Aasta lõpul ilmub erinevates väljaannetes rohkelt soovitusnimekirju, kuhu järgmise aasta reisiplaane tehes võiks minna. USA turule suunatud reisijuhtide kirjastaja Fodor’s koostab aga vastukaaluks No Liste ehk nimekirju kohtadest, kuhu reisimist võiks vältida. Aastate jooksul on sellest nimekirjast läbi käinud enamik maailma populaarseid kohti.
2024. aasta mitteminemise nimekirjas on kolme tüüpi kohad, millele turismil on negatiivne mõju: liigturism, reisimisega kaasnev prügimajandus ning veevarustatus ja vee kvaliteet.
Veneetsia
Veneetsia on liigturismi käes aastaid ja võimetu probleeme lahendama. Turismimaksu küsimist ja külastajate arvu piiranguid on korduvalt edasi lükatud, kuid ilmselt ei aita ke need Veneetsia ülerahvastatust vältida.
Ateena, Kreeeka
Kreeka kõige populaarsem vaatamisväärsus Ateena Akropol on ülerahvastatud ning rahvamassid kahjustavad Ateena ajaloolist keskust. Akropoli naabrusest on kadumas traditsiooniline kohalik elu. Alates 2023. aasta septembrist on Akropoli külastajate arvul siiski piirangud.
Fuji mägi, Jaapan
Jaapani üks sümboleid on hooajal ülerahvastatud, paljud ronijad seavad ennast mäkke tõustes ohtu. Kuni piiranguid pole, on Fujit parem imetleda distantsilt.
San Gabrieli mets, California, USA
Los Angelese lähedasest metsast pidi saama avatud roheoaas, kuid piisava finantseerimise puudusel on see nüüd täis prügi ja graffitit. Kuna töötajaid napib, aitavad prügiprobleemi lahendada vabatahtlikud.
Ha Long Bay, Vietnam
Vietnami populaarsemaid turismikohti tõmbab aastas ligi miljoneid huvilisi. 2022. aastal külastas kuulsat lahte üle 7 miljoni turisti ja sel aastal prognoositakse külastajate arvuks 8,5 miljonit. Paadikruiisidega kaasneb paraku märkimiväärne hulk reostust plastikpudelite, ühekordsete toidunõude ja veepinnal ujuva diisli näol.
Atacama kõrb, Tšiili
Tšiilis asuvat Atacama kõrbe reklaamitakse kui maailma ühte kõige romantilisemat sihtkohta, kuid romantika kõrval võtab võimust suht räpane saladus. Tšiili on Lõuna-Ameerika suurim kasutatud rõivaste importöör. Kuna tekstiili ei tohi ametlikele prügimägedele viia, veetakse mittemüüdavad rõivajäägid Atacama kõrbesse. Riideprügimägi kõrbes on kasvanud suuruseni, et on kosmosest satelliidipiltidelt selgelt nähtav.
Ülemjärv, Suur järvistu, USA/Kanada
Pindalalt maailma suurimat mageveejärve mõjutavad sisstungivad võõrliigid, vee kiirest soojenemisest tingitud järve õitsemine ja liigturism. Kalastuspiirangud hävitavad järveäärsete kogukondade traditsioonilist elulaadi.
Ganges, India
Hindude püha jõe ääres elab üle 500 miljoni inimese, jõe vahetus ümbruses luuakse 40% India SKT-st. Samas on see India kõige reostatum jõgi, kuhu iga päev läheb meeletus koguses puhastamata reovett. Seda vett kasutatakse siis põllumajanduses, joogiks ja majapidamistes. Lisaks tuhastatakse jõe ääres surnuid. Gangese äärde aset leidvad palverännakud ja pidustused tekitavad hulganisti prügi, Gangese kaudu jõuab ookeani erakordne hulk plastikjäätmeid (Yangtze järel teine koht maailmas).
Koh Samui, Tai
Koh Samui palmidega ääristatud rannad on turistide lemmikud, kuid viimase 12 kuu jooksul on saarel erakordselt vähe sademeid olnud, mis on tekitanud veepuuduse. 70% veest tarbivad hotellid ja restoranid, kohalikele kehtivad vee kasutamise piirangud ning vett tuleb osta kalli raha eest.
Ateena ja Akropoli osas- turiste on küll ja üsna palju, kuid enamikul ajal aastast mitte siiski liialt palju. Novembrist-aprilli alguseni on turismi madalhooaeg ja siis ei saa küll öelda et nii Ateenas kui Akropolil oleks turiste ülemäära massiliselt. Jah neid on küll ning Akropoli piletijärjekorras (kui just netist pole ette ostnud) tuleb ikka ca 10-30 min seista, kuid see pole midagi erilist paljude teiste kohtadega võrredes (näit Eiffeli torn, Sagrada Familia või kasvõi Pariisi Disneylandi atraktsioonid). Südasuvel on aga väga kuum ja see aitab hoida külastajate arvu enam-vähem mõistlikkuse piires. Eks aeg-ajalt on ka Akropol (ja kohati ka Ateena) veidi turistidest ülerahvastatud, kuid ma ütleks et reeglina ja enamuse ajast on see ikkagi üsna mõistlikkuse piires.
Ma ise mõtleksin hoolikalt järele näiteks sellesama Pariisi Disneylandi ja Eiffeli torni, hiliskevadise kuni varasügisese Praha, suvise Mallorca jne osas. Need kohad kus turiste väga palju ning autentsus seetõttu küsitav, sest ümbritsevad kohalikud on ka paljuski kohaliku turismitööstuse elemendid.
Aga tõsi ta on, et Atacama kõrbes ja Gangese ääres nagu ka enamikes teistes siin äramärgitud kohtades pole ma kahjuks käinud.
Varanasi ehk oma ehedust ei ole kaotanud. Vaatamata kõigele mainitule ma siiski külastaks. See on ikka suht autentne ja ehe.
San Pedro de Atacama.
See, et kuskil siin on mingi prügimägi, tähendab ju seda, et kuskil siin on prügimägi. Calamasse maandudes oli tõesti näha prügi täis teeääred ja seal ei olnud mitte ainult riided, vaid ka diivanid jne. jne.
Aga selle tõttu anda soovitus San Pedro de Atacamasse mitte minna on ju lollus. Vähemalt turistikad kohad on rahvuspargis täitsa korralikud. Mõnes kohas kohtab üksikut prügi, aga turistide hordi arvestades on see ikkagi köömes.