Väga pikalt on juba olnud soov külastada Chernobyli tsooni, sellel suvel tahaks siis plaani ka ellu viia. On keegi käinud seal viimasel ajal, oskab rääkida? Plaan oleks siis minna autoga ja iseseisvalt või siis väikese turistigrupiga. Sooviks leida kedagi, kes soovitada oskab :D
Hei
Käisime sõpradega aprillis seal ja sõitisme Valgevene kaudu. Valgevene viisa ja dokumentide ajamine on korralik bürokraatia, kuid siiski tasub korralikult ära. Kõige kasulikum on sõita Minskisse, sealt edasi Gomelisse ja Kiievi kaudu Ivankinisse, kuna teeolud tunduvalt paremad. Meie proovisime Minskist alla minna Mazyri kaudu Ukrainasse.Valgevene osas on suhteliselt head ja sõidetavad teed, kuid Ukraina poolel on vähemalt 50km löökauke, kus vahepeal tee hoopiski kaob.Elamuse saab kindlasti, kuid autot lõhub veel korralikumalt. Tuuribuss võtab Ivankinis peale ja teeb tuuri Duga3 radari juurde, Tšornobõli ja Pripjati linna. Soovitan sellist firmat: http://m.ukrainianweb.com/app/chernobyl-pripyat-tours/4884670/36/ Tuur kokku umbes 90 euri, dosimeetri rent 15 eur/tk Kuna Ivankinis korralikku majutust pole, siis olime sellises lahedas kohas Glebovkas, kus olid mugavad majakesed saunaga või peamaja toad: http://www.glebovka.kiev.ua/ru/
Kindlasti tasub minna Tšornobõli ja Pripjati, kuna seda kogemust on hiljem raske kirjeldada, läbides neid mahajäetud koole, lasteaedu ning kortereid ja vaadates kuidas suured puud kasvavad keset jalgpalli staadionit. Emotsioonidest puudu ei tule.
Kui veel küsimusi, siis kirjuta.
Käisime aprilli lõpus 2016. Otselend Riia-Kiiev, seetõttu automarsruudi kohta ei oska soovitusi anda. Minu meelest autol väga mõtet ei ole, sest iseseisvalt Tšernobõli ei saa, vaid ainult reisikorraldajaga. Samas kui sõita meeldib ja aega jätkub, siis miks mitte. On valida kas ühe- või kahepäevased reisid, ühepäevase reisi hind algab ca 90 eurost. Sellest lõviosa läheb Ukraina valitsusele "külastusloa" eest, nii et odavamalt ei ole suurt mõtet otsida, neid lihtsalt pole. Kasutasime seda reisikorraldajat: SoloEast Travel, Ukraine +38 (044) 279-35-05 (office) +38 (050) 305-08-57 (cell) e-mail: [email protected] http://www.tourkiev.com/ Soovitan 100%. Lubas meil isegi Duga radari otsa ronida ning sellistesse hoonetesse, kuhu tegelikult poleks tohtinud minna. Kindlasti soovitan seltskonna peale ka vähemalt ühe Geigeri rentida. Tšernobõli tuuri pakkujaid on muidugi veel, sõber Google siinkohal abiks. Kuna hommikul algas tuur Kozatskiy hotelli kõrvalt, siis ööbisime samas hotellis, otse Maidanil. Jällegi - milline nõukogude nostalgia! Tegime üle 1000 pildi, aga pole neid netti pannud, nii et ei saa jagada. Elamus on mõnevõrra sürrealistlik. Aprillis oli muidugi loodus juba täisroheluses ja väga lopsakas; räägitakse, et raagus puudega on see elamus veelgi mõjuvam. Mul on hea meel, et saime uue sarkofaagi ehitust näha ja vana reaktorikatet veel pildistada, sest 2016. a novembris lükati uus kate reaktorile peale. Varsti võetakse ka Duga radar maha. See on seni püsti püsinud, kuna teised samalaadsed radarid õhati, kuid seda ei saa, kuna plahvatust nii lähedal tuumajaamadele ei saa korraldada. Aga kuna vanametalli on seal nii ahvatlevalt palju, siis lähiajal läheb tasapisi demonteerimisele. Sinna otsa ronida oli samuti elamus omaette, see on ikka väga kõrge. Lisaks teadmine, et seda tegelikult ei tohi teha :) Aga kuna peale meie grupi seal kedagi ei olnud, siis giid viis meid vähe kaugemale ja ütles, et tehke nüüd