Venetsueela uued nipid turistide peletamiseks
veigo
veigo
21. juuni 2014 13:13

Sellel riigil on kõik, mida turistid võiks ihaldada – kõikidest riikidest pikem Kariibi mere rannajoon, valge liivaga Kariibi mere saared, Orinoco delta, džunglid täis kõikvõimalikke linde ja loomi, maailma kõrgeim juga, koloniaalarhitektuur – ühesõnaga, avastamist ja tegemist igale maitsele. See on riik, mille kohta arvas Kolumbus, et ta on leidnud maapealse paradiisi. Ja ometi turistid sinna eriti ei kipu. Selline on Venetsueela, mida külastab aastas 600.000 -700.000 turisti. Võrdluseks – naaberriiki Kolumbiasse jõuab aastas üle 2 miljoni turisti.

Kuid Venetsueela riigijuhid, eesotsas president Nicolas Maduroga astuvad aina uusi ja uusi samme, et riiki saabuvate turistide arv veelgi väheneks. Mais kirjutas Trip.ee sellest, kuidas mitmed lennufirmad on tänu diskrimineerivale vahetuskursile ja raskustele sedagi raha kätte saada lennuühenduse Venetsueela pealinna Caracasega lõpetanud. Vahepeal on American Airlines järjekordse lennufirmana teatanud lendude arvu 80%-lisest vähendamisest.

Kui Venetsueela eelmine president Hugo Chávez viis sisse piirangud välisvaluuta omamisele ja tekitas sellega ulatusliku musta turu, siis nüüd on president Maduro teinud ettekirjutuse, mille kohaselt peavad kõik riigis reisivad välisturistid tõestama, et on kohalikud bolivarid omandanud ametlikes rahavahetuspunktides ametliku vahetuskursi järgi.

Venetsueelas toimib bolivarile paralleelselt 3 vahetuskurssi. Ametlik vahetuskurss, mida valitsus kasutab impordi arvestuses, on 6,3 bolivari 1 USA dollari eest. Siis on Sicad II all tuntud vahetussüsteem, mille kursiga umbes 50 bolivari 1 dollari eest saavad raha vahetada ka välisturistid ning nende kahe kõrval eksisteerib ka rahavahetuse must turg, kus dollari eest makstakse hetkel umbes 73 bolivari.

Venetsueela bolivari ametliku ja musta turu vahetuskursi muutumine (allikas: Wikipedia)

Nüüdsest on Venetsueela hotellid ja turismibürood kohustatud küsima tõestust, et välismaalased on kasutanud ametlikke rahavahetuskontoreid. Vahetades bolivare kursiga 1/50 muutub Venetsueela välismaalasele automaatselt üle 30% kallimaks, võrreldes raha vahetamisega mustal turul. See tähendab, et Venetsueela on turisti jaoks tunduvalt kallim, kui naaberriigid. Paremates kohtades saab muidugi maksta ka krediitkaardiga, kuid krediitkaardilmaksele Venetsueela keskpanga poolt määratavat arvelduskurssi pole seni veel avaldatud. Pole erilist alust arvata, et see oleks soodsam, kui 50 bolivari 1 dollari eest.

Kokkuvõttes on väga kaheldav, kas rakendatavad meetmed suudavad maailma üht kõige kiiremat inflatsiooni (56 %) kuidagi alandada, kuigi just see oli uute nõuete kehtestamise üks ametlikke motiive. Pigem võib arvata, et nutikad rahavahetajad lähevad uue korraga sujuvalt kaasa ning asuvad välisturistidele väljastama nõutava kursiga tõendeid. Sotsialismiga katsetav valitsus teeb omalt poolt aga kõik, et vapustava looduse ja suurte naftavarudega riigist ei saaks Lõuna-Ameerika Norra.

Sellele sotsialismi rakendamisele on paraku kaasa aidanud hispaanlaste uus- ja komeedina Europarlamendi valimiste järgi taevasse lennanud- partei "Podemos" (juhiks karismaatiline Pablo Iglesias), kes on nõustanud Venetsueela juhte. Nüüd tahavad ka Hispaanias oma populistlikke ideid ellu viima hakata. Ajakirjanikud on juba otse küsinud, et kas nende nägemuse järgi Hispaania peaks olema nagu Venetsueela. Aga siiralt kahju Venetsueelast.

0
0

Tagantjärele on päris naljakas mõelda, et mitte nüüd nii ammu pakkus Lufthansa Frankfurdist Caracasse lende 449 euroga. Ei tea, kuidas Margarita ja charteritega praegu lood on, kuid regulaarlendudega muutub sinna aina võimatumaks lennata. Iberia muidugi seni jätkab.

0
0

Ka praegu vahetavad paljud riiki külastanud turistid bolivare kursiga 1/50. Ma ei ütleks, et aetakse taga ainult musta turu kurse. Kui säilub kurs 1/50, siis ikkagi jääb Venezuela tunduvalt odavamaks maaks, kui teised naaberriigid, sest Colombia hinnataset võib täitsa võrrelda meie omaga. Näiena võiksin tuua siselennu pileti Merida- Caracas, kestusega 1 tund ja 10 minutit, mis sealsest kohalikust reisibüroost ostetuna koos vahendustasuga maksis 950 bolivari. Ei tundu, et vahetuskursi muutus teeks lennupileti kalliks. Venezuela jääb ikkagi odavaks, kus tavaturist saab süüa ainult restoranides ja ringi sõita taksodega.

0
0

Õnneks sai paari aasta eest Venezuelas ära käidud , Lufthansa veahind Helsinkist 240 EUR. Ei saaks öelda, et Venezuela väga odav oli, pigem mõistlik. Kuid Caracase korralik hotell oli üsna kallis ja Los Roquesel majutus suisa krõbe.

Pakkuda on sellel riigil turistile tõesti palju ning kohalik rahvas väga lahke ja sõbralik.

Rohkem kui hinnatase ja lennuühenduste nappus hoiab turiste Venezuelast eemale väga kõrge kuritegevuse tase. Sellega ei ole sotsialistlik valitsus suutnud midagi ette võtta.

0
0
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased