Keenia uuendatud info

Täiendatud info Keenia kohta

Kuna varasem info võib olla juba aegunud, siis lisan omapoolse panuse tulevatele reisijatele, et kohapealne tegevus oleks paremini planeeritud.
Meie (4 inimest) Keenia reis kestis 2 nädalat 2018 jaanuaris ja trajektoor: Nairobi-Mombasa-Watamu-Mombasa-Nairobi.
Ilm ja varustus: Jaanuaris on Nairobis päeval mõõdukalt palav (27-31) kuid õhtud sarnanevad Eesti suvele, ehk temperatuur võib langeda kuni +13 C. Seega tasuks kaasa võtta soojemad riided (pikad püksid, pusa/õhem jakk). Kui safari on planeeritud Masai Mara rahvusparki, siis tuleb arvestada öiste vihmahoogudega. Kuigi jaanuaris on malaaria oht minimaalne, siis sääski on palju ja need linnud tegutsevad hääletult ja kiirelt. Vastupidiselt Eestist hangitud infole, et rannikul puuduvad sääsed, osutus tõelisus vastupidiseks (ehk sääski oli Mombasas ja rannikul üldiselt üsna palju). Eestimaised sääsepeletusvahendid seal ei toimi, st. kohalikule sääsele ilmselt tekitab EL´i vahend uudishimu ja tulevad meeleldi nokkima. Sääsetõrjevahendite- ja malaariaohu kohta tasub küsida kohalikelt, nemad teavad mida määrida ja kui suur on oht malaariasse nakatuda. Päike on jaanuaris (nagu ekvaatoril aastaringselt) üsna aktiivne ja terav, ning kõrbemise oht valgele inimesele üsna reaalne. Seega tasuks võtta kaasa päikesekreem ja kohapeal järel-raviks kasutada kohalikku Aaloe Vera lehti.
Mombasas ja rannikul on päeval üsna niiske ja kuum (32-35) ja õhtuti ca +24-28C.
Eelarve ja valuuta: Keenia on kakskeelne riik (Suahiili ja Inglise keeled on ametlikud riigikeeled) ja kohalikuks valuutaks on šilling (KES) kuid maksta saab ka $ (dollarites). 2018 Januaris oli kursiks 1$=100 KES. Hotellid-taksod-tänavakaubitsejad aktsepteerivad nii KES´i, kui dollarit ja arvestavadki ümmarguselt eelpool kirjutatud kurssi. Valuutavahetuspunktides ja hotellides kõigub kurss paari šillingi võrra. € Eurod on samuti aktsepteeritavad, kuid pigem eelistatakse $´e ja need peavad ilmtingimata olema uuemad kui 1999a väljalase (tasuks siis Eestis vahetades vaadata et ei saaks vanemaid dollareid). Reisi eelarve koostamine sõltub iga indiviidi vajadustest ja eesmärkidest, kuid 2 nädalaseks reisiks (ööbides EL standarditele vastavates hotellides, hinnaga ca 50-70$ öö, sh 4 tärni hotellid) ja sisaldades 3 päevast Masai Mara safarit on ca 2000$ (200 000-KES) inimese kohta.
Kauplemine on vägagi in, kuid seda siis peamiselt tänavakaubanduses ja transpordis kuigi soovitan seda teha mõõdukalt ja arvestades kurssi ning kohalikku elatustaset. Usaldage rohkem kohalikke (eriti transpordis) nende pakutud hindades ja mõistlik on tingida hinda max 1/3 alla. Meie kauplesime alguses üsna agaralt takso hindades, kuid lõpuks avastasime, et väidetud tasu ja distants soovitud sihtkohta oleksid olnud vastavad ka algselt pakutud hinnale. Näiteks peab arvestama et Nairobi lennujaamast linna maksab ca 20$-30$ (sõltuvalt piirkonnast kuhu lähete). Kui on plaanis minna Nairobist Mombasasse, siis arvestage, et uus rongijaam (valmis 2015, Nairobi Terminus) asub Kenyatta lennujaama lähedal ja linnast väljas ning linnast sinna on taksoga ca 20-25$. Ei tasu usaldada Lonely Planeti 2015a versiooni, kuna siis polnud veel uus rongijaam avatud. Samuti Mombasas, kus uus rongijaam asub karu p…´s ja kesklinna sõidu eest on mõistlik maksta 2000-KES, või 20$. Rongi piletitega on nagu Aafrikas ikka, st pole väga mõeldud asju läbi. Rongipiletid tuleb ette broneerida, a) kas varem kohale minnes, või b) mobiili kaudu ostes. Meie lasime hotelli retseptsionistidel osta piletid vastava kohaliku äpi kaudu ja tasusime retseptsionistile. Sõit Nairobi-Mombasa I klass maksis 30$ per koon, kuid see ei tasu ära. Esimeses klassis saad natuke laiema tooli ja hinnas ei sisaldu jooke-sööke. Mombasast- Nairobi võtsime teise klassi piletid hinnaga 7$ per koon ja anti võimalus samu toite osta mis esimeses klassis. Toolid olid pisut ebamugavamad, kuid kohaliku rahvaga tekkis parem side. P.m. maksad 23$ lihtsalt laiema tooli eest. Business African style.