kähku ja käige üleval ära :) Kui jõuad üles (kas just tippu, aga nt 6-korruselise maja kõrgusel on ka juba päris tore), siis on ümberringi vaikus, liivapinnase ja männimetsa lõhn päikeses, lummav vaade kaugustesse, kus puudub igasugune märk tsivilisatsioonist. Kui on rammu piisavalt kõrgele ronida, näeb kaugustes ka tuumajaama reaktorid ära. Ning kogu lõhutud arvutitehnika, ekraanid, kõik on seal hoones ja metsa all laiali... kuna varastati palju ja radioaktiivsete esemete müük oli liiga popp business, siis lõhuti need lihtsalt ära, kuna arvati, et nii ei teki kellelgi soovi öö varjus saaki minema viia. Neid legende võiks muidugi lõputult rääkida, mida giid meile rääkis, aga parem käige ise ära. PS Soovitan kindlasti ka Kiievi Rahvusooperit külastada. Minimaalse piletihinna eest maailmatasemel elamus. https://www.opera.com.ua/en
Suur aitäh nõuannete eest! Küsiksin veel, kas nägite giidituuriga oma arvates piisavalt, saite käia igal pool kus tahtsite? Ja ehk oskate öelda kui kõrge seal kiirguse tase on, et kui kaua tohib üldse tsoonis korraga viibida?
Mina jäin giidituuriga rahule. Samas võite netist leida ka mõnevõrra kõrgema hinnaklassi pakkujaid, kes organiseerivad reisi ajal ka külastuse tuumajaama juhtimiskeskusesse jne Üldiselt on kogu tsoonis rajatised pestud, pinnas vahetatud jne, nii et ekskursiooni vältel oli Geigeri põhjal kiirgus pidevalt üsna olematu. Põhimõtteliselt oli see sama, mis Kiievi kesklinnas. 4 reaktori lähedal oli kohti, kus näidik tõusis üle 8; mahajäetud lasteaia taga metsas oli üle 20; ning mahajäetud lõbustuspargis oli üks madalam koht, kuhu voolas kokku kogu ümbruskonna vesi ja lohu põhjas kasvas sammal - see sammal oli küll väga radioaktiivne, üle 30 ühiku. Ent see oli vaid üks koht ja olete seal vaid hetke. Giid juhendab ja hoiatab ning räägib väga põhjalikult kõigest. Ohtlikumad alad on radiatsioonimärkidega tähistatud. Tegelikult elab seal tsoonis ka ca 150 inimest ("samoselõ"), kes on nüüdseks juba vanad ja valitsus lõpuks loobus neid sealt minema transportimast. Algselt pöördusid nad mõni aasta pärast plahvatust oma kodudesse tagasi, kuid see polnud lubatud ja nad saadeti sealt tsoonist välja. Kuid nad tulid üha uuesti ja uuesti tagasi ning nüüdseks on neile mitteametlik 'dabroo' antud seal elamiseks. Enamik neist on suht pikaealised vanurid :) Kahepäevastel tuuridel on tavaliselt kavas ka kohtumine mõnega neist ja külaskäik nende koju. Samuti on taastunud metsloomade populatsioon. Muidugi on seal piirkondi, kus pinnast ei vahetatud (või ei tehtud seda piisavalt) ning seal on radiatsioon alles. Neisse piirkondadesse aga ei pääse. Kollaseid radiatsiooniohu märke näete seal ringi sõites mitmel pool. Otseselt kohaoleku ajalist piirangut ei ole. Sealses tsoonis töötavad regulaarselt nt ehitajad, jaamapersonal, transporditöölised ja seda pikaaegselt (kuni kuu korraga). Turisti jaoks sõltub see ilmselt rahakoti paksusest - kui põhjaliku paketi jaksab osta. Fun fact - kui kellelgi on kodus / tööl marmorpindu, siis sealt võib saada tugevama kiirgusdoosi kui Tšernobõlist.
ON soov minna aprilli lõpus Tšernobõli tuurile. Küsimus järgmine: kas tuuri on mõistlik ette broneerida või otseselt vajadust selleks pole ja saab ka koha peal neid asju ajada?
Kuna tsooni pääseb ainult lubadega, siis eelregistreerimine vajalik. Ilmselt on võimalik ka koha peal asju ajada, aga siis vaja ilmselt ka paar päeva enne minekut kontakteeruda, et neil oleks võimalik load välja ajada.