trip-krainetrip-ukraine-dark
Algaja mäesuusataja

Pole kunagi oma elus suurtel mägedel suuskamas käinud, aga minna tahaks ja lähiajal on võimalus minna Slovakkiasse. Aga kuna olen algaja ja pole mingit varustust ka, siis tekkisid mõned küsimused: *kus on algajatele mõeldud nõlvad ja kas nendel suuskavad algajad terve reisi või julgeb natuke raskematele nõlvadele sama reisi jooksul minna? *kas kohapeal on algajatele instruktorid ka? palju see maksta võib? *kas varustus on mõtekam võtta kohapeal või juba Eestist? millised oleksid hinna ja kvaliteedi suhtelt parimad kohad? *kumba eelistada, kas lauda või suuski? Loodetavasti oskab keegi vastata... Igasugune muu abinõu algajale on samuti teretulnud :)

  1. Tee ära kodune ettevalmistus ÜKE osas - s.t et füüsiline vorm oleks nii hea, kui sul keha seda võimaldab; mida paremas konditsioonis jalalihased on, seda mugavam on ka laskumisi teha.

  2. Osta mäesuusaprillid. Endal mingid 400 kroonised Scotti omad ('2000 algus ostetud). Kui ei ole varasemast, siis muidugi mingi talispordiriietus ka. Kui raha vähe, siis IMHO riietusest on kõige tähtsam soe pesu, kindad (mingi Prisma 300 kroonised on OK, ei pea Hestra 800 kroonised olema) ja suusapüksid. Jopeks kõlbab ka suvaline, sinna alla siis soe pesu ja fliis. Ühesõnaga selline riietus, millega sul Eestis on hea olla, kui temperatuur on -15 ja tuul on 20 m/s.

  3. Kui sul kehaline kasvatus oli vähemalt 4 ja murdmaasuusatamist oled teinud, siis tõenäoliselt teisel päeval saad ka mustalt nõlvalt juba alla. Peaasi, et kiirus kontrolli all püsib ja ohutut pikivahet teistega hoiad. Kukkumistest siiski vaevalt et pääsu on ;-).

  4. Hinnatase laenutusel on vist parem Slovakkias, aga kui sul jalg on eriline (ja liiga suur a la 46-47), siis tasub vähemalt saapad Eestist võtta. Laenutuse koha pealt küllap grupijuht aitab. Kas suusad või laud - mõlemal omad plussid/miinused. Tõsi, ise käisin viimati Slovakkias 2002, nii et las teised foorumlased täpsustavad.

Head nakatumist suusapisikuga!

Jasna näitel:

  • kõik rajad on kenasti kaartidel kirjas ja erinevate värvidega tähistatud. Sõltub palju oskustest ja soovidest, aga lisaks kergetele radadele (sinised) saad ka keskmistel radadel (punased) sõidetud. Mustade (rasked) radade osas ei väida igaks juhuks midagi.
  • Instruktorid olemas, hinnad leiad ilmselt keskuste kodulehelt, sõltub kas võtad õppust üksi või mitmekesi
  • Laenutuse hind tuleb enamvähem sama ilmselt, suurt vahet pole. Slovakkia puhul tasub küll lumelaud Eestist kaasa võtta, sealne kvaliteet kehva (seda ka siin foorumis varem mainitud), suuskade osas ei tea.
  • Laud vs suusk - eks seda tead ikka ise, ega keegi ei keela ka mõlemat proovida, ehkki siis ei pruugi täit mõnu kummastki saada ;). Kui laua juurde jääd, siis käi kordki Kuutsemäel või kusagil mujal põhitõdesid harjutamas (püstisaamine, esimesel/tagumisel kandil allapoole kulgemine jne). Selleks piisab tegelikult isegi mingist suvalisest künkast. Netist leiad ka ilusad pildid-videod, kuidas ise õppida
  • vaata ka www.jasna.sk, Slovakkia teisi keskusi ei tea
  • lappa varasemaid suusareisi/Slovakkia teemasid

Igas Slovakkia suusakeskuses on radu ka algajatele. Kui ennem oled koolis natukenegi murdmaad sõitnud, kolid peale lõunat juba raskemale rajale. Esmane koolitus (kestab umbes 5 minutit) hangi Eestis, kas või eelnevalt suusatanutelt. Kui oled algaja, pole mõtet varustust kaasa vedada. Seal hinnad soodsamad ja kvaliteet enamvähem (olen kõik korrad üürinud Satelist, Popradis). Suuskamise juures on kõige olulisem saabas, see peab olema sinu jalga nagu "valatud". Kuna ise olen suusafänn, siis eelistan suuski. Samas lauaga saab kindlasti parema "fiilingu", aga õppimine võtab tunduvalt rohkem aega ja alustada tasuks Eestis nagu eespool öeldud.

