Kanada suusareis

Tere

Plaanis veebruari lõpus Seattle -st rendiautoga sõita kolmekesi 13 päevaks Kanada suusamägesid avastama. Mõttes on külastada keskuseid Red Mountain, Whitewater, Lake Louise, Revelstoke, Whistler-Blackcomb ja tagasiteel Vancouver -i kaudu võimalusel tutvuks pisut linnaga. Kas plaan õnnestub või tuleb Lake Louis -st aja puudusel loobuda, selgub koha peal.

Lennupiletid on olemas.

Rendiautoga seoses on tekkinud mõned küsimused:

Rendifirmade kodulehtedelt ei loe välja infot auto veoskeemi (nelivedu, esivedu), rehvide (talverehvid, M+S vm) ja kettide (või "sukkade" vm) kohta. Kas märtsi I pooles võib neid tavapäraselt vaja minna ja kuidas nende kasutamine on seal kombeks ja reguleeritud?
Võimalusel prooviks ära tripikate poolt kiidetud Ford Escape -i. Või on muid soovitusi?

Eesti autojuhiload peaks loodetavasti kehtima? Avastasin enenele üllatuseks, et välisministeeriumi kodulehel (vm.ee) on USA kohta märkus, et kõikides USA osariikides ei tarvitse Eesti juhiload kehtida. USA -s sõidame Washington -i ja võib-olla Idaho osariigi teedel. Nende osariikide kohta google -st mingit keeldu ei leia. Kas kellegi on täpsemat infot?

Kas teele võib sattuda tasulisi teid ja kuidas nende eest tasumine on korraldatud?

Oodatud on ka muud tähelepanekud ja soovitused.

Kui ikkagi juhtute Lake Louise, siis seal on suht ok HI grupi hostel saunaga, mida muidu tavaliselt seal hostelites ei leidu. Samas tundus linna poolest Banff suurem, ja seal paistis rohkem elu olevat. Ise kahjuks ei juhtunud suusahooajal seal olema.

Vancouveri külastamine tasub kindlasti ära.

Ma olen käinud Seattlest Stevens Pass'is, http://www.stevenspass.com/. Suhteliselt väikene (kümmekond tõstukit), aga ikkagi väga tore koht.

  1. Mitte ükski autorendi koht pole USA-s Eesti lubade peale nina kirtsutanud. Politsei samuti mitte, ehkki mind on kontrollitud mitmes osariigis. Ma usun, et ei ole probleeme.

  2. Talverehvid (ehk siis M+S, naelu ei anna sulle Seattles küll keegi) on suusatama minnes kindlasti mõistlik. Mulle anti automaatselt. Aga kindluse mõttes helista või kirjuta ette.

  3. Suusakeskused on massidele!!! Ja sinna viivad teed hoitakse hoolikalt lahti. Whistler võiks end päevapealt kinni panna, kui sinna saamiseks oleks kette ja nelivedu vaja.

Eesti juhiload - täiesti ok (senikaua kuni oled turist). Ford Escape - väga hea valik. Kindlasti tuleb autot rentides mainida, et soovid Kanadasse sõita, kindlustussummad võivad olla erinevad.

Tänud! Juhilubadele rohkem ei mõtle. Kanadasse sõitmise osas on minule üllatuseks tõesti osade Seattle autorendi firmade tingimustes piirangud. Surfates on nüüd ette sattunud infot, et mõned ei luba sinna üldse sõita, mõned ainult British Columbia osariiki jne.

Hetkel parim pakkumine rentalcars.com -lt: Standard SUV Ford Edge or similar 502 €/13 päeva (38,6 €/p). Hinnas sisaldub:

  • kindlustus (- CDW - Theft Protection - 3rd Party Liability - SLI)
  • local taxes
  • airport surcharge
  • full tank
  • piiramatu kilometraaz
  • aastaringsed rehvid (pidid olema all kõigil USA -s renditavatel autodel)
  • Kanada eest lisatasusid ei lisandu. (Ford Edge ei ole veel Euroopasse jõudnud, on Ford Escape -st pisut suurem).

Otse rentalcars.com kodulehel (st ilma SLI ja Kanadasse sõitmise infota) on Ford Escape 443 € (vs pakkumise 502 €).

Tundub vist enamvähem?

On veel reisiplaani osas muid tähelepanekuid ja soovitusi?

