Viimased kommentaarid

Võta ühendust lennufirmaga - on võimalik, et sa saad neile mingit no-show trahvi maksta/ära seletada, miks sa ei saa lennata ja su tagasilennud jäävad kehtima.

Võimalus, et tühistamine jääb märkamata on kaduvväike ja ainult võimalik, kui sul on pilet mitme erineva lennufirmaga. Kui kõik lennud on ühe lennufirma opereeritud tühistab arvuti selle kõik automaagiliselt ära.

Mul mõlgub samuti mõttes Etioopia külastus kusagil järgmise aasta kevadel.

Äkki keegi käinutest on nõus rahast rääkima? Kui paljuga peaks 3 nädala peale arvestama?

Turost on võimalik väga ägedaid autosid leida, kui sul autopisik veres, proovi kindlasti. 

Muidu jube eespool mainitud https://billiger-mietwagen.de - ma olen neilt erinevate USA reiside jaoks korduvalt rentinud, mingeid probleeme ei ole esinenud.
Rendin billigerist alati täis kindlustusega, nii et ükskord, kui Mustangil esimese pamperi äärekivi vastu küljest ära sõitsin, andsin auto naeratusega tagasi, ja ei pidanud sentigi rohkem maksma.

Mul on oma iPhone'is järgmised asjad:

- Finnair
- Qantas
-  fly oneworld (hea vaadata, millised lounge'id kusagil on)
- CheckMyTrip (ülevaade kõikidest Amadeuse bookingutest, tihti täpsem, kui lennufirma enda äpp)
- GoGet (Austraalia spetsiifline car-share äpp, kui on vaja tunniks paariks autot võtta)
- Uber
- Jetstar
- Hopper (annab hinnakonjuktuurist aimu)
- Grab
- Taxify
- Qatar Airways
- AmericanAirlines
- BritishAirways
- Cathay Pacific
- TransferWise (mul on neilt kaart)
- Revolut
- OffMaps2 (offline openstreetmaps asi iOS-ile)
- Google Maps
- Booking.com
- Currency
- Airbnb
- IHG
- Yelp
- TripAdvisor
- Google Translate (lisaks kõigele muule saab kaameraga näiteks menüüde peale näidata ja aru saada, mida tellida ja mida mitte)
- TravelPerk (tööandja reisid tuleb selle kaudu bronnida)
- Hotel Tonight
- Spotify (mul on alati posu playliste alla laaditud, et saaks rongis/bussis/lennukis oma maailma eralduda)

Väga pikk list, aga ma reisin kaunis palju ja enamik äppidest leiab aastas vähemalt paar korda kasutamist.

Raha maksid sa ju tripstale, seega China Airlines'il pole õrna aimugi, mis moodi sa nende piletite eest maksid. Neile maksis raha vahendaja. Seega ei saa nad sult ka krediitkaarti küsida.

Ühtset reeglit lennufirmadel ümberistumise aegade kohta ei ole. Igal lennujaamal on endal "minimum connection time", mida lennufirmad ja piletimüüjad (loodetavasti) arvestavad. Helsinkis on see 35min, sama eeldatavasti ka Riias.

Ma ei ole AirBalticuga hea mitu aastat enam lennuanud, Finnairiga tuleb ikka 10-20 lendu aastas ja minu kogemuse järgi on Finnair päris tubli lendude "kinnihoidja" - Helsinkist lahkuvad lennud ootavad rahulikult 10-15 min muudelt lendudelt saabuvaid reisijaid.
Lennufirmal on odavam lennukit 10-15 min kauem kinni hoida (tihti on selline lõtk graafikusse juba sisse planeeritud), kui hakata lendajaid järgmistele lendudele paigutama/hotellidesse majutama, EU kompensatsiooni maksma jms.

Sentosa oli suhteliselt meh, kuigi sealne akvaarium on kõige ägedam, kus ma käinud olen.

Gardens by the Bay oli väga äge. Mina sõitsin Singapore Flyeriga, mis oli ka täiesti tore.

Maksa parem oma eesti kaardiga.

Sydneys saab igal pool kaardiga hakkama. Mõnes väiksemas kohas võib ainult olla min tasu (10-20AUD).

Qantas kuulub küll oneworldi aga Finnair ei interline'e eraldi piletitega.

Qantas on täiesti adekvaatne lennufirma - söögid on ühed parimad ja reisisaatjad on päris inimesed, mitte robotid, nagu tavaliselt.

Singapuris on UK pistikud. Balil on eruoopa stiilis pistikud.
Osta endale lennujaamast Visitor pass või EZ-linki kaart ja sõida ühistranspordiga, mingit mõtet ei ole Singapuris taksodele/Uberile/Grabi'le raha kulutada.
Sentosa saar on nagu suur disniland, see ei ole väga Singapur, kuigi akvaarium oli kõige ägedam, kus ma käinud olen..
Gardens by the Bay on väga ilusad. Singapore Flyerist (suur vaateratas) on hea kogemus. ArtScience muuseum oli tore, aga kallis. Jaluta lihtsalt mööda linna ringi (kesklinnas, Chinatown, Little India, Little Arabia), käi söö Maxwell Streeti hawker centeris, käi Chinese Gardenis.
Kui sulle hiina stiilis pelmeenid peaksid maitsema, siis Din Tai Fung ja Tim Ho Wan on kindla peale minek (kuigi need on ülemaailmsed ketid). Kesklinnast pisut kaugemal on suuremate tänavate (nt Geylang) ääred paksult taskukohaseid toidukohti täis, samuti on hawker centereid väga paljudes kohtades. Isegi kaubanduskeskuste food courtides on head toidud.
Bali kohta on lõputult muudes teemades kirjutatud.

Rene Vell: Transferwise

Koh Yao Yai on täiesti ööelu vaba, saar on suuresti moslemite poolt asustatud (kõik ikka taid), nii et seal ei müüda isegi alkoholi.

Ära parem tee teistele inimestele check-inni. See tekitab lennufirmale segadust. Kui lennufirma selle peale piisavalt pahaseks saab, pannakse lennule mitteilmujate nimed musta nimekirja ja nad ei saa enam KLM-iga lennata.

Kaarditeenuse pakkuja (n Revolut) maksab iga sinu sularaha väljavõtu eest Visale/Mastercardile/Amexile raha. Kui keegi sulle mingit tasuta raha väljavõtmist pakub, siis seda subsideerivad sama pakkuja muud teenused.
Mina soovitaksin endale lihtsalt posu erinevaid "Äppipankade" kaarte teha (neil kõigil peaks olema mingi hulk sularaha tasuta) ja iga kaardiga lihtsalt maksimaalne tasuta summa välja võtta. Hea plaan on veel reisida nii, et uus kuu hakkab keset reisi, siis saad kaks korda tasuta limiiti kasutada.

Austraalia kogemuse põhjal - kui pähklid, seemned ja helbed on tööstuslikult pakendatud (st on näha, et see on poekaup), siis ei tohiks probleem olla. Igasugune liha ja värsked puu- ja juurviljad ei lähe kindlasti läbi. Austraalias kästakse sul puu- ja juurviljad ka osariikide piire ületades minema visata.
Märgi kindlasti maandumiskaardile ära, et sul on toit kaasas, kui seda maale ei lubata siis visatakse see lihtsalt minema ja sinuga ei juhtu midagi. Kui sa aga märkimata jätad ja toll sind avastab võib kuri karjas olla. Peaaegu kümne aasta eest sai üks mu reisikaaslane Austraalia tollis kõvasti pragada ja mõnitada, sest tal olid kommid kotis, aga ta jättis maandumiskaardile selle märkimata.
Mina olen Austraaliasse igasuguseid jahutooteid (leib, odrajahu, tatar, juubelitordi pulber, leivasupi pulber) ja maiustusi (kirju koer, kalevi kommid, šokolaadid) päris palju vedanud - näitad tollis ette, nad kontrollivad eksootilisemate asjade puhul (nagu tatar näiteks) oma mingist nimekirjast üle ja on asi korras.

Helsingis ei ole Schengeni alalt mitte-Schengenisse minekul turvakontrolli. Olenemata kust sinu lend saabub, kui ta saabub Schengeni alasse saad alati ainult passikontrolliga mitte-Schengeni alasse.
Liikudes mitte-Schengeni alast Schengenisse on turvakontroll vastavalt lähtelennujaama riskiastmele: Londonist saabudes ei ole turvakontrolli, mujalt saabudes võib vabalt olla.

No Bag Incl = Light. No Chng ütleb otse, et sa ei saa seda muuta.

1) Mööduval aastal lendasin nii palju, et ma ei suuda neid lende isegi kokku enam lugeda. Uuteks riikideks olid Kataar, Indoneesia, Jaapan ja Nepaal. Ma ei diskrimineeri: kõik need olid väga ägedad. Kõige kustumatuma mälestuse jättis ehk Nepaal: käisin seal jalgrattamatkal, mille kõige ägedam osa oli hoopi see, kuidas me Tiibeti piirini hääletasime/jalutasime.
2) Eeldatavasti ei õnnestu ka järgmisel aastal rohkem kui 4 nädalat järjest kodus olla. Juba on plaanis tööreis Londonisse, suusareis Austriasse, nädal Singapuris ja 5 nädalat Tšiilis. Londoni otsi tuleb kindlasti veel, eeldatavasti viib töö mind ka USAsse. Aasta teises pooles tahaks Jaapanisse suusatama minna. Aastaid on mõni paradiisisaar mõttes olnud, äkki tuleb Fiji või Uus-Kaledoonia vms. ära.
3) Teiselpool maailma elajana ei ole Tripi pakkumised hetkel minu jaoks aktuaalsed.

Üksvahe käisime kolm suve järjest 2-3 nädalat autoga Euroopas. Ostsin sellele mõeldes ekstra universaali, et saaks autos magada.
Magamiskohtadeks valisime enamasti suuremad bensiinijaamad, kus olid rekkadele parklad. Aga magasime ka väiksemates bensukates. Strateegia oli parkida enamvähem pimedas ja mitte liiga bensuka lähedale (aga samas ka mitte kõige kaugemasse nurka, turvalisuse mõttes). Nii sai magatud erinevatel aastatel kokku mitukümmend ööd ja ära ei tuldud meid mitte kordagi ajama. Magasime Leedus, Poolas, Saksamaal, Ungaris, Slovakkias, võimalik, et veel kusagil.
Ka linnade külastamiseks oli strateegia: googeldasime mõne suurema kaubanduskeskuse, mis oli kesklinnaga hästi ühistranspordiga ühendatud ja parkisime selle parklasse/parkimismajja. Ida-Euroopas oli parkimine enamasti sellistes kohtades tasuta, Lääne-Euroopas maksis küll raha, aga oli ikkagi palju odavam, kui kesklinns.
Riikides, kus vinjett oli vajalik, ostsime vinjette, ei viitsinud mööda kõrvalteid seigelda.
Kui kavatsed autos magada läheb seal väga ruttu umbseks, soovitan soojal tagaustele midagi sellist (https://www.amazon.com/Window-Curtain-Cover-Insect-Screen/dp/B06Y69FKSV/ref=sr_1_8?s=automotive&ie=UTF8&qid=1513030012&sr=1-8&keywords=car+window+cover) hankida, nii saad tagumised aknad praokile jätta nii, et tüütud putukad sisse ei pääse ja kaugelt väga näha ei ole, et aknad on lahti.

Korduvalt kasutanud (püsikundena on see mulle tasuta).
Ei soovita, sest on enamasti aeglane. Aasta alguses ei töödanud A350 pardal peaagu mitte kunagi. A330-ga ei ole lennanud, seal olevat versiooni ei oska kommenteerida, aga ma arvan, et on sama tehnoloogia.

Kui muu ei aita, kirjuta oma täpsed lennud välja ja mine mõnda reisibüroosse (N: Estravel). Maksad küll teenustasu, aga piletid saad kätte.

Toidumürgitus käib (seljakotiga) reisimise juurde. Mul on juba järg kadunud, aga kindlasti olen saanud selle Tais, Peruus, Liibanonis ja Balil, võimalik, et kusagil veel.
Lonely Planet soovitab kaasa võtta mingit ühte kindlat antibiootikumi, mille nime ma loomulikult ei mäleta - ei ole kunagi kaasa võtnud.
Esimene toidumürgitus Tais sai ravitud kohalike käsimüügi antibiotsidega, ülejäänud lihtsalt läbi põetud (Peruus oleks pidanud samuti antibiotse sööma, tagantjärge targutades).

Hamadi lennujaamas on "vaiksed toad" kus on lamamistoolid, mille peal saab pikutada.
Lennujaama ümbruses ei ole kohe väga midagi, mille ümber jalutada.
Võid võtta Uberi ja lasta endale tiir teha mööda Corniche'i aga tuledes pilvelõhkujad on igal pool samasugused.