Piiriületaja ankeet tuleb täita enne tagasilendu Eestisse

Terviseameti peadirektori korraldusel tuleb nüüd tervisedeklaratsioon esitada juba enne seda, kui inimene alustab reisi Eestisse. Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul hakatakse deklaratsioone kontrollima enne, kui inimene Eestisse suunduvale lennukile pääseb, kirjutab ERR.

Tundub, et asi peaks olema üheselt arusaadav – enne tagasilendu Eestisse on vaja minna Terviseameti iseteenindusse, täita ära ankeet, kus on reisija kontaktandmed ja info riikide kohta, kustkaudu Eestisse saabuti, saada selle kohta e-postile kinnitus ning esitada see digitaalselt või paberkandjal lennujaama check-in-is.

Kui hakata aga veidi põhjalikumalt uurima, siis on Terviseamet suutnud ühe lihtsa nõude edasi kommunikeerida sedavõrd segaselt ja vastuoluliselt, et see tundub kohati lihtsalt uskumatu.

Tervisedeklaratsioon või piiriületaja deklaratsioon?

ERR-i uudises on läbivalt juttu tervisedeklaratsioonist. Seega ei ilmunud see sõna sinna juhusliku valestikuulmise tõttu, vaid võib arvata, et just nii see ajakirjanikule edastatigi.

Samas Terviseameti iseteeninduses pole tervisedeklaratsioonist sõnagi, jutt on hoopis piiriületaja ankeedist või piiriületaja deklaratsioonist. Need ullikesed, kes hakkavad Tervisameti lehelt otsima tervisedeklaratsiooni täitmise võimalust, seda otsima jäävadki. Mis põhjusel tekitada täiesti tarbetu segadus?

Kunas piiriületaja deklaratsiooni täita saab?

Kui vaadata Tallinna Lennujaama kodulehele, siis leiab seal kõikide uudiste sabas info, et reisilt saabudes täida ära piiriületaja deklaratsioon elektrooniliselt. Ankeeti saavad täita nii Eesti isikukoodiga inimesed kui riiki saabuvad välismaalased ning seda saab hakata täitma 24 tundi enne Eestisse saabumist. Info 24 tunni kohta leiab ka Politsei.ee lehelt.

Kui aga vaadata Terviseameti iseteenindusse või kodulehele, siis saab lugeda, et piiriületaja deklaratsiooni saab täita kolm päeva enne Eestisse saabumist või saabumise päeval.

Jälle on kusagilt liikvele läinud kaks üpris erinevat versiooni.

Kunas piiriületaja deklaratsiooni elektroonilise esitamise nõue kehtima hakkas?

  • ERR-ist: Alates esmaspäevast (19.04) tuleb tervisedeklaratsioon (ehk siis piiriületaja deklaratsioon) esitada juba enne reisi alustamist.
  • Veel ERR-ist: lennufirmadele teatati Eesti uutest regulatsioonidest teisipäeval ehk ka deklaratsiooni võidakse küsida alates teisipäevast (20.04).
  • Ja veel ERR-ist: suure tõenäosusega antakse lennufirmadele veidi aega kohanemiseks.

Mida peaks reisija sellise info sasipuntraga peale hakkama? (Tegelikult jõustus Terviseameti korraldus 05.04.2021).

Kas deklaratsioon tuleb eelnevalt täita või ei?

Loeme ERR-ist: Kui tänasel hetkel lähevad lennukile inimesed, kes ei ole seda deklaratsiooni täitnud, siis nad jätkuvalt saavad täita selle Eestis kohapeal.

Loeme Terviseameti 4.04.2021 korraldust nr 1.1-15/21/39 Piiriületaja deklaratsiooni esitamise tingimuste muutmine: Kui isik ei saa esitada punktis 1.2 nimetatud andmed Terviseameti iseteeninduse kaudu elektrooniliselt, siis esitab ta andmed paberkandjal. Väljatrükitav ankeet on kättesaadav https://www.kriis.ee/. Järelevalvet teostava ametiisiku nõudmisel on piiriületaja kohustatud esitama piiriületaja ankeedi.

Niisiis, kui kusagil välismaal nõuab check-in-i töötaja lennukisse pääsemiseks näha digitaalset kinnitust piiriületaja deklaratsiooni täitmise kohta või selle väljaprinditud ja täidetud versiooni, aga reisijal pole seda esitada, tekivad suure tõenäosusega tarbetud probleemid.

Miks saabub info alles nüüd?

Terviseameti korraldus piiriületaja deklaratsiooni muutmiseks on allkirjastatud 4. aprillil 2021 (pühapäev, muide) ja jõustus 5. aprillil. ERR-i uudis on 20. aprillist. Kuigi reisimine pole hetkel kaugeltki peateema, kulus reisijatele olulise info edastamiseks üleriigilisse meediasse mingil põhjusel 2,5 nädalat.

Kokkuvõtteks

Midagi on tõsiselt mäda Terviseameti kommunikatsiooniga. Piiriületaja deklaratsiooni täitmise mõte ja selle elektroonilise täitmise vajadus inimeste hajutamiseks saabumisel on täiesti arusaadavad, kuid infojagamine selle kohta tundub üks suur katastroofipiirkond. Tekib küsimus, kuidas on üldse võimalik ühe näiliselt nii lihtsa asja kohta edastada sedavõrd palju segast ja vastuolulist infot? Võimalik vastus: kala hakkab mädanema peast.

Väike uuring näitab, et tegemist on korralduse muutmisega, mis võeti vastu 16.04 ja hakkas kehtima 19.04. Äkki see link töötab - https://adr.rik.ee/ta/fail/9167902/subfile/0

Sellega lisati eelmisele korraldusele punkti 1.3 kaks lauset - Rahvusvahelist reisi tegeva transpordivahendi abil Eestisse reisiv piiriületaja esitab punktis 1.2 nimetatud andmed võimalusel enne transpordivahendisse sisenemise nõuete kontrolli ja reisi algust. Muu transpordivahendi abil Eestisse reisiv piiriületaja esitab punktis 1.2 nimetatud andmed võimalusel enne reisi algust. Ilusti on kirjas, et andmed tuleb esitada võimalusel :) Seega, kui võimalust ei ole, siis ei esita ja täidad paberi Tallinna lennujaamas.

Ma eelmist korraldust ei viitsi otsida. Tõenäoliselt seda polegi ja on lihtsalt VV korraldus 282, mida see korraldus nüüd täpsustab vms. Kas see praegune korraldus midagi ka reisija jaoks muudab? Minu arust mitte. Seal on täpsustused protseduuride jm kohta, aga koos ülalmainitud muudatusega reisija jaoks nagu muutust ei ole. Kellel on võimalus, see tegi ka enne selle internetis. Kellel ei olnud, aga ei viitsinud kohal trügida, see printis välja ja täitis juba varem ära. Ja see, kes seda ka ei viitsinud, osanud jne, teeb ikka lennujaamas.

Antud korraldusega midagi IATA süsteemis tõenäoliselt muutuda ei saa. Hetkel on seal samuti kirjas, et deklaratsioon tuleb esitada kas check-inis või Eestisse saabudes.

Pole vist üllatav, et Terviseameti lehel korralduse muudatuse kohta viide puudub? (05.04. kehtima hakama pidanud määrusele on link siin). Järelikult kehtis 2 nädalat nõue, et ilma deklaratsioonita lennukisse ei pääse. 

1.3. Piiriületaja esitab punktis 1.2 nimetatud andmed Terviseameti iseteeninduse kaudu elektrooniliselt. Terviseameti iseteeninduse keskkond on kättesaadav veebilehelt https://iseteenindus.terviseamet.ee/. Järelevalvet teostava ametiisiku nõudmisel on piiriületaja kohustatud esitama iseteenindusest saadud kinnituse.  

1.4. Kui isik ei saa esitada punktis 1.2 nimetatud andmed Terviseameti iseteeninduse kaudu elektrooniliselt, siis esitab ta andmed paberkandjal. Väljatrükitav ankeet on kättesaadav https://www.kriis.ee/. Järelevalvet teostava  ametiisiku nõudmisel on piiriületaja kohustatud esitama piiriületaja ankeedi. 

Esimesest võimalusest ei sõnagi ehk lihtsalt seadusandlik praak. 

IATA Timatic jääb check-in-i käitumisjuhiseks nagunii. Seal on selline info: Passengers must present a completed “Travellers Questionnaire for the prevention of the spread of COVID-19" at check-in or upon arrival.

Algses korralduses https://www.kriis.ee/sites/default/files/terviseameti_korraldus_04.04.21.pdf pole ka midagi sellest, et lennukile ilma ei pääse. Need punktid on piiriületuse kohta ja see toimub Eestisse jõudes. Esitad elektrooniliselt, kui seda teha ei saa, siis esitad paberil. Kuna piiriületus toimub siis, kui PPA dokumente kontrollib, siis võid selle internetis või paberil täita ka Tallinna lennujaamas järjekorras seistes.

Mida see muudatus reaalselt muudab, sellest ma aru ei saagi :) Äkki lihtsalt täpsustab, et sa võid kõike seda teha vabalt alles Eestisse jõudes.

Nii see vist ongi. Esialgu polnud selgust, et saab ka Eestis, hiljem seda täpsustati. Aga lihtsalt hämmastav, et Terviseametis allkirjastatakse tuimalt mitmetimõistetavad pooltoored korraldused. Huvitav, kes ja kunas aru sai, et midagi hästi ei klapi? Niisama ei hakata paar nädalat hiljem dokumente muutma.

See pole ainult Terviseamet. Sellega tegelevad kõik ametid, ministeeriumid jne. Tegelikult on see osa seadusloomest ja tegijal juhtub nii mõndagi. Enamasti pole seal mingit pahatahtlikust ega hoolimatust. Tavainimene ei kohtu kunagi enamike selliste korralduste ja määrustega ning seega ei saa ka teada, kuidas neid vigasid märgates korrigeeritud on jne.

Praegu on teatud alade vastavad dokumendid kõrgendatud täehelepanu all ja seega näeb väga huvitavaid asju, millest muidu kunagi teada ei saa. Legendaarne näide on Aasa tööõnnetus, mis lubas sügisel lühikeseks ajaks tellimuslennud kõikjale maailmas :) Kui selgus, millele alla oli kirjutatud, siis järgnes meeletu häma ja lennud tühistati uuesti kõik ära. Või siis see, et ÜK-st tulijatel puudus tegelikult kohustus testiks ja isolatsiooniks juba peaaegu kaks kuud enne aprilli algust, kui keegi märkas, et 282-s on tõesti kirjas, et see punkt on juba koroonanumbriga välistatud. Muudatus kaotas aprilli alguses selleks ajaks ammu mõtte kaotanud punkti.

Mingi siseinfo järgi peaks IATA süsteemis alates eilsest olema lauses - Passengers must present a completed “Travellers Questionnaire for the prevention of the spread of COVID-19" at check-in or upon arrival. - or muudetud and-iks. Aga no ma tõesti ei näe seda kusagil.

Huvitav. Peab paari päeva pärast kontrollima. Praegu oli igal juhul selgelt or.

Tänase Helsingi-Tallinn kl. 10.20 Finnairi “erilennu” väravas ikka küsiti  selle deklaratsiooni olemasolu ja hoiatati vôimalike trahvide eest Eestis. Samas Tallinna lennujaamas ei huvitanud see dokument kedagi.

Ega ka Finnair täpsemalt telefoni vôi väljatrükki ei kontrollinud. Vôi pigem ei jaksatud pärast lennujaama pingil veedetud ööd reisijaid rohkem piinata ;-). Eileöine 23.45  canceldati, lisaks eelnevatele Tallinna maandumiskatsetustele. Ja turisti ju lennujaamast välja hotelli otsima ei lasta... sorry kui läksin nüüd Terviseameti ja piiriületuse ankeedi teemast natuke kaugele.