Reis sai ilusti tehtud ja hing jälle ülimalt rahul. Kuna Ford Edge hea pakkumine libises käest ära, siis broneerisin odavama full size Nissan Altima (or similar) ja see mudel oligi koha peal ainuke. Auto osutus päris mugavaks, oli vaikne ja ei väsitanud. Läbisõiduks kujunes 2,9 tuhat km. M+S rehvid toimisid hästi nii asfaldil kui keskustesse tõusvate lumistel ja jäistel teedel. Juhilubade kohta ei olnud kellelgi ühtegi küsimust. Politsei kinni ei pidanud. Tundub, et kiiruseületajate vahelevõtmine on neil käpas. Paljud, kes meist mööda tuiskasid olid peagi “rajalt maha võetud”. Marsruuti ja suusakekuseid ei muutnud, ühe korra sõitsime 80 km tagasi eelmisse keskusesse päikest püüdma ja see õnnestus. Kanada piir oli karmim, kui oskasin arvata. Toitu ei tohi üle viia, väga kõva pinnimine piiril jne. Ilmaga vedas. Tavapäraselt on see seal suht kehv, meil oli ligi pool aega päike. Kohapeal selgus, et olime valinud nn “Kanada suure puuder-ringi”. Üllatavalt palju kohtasime Eurooplasi, kõige rohkem soomlasi, rootslasi, austerlasi. Enne meid Kanadale tavapärast lumeuputust ei olnud, aga tavamõistes olid lumeolud suurepärased ja meie 70/30 (puuder/rada) suhtega suusad olid väga sobilikud. Kui oleks meetrite viisi lund peale tulnud, siis oleks kindlasti parem sõita päris puudri suuskadega (alates 80/20). Nende osakaal teiste suhtes oli mäel 1/3 või veel rohkem. Sellist rahu ja hõredat rahvastatust nii teel kui mäel (v.a. nädalavahetus Whistler-Blackcomb’is) pole kuskil mujal kohanud. See tegi puhkuse eriti lõõgastavaks ja nauditavaks. Lisaks piiramatud offi võimalused. Mingit kaarti pole vaja pidevalt jälgida – sõidad mööda metsi kedagi kohtamata kuni lint vastu tuleb ja suunab tõstuki juurde. Ainult paar korda tuli järsaku äärde sattumisel pisut punnida, et sellest mööda saada. Lumekristall pidi seal ka teisem olema, igaljuhul jääd me mäel ei kohanud. Reisi lõpus jõudsime uudistada pool päeva Vacouver’it ja paar tundi Seattle’t.

Loodan, et kunagi õnnestub veel sinna kanti sattuda. Seda enam, et mitmed ahvatlevad keskused on seal veel avastmata.

Kui miski huvitab täpsemalt, küsi julgesti!

Marsruut https://maps.google.com/maps/ms?msid=209006692867233514963.0004d2a1551ecd4675af8&msa=0&ll=49.231947,-119.20166&spn=6.055868,16.270752

Mõned pildid ka http://www.flickr.com/photos/ruudi/sets/72157633347805122/

p.s seal sai selgeks, et sügisene vahtralehtedest kirev autoring septembris tuleb ka seal kunagi ära teha. Samuti põhjuseks asustamata piiramatud avarused, kus võid päevade viisi ringi trampida ühtegi inimest kohtamata ja loomade puudust seal ei ole. Grisli teema tuleb veel läbi mõelda.

Oleme minemas samuti autoreisile sinnakanti ja seetõttu küsiks kuidas on autoga Vancouveris ja Seattles liikuda ja parkida? Kas Vancouveris oleks head ööbimist soovitada? Tänud vastamisevaeva eest koidu

Vancouver ja Seattle tundusid mõlemad rahulikud ja korrektse liiklusega linnad. Vancouveris parkisime suhteliselt kesklinnas parkimismajas, kus hind ei olnud midagi erilist (võis olla umbes 1,5 CAD/tund ), tasumine müntidega (ja vist ka pangakaardiga). Parkimisautomaatidest mööda jalutades sai mõnele pilk peale visatud. Kaldapealsel Olümpiaväljaku juures oli hind umbes sama, mõni tänav sisemaa poole hind umbes 2/3 sellest. Tasumine müntidega. Seattles oli meil auto hotelli parklas ja selle hinda eraldi ei tea. Vancouveris ei ööbinud ja kohta soovitada ei oska. Elamiste broneerimiseks kasutasime põhiliselt: hotels, cheaptickets, orbitz, expedia.