Horvaatia mai-juuni

Kavas autoga 25 mai paiku Krki või Istra kanti minna. Horvaatias kavas olla 9-10 päeva, neist Krk või Istras 5 päeva. Ülejäänud aeg veeta ringi vaadates: Plitvice, Dubrovnik, haak Montenegrosse ja läbi Viini tagasi. Turiste on siis igal pool veel kindlasti vähem. Aga tekkis väike kahtlus, kas väikeste lastega rannapuhkuseks on põhja Horvaatia mai lõpus ikka õige koht, kuskilt foorumist lugesin, et Istras meri mai II poolel ~17-18 C... Äkki minna kohe kuhugi Splitist alla poole. Kuidas kogemused on, kas on Istaras mai lõpp tõesti veel nii jahe?

Olin aasta tagasi juunis. Ilmad võivad olla veel heitlikud. Makarska kant on tavaliselt soojem ja stabiilsem, see ju nende riviera- mäe taga peidus. Lõuna pool on soojem, kuid võib olla veel viimahooge. Külm muidugi ei hakka, kuid rannavärk on õnnemäng. Minu soovitus- ärge väga oma öömajade eest ettemakse tehke ja liikuge vastavalt ilmale. See kant sai päris selgeks -olime juulis augustis matkaautoga veel pea poolteist kuud kohapeal, kui midagi huvitab, küsige. meil olid lapsed 2 ja 4 a. Kuidas teil?

Olles ka seal kandis paar aastat käinud toetan uva soovitust. Seda enam, et sellel talvel on seal kandis olnud ka ebatavaliselt külm ja palju sademeid, võib meri (põhjapool s.t. Istra ja Krk)olla tõesti jahe. Seda enam, et tahate minna veel Montenegrosse, oleks tõesti mõistlik vaadata Makarskas endale koht. Kuni Makarskani on valmis ka kiirtee. Samas, kui plaan käia ära ka Plitvica's, siis arvestage sellega, et Plitvica ja Makarska vahe on 400 kilomeetrit. Plitvica on kiirteest ca 1 sõidutunni kaugusel. Ilmselt olete te seal enne hooaja algust (hooaeg algab juuni viimase täisnädala laupäevast) ja osad öömajad võivad olla veel suletud (tehakse ettevalmistusi hooajaks) nii, et kohale jõudes leidke kindlasti endale kohe magamiskoht.

Mu meelest on kogu Vahemere põhjapoolne osa mais ja juuni algul veel suht jahedavõitu, max +20 ehk.

Siin ka jutuke ühelt saidilt, mille linki tripi spammifilter kahjuks postitada ei luba

January -March

If warm water is important to you and you want to take a beach holiday in the winter months I can make two suggestions: wait until summer, or go to a long haul destination. The Mediterranean cools quite a lot in the winter months to between 55 -65 F (12 - 17C) which most people other than masochists will find too cool for prolonged dalliances. Even the Canaries, affected by the cold Canaries Current, have water below our threshold. The Red Sea however, only drops to 21 C even at this coldest time of the year and so somewhere like Eilat is the closest destination to Europe for warm water during the cold months of winter and spring.

April - June

It's not until May that water temperatures start becoming reasonable but still many places fail to meet the threshold. The Canaries are still around 19 C (66F) and it's only in the far eastern parts of the Mediterranean that 21 C (70F) is exceeded. The rest of the Mediterranean is usually around 16-18 C. By June the Canaries just about make it to the magic figure and all the eastern half of the Mediterranean is now warm enough. Visit Greece, Turkey, Cyprus, or Tunisia and you'll find the sea pleasant. Even the western Mediterranean, the Balearics for example, are now not too far short of 21 C.

July - September

By July the whole of the Mediterranean is good for swimming. Temperatures range from around 20-21C near the Costa Del Sol, through a very pleasant 24-25C around Malta and Tunisia, to a wonderful 28C around Cyprus. Although air temperatures are starting to cool by September, the sea is always reluctant to change its temperature and lags behind.. Much of the Mediterranean is now perfect: around 23C on the Costa Brava and Costa Del Sol; around 25C for the Balearics; and as high as 28C off the southern coast of Turkey. Even the Algarve which has generally cool waters year-round, just about reaches 21C. As for northern Europe, southern parts of the North Sea are usually around 15C, the Atlantic coast of France at 18-19 C, and somewhere like Blackpool at 16C.

October- December

You may be surprised but water temperatures are still warm throughout most of the Mediterranean even into October and the southeastern parts stay that way into November. So in October for example warm swimming can still be found in Ibiza and the Greek Islands (22C). And this warmth is retained well into November in Cyprus and the Canaries (23C). By December, apart from the Israeli Mediterranean coast, most European waters are again cool with Malaga at 16C, Marseille around 14C and even Cyprus now down to 20C.

Aitüma soovituste eest! Peab siis tõesti asjad ümber planeerima. Eestis võib ka vihmavarju all istuda või meres lõdiseda. Vast õnnestub puhkus paar nädalat edasi lükata, aga ega seegi siis palju aita kui nt 7. juuni välja sõita ja 9-10.06 sinna jõuda. Päris juuliks ei tahtnud algul sõitu lükata, et laste jaoks (vanused 3, 5, 7, 9) liiga palav, septembrini ei kannata peale meite hullu talve kohe kuidagi oodata.. Eks see sõit miteme lapsega niikuinii paras pähkel ole. Mis rakendust, Uva, lastele nii pika sõidu peal leidsite? Meie omad hakkavad juba 10 km kodust eemal küsima, et millal kohale jõuame. Kui midagi lastega puhkamiseks sobivat oskad kohapeal soovitada, oleks küll tore, ega internetisaitide abil objektiivset infot ja sobivust kaunis raske tuvastada.