Taksondus: Taksot leida on üli keeruline, kuna kohalik taksomajandus on kolinud Uber äppi. Kui Teil puudub vastav äpp, siis laadige see alla või laske tellida takso hotelli retseptsionistil. Mombasas liigeldes kasutage tuk-tuk´e mille hinnad linna piires kõiguvad (vastavalt asukohast ja sihtkohast) ca 100-300KES (ja jätke kaubeldes meelde, et 100KES=1$). Tuk-tuki juhid on üldjuhul üsna vastutulelikud ja isegi kui ei tea soovitud sihtkoha aadressi viivad teid kuhugi ära

Nairobis liiklevad City Hoppad kus pealeviskajalt saab küsida kas antud isend liigub sihtkoha lähistele. Bussipeatused puuduvad, või on teada ainult kohalikele. Tasub seisma jääda sinna kus kohalikud seisavad. Matatudega sõitmine ei ole soovitatav, kuna on tulnud ette turistide kaaperdamist.
Kohalikud inimesed ja turvalisus:
Inimesed on Keenias väga sõbralikud ja sarnaselt eestlastele üsna rahulikud (kohati tundus et isegi uimasemad). Ei tüüta sind liigsete küsimustega, ega lõputu jutuvadaga. Nairobis ja Mombasas leidub ohtralt tegelasi kes küsivad kust pärit jne, kuid peamine „kleepumise“ eesmärk on raha küsimine. Tasub lihtsalt vältida ja mitte laskuda süvavestlustesse. Öösel liikumine pole soovitatav kuna siis ilmuvad välja kõiksugused „zombid“ ja soovimatud „giidid“. Ka kohalikud soovitavad pimedas liikumist vältida. Kuritegevus on üsna tazemel ja selle tõestuseks liiguvad ringi automaatidega sõdurid ning pea kõik majade aiad on tarastatud/turvatud. Ostukeskustes on tavaks turvakontroll koos läbiva valgustusega kus tuleb kaasas olev kott-telefon paigutada vastavasse korvi väravat läbides. Süsteem nagu lennujaamades.
Tellides kohalikes toitlustusasutustes sööki-jooki peab kohalikele mitu korda kordama oma soove, kuna üle 2 asja tellimine jooksutab neil juhtme kokku.
Vaatamisväärsused: Kui lähete Nairobi, siis soovitan külastada maailma teisel kohal olevat slummi Kiberat. Raha ja kaamera soovitan jätta hotelli. Kiberas elab ca 1,2 milj elanikku ja Nairobis ca 5 milj. Kokku Keenias ca 46 milj. elanikku. Nairobi on üsna pommiauk ja erilisi vaatamisväärsusi seal ei ole. Linn on noor (asutatud 1909a.) ja kohal olles võib väisata konverentsikeskust mille katuselt avaneb hea linnavaade. On ka linnapargid (öösel ei tasu seal liikuda) ja linnas asuv Giraf Park. Kaelkirjakute park erilisi elamusi ei paku kui olete külastanud enne kohalikke rahvusparke. Mombasa vanalinn on lagunev kuid samas huvitav.
Keenia peamine „trump“ on loodus ja loomad.
