Olin seal valimis vaatlemas, mis tähendab seda, et liikusin küll ise, aga peamiselt valimisjaoskondade-poliitiliste parteide marsruuti pidi, pildid tehtud enamjaolt üksikutel vabadel hetkedel.
Mulle on jäänud Jeemen uudistest meelde sellega, et seal suhteliselt tihti võetakse pantvangi turiste.
Kui mina seal olin, siis üteldi, et pantvangi-ajastu hakkab tasapisi lõppema, et vahepeal ikka juhtub (aga ärge muretsege, Jeemenis hoitakse pantvange väga hästi :) ).
Pantvangi-lahendus oli tüüpiline võte selleks, et veenda mõningaid suurkorporatsioone (nafta) oma kasumist ka kohalikesse küladesse investeerima (kool, vesi). Nad üldjuhul sihtisid naftakompaniide välismaalasest töötajaid, aga turistid kõlbasid ka. Muidugi, kui pantvangi võtmine on loomulik tegevus, võis juhtuda ka selle võtte kasutamist teistel eesmärkidel.
Lisaks muidugi sõltub kõik natukene regioonist ka. Ma ei ütle, et Jeemen oleks just ohutu riik (noh, igal mehel on kalašnikov), aga kui sul on tervet mõistust, paindlikkust ja lugupidamist teiste suhtes, siis saab hakkama ja on pealegi huvitav. Turistidesse suhtutakse viisakalt (külaline on püha), aga tugeva distantsiga - ja mõnes mõttes, paradoksaalselt - on naisel seal ehk huvitavamgi kui mehel, sest lääne naist võetakse pigem kesksoost olendina, mis tähendab seda, et sa saad jutule nii naiste kui meestega (eeldades, et keeleprobleem ületub), aga meestel Jeemeni naistega jutulesaamine on peaaegu võimatu (lõunas natukene lihtsam). Adenis ütlesid mulle mõned naised, et "enne ühinemist me käisime siin miniseelikutes, aga nüüd on kõik kaetud nagu põhjaski" (aga ärge te ise küll miniseelikus ennast näidake, eks). Muide, lõunas oskas enamik sõjaväelasi vene keelt ning paljud olid Riiast haridust saanud.
Kui vähegi õnnestub, tahaksin ainult fotosid tegema tagasi minna.
Kohalike pantvangi võtjatega pole eriti probleemi. Probleemid on Al Qaeda liikmetega, kes pantvange ei võta, aga üritavad turiste ja muid välismaalasi vahel õhku või maha lasta. Samas turistidest on nad seni puutunud vaid grupis liikujaid, üksikutega pole vist praeguseni midagi juhtunud. Muidu väga sõbralik, ilus ja omapärane maa, soovitan :)
Tere, tahaks Jeemenisse. Kuidas seal selle niisama turist olemisega on? Keegi rääkis, et igal pool küsitakse mingeid tõendeid ja asju, aga kui ma suvaline tots olen, siis mul ju pole neid või kuidas. Palun vastake teie, kes te seal käinud olete :)
Reisisin seal üksinda pikemalt 2 aastat tagasi. Sana'ast välja sõites on jah lube vaja, mida saad turismipolitseist. Lisaks on provintse, kuhu pääseb ainult kohaliku turismifirmaga ja relvastatud valvega jne. Kui meili jätad, siis võin ühendust võtta ja veidi infot jagada. Lisaks uuri näiteks LP thorntreest, kuidas seal hetkel olukord on ja kuhu üksikud turistid üldse pääsevad. Need reeglid muutuvad seal päris tihti ja minu info turistidele avatud teede ja provintside kohta on kindlasti juba vananenud.
Vau, mis ma loen, üks kommunist üritab siin jätta muljet, et Jeemeni pantvangivõtjad on sangarlikud suurkorporatsioonide vastu võitlevad Robin Hoodid. Ega jah, Somaalia piraadid on ka kangelaslikud vabadusvõitlejad rõhuvate kolonialistide vastu :P
Liis, su jutu järgi ("suvaline tots") otsustades hoia parem Jeemenist eemale. Kõrval on märksa turvalisemad ja sõbralikumad Ühendemiraadid ning Omaan
Snoop: kysimus ei ole selles, kas pantvangivòtjad on kangelased, terroristid vòi midagi muud. Kysimus on selles, et kui pantvangivòtjate eesmàrk on mòjutada suurkorporatsioone, siis nad turistide kallale vàga ei kipu, sest see ei ole nende jaoks kasulik - òpi lugema ja jàta sildid taskusse, kleebid muidu valesid asju valdesse kohtadesse.
Aga Liis, yksi ma ei soovita minna, kui oled naine ja kui sinu araabia keel korralik ei ole. Araabia keele oskajal naisel soovitaks kah kellegi kaasavòtta.
Yldiselt: leia reisikaaslane vòi mingi organisatsioon /turismifirma vms/, kes seda korraldab
Saada's röövitud kaheksast inimesest on praegu kuus leitud surnuna - aga need polnud turistid, vaid sealsed töötajad. Sellegipoolest, seda regiooni ei soovitaks ka turistidele, sest seal ei ole päris selge, kes täpselt territooriumi kontrollib ning ohutus on (veel) vähem tagatud kui mujal.
Viimase 15 aasta jooksul röövitud üle 200 inimesest on enamik vabastatud elusate ja tervetena.
oudekki võta teinekord oma reisud ka videolindile. Suurema heameelega vaataks ETV-st sellist päris elu, mitte eesti rikkurite kimamist dzhiipidega eksootilistes paikades. Et neis piltides tunnen ära tõelise kohaliku tava elu-olu, mis tekitab soovi ka ise neid paiku näha.
Samad sõnad Oudekki´le.
MkM: dziibitajatest tuleb ka aru saada. Nad on peale dziibituuri alati väsinud, aga õnnelikud. ;)
dziibitamine on kah omamoodi meeldiv tegevus. Jeemeni mägiteed on vägagi põnevad kihutamiseks