Istanbul-Teheran rong/piiripunkt + armeenia viisa piirilt

Tere, 1)viisataotlusel tahaksin ära märkida, on keegi ehk sõitnud rongiga Istanbulist Teherani ja oskab piiripunkti nime öelda? Veebist esimese sõelumise tulemusel ei leidnud. 2)välismin väidab, et Armeenia viisat saab kas Riiast või Jerevani lennukast. Ometi olen kuulnud (vast lugenud ka siit), et transiitviisa saab ca. 30 USD-i eest lunastada ka piirilt. Kas keegi on kursis, kuidas need asjad tänavu sügisel on?

ette tänades, tõnu.

Iraani viisatemplilt vaatasin, et Razy (või Razi) peaks olema see nimi. Armeenia piirilt on kogu aeg saanud nii transiit- kui turistiviisat, pole kuulda olnud, et midagi oleks selles osas muutunud.

Armeenia viisat saab küll ka piirilt, kuid nad ei taha transiitviisat anda. Nii et peab ostma tavalise viisa 50 USD eest. Seal oli veel see värk, et viisa eest sai tasuda üksnes Armeenia drahmide eest ja muidugi ei olnud seal valuutavahetust enne viisa soetamist. Seda kasutavad ära Iraani poole spekulandid, kes müüvad teiselpool piiri viletsa kursiga drahme.

  1. Täpset piiripunkti nime vaja pole. Piisab kui märgid, mis maalt kavatsed siseneda. Tegelikult ei jälgita ilmselt seda asja nii punktuaalselt. Kohtasin ise Iraanis välismaalasi, kes olid sisenenud hoopis teisest riigist kui viisas märgitud. (Vist ikka on märgitud, seda konkskirja on seal viisa peal omajagu).
  2. Armeenia viisa saab tõepoolest igast piiripunktist. Transiit 10 000 drahmi ja pikem viisa 15 000 drahmi. Dollareid ega muud valutsi vastu ei võeta. Seega on kaval omada armeenia raha, sest valuutavahetusega on seal nii ja teisiti. Gruusia ja Armeenia vahelises piiris lubati mul korraks silgata ilma dokumentideta Armeenia poolele ja vastav papp ära vahetada. Aga see oli ilmselgelt kontrollionu isiklik vastutulek ja rangelt võttes seaduserikkumine. Iraani vastas olevas piiripunktis on kõik teisiti. Seal valvab koos armeenlasega piiri ka elus vene kagebiit (FSB või mistahes selle nimi praegu on). Seinal on vene trikoloor ja selle kõrval Dzherzhinski pilt. Ausõna! Vat see onuke vaatab Eesti passi omanikku nagu hunt klaasseina taga asetsevat küülikut. Venekeelse viisaankeedi laskis ta minul ümber kirjutada 3 korda - väidetavate õigekirjavigade tõttu. Õnneks oli mul piisavalt oidu valmis vahetada vajalik rahasumma enne piirile tulekut. Iraani poolel on neid vahetajaid hulgem. Armeenia poolel mingit rahavahetust pole. Nii et tasub olla hoolas. Transiitviisa, muide, ei kehti 72 tundi nagu üldiselt tavaks, vaid 3 kalendripäeva. See päev kui üle tuled on päev 1. Kui sa ülehomme kadunud ei ole, siis oota suuri ebameeldivusi - 50 000 drahmi trahv üle läinud päeva eest ja 10 aasta viisakeeld. Vabanduseks ei ole ka väljalennu hilinemine.

Aastal 2006 võeti Armeenia/Iraani piiril dollareid vastu ilma igasuguste probleemideta, isegi hinnakiri oli üksnes dollarites. Transiitviisa 30, turistiviisa 50 USD. Tõsi, pagunitega tüüp noris veidi rohkem dollareid kui ette nähtud, aga ütlesime, et omalgi vähevõitu, ent drahme ei küsinud keegi. Valuutavahetust piiripunktis tõesti polnud, esimesed drahmid saime alles Meghri linnast.

  1. Avastasin ise ka hiljem, et olin viisataotlusele kirjutanud vale Türgi linna, kuid mingit probleemi sellest ei tulnud. Keegi ei tundud ka huvi miks ma Iraanist lahkusin Türgi asemel Aserbaidžaani...

Suur tänu kommentaaride eest, Teist on reisi planeerimisel palju kasu :)

Kas kellelgi on värskemaid kogemusi Armeenia viisaga piirilt? Kui ta ka praeguse seisuga maksab 15 000 drahmi, siis peaks see praeguse kursiga olema umbes 30 eurot.