Viimased kommentaarid

@jaanusm
"Vaatasin huvi pärast flightradarit. Otse minu kohal oli Air China LHR-PEK. Kuskil Krasnojarski kandis oli 30-40 lennukit teel hiina linnadest euroopasse (Amsterdam oli väga popp) . Kes nendega lendavad?"
_________________

Kaubalennud ilmselt - Cargo.

@improved

Lugesin. Palusin siiski kontrollida, Töötajal oli intensiivne kuiv köha, ta ei olnud terve. Sinna saabusid ka Põhja-Itaalia lennud. Koroonasse nakatumine ei ole välistatud.

Saabusin 6.03.2020 kl 10 hommikul Tallinna lennujaama. Saabuvate lendude pagasiruumis oli lett koroonaviiruse info voldikute, maskide ja käte desinfitseerimisvahendiga. Infot jagati ka suuliselt.

Mulle öeldi, et teie ei köhi, maski te ei vaja. Desinfitseerisin käed, võtsin infovoldiku ja läksin pagasilindi juurde oma pagasit ootama.

Minu kõrval kõndis edasi-tagasi tumedas töövormis lennujaama töötaja, kes köhis ja köhis ja köhis... ja liikus pagasiruumis inimeste vahel ringi. Ütlesin, et terve see mees nüüd küll ei ole, Ta oleks pidanud maski kandama. Maskide lett oli sealsamas.

Täna artikkel, et lennujaama töötajad nakatunud:
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/fotod-kaks-nakatumist-lennujaama-kollektiivis-koroonaviirus-avastati-poemuujal-ja-turvatootajal?id=89221491

Kirjutasin lennujaama juhtkonnale, et vaadaku oma salvestised üle, kes see köhija oli.

@Token556 

3,5 nädalat tagasi küsiti Stockholmis suuliselt ja märgiti pardakaardile OK.
Balil tuli vastata kirjalikult. Küsiti ainult Hiina kohta. Põhjalik kontroll puudus.

@kaduja

Mina ei näe info jagamises mingit paanikat.

Igati ok on vahetada infot, jälgida olukorda, hoida end maailmas toimuvaga kursis.

Ebaolulisest saab sellele keskendumata üle minna.
Kui info tekitab paanikatunnet, siis pole vaja internetti kasutada ega ka siinset lugeda.

Ilmselt on enamus inimesed saanud eesti.ee kaudu samalaadse e-maili, kuid jagan igaks juhuks, vast tüli ei tee.

Hea Eesti inimene!

Edastame Terviseameti kõige olulisema info koroonaviiruse (COVID-19) kohta.

Kui oled tulnud riskipiirkonnast või kokku puutunud koroonaviirusesse haigestunuga, jää kaheks nädalaks koju ja jälgi sel ajal oma tervist.

Riskipiirkondade kohta saad infot: www.terviseamet.ee/riskipiirkonnad

**Pea meeles! Praegu on gripihooaeg ja liikvel on erinevad nakkushaigused, mille sümptomid on koroonaviirusega sarnased.

**Palaviku, köha või hingamisraskuste korral küsi nõu perearstilt või perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630) ja maini, kui oled saabunud viimase 14 päeva jooksul riskipiirkonnast või oled kokku puutunud koroonaviirusesse haigestunuga.

**Tavapäraselt kaasneb koroonaviirusega palavik, köha ja/või hingamisraskused ning see levib inimeselt inimesele piisknakkuse (köhimise ja aevastamise), samuti saastunud pindadel olevate pritsmete ja käte kaudu. Üldjuhul kulgeb haigus kergete haigusnähtudega. Koroonaviirus ohustab kõige enam vanemaealisi ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi.

Soovitused:

  • Kõige paremini saad end ja oma lähedasi haigestumise eest kaitsta, kui pesed hoolikalt ja regulaarselt käsi!
  • Kui tunned end haigena, püsi kodus ja ravi end, nii tervened kiiremini ja kaitsed haigestumise eest ka teisi.
  • Haigestunud inimesest hoia vähemalt ühe meetri kaugusele.
  • Viiruse kahtluse korral ära mine erakorralise meditsiini osakonda (EMO) – sellega võid ohustada teisi. Helista perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630).

