trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Käisin juuli algul 2 nädalasel automatkal Norras läbi Rootsi ehk siis Turu-Stockholm-Drammen-jne. Varem mainimistele lisan, et eesti passiga sai üle juba alates 15. juuni ja seda ilma karantiini jäämata. Sel juhul pidi kaasas olema netist väljatrükk Soome migrilehelt (maksis 5€), et oled Soome resident. Siis takistusi ei tehtud eesti passiga (ID kaardiga). Suhtlesin Norra VM ja sealt see mulle ka kinnitati, ainuke keeld oli Rootsis ööbida ning, et pean otse läbi sõitma. Tankida ja kohvi juua ning süüa tanklas ei keelatud kuid öeldi, et pean distantsi hoidma. Ei olnudki mingeid takistusi kui vastavad paberid kaasas ning Rootsist sõitsin 5 tunniga läbi, igaks juhuks säilitasin ka laevapiletid kui juhul küsitakse. Tagasitulles Turus poliis küsis ID kaarti vaadates ainult, et kas resideerun Soomes, jaatava vastuse saades soovis head kojujõudmist ja kogu lugu. Ei huvitanud kas tulin Rootsist, Norrast või Taanist. Niipalju veel, et ka Drammenisse tunnel Oslo fjordi alt on juba maksuvaba.

See on riigiti väga erinev nt Norra VM nõudis juuli algul minult, et läbi Rootsi autoga sõites ei tohi ööbida kuid kütust tankida ja kohvitada võid. Samas kui tagasi tulin Norrast Rootsi kaudu Soome küsis poliisi Turu sadamas vaid ID kaarti näha ja kas ma olen Soome elanik. Saades jaatava vastuse soovis turvalist kojujõudmist. Ei küsitud kas tuled Rootsist, Norrast või Taanist.

Mul oli plaan minna kuuajalisele USA lääneranniku autotripile mis oleks olnud juba teine kord mul sealsel rannikul. Planeeritud reis sinna juulis oleks eeldanud mais lennupiletite ostmist, mis nüüd antud olukorras ei ole võimalik. Kuid mul oli olemas plaan B ja selleks on Norra kus ma käisin viimati 3 aastat tagasi. Olen väisanud seda maad ca 20x ja ei väsi sellest iialgi ning on veel mõningaid kohti mis on isegi käimata. Muidugi suurima rõhu panen matkamisele mägedes, mis on just väga sobiv juuli lõpus ja augustis kui veetasemed on langenud ning lumi enamvähem sulanud. Mind ei paelu enam sealsed kosed ega liustikud sest olen need kõik suuremas osas ära näinud. Mind paelub see rahu, vaikus, vaated fjordidele, valged üksikud lumelaigud, kristalsed mägijärved, päikese käes vikerkaarena sillerdavad vesised graniitsed kaljud ning pingutus mägedes puhta õhu käes - on väärt väga palju!

Aitäh Veigo! Ühesõnaga võidakse küsida lennujaamas kuid reegel ei ole! Panen Piretv samuti lugemist sisenemise kohta.

ENTRY: You must specify a “Port of Entry” in your application, which is one of the designated International Airports or Land Border Checkpoints. During your actual visit, you may enter Myanmar at any designated international “Port of Entry”, however we strongly recommend you use the one specified in your application to avoid longer processing time at arrival.

Exit: You may exit at any of the International Airports and Land Border Checkpoints. Additionally, you may exit at the Htikee Land Border Checkpoint, but not enter from there at this time.

Tere!

To: Piretv. Minul seisab Visa Approval Letter ´i peal "Port of Entry: Mandalay International Airport".

Selline küsimus neile kes on Myanmaris käinud ja e-viisa teinud. Küsimus puudutab punkti nr. 3 ehk siis "return air ticket". Visa Approval Letter ´ilt on allolev tekst pärit. Kas Teil on tagasilend olemas olnud või mis pada piiril olete ajanud. Mandalay on sisenemine ja väljumine on Yangoon kuid ei tea millal veel? 6 aastat tagasi ei lastud meid Filipiini lennukile Borneo saarelt ennem kui ostsime tagasilennu. Kas Myanmaris sama teema? Tänan ette vastuste eest!

