Paaril viimasel päeval on Briti meedias olnud kuumaks teemas Hispaanias Baleaari saartel käimasolev arutelu uue turismiseaduse üle. Põhiliselt puudutatakse muidugi ainult selle ühte punkti, mis käsitleb võimalust saata riigist välja korrarikkujatest turiste ning kehtestada neile mõneks ajaks sissesõidukeeld. Kuigi britte pole otseselt kusagil mainitud, saadakse justkui üheselt aru, kellest jutt käib.
Baleaari saarte turismiseadust uuendati alles 2020. aastal. Sisseviidud muudatused olid mõeldud eelkõige võitlemiseks alkoholirohkete pidudega ja sellest tulenevate tagajärgedega. Muuhulgas keelati happy hour, reklaamida 2 jooki ühe hinna eest, pubituurid, peolaevad, kõik-hinnas kuurortites hakati piirama toidu kõrvale serveeritavat alkoholi kogust, piirati alkoholimüügi kellaaegu, mõned rannad suleti ööseks. Lisaks kehtestati väga karmid trahvid rõdusid mööda liikumisel ja rõdult basseini hüppamisele (nn balconing).
Saarte turismiminister Jaume Bauzá oli nüüd sunnitud nentima, et seadus ei ole saavutanud loodetud efekti. Briti kultuuriruumile omased poissmeestepeod ja tüdrukuteõhtud tekitavad Mallorcal ja Ibizal endiselt küllaga probleeme. Osaliselt on siin süüdi puudulik rakendamine. Näiteks kehtivad alkoholi müügipiirangud tsooniti, mis piiravad alkoholi müüki ühel tänavapoolel, samas teisel pool tänavat on see vabalt müügil.
Mallorca plaanib ka Amsterdami "Püsi eemal" sarnast kampaaniat, mis oleks suunatud 16 – 25 aastastele briti noortele ning informeeriks noori saartel kehtivatest reeglitest ja nende rikkumisel rakenduvatest karistustest. Pole küll kindel, kas see on väga hea mõte, sest nagu kogemus näitab, toimivad taolised piirangud peohimulistele briti noortele hoopis reklaamina.
Võimalik, et ähvardus panna korrarikkujad musta nimekirja ja riigist välja saata mõjub paremini. Arvestades, et Ühendkuningriik pole enam osa Euroopa Liidust, ei kehti neile ka varasem liikumisvabadus. Karmilt trahvida ja riigist välja saata saab ka hotellides mööda rõdusid liikujad. Augustis avalikustati, et sellise tegevuse eest trahviti 5 välismaalast, kellest 4 olid britid. Igaühele neist määrati 36 000 euro suurune trahv ja nad pidid hotellist lahkuma.
Baleaari saared on Euroopa üks kõige populaarsemaid puhkusekohti. 2022. aastal külastas saari 16,4 miljonit turisti, kellest 13,2 miljonit olid välisriikidest. Sel aastal ületatakse suure tõenäosusega 17 miljoni turisti piir, mis oleks kõigi aegade rekord. Hispaanias jäävad Baleaarid turistide arvu poolest alla üksnes Katalooniale.
Seejuures polegi probleemsed britid Baleaaridel kõige arvukam seltskond. Kõige rohkem turiste saabus eelmisel aastal Saksamaalt (4,3 miljonit ehk 32,6%), Ühendkuningriigid olid teisel kohal 3,36 miljoni turistiga.
P.S. Uudise pealkiri on laenatud brittide enda käest.
Vaesed britid leiavad, et igasugused reeglid ja piirangud on just konkreetselt nende vastu suunatud ja eriti kiusavad neid hispaanlased.
Kuskilt kaevati välja iidne EL'i reegel, et kolmandate riikide kodanikelt võidakse piiril küsida 100 euro olemasolu iga ELis veedetud päeva kohta ja serveeriti seda mingis kõmulehes nii, et Hispaania (ja ainult Hispaania) nõuab, et Briti turistid peavad kulutama päevas vähemalt 100 eurot, muidu neid riiki sisse ei lasta. Kättemaksuks Brexiti eest.
ETIAS (kui see kunagi üldse käima peaks minema) olevat kättemaks Brexiti eest. (Briti turistid peavad hakkama maksma, et Hispaaniasse ja Türki (???) pääseda).
Briti passide tembeldamine olevat kättemaks Brexiti eest. (Hispaania alandab Briti turiste, sundides neid passijärjekorras seisma).
Briti passide kuue kuu kehtivuse nõudmine olevat kättemaks Brexiti eest.
Jne jne