Korrektse ja ajakohase info koroonaviiruse kohta leiad aadressilt: www.koroonaviirus.ee

@Merle

Huvitav on ka see, et Terviseameti andmetel ei ole Singapur kõrge riski piirkond ja sealt naasnutel ei soovitata töölt koju jääda (karantiinis olla). Välisministeerium ei soovita Singapuri reisida.*
Ei olegi veel aru saanud, kuidas või mille järgi neid määratletakse.
https://www.terviseamet.ee/et/riskipiirkonnad

* Seoses koroonaviiruse jätkuva levikuga ei soovita välisministeerium reisida Hiina Rahvavabariiki, Itaaliasse, Iraani, Jaapanisse, Singapuri, Lõuna-Koreasse, Prantsusmaal Alsace'i piirkonda ja Saksamaal Nordrhein-Westphaleni liidumaale. Samuti palume hinnata kõigi välisreiside vältimatust.

https://vm.ee/et/uudised/valisministeerium-uuendas-seoses-koroonaviiruse-levikuga-reisisoovitusi

Lendasin 6-7.03.2020 Dps-Doh-Arl-Tll liinil. Maskikandjaid oli nii lennujaamades, kui lennukites. Doha lennujaamas tulid Stockholmi lennule noored eestlased (mees ja naine), kes lennujaamas kandsid maske. Mehel oli üsna intensiivne köha. Lennukis oli köhival mehel tõstetud mask otsaette (oletan, et sellega oli lennukis raske hingata). 

Kustkohast nad Dohasse saabusid, ei tea, Dps-Doh lennul neid ei olnud. Doh-Arl lennul istusid minu taga järgmises reas. Hoian end igaks juhuks kodus karantiinis, jälgin tervist. Mitte ainult köhiva kaasmaalase pärast vaid pika lennureisi pärast üleüldse. Kui reisile läksin, olid paljud riigid, sh Eesti veel viirusevabad. Koju tagasipöördumise ajaks oli olukord muutunud. Enam ei soovi kuhugi lennata enne, kui covid-19 viirusesse nakatumise oht möödas. Mask väidetavalt lennukis ei kaitse ja haiguse sümptomitega inimeste suhtes distantsi hoida ei saa.

Mõistlik on vältida reisimist viiruse kõrge leviku riskiga piirkonda, aga nakatumise oht võib esineda ka lennujaamades ja lennukites, reisides mistahes muusse piirkonda.

Paar päeva tagasi avaldatud artikkel arstist, kes vaatamata gripilaadsetele sümptomitele lendas USA-st Austraaliasse, puutus kokku 70 patsiendiga ning kellel tuvastati koroonaviirus:

https://www.theguardian.com/world/live/2020/mar/06/coronavirus-update-latest-live-news-symptoms-cases-global-infection-rate-uk-usa-australia-italy-china-updates

Veel üks artikkel. Austraalia võimud hoiatasid reisijaid, kes olid möödunud nädalal Aasias viiel erineval lennul, pärast seda kui mitme inimese koroonaviiruse test osutus positiivseks. Nakatunud lendasid vahemaandumisega Dohas (ühe nakatunud reisija istekoht märgitud).

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/04/coronavirus-six-more-test-positive-in-nsw-after-travelling-from-asia-and-iran

Tänan vastuste eest! Võtsin ikkagi käsipagasisse selle veini. Olin valmis, et kui probleem tekib, siis on äravisatud veini eest makstud summa koolirahaks. Kõikides lennujaamades kontrolliti põhjalikult, kas kott on kinni ja terve, probleemi ei tekkinud. Niiet saab transiitkotti pakitud vedeliku viia ka mitu aega hiljem sama teed tagasi.

Siin veel üks ajas muutuv tabel mõnevõrra erinevate andmetega, sh 2 nakatunut Indoneesias.

