Bulgaaria Rila piirkond suvel

Kas keegi on käinud suvel Rila suusamägedel (Borovets - Bansko)? Liigun sealkandis ja huvi on gondliga mägedes sõit teha. Tervet päeva ei tahaks sellele kulutada ja pikalt järjekordades seista. Seega - palun infot tegelikust sealsest olukorrast. Kas on mõistlik mõlemasse kohta minna või piirduda ühega?

Eelmine juuni sõitsime Sedalkovi tõstukiga mäkke ja tagasi. http://hoteldobrinishte.com/%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%BB%D0%B8%D1%84%D1%82___6
Peatusime Banskos, aga valisime selle, sest see viib kõrgemale kui Bansko tõstuk ja lõppjaamast on ka ilma suurema matkata hea vaade erinevalt Bansko suvisest lõppjaamast, mis jääb orgu ja kust ilma matkata mingit vaadet ei ole.
Asub see Bansko naaberlinna Dobrinište lähedal. Tõstuk saab alguse 1481 m kõrguselt ja sinna viib suht normaalne asfalttee. Võrdluseks Bansko ülemine jaam asub 1595 m kõrgusel. Tegemist oli kaheste toolidega ja mingit järjekorda üheski jaamas ei tekkinud. Kokku võttsi sõit u 30 min ja enamiku sõidust on alla tulles väga head vaated. Üleval saab väikse jalutuskäiguga u 100 m kõrgemale ja sealt on juba piisav vaade tõstukijaama kõrval olevale järvele ja kaugele alla jäävale tasandikule.

Lisaks veel seda, et kui sõidad edasi Melnikisse, siis võimalusel eelista teed läbi Gotse Delchevi. Gotse Delchevi ja Katuntsi vaheline mägitee on päris kena ja üsna väikese liiklusega korralik asfalttee. Kuru nimi oli vist Pirin.
Ja kui veel aega üle jääb, siis enne kuru tasuks põigata Gotse Delchevist kirdesse Leštenisse. See on tüüpiline vana Rhodope mägede küla.

Borovetsis saab tõstukiga 2369 m kõrgusele Jastrebetsi jaama. Kui hommikul minna, siis jõuab ära käia Bulgaaria kõrgeimas tipus Musala 2925m. Matk on lihtne, rada tähistatud. Poole maa peal on hütt Ledenoto Ezero, kus saab jalga puhata ja kus on ka kohvik. Vaated on võrratud, tasub minna. Kindlasti tuleks vihmariided igaks juhuks kaasa võtta, mägedes võib ilm kiiresti muutuda. Alla tagasi saab samuti tõstukiga, tuleb ainult tõstuki graafik endale selgeks teha, muidu võid viimasest tõstukist maha jääda ja siis on päris pikk maa alla vantsida. Tõstukil järjekorrad puudusid, olime septembri alguses.
http://www.piste-maps.co.uk/Piste-Maps/Bulgaria/Borovets-Piste-Map-Large.jpg

Rodope mägedes on Trigradi kanjon mis oli vaatamist väärt. Seal saab ka koobastesse ja on "kuradi kurguks" kutsutav koht, kus jõgi voolab maa alla.

Tänud vastajatele! Ma sain palju targemaks, kuigi olen ise juba tükk aega seda kanti uurinud. Mõlema kandi pdf-s raamatud sain samuti, ühte pidi sealt e-kirjaga tellima, aga nendes on kogu info põhiliselt talve kohta. Lisaks vaatasin eile youtubist päris palju videosid läbi, eriti head on venelaste tehtud, sest nad räägivad "asjadest" mis lisaks huvitab.

Eelmise aasta juunis käisime ka Borodetsi tõstukiga üleval. Olime lastega ja neile oli see elamuseks. Mäkke sõitis päris pikalt. Kogu üritus, ehk tõstukiga mäkke, üleval mõned pildid, söömine ja alla tagasi läks ikka ca 2,5 tundi. Gondel ise sõitis üles juba pea pool tundi. Aega peab pisut varuma. Tõstukitele järjekorda polnud ja kallis polnud ka.
Temperatuuride vahe oli ka reaalselt olemas - all oli 37, üleval vaevu 22 kraadi.
Ise läksime sealt edasi Rila kloostrit vaatama. Seda soovitan vaatamisväärsusena. Igaks juhuks mainin, et see on teispool mägesi ja kuigi kaardilt vaadatuna on see Borodetsile lähedal, oli ikka jupp maad sealt sõita.
Ca 5km enne Rila kloostrit on kohe tee ääres tõeliselt hea kalarestoraniga öömaja, kus saab kohalikku sööki ja kohaliku peremehega kohalikust elust juttu puhuda. Ise ööbisime seal ja oli huvitav kogemus.

To rogks! Tänan info eest! Kas on meeles mis kella ajal olite seal Borodetsis? Rila on mul õhtuks plaanis (on lahti kella 19-ni), aga ma tahaks mõlemad suusakuurordid ühe päevaga läbi käia. Oleme kahekesi ja oleme harjunud palju reisima ning ei viida kuskil eriti aega. Lastega on loomulikult keerulisem. Öömaja broneeritud Melnikis. Sealt järgmine hommik Vanga kompleksi juurde, kuhu on ca 20 - 25 km.

Borovetsis (Borodets üks teine mees, minu viga... :) ) olime umbes u 15 ajal, tõstukid sõitsid siis veel igatahes ja polnud tunnet, et viimasel hetkel üleval olime.
Aja arvestamise kohta ütleks veel seda, et tavaliselt saame arvestada enda sõiduaega suhttäpselt google maps järgi ja jääb ka ajavaru peatusteks. Bulgaarias oli liikumine sealkandis kuidagi aeglane - oli traktoreid jms palju teel ning aega kulus ühest punktist teise jõudmisel oodatust rohkem.