yangoni ja Mandalaysse igalt Kagu-Aasia suuremalt lennuväljalt ja absoluutselt kõikidelt sinna lendavatelt lennufirmadelt. Soovid odavalt lennata Bangkokist – palun! Kuala-Lumpurist? Veel soodsam! Singapurist! Pole probleemi! Soovid lennata äriklassis? Miks mitte! Malaysian Airlines viib Kuala Lumpurist Yangoni kohati ka alla 200 euroga. Emirates ja Qatar on oma pakkumistes olnud tagasihoidlikumad, kuid aeg-ajalt on neilgi päris häid hindu.

Goktheik Bridge

Myanmari turismile on kindlasti andnud kõva tagasilöögi Rakhine’i osariigis valitsusvägede ja rohingya peamiselt moslemist vähemuse vahelistest kokkupõrgetest vallandunud põgenikekriis. See on mõjutanud eelkõige eurooplaste ja ameeriklaste reisiotsuseid, kelle arv on viimase paari aasta märgatavalt langenud. Selle aasta esimese 6 kuuga on Prantsuse, Saksa, Suurbritannia ja Itaalia turistide arv võrreldes 2016. aasta sama perioodiga kukkunud keskmiselt 15%.

Myanmaris on turismi languse põhjuseks identifitseeritud teisigi põhjuseid. Tõsi, Myanmari siselendude suhteliselt kõrged hinnad välismaalastele ärritavad. Odavama otsa majutuse ja reisiinfo nappus on ja ei ole probleemid, kuid tänavatoidu halba kvaliteeti ei õnnestunud küll näha. Võrdluses teiste Kagu-Aasia riikidega pole häbeneda küll midagi.

Pyin Oo Lwin. Eine odavas kohas kahele

Kuna Euroopa turistide arv on languses, otsitakse Myanmaris alternatiivseid turismiallikaid. Päris loogiline, et pilgud pöörduvad Aasiasse ja eriti sinna, kus suur turg taga ja raha rohkem. Eelkõige on sihikul Lõuna-Korea, Jaapani ja Hiina turistid.

Samal ajal teeb Myanmari valitsus arusaamatuid otsuseid. Näiteks kehtestati hiljuti nõue kõikidele Jaapani, Lõuna-Korea, Hiina, Hongkongi ja Macau passi omanikele näidata saabumisel sularahas ette 1000 USD. See nõue kaob alates 1. oktoobrist. Samast päevast alates on Myanmar viisavaba Jaapani ja Lõuna-Korea kodanikele.

Kuigi Myanamri saabivate turistide arv on vähenenud, toimub riigis hotellide ehitamise buum. Aastaid tagasi laineharjal tehtud investeerimisotsused saavad sammhaaval teoks. Selle aasta juuni seisuga on Myanmaris 1666 litsentseeritud hotelli 66913 toaga. Neist 510 hotelli on avatud viimase kolme aastaga.

Hotellide asukohad on siiski väga kontsentreeritud. Pooled hotellid asuvad kõigest neljas peamises turismikohas – Yangonis (399 hotelli), Mandalays (215), Taunggyi/Inlay-s (148) ja Bagan/Nyaung-is (85). Tõsi, väljaspool neid kohti välismaalasi palju ei näe.

Uusi hotelle ehitatakse aga aina juurde. Sel aastal avatakse järjepanu uusi ja suuri hotelle. Kohale on jõudmas ka selline ikooniline kaubamärk nagu Peninsula (avatakse 2020 või 2021 Yangonis). Kuigi Yangonis on 189 hoonet identifitseeritud kultuuripärandina, pole kuulda olnud, et see asjaolu kedagi soovitud kohta ehitamast oleks takistanud.

Myanmar on fantastiline riik, kus on tohutu kultuuripärand, väga mõnusad inimesed ja hea köök. Ka hinnatase on tegelikult väga mõistlik ja inglise keelega saab kenasti hakkama. Hetkel tundub, et läänemaailma meelsus on taas samas kohas, kus nii 10 aastat tagasi, kus Myanmari reisimist välditi peamiselt poliitilistel põhjustel. Igaühe enda otsus.

Vaata ka: Maailma suuruselt teine Buddha kuju Myanmaris

Tänud Veigo jagamast! Minu jaoks väga tähtis reisi sihtkoht! 3 korda käidud juba, aga kisub ikka sinna. Märkasime isegi, et majutus on soodsamaks läinud ning nüüd jälle plaanis järgmisel aastal.

1
0

Tuleb nõustuda. Minu jaoks on Myanmar Kagu-Aasia parim sihtkoht. Midagi seal on.

1
0

Panid mulle nüüd veel rohkem pisiku pähe- viimane kord Sittwes ja Mrauk Oo- s oli päris kustumatu elamus- väljaspool ohtralt kõnnitud radu. Mõtlesime siin endamisi, kas Laos v Myanmar, aga nüüd tõid pisara silma Myanmari meenutamisega ning kaalukauss jälle sealpool.

1
0

Kui Balit rõhutatakse, kui hingele pai ja hingamise maad, siis seda ma kahjuks Balil ei tajunud nii väga, küll leidsin selle endale ootamatult Myanmarist. Ütleks nii, et Myanmar on uus Bali.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased