Iseseisvalt Eilatist Petrasse

Ilmselt satub aeg-ajalt Eilatisse ka mõni rändur, kas siis meeltesegaduses, parema marsruudi puudumisel või kliimapõgenikuna (nagu mina), seega otsustasin jagada värsket infot, kuidas ilma tuurioperaatorite või autojuhtideta sealt Petra imesid vaatama minna. Reisisin detsembris 2013.

Eilatist Iisraeli piirile pole muud varianti, kuid tuleb võtta takso. Kesklinnast (Mall Ha Yam kandist) võttes, läheb see maksma 30 ILS (ca 6 EUR). Teoreetiliselt võib ka jalutada (suund Be'er Sheva peale, piiripunkti juba hiljem tee pealt osutatakse), aga see on ca 10 km, seega tasuks mitu korda mõelda. Piiril tuleb alustuseks tasuda Iisraelist lahkumise tasu (100 ILS ehk 20 EUR ja teenustasu 5 ILS ehk 1 EUR - teenustasu makstakse tehingu pealt, seega kui olete mitmekesi, siis tasuge lahkumistasud mitme eest ühes summas). Samast luugist saab ka Jordaania dinaare (JOD) vahetada, kurss oli seal 1 JOD = 5.4 ILS, Jordaania poole peal oli kurss juba midagi 6.20 ILS, seega selgelt halvem. Muidugi võib teha nagu meie tegime, et lasime end taksoga linna viia ja alles seal võtsime ATM-ist raha välja, saime kursiga 1 JOD = 4.99 ILS ja maksime taksojuhile.

Kui Iisraeli piirikontroll läbitud, siis tuleb jalutada ca 200 m Jordaania piiripunkti. Seal tuleb mitmele ametnikule passi näidata ja lõpuks pääsebki riiki. Kõik see kokku võtab omajagu aega. Meie läksime reede hommikul (nädalavahetuse algus mõlemas riigis), olime ca 8.30 Iisraeli piiril, kuid kuna terve rida gruppe väljus ka riigist, siis võttis erinev järjekorratamine päris palju aega. Meil kulus kokku veidi üle 1 tunni.

Kui olete Jordaania piiriprotseduurid läbinud, siis alles seikluseks läheb. Nimelt tegutseb Jordaania poolel tõeline taksomaffia, kellest on iseseisval ränduril väga raske mööda pääseda, kuna muid transpordivõimalusi piirilt ära saada pole. Ei hakka siinkohal kogu petuskeemi detaile lahti rääkima, kuna need on väga hästi lahti kirjutatud Wikitraveli Aqaba (Jordaaniapoolne sadamalinn) lehel ja need pidasid päris hästi paika: http://wikitravel.org/en/Aqaba Vt alalõik: "Eilat Border Taxi Mafia"

Suur silt ametlike hindadadega on tõesti kohe piirikontrollist väljumisel üleval ja neile osutasime ka meie, kui Jordaania Turismi Agentuuri (või midagi sarnast) esindajana end tutvustanud keskealine härrasmees (kel oli ka vastav töötõend kaelas ja kes kordavalt rõhutas, et tema töö on turiste kaitsta, kusjuures tegi ta seda piirikontrolli juures seisvate politseinike silme all) meid tahtis 15 JOD (1 JOD = 1 EUR laias laastus) eest Aqaba taksole suunata (alustuseks veenis ta meid, et Aqabast ei välju enam ühtki bussi Petra suunas). Ametlik tariif Aqabasse on praegu 11 JOD. Pärast suhteliselt agressiivset vestlust, saime oma takso 11 JOD eest.

Taksojuht viis meid linna, kuid muidugi ei viinud ta meid bussijaama, kust väljusid bussid Petrasse, vaid pani lihtsalt kesklinnas maha, muuhulgas öeldes, et see ongi bussijaam. Võimalik, et mingid bussid sealt ka liikusid, aga bussi Petrasse leiab linna peamisest bussijaamast. Selle leiab kõige lihtsamini järgnevalt: kui olete jõudnud linna rannapromenaadile (meie "bussijaam" asus praktiliselt promenaadi kõrval), siis alustuseks leidke üles linna uhkeim mošee: Al-Sharif Al Hussein Bin Ali Mosque (täiesti valge) ja selle taga, umbes 3 kvartalit linna sissepoole bussijaam asubki (suurem väljak, kus väikebussid kliente ootavad). King Talal Str on tänav, kus bussijaam asub ja see on paralleelne rannapromenaadiga kulgeva tänavaga. Nende vahele jääb suur turu- ja kaubandusala. Kui tundub, olete eksinud, küsige müüjatelt (taksojuhtidelt ei ole mõtet küsida:), kust väljuvad bussid Wadi Musasse (see on linnake Petra kohal). Meid igatahes juhatati pika otsimise peale õigesse kohta. Bussid Petrasse (tegu veidi suuremate mikrobussidega) ei välju kindlatel kellaaegadel, vaid siis, kui kõik kohad saavad täis. Bussid Wadi Musa suunas liiguvad enamasti kuni keskpäevani, seega, mida varem oma rännakut alustate, seda suurem tõenäosus, et ikka samal päeval ka Petrasse jõuate.

Bussipileti eest Petrasse küsiti meilt 7 JOD (taksosõit piirilt oleks maksnud 55 JOD). Hiljem Petras selgus, et tegelik hind on küll 5 JOD, aga turistidelt küsitakse enamasti rohkem. Igatahes tagasi sõites õnnestus see bussisõit ka 5 JOD eest saada. Aega võttis bussisõit ca 2 tundi.

Tagasiteel on võimalik Aqaba linnast saada ka takso, kes pole osa "maffiast" ja hind on ka soodsam - minul läks see maksma 7 JOD.

Praktilise poole pealt tasuks teada ka seda, et Jordaania aeg on Iisraeli ajast ühe tunni võrra ees. Et kui aja peale kuhugi minek on, siis ärge seda unustage.

Petra on kindlasti vaatamist väärt. Maagiline koht.

Oleme minemas detsembris Eilatisse ja samuti plaan külastada Petrat. Kas praegu olukord sama, mis 4 aastat tagasi või muutunud? Kas Eilatist ka mõni reisikorraldaja organiseerib Petra külastust, mis maksab? Mida veel soovitate vaadata-külastada Eilatis olles? Igasuguse teemakohase info eest ette tänulik..

Eilatis pakuvad kõik reisibürood 1-2 päevasid trippe Petrasse, hinnad 200 USD piires, aga guugelda ja näed, et mõni büroo pakub paarkümmend USD-d odavamalt ka. Ise käisime Mantis-toursiga Surnumeri- Jordani jõgi-Jeruusalemm-Palestiina . Ilusat reisi!

Eilatist Petrasse 1 päevast trippi ostes tasub arvestada ikka 300 USD vähemalt. Petra 1 päeva pilet on ise juba kuskil 130 USD, sinna juurde veel Jordaania viisa + riigist lahkumise taks, kokku 125 USD, ülejäänud raha kulub giidile, bussile ning lõunasöögile.