Qantase juht: pardale lubatakse ainult vaktsineeritud

Austraalia lennufirma Qantas juht Alan Joyce ütles ühes TV intervjuus, et tõenäoliselt hakkab Qantas rahvusvaheliste lendude pardale lubama ainult neid, kellel on ette näidata tõend, et nad on Covid-19 vastu vaktsineeritud. Joyce’i arvates muutub vaktsineerimistõend tulevikus reisimise vältimatuks eelduseks.

Selline väljaütlemine tugineb mitme ravimifirma hiljutistele teadetele, et nende vaktsiin toimib ~95% efektiivsusega. See siiski ei tähenda kaugeltki seda, et vaktsineerimiskohustus muutub lähitulevikus rahvusvaheliselt üldaktsepteeritud standardiks. Küsimus on kasvõi juriidikas – kas lennufirmadel on õigus seda nõuda ja kas riigid on valmis sellist nõuet kehtestama. Teiseks on vara öelda, kuidas ja kunas suudetakse vaktsiin laialdaselt kättesaadavaks teha. Esimestest doosidest suurte partiideni läheb paratamatult aega ja võib prognoosida, et erinevad riigid satuvad siin ebavõrdsesse seisu. Vaktsiin võib olla ühel ajahetkel Euroopa Liidus kättesaadav, kuid Aafrikas mitte.

Tulekul on rahvusvaheline tervisepass

Selge on aga see, et lennufirmad on ülimalt huvitatud, et rahvusvaheline reisimine taastuks võimalikult ruttu. Võimalik, et me saame peagi sarnase vaktsineerimispassi, nagu see, kuhu kollapalavik ja muud vaktsineerimised kantakse. Ülemaailmne lennufirmade katusorganisatsioon IATA on oma digitaalse tervisepassi IATA Travel Pass arendamisega jõudnud lõppfaasi. Selle testimine algab juba sel aastal ning eesmärk on see valmis saada 2021. a. I kvartali jooksul. Enam-vähem sarnast eesmärki täidab Maailma Majandusfoorumi toetusel arendatav CommonPass.

Selleks, et need reisijatele kasulikud oleks, on vaja nende laialdast rahvusvahelist tunnustamist. See eeldab suurt koostööd valitsuste ja lennufirmade vahel. Kes teab, mis probleemid siin veel võivad üles kerkida.

Vaktsineerimiseni läheb paratamatult aega, aga aega lennufirmadel ja turismisektoril pole. Seetõttu on lühemas plaanis tõenäolisem, et Euroopa Liidu (või Schengeni) sees jõutakse kokkuleppele massilise kiirtestimise käivitamiseks ja testide vastastikuses tunnustamises.

Joyce'i väljaütlemine on Austraalia vaktsiinivastased korralikult tagajalgadele ajanud :)

Samas on see Qantase (eelkõige Qantas Interantionali) äri jaoks kriitilise tähtsusega - Austraalia piir on endiselt suletud, lootus, et riiki hakatakse kedagi muud peale naasvate kodanike ja residentide (ja mõne spetsiiflise reisimulli) laskma on rajatud konkreetselt vaktsiinile. 

Mis puudutab lennufirma õigust seda nõuda, siis lennufirmal on juba praegu väga laialdased õigused igasuguseid asju nõuda (kaasaarvatud kollatõve vatsiinipass). Eraettevõtetena võivad nad mida iganes nõuda - turg sõelub terad sõkaldest.

Lufthansa hetkel vaktsineerimisnõuet ei plaani. Lufthansa lähtub sellest, et riiki sisenemise nõuete kehtestamine on valitsuste pädevusala.

Kollapalaviku vaktsiini ei nõua lennufirma vaid sihtkoht. Lennufirma peab lihtsalt alati kontrollima, et reisijal on olemas kõik IATAle edastatud sihtkoha poolt nõutavad dokumendid. Sama viisade kontrollimisega check-inis ja lennuki uksel jne. Lennufirmadel pole seni olnud olulist vajadust ise mingeid lisanõudeid dokumentidele kehtestada. Seega oleks ka tulevikus nende jaoks juba juriidiliselt oluliselt lihtsam, kui vaktsiininõude kehtestaksid riigid ise.

Kui tulevikus peaks valima kahe valiku vahel - kas vaktsineerida või teha kiirtest lennujaamas, siis iga kell valiks vaktsineerimise, mitte ei mängiks kiirtesti loteriid, mille peaauhind on 2 nädalat karantiini sihtkohas.

Austraalia peaminister andis mõista, et vaktsineerimiskohustust riiki sisenejaile ei kehtestata. Aga, kui vaktsiinieerimistunnistust ette näidata ei ole, siis on kohustuslik 2-nädalane hotellikarantiin oma raha eest (1,5k EUR kandis).

Ridadevahelt võib lugeda, et "kui lennufirma toob riiki vaktsineerimata inimese, kes ise oma karantiini eest maksta ei suuda, siis maksab lennufirma selle kinni".

Mis realistlikult tähendab vaktsineerimise kohustuslikkust - oluliselt lihtsam on check-ini töötajal küsida vaktsineerimispassi, kui üritada välja selgitada, kas inimesel on piisavalt raha, et oma karantiin kinni maksta.