Kui sa lumelaua kasuks otsustad, siis võta kaasa rulluisu randme- ja põlvekaitsed ja kui võimalik, siis seljakaitse. Kui seljakaitset ei saa, siis ajab asja ära ka üks pisem padi, mis sulle püksi mahub ja sabakonti kaitseb. Suusatajana soovitan muidugi suuski, sest vigastuseoht on väiksem. Soojalt soovitan ka kiivrit, kuigi on hulk inimesi, kes sellest lugu ei pea. Eelmisel aastal oli meie Slovakkia grupist üks neiu enamuse reisist peapõrutuse tõttu voodis pikali. Võta kaasa plaastrid, soovitavalt ka sedasorti plaaster, mida saad sääre esiküljele kleepida, kui säärekondi pealt naha ära hõõrub. Kui suuska õieti sõidad, siis paaril esimesel päeval on sul säärekondi pealt nahk üsna hell. St. osta ka vähemalt 2 paari suusasokke kaasa, nendel on säärel pehmendused. Soovitan ka Cutasept või mõni muu jalaseent tappev vahend kaasa võtta, kui on plaanis saapaid laenutada. Ravimitest tasub kaasa osta ka fastum gel või profenid geeli, sest tõenäoliselt mõne lopsu sa ikka saad ja tüütu on apteeki otsima minna. Slovakkiasse võta kaasa ujumisriided (tumedad), sest tõenäoliselt külastate ka termaalvee basseine. Tatralandia veepargis soovitan külastada ka keldrikorrusel asuvat termide kompleksi (lisaraha eest). Kui oled prillikandja, siis vali sellised suusaprillid, millele optilised alla mahuvad, sellised mudelid on olemas. Kui sa ei taha päris uusi lumeriideid osta, siis võid vaadata ka second-handidest suusariideid. Pese need nikwaxi pesuvahendiga läbi+töötlus nikwaxi vetthülgava vahendiga ja esimeseks korraks hea küll.
Mida vetthülgavam riietus, seda parem, sest ise olen slovakkias päris palju lörtsi ja vihma saanud. Kui lauda proovid õppida, siis oled enamuse ajast lumes. Odav lumeriietus vettib sul läbi ja ei kuiva järgmiseks päevaks ära. Odavat ja head lumeriiet pole olemas. Ise kasutan kihilist riietumist: kõige alla spordipesu, siis soe fliispesu, selga veel üks fliis või vest ja kõige pealmiseks kihiks sooja voodrita alpinisti jope ja püksid. Ja suusapükste lumesukk käib saapa peale, mitte sisse. Kui suuski rendid, siis vali esialgu pigem lühemad ja suurema carvinguga (keskelt "taljes") suusad, neid on alguses kergem juhtida.

...eespool kõnelevatele ja teema algatajale. Jope peab ikka olema spetsiaalne mis peab märga ja tuult ning alt kummiga. Siis kukkudes ei avasta et oled kaenlaauguni lund täis. Soe pesu on kõik õige, aga sinna peale küll fliisi ei tohi panna - mul tekib kohe küsimus kas käiakse mäepeal seismas we ? Originaal sooja pesu asendab samaväärselt meie kodumaine puuvillane. Ise sõidan lauda mis on muidugi tükkmaad soojem töö aga jope all on T-särk ja seal peal puuvillane kõrgekaelusega polo. Selline komplekt kannatab minu puhul -15 välja. Mäele tuleb ikka minna tööd tegema ! Algaja rajad on igalpool olemas nii, et mure on asjatu. Instruktori võid võtta, saad asja kohe õigesti kätte, pärast ümber õppida on palju raskem. Alustada soovitan suusaga, saad kõrgustunde ja kiirustunde kätte kui peaks probleem olema. On ka vastupidi tegijaid. Ja üks õpetus ka minu poolt ´´ Seisvat suuska või lauda pole keerata võimalik - natsa ikka power-it ka´´

Puuvillane pesu on ihule mõnus, aga läheb higistades seljas märjaks ja on oht külmetuda, kui seisma või puhkama jääd - eriti, kui ilm tuuline ja külm. Eks kuidas keegi. Mina olen ammu spets pesu peale üle läinud.

Ega nüüd liiale ei tasu ka minna :) Eks igasugu spets riided on muidugi head, aga piisab ka "tavalisest veidi sportlikumast" jopest, eks need ole kõik tänapäeval juba suht mõistlikust materjalist. Spets pesu on aga küll väärt asi. Kui hakkab külm, siis tavaline fliis peale sobib väga hästi.

Viimasega 100% ühel meelel. Puuvillane võtab hästi niiskust sisse aga kuivab halvasti. Kui selline niiske kalts vastu keha on siis hakkabki külm. Need n.n. spetspesud on aga valmistatud just sellistest matejalidest, mis ei võta eriti niiskust sisse ja kui võtab siis kuivab kiiresti. Ehk siis kihiline riietus: 1. "spetspesu", 2. fliis (õhem või paksem) 3. jope, "hingavast" materjalist (Gore Tex), paljudel eri tootjatel on igasugused oma nimedega lamineeritud kangad). Ei ole olemas viletsat ilma, on ainult vilets varustus. Suusapoole pealt veel niipalju, et kui oled juba saatanale sõrme andnud ja enam mägedest kõrvale ei suuda hoida, siis esimese asjana osta saapad ja korralikud suusasokid. Kui saabas istub nagu valatud, on asi ikka hoopis teine. Alpide keskustes on rendi suusad suht-koht heas korras ja iga paari aasta tagant uuendatakse. Ja kõik see vana saast müüakase näiteks Slovakkiasse.