Possession of a valid Approval Visa alone does not guarantee entry into Myanmar. You must also meet the following entry requirements:

  1. Have a passport with at least 6 months validity,
  2. Have sufficient funds for the period of stay in Myanmar, and
  3. Have confirmed onward / return air ticket(s).

Minu soovitus oleks samuti võtta kas mandri Kagu-Aasia ehk siis Indo-China (Myanmar, Tai, Laos, Cambodia ja Vietnam) või siis mere Kagu-Aasia (Malaysia, Singapur, Brunei, Filipiinid ja Indoneesia. Kui raha vähe ja peab kasutama maismaa transporti peaks 2,5 kuuga saama ikka hakkama emba-kumba millises Kagu-Aasias. Mere Kagu-Aasias peab rohkem kasutama lennukeid sest saareriigid. Endal see tripp tehtud. Kui tahad kohvrit paigutada Bangkoki siis lendagi kohe Bangkoki, mis Sa tast tarid. Pakun välja marsruudi Sulle. Lend Bangkok-Yangoon, edasi Bagan, Mandalay, Kalaw, Pindaya koopad, Inle Lake, Keng Tung ja sealt Põhja-Taisse ehk siis Chiang Rai peale. Saad külastada Golden Triangelit ja siis valid kas lendad Chiang Mai´sse või bussiga. Lennupiletid ka odavad. Chiang Rai´st saad edasi liikuda Lao piirile Huay Xai. Sealt valik kas bussiga Luang Prabangi või jõge mööda 2 päeva. LP-st edasi 4000 saare poole, teepeal tünni küla, Pakse jms. Saarte juurest Cambodia ja Angkor Wat, Tonle Sapi järvetuur jne. Edasi valik kas siis pealinna PP´sse või Saigoni (HCMC) Mekong Delta tuurile, kaevikud ja kole sõjamuuseum. Kui aega üle jääb siis võid Vietnamis lennata kas kuhugi keskele või Hanoisse (lennud üsna odavad kui just saartele ei taha). Samas võid ka rannas lebotada HCMC lähistel Mui Ne´s. HCMC-st valikuline kas buss või lennuk Bangkoki. Nii tekib Sul üsna suur ring mis ei korda marsruuti.

Vahemere põhjakaldal kuni keskosani vesi naljalt üle 20 sellel ajal ei ole, lõunapoolsetel saartel küll. Alpide ja muude mäestike (Türgist kuni Hispaaniani) lumesulamise vesi voolab ju Vahemerre sellest ka jahedus. Käisin jaanipäeva ajal Rooma lähistel ujumas ja kohalikud vaatasid mind kui lumeinimest kes ronib 20-21 kraadisesse vette mis tegelikult eestis juba üsna soe vesi.

Väga huvitav on lugeda neid komme siin ja mis minu arust on põnev, et ajatakse segi puhkus ja reis tundmatusse ehk võõra kultuuri ja vaatamisväärsuste avastamine ning inimestega suhtlemine. Tundmatusse reisijad on tavaliselt seljakotireisijad (backpackerid). Samas on vaja ikka eeltöö ette ära teha mida vaadata ja mida kogeda aga kui aega on palju siis võib plaanida ka käigupealt. Mõned asjad tulevad niikuinii käigupealt aga reisiraam on ikkagi varem paigas. Mina ilma eeltööta ei ole veel kuskil käinud. Mis puudutab sõna puhkus siis nagu sõna ise väljendab ennast siis see ongi vedelemiseks kuskil rannal ehk siis liivakoti puhkus. Seljakoti laadsele reisile 20-30 kg pagasit kaasa vedada on naeruväärne juhul kui ei ole palganud šerpa´si. Pagasiga reis sobib siiski paremini ranna ning joomareisile või siis sexturistile kus on vaja näidata oma satse, sitse ja litreid (ei pidanud silmas naisi) jms. Pikim reis on olnud 2 kuud Lõuna-Ameerikas ( 7 riiki ) ja ma ei kujutaks ette seda läbi teha kohvri(te)ga. 4-5 T-särki, samapalju alukaid ja lühkareid ning tõesti bussi või lennukisse mõni kergem soojem asi. Heledad õhukesed pikad püksid ja tennari taolised kerged riidest viisakad jalanõud ning plätud. Mõni peenem koht ei taha Sind lihtsalt lühkarite ja plätudega näha. Mingi kaabu või rahvusliku lotu olen reisilt ostnud. Lisaks veel 1 paar madalaid sokke riidest kergete jalanõude tarbeks kuid saab ka ilma hakkama. Ma kujutan ette meesterahvaid sokiarsenaliga sandalettides või plätudes. Ajab hobuse ka naerma! Minu seljakoti suurimaks raskuseks on laadimisjuhtmed, adapter seinakontaktidele (sobib Austraalia, Aasia, Aafrika, L ja P-Ameerika), kilone läpakas, läpakale dock mis sisaldab USB C, 3.0, HDMI ning SD ja minikaartide pesasid, GoPro ja videokaameraga seotud arsenal, lisaks veel nats medikamente ning hügieenitarbeid. Need kõik mahuvad ideaalselt 35-40´sse kotti ära ja jääb ruumi ülegi. Olen läinud ka nõnda, et siin panen vanemad riided selga ja jalanõud jalga (tavaliselt siin külm aeg juba) ning lähevad soojal maal prügikasti ning seal hakkan lisa ostma kui vaja.

To AndresR

Nii, et Vietnami jalga maha ei pannud st piiri mõistes?

Aga huvitav kuidas saab check in teha Angkor Airile? Kas transiittsoonis on see võimalik? Äkki saab Dohas teha lennujaamas sest jääb vähem aega kui 24 tundi. Ühe pileti peal on asi lihtne, transiittsooni ja kappad oma gate. Probleem ongi check in tegemine!

to päike12 Transiidina peaks ju ilma Vietnami sisenemata saama ehk siis transiitkoridor lennujaamas ja ilma Vietnami viisata. Või kuidas seal on? Lennud ei ole ühel piletil kuid käsipagasiga. Lend Stock-Doha-Saigon ja Saigon-Siem Reap eraldi.

Minult selline küsimus, samuti Doha-Saigon lend ja Saigoni jõuab 7.30 kas jõuab kui võtta 8.30 piletid edasi Siem Reap´i (Cambodia). Eeldan, et transiitkoridor toimib ja kas check in saab juba Dohas ära teha või kuidas Saigonis on see? Kas keegi on nõnda läinud? Aitäh!

AC on hotellides üks ohtlikumaid ja salapärasemaid asju mis tekitavad külmetuse, nohu, kurguvalu millega võib kaasneda samuti üsna kõrge palavik. Selle vältimiseks olen mina kasutanud ventilaatorit mis ajab õhku ringi, muidugi juhul kui toas on olemas. Olen seda Recep. isegi küsinud ja saanud. AC temp. 23-25 + ventilaator on minu arust parim kombinatsioon, et saad väljapuhata ja värskust hommikul kogeda. Isegi moskiitod ei tule ringleva tuule tõttu. Vbl jälle individuaalne asi! Juhul kui vendikat ei ole siis AC labad suunata lakke kui programm lubab, et nad ei puhuks Sulle peale magades mis on vägagi reegel hotellides. Temp. alla 22-23 ei soovita sest selle temperatuuri saavutamiseks toodab AC väga palju külmemat õhku. Olen ka mina haige olnud kui oma reise alustasin ja ega ennem aru saagi kui tulemus on käes. Nii meeldiv on jahedas toas olla kuid Sinu kehale on see külm sest tuled tihti 30-40 kraadisest leitsakust ja üleküpsenuna rannast.

Sääsetõrjevahenditest! Isiklikult ei ole kohalikke eriti kasutanud ja nende toimet ei tea kuid samuti ei ole need vahendid tervislikud nahale ning imendudes verre ja sellepärast olen kasutanud tsiviliseeritud maailma tooteid firmadelt Tender ja Sawyer lootes parimale (tervise suhtes aga ilmselt kahjulikud kõik). Kuid mis jama ei ole, on see, et tõesti kanged ja hoiab moskiitod, liivakirbud, puugid jne ohutuskauguses, minul vähemalt. Eks see ole ka individuaalne mis lõhnu eristad, et need põrgulised Sul nii kallal on. Borneo (Kalimantan) džunglites rännates ja ööbides sain neist abi. Öösel magasime pea lageda taeva all ning moskiitovõrgud olid muidugi ümber kuid samuti moskiitode hulgas on kavalpäid siis aitas vahend. Müüakse neid jahi ja matkapoodides ning ei ole odavad. Ei leia Te neid apteekidest ja moosiriiulite vahelt. Offidest on üsna tõhus oranži värvi!

