Jala 20-30 km?

Kaua kõnnib ajaliselt keskmise kiirusega 20-30 km?
Oskab keegi öelda? Ise kahjuks pole aega kunagi võtnud.

Mina kõnnin väiksemat sorti koeraga metsas 5 km tunnis, kiiremini ei saa, koerake ei pea vastu. Korralikud kepikõndijad panevad meist reeglina mööda. Nõuka ajal oli üks rahavakõnni üritus 50 km 12 tunniga, see teeb 4,166 km tunnis. No enamusel kulus meie kliimas suuremate puntsudeta ikka tunduvalt vähem aega, kui 12 tundi.
Seljakott, kuum kliima ja ebatasane tee kiirusele positiivselt ei mõju. Ka sõltub, kas kõnnitakse nii üks päev või päevade kaupa, kas on mingit treenitust või mitte.

kõndimiseks 25 km kulub päev. Vahepeal ju puhkad, imetled vaateid, teed pilte.

Kui ikka mööda tasast teed lähed, siis on liikumiskiirus keskmiselt 5-6 km tunnis, või isegi sutsu enam. Ise käin näiteks 12 km 2 tunniga (see on siis puhkuseta kiirkõnd, kohati ka tõuse metsavahel). Künklikul maastikul või mägedes läheb poole rohkem aega. 2 nädalat tagasi ronisin ühe 1500 m kõrguse mäe tippu, alustasin 150 m kõrguselt, edasi-tagasi 20 km, aega läks 14 tundi 27 minutit; puhkepausid vahepeal (pooletunniseid nii 4); viimased 300 m oli väga järsk. Muidugi arvesta ka seda, et kui kõnnid looduses ja mitte spordi eesmärgil, siis vaatad ringi, nuusutad lilli, pildistad- nagu emigrant ütles- päevake läheb.

5-6 km tunnis on ok kiirus. Aga inimese jaoks, kes pole harjunud palju käima ja ka kogenuma jaoks, tekivad probleemid teatud hulga kilomeetrite läbimise järel. Algajal kusagil peale 15 kilomeetrit, kogenumalt 20 kilomeetri pealt. Jalad väsivad, jalanõud hakkavad hõõruma, ka üldine väsimus tekib.
Järgmine päev samasugust koormust taluda on veelgi raskem jne.
Soovitan algajale mitte üle 15 km päevas planeerida ning peale paari-kolme päeva puhkepäev planeerida.
NB! Jalanõud on väga olulised!

Mägisel ja juurikaid täis maastikul kõndisin raske ja suure seljakotiga (potid-pannid, toit, telk ja muu nidi-nädi) päevas keskmiselt 15 km, puhkasin kuskil iga 2 km järel ja olin õhtuks täitsa surnd. Samas, kergema kandamiga või üldse käed taskus ei oleks samas kohas 20-25 km päevas ilmselt probleemiks olnud. Seega, otsustavad maastik ja pagasi raskus. Füüsiline vorm ka muidugi.
Ja jääb ainult takka kiita hbertile: õiged jalanõud ja sobiv varustus on üle kõige.

Otepää-Elva(tegelt oli otepääst välja paar kilti ja siis tuli kokku umbes 22-23 km). Algusel jooksime(jooksumaraton), aga lõpuks ikka kõndisime kokku siis umbes 3h ja 15 minutit.

Tänud kõigile vastajatele!

Otepää-Elva tempoga 23 km 3h 8 min kuppelmaastikul.
Kui tahad loodust nautida, siis korruta aeg kahega :)