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Ka Denpasari lennujaamast käis läbi koroonaviirusega nakatunud Iraani kodanik, kes suundus edasi Austraaliasse. 

https://www.abc.net.au/news/2020-03-02/coronavirus-bali-melbourne-flight-passengers-quarantine-effort/12016802

@jazzband

Olen hetkel Balil. Peatun Nusa Duas. Maske kandsid inimesed lennujaamas ja mõned Kuta suurimates ostukeskustes (käisin korra läbi). Tänavatel maskikandjaid näinud ei ole. Paar inimest on köhinud voi aevastanud, üldiselt paistavad kõik hea tervise juures olevat. Ilm on päikseline, lühikeste vihmahoogudega. Koroonaviiruse kohta andmed puuduvad. Mingit paanikat vmt ei ole. Elu on rahulik ja kõik paistab tavapärane (nt nagu 6 kuud tagasi ja enne seda).

Bali lennujaamas mõõdeti pisteliselt saabijatel kehatemperatuuri. Mh tuli täita KOVID-19 templiga kollast värvi tervisekaart, vastata küsimustele, milline on tervislik seisund ning kas olete käinud viimase 14 päeva jooksul Hiinas. Sama küsimus esitati ka Stockholmis vahetult enne pardaleminekut. Kui vastus oli ei, märgiti pardakaardile OK.

Veidi mõtisklen seoses eespoolsete kommentaaridega.

Kui Hiina valitsus keelas kõik välismaale minevad grupireisid, siis need lennujaamades ja hotellis liikuvad hiinlaste grupid on ilmselt riigist enne keelu kehtestamist väljunud. Sellisel juhul ei ole välistatud, et nakkust laiali kanti. Reisisid paar nädalat riikides, kus keeldu ei olnud ja sisenevad nüüd riikidesse, kus keeld kehtib isikutele, kes on käinud Hiinas viimase kahe nädala jooksul (aga nemad reisisid vahepeal mujal). Kas nakkuse olemasolul möödus edasikandumise võimalus kahe nädalaga (nt kui põeti asümptomaatiliselt)? .

Rootsi lennujaamas kandsid maske vaid eestlased, Doha lennujaamas hiinlased ja mõned hindud. Üldiselt on maske vähe. Ei saa öelda, et lennujaamad väga tühjad oleksid. Lennukid olid täis, null vaba istekohta. Lennukites ühtegi maskikandjat ei näinud. Nagu polekski mingit viirust liikvel.

Hiinlasi on tublisti vähem küll, kui varem.

Maske vt ehituspoodidest. Ma ostsin opimaskide asemel FFP1 klapiga respiraatorid. Ei ole ilmselt nii tõhus, kui FFP2 ja FFP3, aga opimaskist kindlam ikka. FFP 2 ja 3 klapiga respiraatorid on paljudes ehituspoodides läbimüüdud. 

Eks inimesed tahavad ju tööd ka teha, et neid ei ole ainult viiruse hirmus ja reisimise tarvis ostetud. Ostavad ka ehitajad jm tolmu või kahjuliku ainega kokkupuutuvad töötajad. Laovarude planeerimisel ei osatud nii suurt nõudlust ette näha.

Apteekides on kirurgimaskid otsas, aga neid saab osta nt ilutoodete poodidest, sest küünetehnikud, kosmeetikud, toidutehnikud jne kasutavad neid. Neil kaitseomadus madal, aga parem, kui mittemidagi.

@lillykass

Jälgisin viiruse kohta infot alates jaanuari lõpust iga päev. Olin valmis reisi tühistama, kui transiitriikides või sihtkohas oleks olnud nakatumisi kasvavas trendis. Homme Balile (TLL-ARL-DOH-DPS). Grupiekskursioonidele ei lähe (ei käi kunagi) , käte desinfitseerimise vahendid ja erinevad maskid on kaasa pakitud (just in case). Lennujaamades kannan maski, kas ka lennukis, selle otsustan nö jooksvalt.

@poegkaru
off topic
Arvan, et lindistamine ei hirmuta, sest seda tehakse ettevõttes klienditeeninduse kvaliteedi hindamiseks ja parendamiseks pidevalt. Suurfirmades vastatakse küsimustele üldjuhul mingi ette antud formula järgi (eksimuste vältimiseks).