Lastega reisides on Montenegros selline risk, et merevesi on paljudes kohtades must , täiesti katastroof oli Sutomores. Kohale jõudes ja ninaga õhku tõmmates oleks pidanud 20. augustil kohe sealt jalga laskma- jäime üheks ööks ja saime kõik kõhud lahti ja 2 aastase kastsin lolli peaga üleni korraks vee alla, silmadesse lõi mädane põletik. Teie õnn on osaliselt see, et olete enne tipphooaega ja koormus turistide poolt ei ole vee nii suur. Põhjus on väga proosaline- Horvaatial on pea 1000km merekallast ja veel 3000km saarte rannajoont, millele mahuvad ära kohalikud ja turistid, valdavalt tsehhi, slovaki, poola, vähem itaalia, saksa, austria ning ülejäänud. Montenegrol on merekallast 120-130km ja kuna serblasi teatud poliitilistel põhjustel horvaatiasse ei lasta, siis on selline tunne, et kõik 10milj. serblast on sellel 60 kilomeetril rannast, mis on ujutav Montenegrost. Ka kohalikud on räpakamad võrreldes horvaatlastega. Teine nüanss on kanalisatsioon. Kahjuks lähevad paljudes kohtades plasttorud kivide alt sügavamale merre. Täiesti puhas on nende Makarska + 30 km mõlemile poole ( Omisist kuni Drvenikuni )seal ei satu merre mitte piiskagi ja joogivesi rannadushist on täitsa puhas. Kuulus Orebic Peljecaci poolsaare lõpus osutus kanalisatsiooni tõttu haisupommiks. Mul on tegelikult kaardistatud Horvaatia rand ja ka monte kuni Albaaniani välja. Aasta tagasi käisin 2 nädalasel luurekal, enne kui lastega 15.07 pooleteiseks kuuks startisin. Kui kedagi peaks midagi konkreetsemalt huvitama, olen olemas uvask@hot.ee ja kui vaja midagi ka kaardilt vaadata, siis asun Tallinas.

Plaan minna sinna kanti juuni lõpus nii umbes 20-21.06 kohale jõuda. Vaatasin siin hotellihindu ja midagi väga rõõmustavat(head ja odavat:))justkui silma ei hakanud. Pildi järgi tundub meile sobilik olema midagi sellist: http://www.booking.com/hotel/hr/meteor.en.html?sid=521f4be8bbdb038569f0579f48792ff5 http://www.booking.com/hotel/hr/osejava.en.html?sid=521f4be8bbdb038569f0579f48792ff5 Kas siis ongi hinnad u.150-200 EUR ööpäev või on kohapealt leida sarnast soodsamalt. Või on seda tüüpi hotellid sellise hinnaga täiesti ülemakstud? Teine variant muidugi broneerida lihtsalt mingi apartement ilma söögi ja muude lõbustusteta ja ise süüa valmistada?

Horvaatias hotelli võtta on ju hullumeelsus, kui juuni lõpus peaks apartmanid olema 13-15 euri inimene ööpäev. Söögikohti piisavalt. Parem auto rentida ja erinevates kohtades selle raha eest ringi liikuda ja ööbida.Makarska Riviera (Omisist- Drvenikuni ) on ju ainult 60 km pikk. Öömaja leiate alati, soovitav muidugi 3 päeva ühes kohas, sest 1-2 nad eriti ei taha. Kas lähete lennuki või autoga.

Tänud vastamast. Neid hindu vaadates tundus see endale ka hullumeelsusena. Eelmine aasta tegime selle vea ja võtsime Baskas hotelli(ette broneeritud), kuna sattusime Horvaatiasse läbipõikena ainult 3 päevaks. See, mida selle hinna eest sai, pani küll mõtlema(ja mitte suure vaimustuse poole). Teenused olid kõik ju ok ja basseinid ka, aga hind ikka väga pöörane. Siiski jäi väike lootus, et lõunapool lood teised, aga kinnitasid meie kõhklusi. Leidsin ka Makarskas apartemendi 3le(laps 6a.)3 päevaks 135 EUR, see tundub juba mõistlikum. Kas tasuks eelistada seda asulat(linna) ennast või hoida pigem kuhugi suunas äärealadele. Tahaks mõned päevad lihtsalt olla - ujuda, süüa-juua ja päevitada. Avastusretked tulevad eraldi ajal.

Arvan, et tehke mulle üks email, sest olime Makarskas +- 30 km terve kuu, millest enamuse ajast Omisist 9 km Makarska poole väikeses kohas Lokva Rogoznitsas. Kui tavaliselt suurtemas randades Makarska, Tucepi, Baska Voda on rannas 4000 turisti, siis Lokvas 40 ja 200m kõrval Arina beachil ehk 200-300. Puhtamat vahemerd mina ei ole näinud. Olen Tallinast, võib trehvata, mul kõik kohalikud kaardid olemas. Ka paar kohalikku telefoni.