Jugoslaavia

Kas keegi on viimasel ajal käinud? Mida soovitate? Kuidas viisa saamine oli? Küsitakse kõvasti igasuguseid pabereid ja pappi, aga kas siis ikka antakse? Tänud!

Jugoslaavia asemel on nüüd terve pinu iseseisvaid ja vähem iseseisvaid riike. See mis oli vanasti Jugoslaavia on nüüd paljuski Horvaatia. Täiesti viisavaba pealegi. Loe selle foorumi vanemaid postitusi + Reisijututoa reisijuttu. Saad ammendava süsti ise ära käia. Minul käis seal hiljuti üks tuttav, kes jäi väga rahule. Sama kommentaari olen palju kuulnud.

Jugoslaavia on ka veel peaaegu alles, aga varsti saab sellest vist Serbia ja Montenegro liitriik või midagi taolist. Ja sinna on viisat vaja.

Täpselt, Jugoslaavia vanal kujul on muidugi kadunud, aga osa sellest suurest riigist on ikka Jugoslaavia. Kavatsen minna Montenegrosse ja selle kohta otsingi infot. Tean, et sinna on ka viisat vaja, aga tahaks lihtsalt teada, kui raske on viisat saada ja kas seal on ilus-huvitav, etc.

viisa saime soomes korda, umbes 600 eeku. täidad blanketi ja üks pilt ja korras.

jugo on üllatusterohke maa. näiteks politsei pidas kogu sõidu ajal meid kolm korda kinni ja kõik korrad küsis ainult, kas meil midagi juua on. andsime kokakoolat ja fantat.

ööbimine motellides on omaette ooper. esimene öö belgradist u.20km motellis oli kahene tuba vist 30 eurot. telkimine maja ees oli tasuta, hommikul küsiti telkimise eest 40 eurot. põhjenduseks see,et panime oma prügi motellipidaja prügikasti. teine öö olime belgradi külje all, hotel national. seal tehti kaks hinda - odavam sularahas maksmise hind (ilmselt läks see papp administraatori enda taskusse) ja kallim hind, mida sai ka kaardiga maksta (ametlik hind). mõlemad ööbimiskohad olid mitte eriti puhtad.

belgrad on ütlemata kaunis, noored on väga sõbralikud. ütleks, et kartsime minna sinna öösel jalutama, aga tegelikult oli väga tore. istusime öö läbi kohalikega pargis ja laulsime vastastiku laule.

Magada võib seal igas kohas, mis selleks kõlbab. Kohalikud ei sega und ja politsei käib lilhtalt heledapäise tütarlapse kodumaa kohta küsimas ja vahest tahavad passi ka näha. Kuigi alati ei pea magama minema sinna, kus see kõige tuvalisem paistab (nt. mugavate välikohvikute istepingid on ka väga head ). Me tuntsime seal küll ennast väga turavaliselt (eriti Horvaatias). Eriti sloveeniasse tasub minna 25 juuni paiku siis on nendel iseseisvuspäev (teadmiseks et Eesti oli esimene kes neid tunnistas) ja seda nad ei unusta.:)

Normaalne riik, midagi pole õelda. Sisenesime sinna Bulgaariast ja sõitsime Jugo risti läbi ca 800 km. Põhja- ja idapoolne osa on tip-top - kiirteed, korralikud hotellid, ilusad majad, viisakas politsei (kes meid kiirteel kiiruse pärast rajalt maha võttis, kuid suulise märkusega minema lasi, kusjuures rääkis ladusat saksa keelt). Jugo keskosas aga, kosovo kandis, läks pilt käest ära - kohutav saastamine, mis väljendub prügi kallamises kuristikku, kõik jõed on täis prahti, vanu autovrakke - lihtsalt kohutav. Ja valdavalt domineerib seal muslimitest elanikkond. Seepärast on arusaadav, miks serblased rätipeadele tina andsid - see on ikka kohutav, see looduse reostamine. Kuid Vahemere äärde jõudes oli pilt jälle ok - palmid, ilusad rannad, turistide hordid, vaatamisväärsused. Kusjuures mingist suvalisest momendist (ilmselt tsernogooriast) võib dinaarid prügikasti visata - kehtib ainult euro ja dinaare keegi ei vaheta ka mitte. Edukat reisimist.

Kui sõita Montenegrosse ja Horvaatia kaudu Aadria mere poolt.Kas jääb vahepeale üks väike lõik Bosnia-Herzegovinast?Kaardi järgi on asi pisut segane.Kas on sel juhul vajalik ka Bos.H. viisa lisaks Jugoslaavia viisale.Või läheb maantee täpselt piiri äärest? Peeter peeter.loit@mail.ee

Tee Dubrovniku suunas mööda rannikut läheb tõesti läbi tükikese Bosnia. Selle läbimiseks ei ole aga viisat tarvis, isegi passi ei kontrollita alati. Minul Dubrovnikusse minnes passi ei kontrollitud, tagasitulles kontrollis ainult Horvaatia piirivalve...

Bosnia ise on ka huvitav riik, kuhu on siiski kahjuks viisat tarvis.

Maamiinide eest hoiatavad sildid panid minul adrenaliini igatahes hetkeks voolama... :)

Jugoslaavia asemel peaks olema Serbia ja Montenegro liitriik. Ametlik nimi vist on ikka Jugoslaavia.

Alates 31.05.2003 peaks olema Eesti kodanikele viisavaba: http://www.mfa.gov.yu/Visas/VisasR.htm

Endises Jugoslaavias sai käidud juulis, praegu on seal Serbia ja Montenegro liitriik, Monte Negros on kasutusel euro, Serbias dinaar. Meie sisenesime Horvaatiast, Eesti kodanikele viisat pole vaja. Väga ilus on. Turism on tasemel ja teed väga korralikud. Euroopa parimad koopad. Ilusasti tähistatud, tasuta ja valveta (valgustuseta). Kosovo kanti ärge minge, ei soovita. Mõningad teed lõunast põhja sõites on väga ohtlikud - madalate tunnelitega, suured veoautod tulevat keset teed vastu tunneli sees, tänu sellele ka kõik kohad autovrakke täis.

Üldiselt soovitan soojalt kõiki selle kandi maid!

Helkur

Mis on elu eesmärk? armastada, elada ja seigelda:) Ja mitte kunagi jätta midagi tegemata - me elame vaid kord;)

Serbia viisat saab ka teepealt, nt Budapestist taotleda. Ei pea selleks valesse suunda, st Soome sõitma. Vähemasti ise olen nii teinud, ja aega ei võtnud rohkem kui 5 minutit. Maksis 20 Eurot. Montenegrosse teatavasti viisat pole vaja.

...pole Monte Negro ja Serbia vahel piiri ja ärge eksitage inimesi oma viisajutuga.

Helkur

Mis on elu eesmärk? armastada, elada ja seigelda:) Ja mitte kunagi jätta midagi tegemata - me elame vaid kord;)

segadus on suur minu meelest. Mina olen aru saanud, et 2003 veebruarist on Serbia ja Montenegro ikka kohe ametlikult kasutatav riigi nimi. Mingit Jugoslaaviat ei kasutata. Ka eesti välisministeeriumi lehel on nõnda. Ja viisat selle aasta 1. juunist pole vaja vastavalt välisministeeriumi infole. Samas toodud ka Serbia ja Montenegro esinduse kontaktid Helsingis. Mina käisin mais, oma viisa ajasin Hermann Traveli kaudud, aga enne helistasin ka is Helsingisse.

Miks ei soovita Kosova kanti minna?? Soovitan küll. Väga ilus maanurk. Igapäevaelu on rahulik, maffia on igal maal! Huvitav elamus: iidne maa, aga u 80% ehitistest on tuliuued. Ainult mõnes suuremas linnas on veel iidseid linnaosi alles (Prizren, Jakova, Prishtina). Kõige tihedamalt bensiinijaamu kogu Euroopas, vähemalt. Teed on korras. Hotelle ja võõrastemaju kerkib ka nagu seeni. Toit väga hea. Soovitan soojalt mägedes kilpkonnadega rääkimas käia ja külalastel lehmi koju ajada aidata! Kui midagi häiris, siis suurtes kogustes välismaalastest sõjaväe- ja muude organisatsioonide funktsionääre. Kohalikud kaebavad, et nende "töö" tulemusi kahjuks eriti näha ja tunda ei ole; üleolev suhtumine on reegel. Selle taustal on nende palgad rahvusvaheline skandaal!!!! Muuseas. Olgem ikka korrektsed ja austagem fakti, et Kosovas on 92% albaanlasi; sestap KosovA, mitte Kosovo.

nii võiks ka Ida-Virumaal mõned kohanimed suupärasemaks ümber väänata

Tuleb endale selget aru anda faktist, et hiljutiste sündmuste tõttu on see küsimus kohalike seas väga sensitiivne ja üks väike täht sõna lõpus võib põhjustada palju ebameeldivusi. Kuid nimede kujunemine on läbi ja täiesti üks valestimõistmiste pikk rida. Rahvusvahelist väljakujunenud tava kahjuks ei muuda. Vaatamata sellele, mida iganes ka väike ja tubli albaania rahvas ei sooviks...

Lihtsalt konstateerin fakti, mida on teatud olukordades kasulik teada. "Väikesel ja tublil" albaania rahval ei ole eriti aega ühe tähe kasutamise rahvusvahelise tavaga tegeleda. Neil on piisavalt probleeme elus püsimise ja leiva lauale saamisega. Ida-Virumaa: ei maksa unustada, et venelased on Eestimaale väevõimuga tulnud. Albaanlased on selles Serbia ja Montenegro liitriigi nurgas "alati" elanud; nende jaoks on serblased võõrvõim.

mina jälle teadsin, et need põlised Serbia alad nagu Virumaa meil jälle

et nad (albaanlased) seal "alati" on olnud, seda nad ikka vast ise väidavad. Serblaste jaoks on Kosovo jälle ju olulisi piirkondi nende ajaloos. Ja pärast türklaste vallutusi 14 saj ei tee keegi enam selgeks, kes seal põlisrahvas oli ja kes mitte. Sestap tuleks kindlalt ühele poolele asumisega väheke ettevaatlik olla.

Kosovo algupärane nimi tuleb ka ju serbia keelest, juba sellepärast tasuks selle väänamisega ettevaatlik olla.

kui järgi mõelda, siis näiteks Ingeri- või Vadjamaad ei seosta suurt peale teadlaste enam keegi soome-ugri aladega, kellegil ei teki küsimust "põliste" vene alade kuuluvusest.

nelele, kes siin väga agaralt albaanlasi kaitseb.

Kosovo on serblastele püha ala, juba 1389 aastal said nad seal Kosovo (Polje) lahingus Ottomani impeeriumi käest tappa. Kuigi kohati nimetatakse tulemust viigiks. Ise loevad nad seda Serbia tsivilisatsiooni hälliks.

Ja kui sa seal ikka lahtise pilguga ringi vaatasid, siis kas sulle ei tundunud, et serblaste hooned on tunduvalt suurema ajaloolise väärtusega, elik siis albaanlaste massilisus on siiski põhiliselt 19 sajandi sisserände ja heade sigimisomaduste teene. Nägid sa seal mõnda 14-15 sajandi albaanlaste ehititist? Kahtlen selles. Aga serblaste ortodoksi kirikuid sellest ajast?

Ja väliskontingendi palkadest rääkides, võrdsus on küll ilus asi, tundub et ka sulle sümpaatne, kuid see ei ole mitte Kosovolaste raha mida välismaalastele makstakse vaid välismaalt tulev raha, nii et Kosovolaste tänamatus on piiritu. Lisaks on välismaalastele korterite rentimine ja ka nende toitmine-jootmine hetkel üks põhilisi majandusharusid (albaania maffia kõrval).

Samas olid minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt Kosovo albaanlased tunduvalt laiema silmaringiga kui Albaania albaanlased.

Sinu jutu võiks kokku võtta, et sa suhtlesid ainult ühe poole esindajatega. Ka teisel poolel on oma lugu rääkida. Ja ei ole ka albaanlased mingid inglid. Kas sa NATO poolt kaitstavatel Serbia aladel käisid? Kas sa märkasid ka seda, et serblaste (kes on hetkel seal täiesti alla surutud) alad näevad tunduvalt puhtamad ja korralikumad välja hoolimata serblaste olukorrast.

Kas tead ka seda, et Kosovo on läbi ajaloo enim rahvusvahelist abi saanud sõjast laastatud piirkond? Seda sa ju ikka märkasid et rahvusvaheline administratsioon üheskoos albaanlastest võllidega ei ole suutnud siiani normaalset elektrivarustust taastada, kraaniveega ei ole soovitatav isegi hambaid pesta, lisaks on ka veevarustus problemaatiline.

PS. Toetasin küll NATO operatsiooni Milosevici vastu, kuid praeguse ÜRO ja albaanlaste diktaat (ja nende ajakirjanduses ülistamine ajab kohati iiveldama).