trip-krainetrip-ukraine-dark

Saksamaa ja Austria plaanivad sügisel maskinõude taastada

Saksamaa ja Austria kuuluvad koroonapiirangute rakendamisel selgelt Euroopa konservatiivsemate riikide sekka. Austria kaotas sisenemispiirangud alates 16. maist ja Saksamaa alates 1. juunist ning leevendatud on ka maskikandmise nõudeid, kuid mõlemad riigid on hoiatanud, et leevendust jagub vaid suvekuudeks. Nüüd tegutsevad nii Saksamaa kui Austria selles suunas, et enne suvepuhkust paika panna reeglistik, mis hakkaks kehtima sügisest. Mõlemas riigis prognoositakse, et külmematel kuudel hakkab koroonaviirusesse nakatumine taas kasvama.

Saksamaa

Deutsche Welle teatel soovib Saksamaa tervishoiuminister Karl Lauterbach maskikandmise siseruumides nagu kauplused, restoranid ja baarid muuta kohustuslikuks 6 kuul aastas ehk rakendada niinimetatud "O-bis-O" (Oktober bis Ostern / oktoobrist lihavõteteni) reeglit. Ministri hinnangul vajab riik talveks uusi reegleid samamoodi nagu autodel pannakse talvel alla talvetingimustesse sobivad rehvid. Lisaks koroonaviirusele kaitseb mask ka teiste hingamisteede kaudu levivate haiguste eest. Mureks on ka üle 60 aastasi inimesed, kellele koroonaviirusesse nakatumine on kõige ohtlikum. Saksamaal pole tõhustusdoosi saanud 80% üle 60 aastastest.

Missugused reeglid Saksamaal sügisest kehtestatakse, sõltub sealse teadusnõukoja soovitustest. Neid oodatakse juuli alguses enne Bundestagi suvepuhkust.

Austria

Ka Austrias on maskikandmise nõue avalikes siseruumides ja ühistranspordis juunist kuni augusti lõpuni peatatud, kuid Austria tervishoiuminister Johannes Rauch on juba teatanud, et sügisel tulevad maskid tagasi. Kaitsemeetmeid rakendatakse sügiseste nakatumiste kasvu ja viiruse võimalike uute tüvede leviku kartuses. Lisaks kaalutakse ka võimalust, et teha vaktsineerimine sügisel jälle kohustuslikuks. Üldiselt jälgitakse nakatumiste statistikat ja langetatakse otsuseid vastavalt sellele.

Teised Euroopa riigid

Teistes riikides nii selgepiirilisi plaane, kui Saksamaal ja Austrias, veel pole, kuid viimase 7 päeva jooksul on koroonaviirusesse nakatumine oluliselt kasvanud ka sellistes riikides nagu Portugal, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Kreeka, Holland ja Taani. Võib arvata, et see toob koroonameetmete võimaliku rakendamise teema ka seal jälle fookusesse.

Igal juhul pole pandeemia kaugeltki veel läbi ja sügisel tuleb valmis olla, et osa piiranguid ja nõudeid võidakse taastada. See, kui reeglid hakkavad riigiti jälle erinema, poleks reisimise seisukohalt muidugi üldse hea variant.