Perearsti saatekirjaga tehtud koroonatesti ei tohi reisimiseks kasutada

Terviseameti teatel on inimesed hakanud pöörduma perearsti poole, et haiguse tuvastamise asemel kasutada negatiivset testitulemust hoopis turismireisideks. Viimastel nädalatel on perearsti saatekirjaga tehtud testi alusel genereeritud sertifikaati kasutanud umbes 10 protsenti reisile minejatest. Ära kasutatakse ka lähikontaktseks registreerimist ja selle alusel tasuta testimisele pääsemist.

Perearsti saatekirjaga tehtud testi alusel genereeritud sertifikaadi reisimiseks kasutamine ei ole lubatud ning on karistatav väärteona. Rikkujaid on terviseameti teatel võimalik karistada aresti või kuni kolmesaja trahviühikuga ehk kuni 1200 euroga. Reaaluses nii kaugele ilmselt ei jõuta, sest trahvimine eeldab iga juhtumi asjaolude tuvastamist.

Piiril on võimalik kontrollida, kas reisile mineja on testi eest tasunud ise või kasutanud perearsti saatekirja. Reisimiseks vajalikule sertifikaadile kuvatakse automaatselt tellimuse tunnus.

Perearsti saatekirjaga testimine on suunatud vaid haigussümptomitega inimestele, et tuvastada kiirelt haiged ja suunata need nakkuse edasikandmise vältimiseks isolatsiooni. Sama kehtib ka lähikontaktsete testimise puhul - eesmärk on välja selgitada võimalik nakatumine, et tõkestada viiruse levikut Eestis.

Perearsti ja lähikontaktse saatekirja alusel testi tegemine on inimese jaoks tasuta, reisimiseks vajaliku tasulise testi saab teha endale sobiva teenuseosutaja juures.

Allikas: ERR

Mitte kusagil pole näinud viidet sellisele seadusele. Ilmselgelt on tegu mingi ametniku luuluga.

Postimehe artikkel viitab karistusseadustiku paragrahvile 218

Aga ausalt, olgu selle seaduslikkusega kuidas on, aga eetiline see ka ju pole, kui juba planeerid reisi, kas siis reisieelarvesse ei mahu ära  see 59 eurot, mida küsib Synlab tasulise testi eest?

Eetika on täpselt just see küsimus millega peaks täna tegelema. No siis küsime, et kas PCR-testi, kui logilistiliselt kohmaka ja kalli meetodi – mis kõigele lisaks sunnib inimesi isolatsiooni ka sellistel juhtudel kui inimene ei ole nakkusohtlik – monopoliseerimine ei ole mitte ebaeetiline? Lisaks kerkib ka küsimus, et kas selline rabe meetod on kõige sobivam viis pandeemia ohjamiseks.

Juba jupp aega on käibel piisavalt usaldusväärsed kiirtestid, mis PCRist 2-3 korda odavamad.
https://www.err.ee/1608151345/koroona-kiirtestid-joudsid-apteekidesse-muugile

Loogiline oleks, et mida rohkem inimesi ennast kahtluse korral testiks, seda selgem pilt oleks ka "rääkivatel peadel" ja võib-olla suudaksid muneda mõne otsuse, mis mõjutaks päriselt pandeemia kulgu.
Kui test on odavam, mugavam, kiirem, siis selgelt oleks ka inimestel huvi "eetiliselt" käituda ning vähem rehepappi teha.

Aga see uudis testi tegemise eest mitmesaja euroga karistamisest on ilmselt ikka aprillinali... (?)

Viidatakse jah karistusseadustikule, aga enne peab ikka muud seadust rikkuma kui KarS-iga kellelegi kallale saab minna. Ja vaat seda seadust ma tahaks näha kus on kirjas, et tasuta testiga reisile minna ei tohi ja et selle teo eest saab paragrahv 218 järgi karistada. Lugege seda paragrahvi ja saate isegi aru, et see on absurd. 

Võltsitud testi eest karistamine on aga täiesti arusaadav ja sellistele peaks küll täie rauaga väänama.

Nõus, absurd. Aga viimane aasta on olnud valitsusele viljakas, selle sõnniku pealt idanevad üha uued ideed, mis kahjuks ka pikema jututa (mõtteta) ellu rakendatakse... nii on ka selle säädusega... ehk siis nagu selgub ei olegi aprillinali...

Vandeadvokaat Gilkmani kommentaar: https://majandus24.postimees.ee/7215629/vandeadvokaat-glikman-terviseameti-trahviahvardusest-see-on-seaduse-suvatolgendus?_ga=2.175685857.254139938.1616926685-921197282.1611084409

... osundan ;

Eksitakse õiguse algtõdede vastu

_Sertifikaadi ettenäitamise süüteoks muutmise osas eksitakse veel mitmete ülikooli algkursusel omandatavate õiguse algpõhimõtete vastu. _

Esiteks, sertifikaati kasutatakse välismaal, kus Eesti jurisdiktsioon puudub. Teiseks, jääb mõistetamatuks, kuidas saab objektiivseid meditsiinilisi andmeid sisaldava sertifikaadi ettenäitamise fakt iseenesest olla väärtegu.

Siinkohal, kui lubate, sooviksin tsiteerida klassikuid: "Mida vähem tunneb inimene säädust ja mida vähem tunneb säädust inimest, seda parem mõlemale"

Sorry, aga millal hakkab meie valitsus, riigikogu, teadusnõukogu ja teised tõeministeeriumi kojamehed viimaks sisuliselt pandeemia ohjamisega tegelema? Selle asemel, et niigi ära vintsutatud rahval ajusid treida?

Samasuguste geniaalsete ideevälgatustega jätkates on üsna selge, et "suvi jääb ära".

Esiteks, sertifikaati kasutatakse välismaal, kus Eesti jurisdiktsioon puudub

See väide ei pea paika, sest test tuleb ette näidata Tallinna lennujaamas lennukile pääsemiseks.