Armeenias bussirent

Plaan minna sept 2023 sõpruskonnaga Armeeniasse ca 15 in.Kas kellelgi on nt. Jerevanis kontakti,kes sooviks bussi koos juhiga rentida ca 10-neks päevaks?

Mul kontakti ei ole, aga kui vene keeles guugeldada, nt ереван аренда автобусов, siis leiab piisavalt sobivas suuruses busside pakkujaid. Nt üks selline koos hinnakirjaga: http://transport.armeniada.ru/price-list.htm või https://barevarmenia.ru/avtoprokat/arenda-avtobusov-v-yerevane/

0
0

Ka ise olen ammu mõelnud selle riigi külastamise peale. Kontakti kahjuks samuti pole, aga loodetavasti on aasta pärast seal taas veidi rahulikum, kui täna öösel alanud "erioperatsioon":

„13. septembril kell 00.05 alustasid Aserbaidžaani relvajõud intensiivset tule andmist Armeenia positsioonidele Gorisi, Sotki ja Džermuki linnade suunal suurtükiväevahenditest ja suure kaliibriga laskurrelvadest,“ teatas Armeenia kaitseministeerium.

0
0

1. Bussi rent on hea mõte, sest Armeenias on kogu transpordisüsteem suht nigel kõikjal, v.a. liinid Jerevani ja Jerevanist.

2. Aga kaks asja, kus võite väljaspool Jerevani hätta jääda:

- majutus ja

- söögikohad.

Esiteks, majutust on Armeenias võrreldes naaberriikidega (Gruusia, Türgi idaosa) väljaspool Jerevani üldse vähe. Ja tihti on need sellised väiksed kohad, nii 3-4 tuba. Mis suurem, see kohe ka selgelt kallim. Söögikohtadega võib vabalt sama olla, et mahutab kuni 10 inimest. Ja kui ongi suurem koht, siis see üks kokk jääb 15 inimese korraga toitlustamisega ilmselt hätta.

3. Bussijuhile pole mõtet üle maksta. Nende keskmine kuupalk pidi olema 180-200 eurot. Taksoga sõites oli hind üldiselt 50 km/10€. Seda siis, kui üksinda autos, jagades teistega tuli muidugi odavam.

4. Otsinguga Bus rental Armenia leiab valiku firmasid.

Kogemused juunist 2022. Erakordselt pekkis riik. Aga suurepärane õlu, eriti Dilijani õlletehase oma.

1
1

Lihtsalt huvi pärast - miks erakordselt pekkis riik?

Ise käisin lühidalt 2014. Jerevan ja pisut ka väljas. Näiteks liiklus tundus viisakam kui naaberriikides ja ka toit oli hea. Jerevan küll suuresti endiselt sovjetlik, kuid jättis selle vaatamata tervikuna kuidagi nagu viisakama mulje kui naabrite linnad. Tõsi, Bakuu kesklinnaga ei saa loomulikult võrrelda.

Mõned kohad, nagu näit džassikohvikud, tundusid samas tõsi küll külastajate koorimisele orienteeritud. Pärast dringi eest maksmist selgus, et tahetakse lisaraha ka sissepääsu ja paar ruumi edasi mürtsunud "elava muusika" eest (loe taustamüra eest), nii et klaasi konjaki hind lõpuks vähemalt mitmekordistus... Ka hotellist lahkudes oli arvele tekkinud asju mida tegelikult tarbinud polnud, kuid protesteerides sai kõik siiski korda. Ja Jerevanist väljas mõnes viisakamas kohas küsiti lõuna eest rohkem kui üldine hinnatase eeldanuks (oli grupireis) ehkki toit ise oli samas väga hea.

Aga teisalt mäed, ajalugu, vanad kirikud, kohalik köök jne. Need külastust väärt.

0
0

Pekkis on see riik selle pärast, et kõigil on kõigest ükskõik ja mitte keegi ei näe mingit perspektiivi, sest riigil majandust sisuliselt pole. Ainuke normaalne linn ongi Jerevan. Suuruselt teine linn Gyumri on korras loetud ruutmeetritel, keskväljakust 200 m eemal pargis kasvas hein. Mujal on veel hullem. See ongi iseloomulik, et terves riigis ei hoolitseta mitte millegi eest, kõik laguneb. Kõik, kellega rääkisin (50+), ihkavad nõukaaega tagasi. Sellist käegalöömist pole veel kuskil mujal kohanud.

2
1

See selles mõttes huvitav, et armeenia diasporaa on tegelikult üsna suur ja võimas ning jõudu emamaad toetada peaks jaguma. Pluss Armeenia huvitav veel selle poolest et väljaspool vabariiki ja enamjaolt Lähis-Idas elavad armeenlased emigreeruvad vabariiki, tegid seda juba üsna massiliselt ka nõuka ajal. Ehk inimesi peaks nagu jaguma. Selles mõttes jah huvitav et kõigele sellele vaatamata ei saada kuidagi jalgu alla. Aga eks pidev sõjaolukord ja osade naabrite jätkuv blokaad muidugi mõjutab.

Aga kahju muidugi, iidseid vaatamisväärsusi ja huvitavat loodust sel maal jagub. Ja väga head konjakit samuti (kui toode vähemalt 15 aastat vana).

0
0

Ma ise pole käinud (ja praeguses olukorras ei kipu ka), aga nii seal käinud tuttavad kui naaberriikide kodanikud ütlevad, et

- Armeenia on sisuliselt feodaal-riik, keskvõim ei toimi, iga vürstikene kehtestab omades piirides omad reeglid

- Korruptsioon on nii totaalne, et pole mitte korruptsioon, vaid lihtsalt ühiskonnakorraldus

- Võõralt kooritakse kõik nahad ja siis mõned veel. "Kust armeenlane on läbi läinud, seal pole isegi juudil midagi võtta."

- Kogu majandus on 100% sõltuv Venemaast, sest mitte ühegi naabriga kaubandus ei toimi - ühed on moslemid ja Gruusiaga on samuti suhted hellad (mõlemad pooled on sellele virgalt kaasa aidanud)

Mõni armeenia tuttav on mul ka, need räägivad teist juttu, et külalislahkus ja iidne kultuur ja kogukond ja värk.

Ilmselt on kõigis neis külgedes ja väidetes mingi jagu tõtt.

1
1

Ma turistina mingit nöörimist ei märganud. Keegi ei üritanud rohkem küsida sellepärast, et ma turist olin. No eks taksistidega tuli ikka kaubelda, aga see polnud hinna kosmosest maa peale toomine, vaid selline tavapärane tingimine. Vahest sai, vahest ei saanud alla.

Läksin Gruusiast Armeeniasse vähekasutatud Ninotsminda piiripunkti kaudu. Nii sitta teed (teoreetiliselt asfalttee) nagu seal piirist Gyumri suunas, näeb isegi Aafrikas väga harva. Maastik oli muidugi ilus seal 2000 m kandis.

Kuna noored ei näe riigis mingit perspektiivi, üritavad kõik välismaale pageda. Kunagi oli Armeenias nii 6-7 suurt tehast, mis erastati ja on nüüd kõik suletud. Nüüd mingid kaevandused on jäänud. Jerevanis ei saa sellest kõigest suurt arugi, elu keeb, aga kõikjal mujal saab ikka imestada, kui armetu kõik on.

Ja veel üks asi torkas silma - grusiinid ja armeenlased on suhtumises ikka väga erinevad. Kui grusiin üritab enda ümber ikka ilu hoida ja otsib võimalusi, kuidas majandada, siis armeenlastel on suht poogen kõigest. See kontrast, mis Armeeniast Bagratasheni piiripunkti kaudu Gruusiasse minnes avanes, oli ikka võimas. Äkki olid igal pool aiandid, majad olid ilusamad ja muu selline.

Kui grusiinid on uhked, et Gruusia on neile Jumala enda poolt kingitud maa, siis armeenlased ütlevad, et Armeenia on koht, kus ükski teine rahvus elada ei tahtnud. Teatav tõde selles on.

1
0

Ma Armeenias pole käinud, küll aga armeenlastega rääkinud ja nad ise peavad kõige paremaks naabriks hoopis Iraani. Jah, on küll moslemid, samas pole neil mingeid piirivaidluseid, piirikaubandus areneb kiiresti (viimasel aastal kasv 37%: http://arka.am/en/news/economy/iran_s_exports_to_armenia_reach_560_million/) ja mis omavahelisse läbisaamisesse puutub, siis näiteks Isfahanis (kus suur Armeenia kogukond) olid mitmes kohas plakatid kus Armeenia ja Iraani lipud kõrvuti.

Ka pole erinevalt naaberriikidest Iraanis kunagi mingeid armeenlaste vastaseid pogromme läbi viidud, olgugi et Armeenia alad olid oma 700 aastat otseselt või kaudselt Pärsia võimu all: https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Armenian_sentiment. Ainus episood võis olla Jolfa elanike küüditamine 17. sajandil, ent isegi siis hoidis Pärsia šahh armeenlaste kogukonda oma isikliku kaitse all, tänu millele on Isfahanis endiselt tugev armeenia kogukond: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Julfa

3
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased