Jaapan Tokyo-Kyoto märts 2023, esimeste kirsiõitega (väike ülevaade meie reisist ja "hea teada rubriigi nipid")

Esimesed kirsid juba õitsesid:) Jaapan: Tokyo ja Kyoto märtsi algus 2023. 10 päeva kohapeal - see on piisav aeg, et need kaks linna läbi uudistada. Kyoto 3 päeva ja Tokyo 7 päeva. Reisisime lastega, 10.a ja 12.a. Nendest on kasvanud toredad reisisellid, kes vahepeal ise meile giidiks olid Jaapani noortekultuuri osas.

Piletid Tokyosse ostsin 10 kuud enne reisi, olid imelise hinnaga piletid, aga see võis olla ka asjaolust, et Jaapan oli sel hetkel veel lock-downis ja polnud teada sel hetkel, kas avatakse. Seega võtsin riski, aga teadsin, et ei saa lõpmatuseni lukku jääda. Peale Covidit on Jaapan veidi muutunud, Tokyos olen teinud transiidi raames 4-päevase peatuse 5.a tagasi.

Maski kandmine on üldine norm, ka tänaval on 99% inimestest maskiga, ühistranspordis eranditult. Riiki sisenedes tuleb tõestada kehtiva vaktsiinitõendi olemasolu - tegelikult saadad selle eelnevalt läbi Visit Japan veebi kinnitamiseks ja saad omale äppi "õige värvi ehk sinise raamikese", mis tähendab, et sinuga on kõik ok ja võid siseneda. Kui mõlemad täiskasvanud on kehtiva vaktsiinitõendiga, ei pea lapsed tegema PCR testi 72h enne lendu. Jah, vaktsiinitõendit asendab ka 72h enne lendu negatiivne ametlik PCR test. Kui 5.a tagasi võis näha tänaval vabalt suitsetavaid jaapanlasi, siis nüüd on tänavatele suitsetamise keelud maalitud.

Kui enne oli Jaapan tuntud kui sularaha riik, siis nüüd käitlevad ka väiksemadki poekesed sularaha nn kontaktivabalt - juhul, kui soovid sularahamakset, siis sisestad ise selle kassas teenindaja ees olevasse aparaati. Kaardimaksed toimivad igal pool ning tegelikult üheski kohas ei jäänud meil küll ostmata mõni muuseumi pilet või amps sularaha puudusel. Tokyo-Kyoto vahelise vahemaa läbisime Nozomi kiirrongiga 2h 10 minutiga.

Päev enne vaatasin veel, et mis oleks lennukipiletid Tokyost Osakasse (Kyotos lennujaama ei ole) ja lennukipiletid olid odavamad:) 49 eur üks ots, kuid kuna sellisel juhul oleks pidanud ka Tokyos rändama lennujaama ja Osakast Kyotosse bussiga (40km umbes), siis tundus lihtsam võtta kiirrongi piletid, kokku maksid pere peale 600 eur edasi-tagasi. Üsna kallis vaadates ülejäänud hinnatasemeid ja jaapanlased ise kurtsid samuti, et kiirrong on kallis ka nende jaoks. Japan Railway Passi polnud meil mõtet võtta, esiteks oleks pidanud selle siiski ette tellima juba Eestisse, et saada kokku pea sama hinnaga, mis kohapealt vaid Nozomi pileteid Kyotosse ostes. Ja nt ei kehti JRP Nozomiga sõites. Kohapeal saab ka JRPassi osta, aga siis peaks umbes välja arvutama kui palju ja kuhu soovid reisida. Kohapeal on kallim kui DHLiga Eestisse saadetult. Kui oleksin Eestisse ära tellinud, oleks võit veidi olnud Tokyo-Kyoto-Tokyo suunal ja eriti oleks see kasulik olnud kui reisides oleks muid linnu külastanud. Aga see kõik jääb kunagiseks järgmiseks korraks. Keskmiselt sõime lõunat kohvikus, nt pere peale kokku 35-40 eur soe toit, aga alati ei peagi kiireks ampsuks minema söögikohta. Näiteks FamilyMart-id ja Seven Elevenid on varustatud kõige vajalikuga, et lõunaamps sealsamas ära süüa (toolid ja lauad enamasti olemas sööjatele). Nendes väikepoodides müüakse nn lõunakarpe (ramenid, sushid, salatid, nuudlid jne, jne). Kui see konkreetne toit vajab soojendamist, siis saab selle kohapeal soojendada või kuuma vett juurde valada.

Lastega Jaapanis on kindlasti tore külastada mõnda kohvikut, kus teenindavad robotid või minna minisigade (mini pig cafe-sse - neid loomakohvikuid on erinevaid). Kindlasti on omaette vaatamisväärsused digitaalsed kunstiinstallatsioonid TeamsLab Tokyo-s. Väidetavalt kõige rohkem Insta pilte tehakse Tokyost sealt:). Pilet sinna tuleb ette osta ja see müüakse nn kellajaliselt (millises ajavahemikus pead kohal olema).

Metroopilet 72h turistile Tokyos, seda piletiaparaadist osta ei saa, tuleb osta suurematest jaamadest ticket-officest ja maksab 1500 jeeni (kuskil 10-11 eurot täiskasvanule). Kaasas peab olema pass, et seda osta. TOKYO avastamisrõõm on ilmselt nii igaüheti erinev, meie jõudsime vist tõesti iga linnaosa üle vaadata, v.a kalaturg, sest me ei saanud kunagi nii vara üles - tuunaoksjoni kaugemalt kiikamiseks peaks seal olema juba kl 5 hommikul. Tokyo.

Mirakain ehk The National Museum of Emerging Science and Innovation on ka kindlasti väärt uudistamist. Ja kindlasti ka Shinagawa akvaarium om midagi, mis ka täiskasvanuid üllatab just oma teholoogiakasutuse osas (hologrammidena kuvatavad kalade infod jne).

KYOTO: Fushimi Inari Taisha tempel-väravad - plaani siia kindlasti 3-4h, et jalutada kogu väravate allee läbi, teekond on mägine, aga väga ilus ja ilusate vaadetega mäe otsast. Toji temple on Kyoto suurim tempel ja igati väärt vaatamist. Kyoto vanalinn on puidust, see ongi Jaapani üks vanimate puidust säilinud majadega linnu. Kyoto teletorn on ka kindlasti väärt külastamist oma vaadete tõttu. Kuna me olime Kyotos 2 ööd, siis rohkemaks meil aega ei jäänudki. Ahjaa, kui kavatsed koju postkaarte saata, siis postkaardid osta ära turistikohtadest, postkontorist neid kahjuks ei saa, postkontorist saab posti panna:).

Olen kuulnud oma sõprusringkonnas, et ei juleta minna Jaapanisse kuna jaapanlased ei oska inglise keelt ja et turistina võib hätta jääda. Puhas müüt:). Suurlinnades siiski osatakse inglise keelt ja kui tõesti ei oska teenindaja Sulle vastata või ta ei saa aru, mida küsid, võtab ta hopsti välja telefoni, käivitab äpi ja selle vahendusle saavad kõik küsimused vastused.

Ja Jaapanisse mine alati avatud meeltega ja austa nende viisakust, reegleid ja kultuuri. Muuseas, ka suure poe proovikabiini sisenedes paluti jalanõud ukse taha jätta. Jaapanlased on tohutult abivalmid ning märkavad juba sinu olekust kui oled segaduses kuhu suunda hoida. Samas, tegelikult on kõik väga loogiline, ka metroojaamades või rongijaamades. Ja väike soovitus: kui vaba aega ja soovi, siis jaapanlaste enda moebränd UNIQLO on väärt külastamist - kvaliteetsest materjalist riided ja ka aksessuaarid, mis ei maksa hingehinda, aga on väidetavalt vastupidavad.

Head Jaapani avastamist omapäi!

Lisan, et kui reisid Jaapanisse, siis tark on hoida kotis mõnd korduvkasutatavat kotti, sest esiteks on ostmisel kilekott tasuline ning teiseks vähendad plastiku keskkonda sattumist. Mõne plastikkoti kaasas kandmine on ka soovitatav kuhu enda toodetud prügi päeva jooksul korjata, sest prügikaste naljalt ei leia. Jaapanis on sinu enda vastutus oma tekkinud prügi nn "koju" viia ja siis sorteerida ja utiliseerida. Kes aga tunneb muret, kas vajadusel on kohe WC-d kasutada, siis ole mureta, WC-sid on palju (alati ka beebiistega ja lapse mähkimislauaga), need on tasuta ja üks osa turistimaksust lähebki nende korrashoidmisele. Neid leidub alati metroodes, linnapildis jne ja on alati korras hoitud ja puhtad.

2
0

Vahva lugemine!

Mul on esimesel Jaapani reisil muretsetud Pasmo kaart. Sellega on väga mugav igal pool majandada. Siiski kannan kaasas ka piisaval hulgal sularaha.

Juunis lähen nüüd viiendat reisi Tokyosse. Ilmselt saab ühe korra seal veel niimoodi ära käia, et leiab koguaeg midagiu uut.

1
0

Lisan veel, mis jooksvalt meelde tuleb: tipi jätmine on teatud mõttes isegi tabu Jaapanis, nad tunnevad end solvatuna. Olen oma esimesel korral Tokyot külastades kogenud, kui polnud sellest teadlik, et teenindaja jookseb järgi ja nõuab tipi tagasi võtmist. Hiljem uurides ja netist lugedes tuligi välja, et see on solvav. Minu kogemuse järgi on nad üdini ausad ja tegelikult ilmselt hirm kaotada rahakotti või dokumente neid ei piina, oma reisi vältel leidsime kaks unustatud rahakotti kassast allpool nn koti toetuseks mõeldud pinnalt, andsime need kassapidajale ning ühe rahakoti omanik tuli 10.min hiljem rahakotile järgi kohvikus. Aga see statistika, et 2 rahakotti oli unustatud selle aja vältel ja me juhtusime neid märkama, pani mõtlema kuivõrd palju nad usaldavad, et kui kaotad midagi, on suur tõenäosus see asi tagasi saada.

