Ryanairi piletimüük püstitab rekordeid
veigo
veigo
25. jaan 08:18
Euroopa
Lendamine ja lennufirmad

Ryanair teatas, et jaanuaris on nende piletimüük edenenud üle ootuste hästi. Kuu esimesed kaks nädalat näitasid, et nõudlus on tõusnud rekordtasemele. Esmakordselt broneeriti ühel nädalalõpul (14.-15. jaanuar) üle 2 miljoni pileti. Eelmine rekord pärineb 2019. aasta algusest, kui nädalavahetusel broneeriti 1,6 miljonit piletit, aga siis oli Ryanairil "osta üks ja saad teise pileti tasuta" müügikampaania.

Ka jaanuari teise nädala kokkuvõttes tegi Ryanairi piletimüük rekordi. Eelmine rekord 2019. aastast oli nädalamüük 4,1 miljonit piletit, nüüd müüdi nädalaga 4,95 miljonit piletit. Nädala iga päev oli rekordiline.

Ryanairi tegevjuht Michael O’Leary märgib, et seekord polnud rekordite taga müügikampaania. Lihtsalt nõudlus on praegu sedavõrd tugev ja neil puuduvad märgid, et tegemist oleks majandussurutisega. Inimesed muretsevad, et lennupiletite hinnad võivad kasvada, seda eriti koolivaheaegadel. Üldse on märgata, et inimesed üritavad sel aastal oma kevad- ja suvepuhkuse varakult paika saada.

Lennupiletite hinnad tõusevad

Suur nõudlus veab ka sel aastal lennupiletite hindu üles. O’Leary ütleb, et kui 2022. aastal kasvas Ryanairi keskmine piletihind 40 euro pealt 50 euroni, siis sel aastal kasvab keskmine hind 54 – 55 euroni ja võimalik, et kõrgemalegi. Sellest hoolimata on Ryanairi lendude täituvus väga hea. Paljuski on selle taga asjaolu, et mandri-Euroopas, eriti Saksamaal napib konkurentsi ja see on lühemate lendude hinnad väga kõrgeks ajanud.

20 aasta suurim kasvuvõimalus

Ryanair 2022. aasta reisijanumbrid ületasid 2019. aasta omi ning odavlennufirma ootab sel aastal kasvu jätkumist. Michael O’Leary ütleb, et näeb sel aastal Ryanairi jaoks viimase 20 aasta suurimat kasvuvõimalust. Koroonapandeemia on Euroopa lennundusturgu põhjalikult raputanud ja kiirendab lennufirmade konsolideerumisprotsessi.

Kui täna on Euroopas kuus suuremat tegijat - Air France-KLM, EasyJet, International Airlines Group (IAG), Lufthansa Group, Ryanair ja Wizz Air, siis O’Leary prognoosib, et ITA Airways maandub Lufthansa omanduses, TAP Air Portugali ostab üles IAG, EasyJeti kas IAG või AF/KLM või mõlemad grupid koos ning Lufthansa ostab ära ka Wizz Airi. Seega näeb O’Leary, et pärast Wizz Airi ja Easyjeti ülesostmist jääks Ryanair ainsaks suuremaks eraldiseisvaks odavlennufirmaks Euroopas. Elame-näeme. O’Leary on sarnaseid ennustusi juba aastaid teinud ja see kuulub tal nii-öelda palga sisse.

Ryanair näeb oma konkurentsieelisena madalat kulubaasi, mis võimaldab neil alati pakkuda soodsamaid hindu, kui ükskõik, mis teine lennufirma. Itaalias on Wizz Air Ryanairi surve tõttu juba koomale tõmmanud, sulgedes Itaalia siseliine, vähendades lennusagedusi ning sulgedes Bari ja Palermo lennubaasid. "5 aastat võttis neil aega, et aru saada Ryanairiga konkureerimise mõttetusest", ütleb O’Leary irooniliselt. "Seega on Wizz Airi viimase aja laienemine Abu Dhabis ja Saudi Araabias loogiline samm, kuna pole vaja konkureerida Ryanairiga".

Lennunduses ei tea kunagi midagi ette

Ryanair loodab mai lõpuks kätte saada kuni 45 uut Boeing 737-8000 lennukit, et avada uusi liine ja kasvatada turuosa. Samas on nende lennukite tarned juba veninud ja Ryanairi tegevus sõltub paljuski sellest, palju uusi lennukeid Boeingu tehasest nendeni jõuab. Igal juhul on Boeingule öeldud, et neid lennukeid, mis juuni lõpuks ei saabu, nad juulis ja augustis vastu ei võta, sest lisanduvat lennuvõimsust pole võimalik maha müüa.

Michael O’Leari hoiatas ka, et lennuduses ei saa kunagi midagi garanteerituna võtta. Alati, kui tundub, et nüüd tuleb võimas aasta, lendab midagi ventikasse, olgu see Covid, sõda Ukrainas või midagi muud. Taastumine viimastest kriisidest on olnud küll muljetavaldav, aga kõik võib sama kiiresti jälle muutuda.

31. märtsil lõppeva 2023. a. finantsaasta eesmärgiks on Ryanairil teenindada 168 miljonit reisijat, mida oleks märgatavalt rohkem, kui Covidi-eelsel 2020. aastal, kui reisijaid oli 149 miljonit. Järgmiseks finantsaastaks, mis lõppeb 2024. aasta märtsis, prognoositakse 185 miljonit reisijat ja 2026. aastaks peaks Ryanairi reisijate arv kasvama 225 miljonini.

Allikas: Airline Weekly

Ryanairil viimasel ajal mõttetult kallid hinnad, eriti veel viimasel hetkel ostes. Oli vaja pühapäeva õhtul esmaspäevaks Londoni pileteid saada. FR küsis RIX-STN lennu eest 699£, W9 aga RIX-LTN 15£. Kusjuures lennud väljusid viieminutilise vahega ja nagu kohapeal selgus, oli Wizzi lend täpselt samamoodi silmini täis nagu Ryanairi oma. Ja nt TLL-STN lennud sama kallid, kui AY/LH lennud Londonisse.

Sellisel juhul kaob igasugune mõte Ryanairiga lennata.

Muidugi näiteks aasta tagasi sain TLL-ARN-ZAD edasi-tagasi lennud 12€ eest, kusjuures ei minnes ega tulles olnud Stockholmis ööbimist.

1
1

Nomaitea. Minu nv algavad sageli nii, et neljapäev või reede avan azair.eu, panen alguseks TLL, RIX ja sihtkohaks XXX Anywhere. 4-20€ eest on valik sageli lai ja kui õnnestub tagasilend ka mõistliku komboga saada, siis tuld. Ööks Berliini reivile 20€ eest edasi-tagasi või Oslosse couchsurfima 15€ eest. No ei ole palju. Lennujaamast haarad odava Vana Tallinna ka kaasa ja...

2
0

Jaanusm, kui vana sa oled? :)

0
0

Hingelt noor :)

0
0
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased