tom1967

Rändur, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

56 meeldimist
6 postitust
219 kommentaari

5 külastatud kontinenti

71 külastatud riiki, 36% maailma 195st riigist

149 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Jah, ka minu kunagise Hispaania-Portugali reisi kogemuse järgi teeb Goldcar väga agressiivset lisamüüki kindlustusele. Kui plaan kõik neilt niikuinii  osta, siis ilmselt pääseb kohe kergemalt. 

Põhja ja Kesk-Itaalia liiklusel küll miskit viga ei ole.  Aga kui liigud juba Toscanast allapoole, Napoli-Rooma ja muu Lõuna-Itaalia on minu arust küll natuke temperamentsem ja võib vajada täiskaskot.

Ise samuti 5-15.08  minemas jälgides lausa 3 riigi nõudmisi (Gruusia + Läti ja Türgi transiit), aga vaevalt, et keegi täna oskab ennustada, mis piirangud tulevad nädala või paari pärast. 

Ka Eestis tulid ju need tänased ja nädala pärast rakenduvad piirangud üsna ootamatult. Seega mulle tundub, et ikkagi "Reisi targalt" ja muud "googeldamised" inglisekeelsetel saitidel ainuke variant.

Minu eilse kogemuse järgi Riias saab sees süüa küll, aga uksel pead ette näitama EU vaktsineerimispassi.

Kas voucheril ka mingi hind on?

Eile Riia lennujaamas ei vaadatud midagi aga loomulikult enne lendu Tallinnas ja Helsingi väravas vaadati nii EU vaktsineerimispassi  kui ka Covidpass.lv.

Mis aga mulle eriti Riias meeldib (Eesti riik, tehke järgi!) on kôikide kohvikute-baaride-restoranide ustel vastavalt seadusele EU sertifikaadi kontroll. 

Sa ei saa isegi siseneda suvalisse kebabiputkasse ilma tôendita, rääkimata näiteks Radisson Latvia hotelli ülakorruse baarist. Kusjuures enamik “piiksutab” QR koodi, mitte ei küsi niisama moe pärast. Ilma  serdita saab olla  vaid terassidel, kui ilm soosib ja kohti peaks olema.

Frankfurtis oli paar aastat tagasi ainuke vôimalus suhelda “lost and found” telefonil ja kuna kaotatud asjade teenus on neil sisse ostetud ehk “outsource”, siis lennujaam  ise sellega enam ei tegele (ehk Sa ei saa ka ise vôi sôpra saata lihtsalt Saksa  lennujaama asjade järele).

Sai vaid  kulleritega tingida, et kallima lennupostiga saatmise asemel pandaks saadetis auto peale ja umbes  1 nädala pärast jôudis Eestisse. Saad ka netist jälgida, milla pakk juba Poola logistikakeskuses jne. See “palju odavam” maapealne  transport maksis minul vist umbes 80 eurot. Lennukiga oleks maksnud  kordi rohkem..

Laptopi vôi raha ja kaarte täis rahakoti nimel tasub alati vôimelda. Aga kui meil näiteks reisilt ostetud 5 eurone ôlgkübar vôi 20 eur reisiraamat jäi lennukisse vôi loungesse, siis see tasub pigem kanda kuludesse ja  “lost and found”  ära unustada.

Eile vastupidisel suunal Hispaaniast Riia kaudu transiidiga Tallinna taheti Madriidi väravas enne lennule minekut näha Covidpass.lv-d, aga EU koroonapassi seal ei vaadatud.

Lätis vaja Covidpassi ikka täita, vahet pole kustkaudu liigud ja kui pikalt viibid maal vôi lennujaamas.

Kogu kevade pidi ju misiganes transiidi puhul Lissabonis PCR testi näitama, ise tegin aprillis paar korda, “testivabasse” Mehhikosse ja tagasi lennates.

Aga 1. juulist  peaks ka EU sert toimima, mul eile nii Lissaboni kui sealt Madeirale Funchalisse lennates sobis see kôikides lennujaamades kontrollidele (lisaks muidugi vaja täita neid terviseankeete).

Eile hommikul olid kôik Saksamaale väljuvad  lennud Lissaboni lennujaama infotahvlil tühistatud.

Jah, see Hispaania vorm on vaja täita. Mul oli probleeme môned päevad tagasi selle EU vaktsineerimispassi allalaadimisega nende süsteemis.. Aga QR koodi ikkagi sain ja kokkuvôttes Madriidis keegi täpsemalt ei uurinud muid dokumente, aga QR koodiga paberit vaadati küll.

Täna sisenesin Portugali,  Madriidist lendasin Lissaboni kaudu Madeirale (aga seekord ei kasuta Finnairi teenuseid). EU sertifikaadist vaktsineerimise kohta piisas, lisaks muidugi Passanger Location Card QR koodiga Portugali jaoks  ja Madeira Safe QR kood saarele minekuks (mida ka mitu korda kontrolliti).

Kusjuures Lissaboni lennujaamas kontrollisid politseinikud pisteliselt ka seda EU serti alles peale lennuväravat, seal lennuki peale mineku kitsas koridoris…Pidime  näitama ette  EU sertifikaadi ja ID kaardi, uurisid, kas serdil ikka sama nimi, mis ID kaardil.

Minu arusaamise järgi trükid digiloost selle kolmekeelse EU tõendi välja ja testi pole vaja enam.

To Luikster:  See digiloost allalaaditav kolmekeelne on jah sama asi ja Itaalia peaks sellega nüüd sisse laskma. Käisin sellisega just Lätis ja plaan samasuguse allalaaditud sertifikaadiga mõne päeva pärast lennata Madriidi ja hiljem sealt edasi Madeirale.  

Wizz kohta ei tea, aga reeglina EU-s vist kõik üritavad ikka natuke enne 2 nädalat tühistada, seega kui reis ei välju, siis vähemalt EU 261 kompensatsioonide lootus  ;-)

See “kõhutunde järgi hinnates” on päris hea ;-))…. Tegelikult muidugi halb, sest oleks vastutustundlikum ka ilma Soome reisimise või tulumaksu vähendamiseta nii oma tervise kui koroonaleviku tõkestamise suhtes koroonateste ja arste usaldada. Aga äkki tegid nalja?

Kui kindlad kuupäevad ja tead, kuhu kõige  rohlem tahad kinna, siis mina ostaks kohe miskit ära. Võimalusel oleks teinud seda juba kevadel või pigem aasta alguses. Aga mina ostan ka lennud, hotellid, rendiautod reeglina ise.  Pakettreiside puhul olen u. 20 a. tagasi käinud ka sama nädalalõpu pakettreisi viimaste lennu- ja hotellikohtade hindu edukalt tingimas. Aga kui paketil kohad täis, siis pole midagi teha.

Natuke teemaalgatusest mööda aga eilse Eesti-Läti piiril kontrollimise kohta, et  peale lôunat Iklas ei viitsinud bussist kontrollid välja tulla, ilmselt pôhjuseks kas lôunapaus vôi pigem môned vihmapiisad, seega  Iklas minu sertifikaate ei kontrollitud ( kuigi kôik vajalik oli esitamiseks olemas ).

Mytripist on Tripis palju negatiivset juttu olnud. Tegemist lotoga-siis kui reis toimub,  oledki ilmselt vôitnud selle 100 eur.

Kui aga  reis tühistatakse (nagu koroonajal liigagi tihti juhtub) või  muudetakse lennuplaan Sulle ebasobivaks, siis on paras peavalu rahade tagasi nôudmise ja kuude kaupa ootamisega Ja kuna meilidele pole vastust vôimalik saada, siis  kuude kaupa neile helistada proovides on vôimalik sôltuvalt riikidest ja sidepaketist sellesama säästetud 100 eur suurune telefoniarve tekitada..

Võiks ju veel arendada teemat, et mõni vahendaja tundub natuke usaldusväärsem või kliendisõbralikum, kui kurikuulus MyTrip aga pigem hetkel tasuks loobuda sellistest  vahendajatest. 

Pikk jutt lühidalt- olen päris palju lende OTA ehk “online travel agency”-te kaudu ostnud saades aastate jooksul omajagu soodsamat hinda, kui lennufirma oma lehel pakub. Seda nii lühikeste Tallinn-Helsingi vôi Tallinn-Riia puhul, kui ka kaugemate Euroopa vôi mandritevaheliste pikkade lendude puhul. Aga peale märts 2020 alanud “koroonaajastut” ostan pigem otse lennufirma kodulehelt ja neelan sõltuvalt reisiklassist ja lennu pikkusest selle  25-100 eur per pilet lisatasu alla.

Kahjuks ei oska konkreetselt teile sobilikku basseiniga hotelli soovitada, kuna pole ka sealkandis nüüd mõned aastad käinud, aga ise panen tihti otsinguskriteeriumisse lisaks hotelli 3-4-5 tärnidele või hinnas sisalduvale hommikusöõgile ka  tingimuseks ehk otsingu filtriks basseini “ swimming pool” ja reeglina leiab selle abil variante igas riigis / piirkonnas / linnas ja seda ka enamikult enimlevinud broneeringu lehtedelt. Pole suurt vahet, kas eelistad bronnida otse hotels.com, booking.com, agoda.com jne.  või suundud algul otsima mõne erinevaid lehti koondava lehe nagu Trivago või HotelsCombined kaudu.

Cancunis sai aprillis hakkama, kôlbas auto rentimiseks ja liikluspolitseile (kuigi igaks juhuks oli kaasa vôetud ka rahvusvaheline luba)

Täna ka ETV Aktuaalses kaameras rääkis asjatundjana meie ERR “legendaarne Läti korrespondent-reporter” Ragnar Kond, et selle covidpassi.lv lõpetamine pole veel selge, seega esialgu tuleb see 5-10 min leida, et andmed sisestada ja QR kood genereerida piiriületuseks.

Jah, oleme pikalt spekuleerinud, kas venitavad juulini või mitte. Aga vastavalt tänastele superuudistele see kauaoodatud Läti otsus taastada turism ja lasta vaktsineeritud ja 6 kuu sees läbipõdenud reisijad ilma PCR testita riiki on alates homsest reaalsus.

Sisenesin mitte Itaaliasse vaid Lätti nädal tahasi aga Synlab Tallinnas mulle väitis, et kuristamisega tehtud test on täpselt samaväärne PCR test ja sertifikaat toimib igal pool, muidu nad seda ju ei pakukski nina torkimise alternatiiviks. Kusjuures mina ei pannud mingit erinevust sertifikaadil isegi tähele, võrreldes varasemate nina testidega.

Olen sel aastal käinud Riias korra autoga ja paar korda lennukiga. Lisaks nädal tagasi tehtud tasulisele testile ja kuu aega varem, peale välismaalt tulekut, karantiini lühendavale tasuta kordustestile Tallinnas, olen aasta esimeses kvartalis samuti 1. korra käinud haigussümptomite ja saatekirja abil. Kusjuures tõesti polnud mingid väljamõeldud sümptomid vaid idee Lätti autoga sõita tekkis alles peale minu jaoks üllatuslikku, negatiivset testitulemust.

Läti riiki kohe kindlasti ei huvita, kuidas oled PCR testi teinud ja kui palju selle eest maksnud. Aga muidugi tuleb lisaks täita covidpass.lv ja sinna lisada mõjuv põhjus (mul oli reisi põhjuseks töö ja lisaks kaasas igaks juhuks piiril ettenäitamiseks ja töö tõestamiseks ka väljavõte äriregistrist, mõned tööalased lepingud-paberid ja Riia kontori võtmed ;-)) Tegelikult neid piiril muidugi keegi ei vaadanud.

Lootma peab, et kui mitte varem, siis hiljemalt 01.07 on ka lätlased loobunud PCR testist (vähemalt vaktsineeritutelt ja läbipõdenutelt). Aga tõsi on, et hoolimata ägedatest koroonapassidest teeb kahjuks iga riik oma otsused ise.