Internetiühendus - meil oli kasutusel pocket wifi - seda vidinat saad näiteks teenusena tellida oma esimesse peatumispaika ja hiljem kaasasoleva ümbrikuga viimasel päeval tänaval olevatesse tavaposti postkasti ümbrikuga panna. Aga saab ka tellida lennujaamas olevatesse üleandmiskohtadesse, reeglina siis mobiilioperaatori juurde ja hiljem sinna ka tagastada. Ülimugav - internet on sinuga koguaeg kaasas ning jagada saad kuni 5-le seadmele. Rahvusvaheline roaming on üsna kallis kui kasutada oma Eesti teenuseosutaja pakette.

Ühistranspordis panin tähele, et oma telefone lülitati lennurezhiimile või silent mode-i. Aga ma kahtlustan, et neil ongi paljuski telefonid vaikse peal, telefonihelinat kui sellist ma ei kuulnudki kuskil. Vaikus on samuti üks viisakuse reegleid ühistranspordis, aga ma miskipärast arvan, et ka Covidil on omad nn tagajärjed sellel vaikival reeglil.

@Benon - kusjuures mul on sama tunne, et Tokyos on avastada veel palju ja absoluutselt kindlasti on Jaapan see kuhu tagasi kipun:)

4
0

Lisan juurde, et Jaapanis reisides on hästi mugav kasutada kaasaskantavat wifi ruuterit.

Mina tellisin endale neti teel nädal varem ette esimesse hotelli, check-in'i tehes sain ilusti kätte ja pärast lahkudes jätsin lennujaamas postkasti. Ülimalt lihtne ja mugav.

Siit saab lähemalt lugeda ka:

https://tokyocheapo.com/business/internet/rent-wifi-router-japan/

https://www.theinvisibletourist.com/rent-wifi-in-japan/

2
0

Kas kellelgi on Jaapanis autorendi kogemust ka? Seni oleme igas riigis auto rentinud ja ise ringi sõitnud. Oleme rohkem loodus- kui linnahuvilised. Jaapan ka plaanis, aga kuuldavasti pole auto rentimine seal väga lihtne. Kas keegi on kursis?

0
0

Juba 5. a tagasi aprillist 2018 a. lubatakse ka eestlastel Jaapanis autot rentida, varem ei aksepteeritud meie lubasid (ega ka rahvusvahelist luba). Aprillis 2018 ilmselt ûhe esimese eestlasena seal autot rentides oli omajagu tegemist, et Tokyo saatkonnast varem pikalt ette tellitud ja välisministeeriumile 30 eur maksnud juhilubade tôlked kätte saada ja suuta hiljem ka autorentijale selgeks teha, et eestlasele rentida on nüüd ok. Autoklubidest lubade tôlgete taotlemine kohapeal olevat olnud siis veelgi pikem sabatamine. Täna asi ilmselt palju lihtsam, kuna môlema rahvusvahelise konventsiooni juhilube ka sealkandis aksepteeritakse.

Automaatkastiga pole väga hull. Eks esialgu ikka iga ristmiku peal tômbad klaasipuhastajad suunatule asemel peale jne. Ja autosse sisseehitatud Gps-i hieroglüüfid ei aita palju navigeerimisele kaasa, aga vasakpoolse liiklusega harjub. Nad sôidavad minu kogemuse järgi suhteliselt aeglaselt ja turvaliselt.

1
0

Autorendist...me tulime nädal tagasi Jaapani ringreisilt. Alustasime Haneda lennujaamast, kust rentisime kohe auto. Auto rentisime rentalcars.com´st ja enne reisi käisime läbi Eesti Transpordiametist, maksime 23€ ja saime rahvusvahelise juhiloa (1949a oma). Kaasas peavad olema ka Eesti juhiload. Kui vasakpoolne liikus tuttav siis liiklus ise sujuv, maapiirkonnas pea olematu, meil Tallinn-Tartu mnt tihedama liiklusega. Sõitsime autoga Fujile ringi peale, edasi Nagano, Toyoma, Nara ja auto andsime ära Osaka lennujaamas, sealt sõitsime Kyotole bussiga. Kuna tahtsime kindlasti kiirrongiga sõita siis edasi põrutasime rongiga Hiroshimale ja sealt Fukuokale. Fukuokalt lendasime lennukiga Ishigaki saarele päikest nautima ja lennukiga tagasi Tokyosse. Aega oli kohapeal 14 päeva.

2
0

Vasakpoolne liiklus on tuttav. Aitähh, väga kasulik info! Pole seega rentimisel keerulist midagi.

1
0

Tellisin omale SIM kaardi juuni reisiks ära.

Väga mugav, saadavad koju. Saab juba ette ära seadistada ja Jaapanis maha astudes on Internett olemas.

https://www.simcardgeek.com/product/japan-data-sim-card-unlimited-data-12-days/

Esimesel korral tellisin omale wifi ruuteri, aga üksi seigeldes pole see nii mugav, kui teine SIM telefoni torgata.

0
0

Airalo e-sim, mugavam kui ruuter. töötab kohe kui telefon Jaapani võrku lülitub.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased