Ülevaade: koroonaviiruse testimisviisid Eestis

Koroonaviiruse testimisest on saanud reisimise paratamatu osa. Samas on Covid-19 tuvastamiseks mitmeid erinevaid testimisvõimalusi ning erinevad riigid aktsepteerivad sisenemisel erinevaid teste. Trip.ee proovib Confido lahkel kaasabil selles inforägastikus selgust saada ja leida vastused kõige sagedamini esinevatele reisieelset testimist puudutavatele küsimustele.

Missuguseid koroonateste Eestis tehakse?

Eestis on kasutusel mitmed koroonaviiruse testimisviisid (reisimiseks sobivad on märgitud tumedaga):

 • PCR-test. Sellel meetodil on erinevaid nimetusi sõltuvalt testimise toimimismehhanismist: RT-PCR test ehk reverse transcription PCR test ning real-time PCR (qPCR) jm. Oluline, mida silmas pidada, et kui nimetuses on PCR, siis Eestis pakutavad PCR testid kvalifitseeruvad igati.
 • PCR kiirtest ehk rapid PCR test. SASars koroonaviiruse PCR-kiirtest ninaneelust või kurguloputusvedelikust on viiruse RNA-d tuvastav kiire test, mille positiivne tulemus kinnitab, et olete koroonaviirusega nakatunud. Vahe tavalise PCR-testiga on ainult kiiruses – vastuse saab juba 3 tunni jooksul.
 • Antigeeni test ehk antigeeni kiirtest ehk COVID-19 antigen test__ või antigen rapid test.
 • Antikehade kiirtest näpuverest (IgG ja IgM) ehk rapid antibody test. Testi tulemusel ei väljastata reisisertifikaati.
 • Antikehade analüüs veeniverest (IgG) ehk antibody analysis from venuous blood. Testi tulemusel ei väljastata reisisertifikaati.

Maailmas on kasutusel veel mitmeid testimisviise, kuid valdav osa lennufirmasid ning riike nõuab PCR testi või antigeeni testi. See, millist testi nõutakse, sõltub iga riigi enda piirangutest ja korraldustest. Nähes pikka nimekirja erinevatest testimisnõuetest riiki sisenemisel, tasub jälgida vaid märksõnasid PCR või antigeen ehk antibody.

Kui kiirelt saab teada PCR testi vastuse?

PCR testi vastus saabub Digiloosse 48 tunni jooksul pärast testimist. Tavapäraselt jõuab vastus kiiremini kohale, kuid suure nõudluse korral tuleb arvestada siiski 48 tunniga. Sertifikaadi tellinutele saadetakse vastus lingina e-postiga. PCR kiirtesti vastus saabub 3 tunni jooksul pärast testimist. Avalik testimine ehk saatekirjaga testimine toimub samuti PCR meetodil, kuid selle vastused selguvad 24 tunni jooksul.

Kas PCR test sobib reisimiseks?

Jah, sobib reisitõendina või ürituse külastuseks, aga vaid juhul, kui testiga koos on tellitud vastav sertifikaat (lisatasu eest). Eesti kodanik või resident saab sertifikaadi ka patsiendiportaalist Digilugu.ee.

Antigeeni test – kas on ikka sama usaldusväärne kui PCR test?

Sage küsimus: kas PCR test ja antigeeni test on ikka samaväärsed? PCR testi proovi analüüsitakse laboris. Antigeeni test viiakse läbi kiirtestina sarnaselt kodustele kiirtestidele. Kuigi PCR test on laboratoorse kinnitusega, on praeguseks kiirtestid juba piisavalt tundlikud ning seetõttu tuvastavad võimaliku nakkuse juba üsna varakult.

Kuidas antigeeni test toimib?

SARS koroonaviiruse antigeeni test määrab koroonaviirusele omaste valkude olemasolu proovis – kui test on positiivne, viitab see, et olete koroonaviirusega nakatunud. Test on kõige tundlikum perioodil, mil viiruse hulk organismis on kõige suurem – reeglina mõni päev enne kuni umbes viis päeva pärast haiguse sümptomite teket. Positiivne antigeenitesti tulemus tuleb üle kinnitada PCR-testiga.

Kuidas proov võetakse?

Ninaneelust spetsiaalse vatitampooniga.

Kui kiirelt saab vastuse?

30 minuti jooksul.

Kas sobib reisimiseks?

Jah, riikidesse, kus aktsepteeritakse antigeenitesti tulemust. Sobib ka ürituste külastamiseks. Vastav sertifikaat on hinna sees. Reisimise jaoks tasub kontrollida siht-ja lähteriikide reisipiiranguid IATA Timatic rakenduse abil.

Kus saab Eestis koroonaviiruse testi teha?

Eesti testimisvõimekus on viimase poolaasta jooksul jõudsalt kasvanud ning testimispunkte leiab lausa suuremate linnade ostukeskustes. Koroonaviiruse testimiseks tasub aeg eelnevalt broneerida, sest ilma broneeringuta on testi hind kallim ning tuleb arvestada pikema ooteajaga. Confido lähima testimispunkti leiad siit.

Tähtis! Testimisele tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, mille võtad kaasa reisidokumendina.

Kokkuvõte: kui kiiresti selguvad koroonaviiruse testi tulemused?

