Välisministeerium täiendas 31. juulil taas riikide nimekirja, kus koroonaviirusesse suhtarv (viimase 14 päeva jooksul lisandunud nakatunute arv 100 tuhande elaniku kohta) on suurem kui 16 ning nendest riikidest saabudes või neid läbides tuleb 14 päevaks jääda eneseisolatsiooni.
Sel nädalal liitusid sellesse nimekirja uut riikidena Prantsusmaa, kus nakatumise suhtarv 100 000 elaniku kohta on 19,0 ja Malta (28,4) Prantsusmaa oli piiri lähedal juba eelmisel nädalal, Malta tegi hüppe 1,2 pealt.
Samas vähenes veidi nakatumine eelmisel nädalal samuti piiri peal olnud Ühendkuningriigis (oli 14,3, nüüd 12,6). Ohtlikku trendi näeb praegu Poolas (15,7) ja Hollandis (15,1). Täiesti omaette kategoorias on Luksemburg, kus vastav näitaja on eelmise nädala 200,8 pealt lennanud 243,4 peale.
Teised Euroopa riigid, kust saabudes on kohustus liikumisvabadust piirata:
Riigid väljastpoolt Euroopa Liitu, kust saab siseneda Euroopa Liitu:
Neist Austraalia, Kanada ja Maroko puhul rakenduvad liikumisvabaduse piirangud.
Tegelikult on muutused suuremad. Punaste riikide hulka lisandusid veel Austria (koos Viiniga, mis on hetkel üks väheseid korralikult käivitunud lennuühendusi Tallinnast) ja Šveits.
Kuna Viini kaudu lendavad ka paljud ümberkaudsete riikide külastajad, transiit aga isolatsioonikohustusest ei vabasta, siis on ka sellel oluline mõju.
Šveits ja Austria olid pikalt 15 lähedal või üle selle, lihtsalt see kahenädalane armuaeg, millal selle osas veel silm kinni pigistatakse, sai nüüd otsa.
To improved
See transiidi, just lennujaamatransiidi lugemine karantiinikohustuse hulka on sigadus ning kaheldava õigusväärtusega. Rahvusvaheliselt ei loeta riigis viibimiseks seda, kui kahe lennu vahel ei väljuta lennujaama transiitalalt.
Ka sisuliselt on lennujaamas ühed turvalisemad kohad, kuna neis tõepoolest on jõustatud reeglina maski kandmine, ilmsete haigusnähtudega reiisijaid ei lubata ning palju mõõdetakse ka kehatemperatuuri.
Jah, meie peaminister sii avaldas mõtte et see vahemaandumine ei saa kuidagi karantiinist vabastada, kuid peaministri arvamus ja tahtmine üksi ei tähenda juriidiliselt veel mitte midagi. Ehk saab selles asjas küll selgust.
Kuigi eks tõele au andes on üldse see numbri 16 põhjal karantiinikohustuse määramine rumal ja jabur. Enamim Euroopa riike kas ei tee seda üldse (meie lähedalt Soome ja Poola) või on number palju suurem (Saksamaal 50).
Hetkel üritab Eesti piirata kodanikuvabadusi pastakast väljaimetud põhjendustega.
Eks see 15 omal ajal näis turvaline. Selle käivitudes ca... 1,5 kuu eest? ainult mõni riik Euroopas oli üle ja tundus, et eks kõik tiksuvad ühiselt pigem nulli poole.
Mõne nädala eest keevitati siis see lisaklausel juurde, et 2 nädalat võib natuke üle 15 olla, siis alles lüüakse punaseks. Kui nüüd Austria ja Eesti uus suur eeskuju Šveits sellele vaatamata punaseks läksid ja aina rohkem riike selle 15 lähedal tiksub (kaasa arvatud Eesti ise), võib arvata, et lähima paari nädala jooksul tulevad mingid uued numbrid või lisaklauslid.
Number lükati 16 peale vist juuli alguses ja samast ajast on ka see 10% viga määruses. Ehk võib olla 17,6 piires ja siis veel punaseks ei lähe. Eelmine nädal seoses Austria numbri kummalise käitumisega vaatasin järgi ja asi on tõesti juba vist 6. juuli määruses kirjas. Kogu sellest Eesti koroonanumbri süsteemist on mul küllalt arvamusi. Aga mujal teemades on teistel juba andmist küll olnud :) Üks töövõit on numbriga võitlejatel juba olnud. Islandi eelmise kõrge numbri sai paika tagasi. Aga meie VMi abi oli seal olematu.