@Reaper

Täpsemalt antakse Hi-viiruse ravimit lopinaviiri ja ritonaviiri ning gripiravimina kasutatavat oseltamiviiri (Tamiflu) suurte annustena. Pidavat töötama, u 48 h jooksul palavik maas ja viirusenäitajad negatiivsed. Meedias avaldatu kohaselt on sellist ravi rakendatud  Hiinas ja Tais.

https://elu24.postimees.ee/6887906/tai-arstid-katsetasid-koroonaviirusega-hiinlanna-peal-hiv-ja-gripiravimi-segu-naine-hakkas-paranema

Vähemalt on leitud, millega ravida. Algne info oli, et ühelegi ravimile ei allu.

@Reaper 

Erinevatel kindlustusfirmadel erinevad tingimused. Enne lepingu sõlmimist tuleks nendega põhjalikult tutvuda (kõik vähegi ebaselged kohad üle täpsustada),  

Swedpangal nt on üldiste välistuse all selline tingimus:
Me ei hüvita kahju, mille on põhjustanud:
• epideemia, pandeemia;

Coronaviiruse puhul kõneldakse epideemiast (kontrollige ametlikult vormistust).

Allviidatud lingis nt info:
Tuletame meelde, et reisikindlustus hüvitab need kahjud, mis on kindlustuslepingus kokku lepitud. Alati on lepingutingimustes üldised välistused ehk kahjud või kulud, mida selts ei hüvita. Nendeks võivad olla näiteks sõjategevus, terrorism, streik, riigipööre, loodusõnnetus, epideemia, kindlustatud isiku joobeseisund või sellest tingitud kahjujuhtum jne. Erinevatel kindlustusseltsidel võivad olla erinevad välistused.
https://reisitargalt.vm.ee/solmi-reisikindlustus/

@siddhartha

Hilisem nakkuse saamine on võimalik. Kui viirus ikkagi on Balil, siis ei ole ka kohalikud sellega kursis, või ei avalda infot, sest kardavad sissetulekust täielikult ilma jääda. Olen viimastel päevadel suhelnud paari kohalikuga, viiruse kohta on vastatud So far no case in Bali. Turistide vähesuse üle kurdavad.

Selles mõttes on kahtlus põhjendatud, et hiina turiste käis Balil väga palju (ilmselt u 3-4 mln aastas) ja on üllatav, et seal seni nakkust tuvastatud ei ole, aga kõikides ümbruskaudsetes riikides on. 

Ostsin enne viiruse ilmsikstulekut lennupiletid Balile, väljalennuga 19.02. Täna veel ei ole otsustanud, kas minna või loobuda.

Bali seoses coronaviirusega:

Kuhu oleks hetkel ohutu(m) paariks nädalaks soojamaa puhkusele reisida?

Viiruse leviku kaart. Kui tõene, ei tea, aga numbrid suurenevad pidevalt

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0b12gpFQwgLdaNzNZbaUCDX0sanZmTqmzL2Jq8bucFd8bAF0l7A-bWK6w#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Väga usaldusväärne vist ei ole, sest päev tagasi nt oli Total Confirmed üle 50 000, päev hiljem 42 767. Kuidas need tuhanded confirmed korraga kadusid. Surmasid oli päev tagasi veidi üle 900, nüüd üle 1000.

Mh artikkel, et uus koroonaviirus võib levida kahele kolmandikule maailma rahvastikust.

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/hongkongi-koroonaviiruse-ekspert-nakatuda-voib-kaks-kolmandikku-inimestest?id=88900481

Minul on oma vesi olnud lennukis (ostan alati kaasa) ja kui oma snäkke näksinud, ei tehtud sellest välja. Käsipagasiks on olnud nt suurem käekott ja veel lisaks suurem spordikott (talveriiete-jalanõude jaoks).  Pole loetud, küsitud ega üle kaalutud.
Lennujaamast kaasaostetud veinipudeli pärast (mis oli nn transiitkilekotis) oli küll ütlemist, et seda mitte mingil juhul lennukis juua ei tohi.