 • PCR test - tulemused selguvad 48 tunni jooksul, tavaliselt siiski kiiremini. Avalik testimine, mis toimub vaid haigusnähtude olemasolul ja arsti saatekirjaga – need tulemused selguvad 24 tunniga. Saatekirjaga testimist ei pakuta reisile suunduvatele inimestele.
 • PCR kiirtest - tulemused selguvad 3 tunniga.
 • Antigeeni test - tulemused selguvad 30 min jooksul. Selle ajaga saadetakse ka sertifikaat.

Mida teha, kui sertifikaat õigeaegselt ei saabu?

Sageli sisestatakse antigeeni testile registreerudes vale emaili aadress ja siis ei jõua sertifikaat inimeseni õigeks ajaks. Kui mingil põhjusel ei ole testi tulemust õigeks ajaks kätte saadud, tuleb testimise läbi viinud kliinikusse helistada (Confidol näiteks telefon 1330) ning vajadusel saadetakse testi tulemus uuele aadressile.

Kuidas koroonatesti sertifikaat reisile kaasa võtta?

Koroonatesti sertifikaat jõuab PCR testi puhul patsiendiportaali Digilugu.ee, kus tuleb see ise alla laadida. Lisaks on võimalik sertifikaat eraldi ka e-mailina tellida. Antigeeni testi puhul saadetakse tõend otse inimese e-maili aadressile.

Sertifikaadid, mis testide tulemusel väljastatakse, on rahvusvaheliselt tunnustatud ning nende võltsimine on kriminaalkorras karistatav.

Sertifikaat tuleks võimalusel paberkandjal kaasa võtta, sest aeg-ajalt on olnud juhtumeid, kui nutiseadme aku saab tühjaks ning seetõttu pole saanud tõendit näidata. Väljaspool Euroopat ei pruugita telefonis olevat dokumenti aktsepteerida ning nõutakse seda paberkandjal. Enamasti piisab siiski sellest, kui salvestada sertifikaat PDF dokumendina enda nutiseadmesse. Seejuures, sertifikaati ei tasu salvestada pildina oma telefoni, vaid siiski dokumendina. Välistatud on ka sertifikaadist pildi tegemine ja selle näitamine sest pildistades ei pruugi sertifikaadi unikaalne QR kood piisavalt selgesti näha olla.

Kui palju koroonaviiruse testid maksavad?

Koroonaviiruse testid Eestis jäävad 40 € ja 99 € vahemikku.

Confido hinnakiri

Confido pakub ka antigeeni testi tegemiseks perepaketti. Antigeeni test neljale inimesele (mistahes vanuses) on 99 €.

Kas on tulemas veel mingeid kiirtestimise võimalusi?

Hetkel on uueks ja erakordselt populaarseks osutunud PCR kiirtestid. PCR kiirteste osutab Eestis ainult Confido Meditsiinikeskus ning seda hetkel nii Lasnamäe Centrumi kiirkliinikus kui ka Rocca al Mare kiirkliinikus. Peagi lisandub veel 2 punkti, kus saab PCR kiirteste teha.

PCR kiirtesti teeb eriliseks selle kiirus. Tavaliselt selguvad PCR testi tulemused 48 tunni jooksul. Uue kiirtestiga on tulemused ja sertifikaat käes kõigest kome tunniga. Nii kiirtest kui tavatest on sama kvaliteetsed ning väljastatav sertifikaat on sama. Vahe seisneb laboriseadmetes ning nende võimekuses.

Lähiajal muid kiirteste ilmselt lisandumas pole sest maailm on sellises muutuses, et pigem püüakse olemasolevaid teste veelgi kiiremaks ja täpsemaks muuta.

Tere.

Ka kurguloputustest sobib Taisse sisenemisel?

Täpsustus

Kõikide Synlabis tehtud PCR testide vastuse saab kätte maksimaalselt 24 tunni jooksul. Ei eristata saatekirjaga või ilma teste.

https://minu.synlab.ee/toode/koroonaviiruse-maaramine

Testi tulemuse saad 24 tunni jooksul:

 • patsiendiportaalist MINU.SYNLAB.EE – alaealiste laste tulemusi näeb analüüsi tellinud vanem
 • _TESTI mobiilirakendusest (lae alla TESTI.ME veebilehelt) – siit näeb ka oma alaealiste laste/hooldatavate tule_musi
 • DIGILUGU.EE keskkonnast

Info on täna üle kontrollitud telefoni teel. Hakkasin juba muretsema oma testi tulemuste kättesaamise pärast kuna olin arvestanud kuni 24 tunnise ajaga. Siiski pole mingit probleemi.

Confodos antud testi puhul jäi mul selgusetuks, kas nende juures antud PCR testi puhul jõuavad ka andmed digilugu.ee ja sealt saab ise sertifikaadi genereerida? Suhtlesin ka nende klienditeenindusega, aga selget vastust ei saanud  Synlabi hinnastamine hetkel arusaadavam 45 eurot ja EU covidi tõendi väljatrüki võimalus digiloost. 5 liikmelise perekonna puhul vahe Confidoga võrreldes kokku 45.- eurot.  Praegune artikkel on sisuliselt sisuturundus, võiks anda pigem ülevaate ja hinna võrdluse kõigist testimise võimalustest.

Hinna poolest siis peaksid  hetkel olema soodsamad.

1. PCR - Synlab, 45.-

2. Antigen - Eldred, 37.-