Mina olen vaktsineeritud Hepatiit A ja teetanuse koos difteeriaga ning väisanud 66 maad ja õnneks ei ole mingit tõbe veel saanud ja sülitan 3 korda kohe üle õla. Nüüd saab vaktsineerida komplekselt difteeria, teetanuse, läkaköha, poliomüeliidi ja Hib vastu ehk siis suts ja valmis. Vaktsiinides kasutatakse säilitusaineid mis sisaldavad elavhõbedat (mitte kõik) ja see ei ole just mitte tervislik Sinu verele kus need ühendid ladestuvad. Hepatiit B on vajalik siis kui lased ennast mujal tätoveerida, kasutad põrandaaluseid med. asutusi, oled narkomaan või muidu sexturist. Muudel juhtudel risk väga väike. Muud vaktsiinid nagu kollapalavik, meningok on vajalikud Aafrikas ja Amazonase džunglites. Jah idamaades levib veel Jaapani entsefaliit kuid ma ei tea kas meie puukentsefaliidi vaktsiinist seal kasu on, vaja küsida nõu spetside käest. Kõhulahtisus on kinni suures osas oma hoolsuses ja see tuleb enamvähem esimesel reisil ebahügieensetesse maadesse (kasvõi Vahemere rannik). Kui oled need bakterid oma organismi saanud siis tavaliselt pääsed hiljem juba puhtalt (omapärane immuunsus). Kuid alati peab olema hoolas sest kõhutüüfus on midagi muud kui kõhulahtisus. Reegel! Kõike mida katsud käega (ukselingid jne millest kinni hoiad, raha vahetus ja lugemine, ennem söömist ja peale söömist) katsu käsi pesta või desotada ennem kui neid suhu topid. Joo plommitud pudelivett ja pese alati puuviljad ning muu värske asi. Oman ka vaktsineerimise passi kuid seda läheb vaja siis kui oled kuhugi viisataotlusse märkinud mingid maad Aafrikas või eriti ohtlikud riskipiirkonnad. Paljudes maades on sellised küsimused viisaankeetides sees. Mul ei ole seda vaja veel läinud!

Jah, ma tean et vaktsiini ei ole! Sry! Kirjutasin jadasse, lihtsalt teetanusele otsa, et Dengue (palavik võib tõusta kuni 41 kraadini, mis on eluohtlik) ohtlikkusest teavitada. Sellest ka veel, et levitavad moskiitod. Jätsin kirjutamata, et on vaja kasutada sääsetõrjevahendit mis oli mulle loomulik. Sellest siis mittearusaamine. Häid tugevaid sääsetõrjevahendeid saab jahimeeste poest mida mujal eriti ei müüda ja on 10´id kordi tõhusamad kui Off ja muud sellised vahendid!

A-hepatiit oleks väga mõistlik, B-hepatiidil ei näe lastel vajadust sest levib sugulisel teel ja vere kaudu. Kui ei ole narkomaan või ei tee reisi ajal tatood ja seksides kasutab kaitsevahendeid ei tohiks probleeme tekkida. Teetanus ja difteeria on ohtlik ning dengua nakkus (palavik kõrge) mida levitavad moskiitod.

Thanks Teile vastuste eest. Olen varemgi aru saanud, et kõik mis LP-s või TA-s kirjutatakse ei pea paika. Eks seal ole väga palju ärahellitatud hea maailma memmepoegi(tütreid) kes reisivad ema-isa rahakoti peal ja siis virisevad iga väikese asja peale. Sellest tulenevalt oligi minu postitus siia pandud, et mida sellest arvavad eesti inimesed. Veelkord aitäh, otsus on mul tänu Teile sündinud!

Kas piletid bronnisite varem? Vaatasin momondoga, et vahet ei ole kas ostad 3 päeva või kaks kuud ette, hind sama. Angkori lehe pealt tuli pilet kallim isegi!

Qatari saab viisavabalt eestlane kuid templimaks ehk riigilõiv on väheke üle 20 € ehk siis 100 riali. Kui on vahemaandumine ja lennufirma QAir siis saab ennem reisi teha tasuta transiitviisa mis kehtib 5-90 tundi. Selle sama viisa orgunnib Sulle samuti QAir. Täidad formaalsused nende kodulehel ja piiril ootab Sind viisa mis lajatatakse passi. Viisat saab taotlema hakata 30 päeva ennem reisi.

Mina ostsin endale sealt riideid 1 - 5 $ (T-särk nt 1 $), milleks vedada riideid kaasa. See oli küll juba 6 aastat tagasi aga usun, et ei ole palju kallimaks läinud. Siselennud ostsime 3-4 päeva varem, loomulikult edasi tagasi või kombineeritult. Vaatasin samuti kohal olles mis maksavad lennud paari kuu pärast ja vahe oli üsna väike, vähemalt toonasel ajal ja sellepärast ei põdenudki ostmisel. Turismimaks on jah seal ennem riigist lahkumist, minu mäletamist mööda oli 20 $ aga võib-olla eksin. Mäletan seda, et oleksime lennukist Angeles-Kuala Lumpur peaaegu mahajäänud sest ei olnud kuskil $ võimalik ümber vahetada. Toona taheti kohalikku raha saada meie käest.

Andresk midagi jäi pooleli Sul! Samas ...

Käisime selle aasta aprilli keskel ja ilm oli super. Valisime ka allaminekuks koha Yaki Point Road-lt ja sinna läksime parklast jala mööda asfalteeritud kõnniteed (vaatamisväärsustee). Me ei teadnud, et sealt buss ka läheb sest ei käinud eelnevalt infopunktis. Nii et vantsisime veel oma 6 L veega eelnevalt jalgsi ca 2 km. Öösel olid üleval kerged miinuskraadid ja kui meie matka alustasime siis oli juba +5. Alustasime kella 8.30 paiku parklast ja allaminekut alustasime ca 9.30 ajal. Allaminek läks tõesti kiiresti, kuid mida allapoole jõudsime seda kiiremini hakkas kahanema ka veevaru sest niiskuseprotsent oli 10 ja viimase lagendiku (põllu) peal ennem laskumist jõeni ca 30-35 sooja. Trehvasime sinna soojalaine ajal, juba Phoenix-is oli 35 sooja. Jõgi sopane ja savine aga kiire vooluga. Tulin ülesse sama rada mööda tagasi sest kaasa jäi poolele teele maha ja nii sai järsem ning lühem rada (ca 11 km, nii andis laskumiskohas reklaamtahvel) mõlemit pidi läbitud. Päevaga võtab ilusti ära kui ikka nats varem startida! Ülestulek oli muidugi seda järsemat rada pidi lausa piin, eriti viimane kolmandik, kus nagu enam jalutamise võimalust polnud. Vee tarbisime ka kõik ära! Siiski saime ülesse enne loojangut aga väga väsinuna! Tagasi parkalsse sõitsime juba bussiga! Eks ta ikka nõuab väheke vastupidavust ja paremini ettevalmistatud füüsist (mõtlen selle all spordiga tegelevaid inimesi, tugitoolisportlastel läheb ilmselt raskeks juhul kui loodus pole andega kostitanud). Soovitan soojalt käige ära ja saate ise tunda omal nahal väikest katsumust ja pole ta nii keeruline midagi nagu hirmutatakse!

Pakutakse üsna soodsaid autorente ja lennupileteid. Ise lendasime 2 inimest siselennuga 3´600 EEK-i (koos tax-iga) Orlando-Atlanta-Phoenix (edasi-tagasi). Lennufirmaks Delta Airlines, mis oli tunduvalt parem kui UA või AA. Olime seal aprill 2010! Me ei bronninud midagi ette, tegime bronnid kõik eelneval päeval ja kõike oli saada nii autosi kui lennupileteid!