Viimased kommentaarid

Sel aastal paar korda, lubatud ajal sai Tallinnas kohal oldud, mingit ajavaru küll ei jää vist Tallinnasse sõidule, Tartust rahva peale korjamine kipub vahel ikka planeeritust rohkem aega võtma. Siiski, kasutan muretult edasi teenust. 


Eespool mainitud kommentaaride suunas, näiteks Lõunakeskuse Circle-K'st lennujaama täpselt 2 tundi millalgi kevadisel ajal OK ilmaga. 

Üsna kasutud on kommentaarid stiilis "olid probleemid, ei soovita". Mis probleemid? EI saanudki autot? Vahendaja probleem, või Locautoa probleem? Olen küll ainult ühe korra Locautost (Veneetsiast küll) broneerinud, teadlik sadadest negatiivsetest kommentaaridest, aga endal ei olnud mingeid probleeme. 

Eespool mainitud mõtlemisvõime säilitamine (ja paberkaart) on ka siiski head ideed.

Puhast "sihtkoht sisse ja sõitma" lähenemist mina küll ei usalda - ikka vaatan ja skrollin teekonda ka veidi. 
Näide X aastat tagasi Tartu-Poola sõidust, kus GPS'i (mingi Garmin) sai Poola sihtkoht sisse pandud. Aga - GPS juhatab Tartu-Tallinn-Pärnu-Ikla-Riia-..., mis on paarsada km ja mõni tund pikem kui Tartu-Valga-Riia-... Isegi Riia sihtkohaks pannes, juhatas ikka selle suure ringiga mingil põhjusel. Kui sarnane olukord juhtuks kusagil võõras riigis, siis ju hakkaksi pimesi sõitma niimoodi...? :) 

Kas huvi pakub siis "ilusad linnakesed", aga "linnad jätaks seekord kõrvale"? :) 

Aga veel mõtteid: 
1. Viie päevaga tundub nõks kiirustamine see teekond
2. Kui ühes kohas mitu ööd oleku idee meeldima hakkas, siis näiteks Lauterbrunneni org pakuks mitmeks päevaks tegevust. Mäkke saab mitmele poole (mainitud Mürren, Wengen). Wengen on ka autovaba linn. 
3. Sealsamas ka Jungfraujoch - rongireis veel kõrgemale (3400), seal juba lumi. Piletid on kallid, minna tasub ainult ilusa ilmaga, enne minekut veebikaamera pilte vaadata (all võib näiteks pilves olla, üleval oled pilvedest kõrgemal). Rongisõit ise palju ka tunnelis
4. Mürren-Schilthorn suure gondliga on ka kena
5. Kui neid rongisõidu või tõstukiplaane tekib palju, siis tasub üle vaadata Šveitsi rongisõidu süsteem, half-fare card jms asjad, äkki tasub ära. Ja kui teha ühes piirkonnas mitmeid sõite, siis selle piirkonna x päeva pileteid tasub vaadata
6. Lugano asemel võiks ka Como järve soovitada, väiksemad külad, mis küll tihti järve äärest mäeküljele ronivad, st palju järske treppe, aga neid saab vältida
7. Šveitsi kiirteede jaoks vajad 40 CHF/EUR maksvad kleebist, kuna sõitmist parasjagu, siis kiirteede vältimine võib aeganõudev olla

Horvaatia korral oleks mõistlik ka lennujaama mainida, Dubrovnikusse saab ehk tõesti ~200 euroga, aga see vist küsijale huvi ei paku. 

Liiv - tuttav rääkis, kuidas ta Keeniast lapsele veidi rannaliiva üritas tuua, aga lennujaamas ei lubatud, võeti ära :) 

Jaanuaris Lufthansa Tln-Frankfurt-Nairobi samuti taheti väljatrükki näha. Kuidas küll neil oleks õigus mitte lennukile lasta, kui viisa tegemise eelnevat kohustust ei ole? 

500 eurot koos mingigi kindlustusega parema läbitavusega auto nädalaks - kõlab väga (liiga?) hästi. 

Paar aastat tagasi, Forester vähem kui nädalaks, parima kindlustusega, tuli üle 100 euri päev (Geysir). 

http://www.zermatt.ch/en/Media/Planning-hikes-tours/Edelweissweg-Hoehbalmen -- see rada?
Tegemist on ikkagi tavalise matkarajaga, mingit ronimist seal pole, võibolla on mõni hetk, kus käega kõrvalt kivi pealt toetada, kohati võib olla raja kõrval toetav nöör-tross käsipuuna kasutamiseks. "Must rada" tähendab siin pigem seda, et tõusumeetreid on parasjagu, rada on kohati järsk, kõrgust ei tohi karta, kilomeetreid-tunde koguneb paras hulk, ilmaolud jne. Täpsed numbrid on rajakirjelduses. Kui tegu oleks esimese sedalaadi päevamatkaga sealkandis, siis pigem on mõistlik midagi lühemat prooviks teha enne.
Aga muidu - lappasin ka meenutuseks enda tehtud pilte sellelt käigult, ilusa ilmaga - väga kena matkake!

Omast kogemusest, juba ~kuu tagasi ei soovitanud Estraveli konsultant Estonian Air pileteid osta.

Siku - loodetavasti tead, et novembris võib Grand Canyon North Rim suletud olla talve tõttu.

Avad tahvli peal lennupileti, teed sellest telefoni fotokaga pilti, pildi saadad emailiga photopointi ja seal trükitakse sulle foto kujul pilet välja.

http://forum.4x4.ee/viewforum.php?f=63

Seal mitmeid teemasid ja viiteid ka blogidele, kus sõidetud nii Venemaa teid kui käidud ka Gruusias 2013, kui mitte hiljem.

Keskmine turist põgeneb Manilast kiiresti mere äärde või loodusesse :) Ekstra Manilasse reisida ja üle päeva-kahe seal veeta - raske kommenteerida, sõltub mis su huvid on, aga seda sa ju ei vaevunud kirjutama. Suvaline lehekülg annab vaatamisväärsuste nimekirja:
http://www.lonelyplanet.com/philippines/manila
http://wikitravel.org/en/Manila

Iga hinna juures saad lugeda tingimusi - mis täpselt antud hinnas sisaldub. 13 dollarit päevas - ei tahaks siiski uskuda.
Sõltuvalt lehest pead mingi hetk määrama ka enda elukoha (riigi) - see võib samuti hinda ja tingimusi mõjutada.

Kreetal on ka palju väiksemaid kanjoneid, kus sellised rahvamasse nagu Samarias ei ole.

Mõned mäekünkad samuti - Samari kuru alguses on Gingilose mägi näiteks.

Sukeldumas pole ise käinud, kui kunagi uurisin seal töötanud instruktorilt, siis soovitas kas idakallast või lõunakallast (eelistatult). Võin saata ta pikema jutu teatena sulle.

Ja süstamatka ideed juba mainiti.

Mõnes hotellis ei pruugi tõesti checkin teatud kellaaegadel võimalik olla, hotelli uks võib olla lukus, töötajat pole. Nii et - jah, kontrolli hotelliga üle, tõenäoliselt ette teavitades (!) pole probleemi.

Liikluskindlustuse roheline kaart ei ole Lätis kohustuslik (on "soovitatav").

Turvakontrollis jah, pead nõudmisel asju punnitavatest taskutest välja tõstma, nii nagu käsipagasistki vahel kästakse asju ette näidata. Aga see ei puutu ju Ryanairi lennukile pääsemise hetke. Endal nii fliis kui jakk olnud paaril korral üsna punnis taskutega, hea võimalus paar ülekilo likvideerida :)

Miks ei tohi jope taskud punnitada? :)

Nagu kerge otsing sulle näitaks, on suletud öösel (01.00-05.00). Lisaks on rongijaama ümbrus tsiba kõhe kant. Rongijaama ümbruses on piisavalt hotelle.

Sukeldujad teevad enamasti omale DAN kindlustuse (daneurope.org). Sõltvalt paketist aastane kindlustus ~100 euri kandis. Mingis osas toimib ka tavalise tervisekindlustusena.
Muude "ekstreemspordialade" osas ei oska kommenteerdida, eriti kui neid veel päevagi ette teadmata tegema vist minnakse, nagu teema algatajal vist plaanid on.

Kuna ma siiski kaldun vist Moabi kandi poole ja seega LAst põhja poole ei liigu, jääb SF lihtsalt liiga kaugele. Järelikult midagi järgmiseks korraks :)