Safari: Safareid on on erinevaid nii pikkuselt kui hindadelt vastavalt külastaja soovidele kui ka tasemele. Enne reisi lugesin soovitusi et ei tasuks neti kaudu bronnida ja liigeldes Nairobis leiab ohtralt safari pakkujaid. Jah, osaliselt vastab see tõele. Kui liigelda kesklinnas, siis leiab pakkujaid kes pakuvad 3 päevaseid trippe alates 270-$ inimene (sh sõit, giid, toit, ööbimine). Meie valisime Axis ettevõtte netist ja soovitan seda. Giidiks/autojuhiks oli Amos kes oma iseloomult sobib eestlasliku tüübina (ehk ei jutustanud palju ja teadis väga hästi mida teeb ja kuhu läheb) https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g294207-d12315337-Reviews-Axis_Africa_Safaris-Nairobi.html
http://axisafricasafaris.com/
Küsige Amost.
3 Päevane safari Masai Maras oli alates 280-$ inimene kuid meie võtsime 340-$ paketi kuna siis saime neljale privaatse sõiduki ilma teistega jagamata. 3 Päeva safaril on piisav, kuna esimesel õhtul (saabusime telklinnakusse ca kl 15:00 ja linnak asus pargist väljas ca 1km kaugusel) tegime õhtu tuuri pargis. Teine päev algas 6:30 ja peale sööki oli 12 tunnine tuur rahvuspargis mille käigus nägime ära kõik „lubatud“ top 5 looma. Kolmas päev sisaldas Masai Mara küla külastust (meil oli hinnas, kuid mitmetelt küsitakse 20-50$ tasu) ja „kohustuslikku“ suveniiride ostmist, et toetada laste koolivormide ostu ja kooli tasu. Jaanuaris on hea aeg Masai Mara külastuseks kuna siis on „low season“ ja enamus loomi juba oma rände teinud. Pargis pole nii tihe liiklus ja suur võimalus on näha rändest maha jäänud kõiki topp 5 elukat. Loomad on harjunud autodega ja ei tee eriti välja kui maastur sõidab ca 1m lähedale ning vaadeldakse loomi. Mõned loomad, eriti kaelkirjakud on uudishimulikud ja vaatlevad turiste, peites ennast põõsaste taha. Lõvid ja gepardid ei tee inimestest välja. Päeval on suht palav ja kiskjad uimased. Öösel algab tõeline jaht ja neid jälgi näeb hommikul.
Safari kokkuvõtteks võib öelda, et see on ülivõimas kogemus ja äärmiselt huvitav ka neile kes loodusest/loomadest eriti ei pea lugu. Kohtuda gepardi, lõvi-ja leopardiga nende loomulikus keskkonnas ja vaadata neid lähedalt tekitab ülihea emotsiooni mis jääb kestma ning selle tulemusel vaatate loodusdokke teise pilguga.
Ohud: Kui teid ründab kohalik must mamba, siis tehke temaga selfi ja saatke see kohalikku haiglasse, et arstid saaksid ennustada kui suur on teie ellujäämise võimalus. Kui ründab mõni kiskja, siis tasuks enne reisi teha elukindlustus kellegi pereliikme nimele. Kohalikud „haiglad“ on üldjuhul: 4 vaia maasse löödud ja kilekatus peal, kus „teadjatohter“ teid ravib. Suurtes linnades on ka haiglad, kuid kohal olles ja kohalikke lehti lugedes selgus et sinna sattudes on suur oht vägistamise ohvriks saada. S.t. valik on Teie, kas terveks, või vägistatuks.
Kui Teid ründab kohalik, siis on kindlasti võimalus kauplemiseks.
Meie reisi mõned faktid:
Nairobi-Mombasa rongisõit (500km) ca 30-$ koon+taksosõit hotelli Mombasas 15$ (4 inimest, kauplemine 25´st dollarist, kuigi oleks olnud ok maksta see algne summa).
Mombasa-Watamu trip 109km taksoga üks ots 50$ 4 inimest. Watamus on head itaalia söögikohad ja superilusad rannad. Randa tasub minna 16-17 paiku kuna enne seda on mõõn ja tappev kuumus.
Toit: Kohalik toit on ok. Lihtne ja toitev. Ehk oad, juurviljad, kana, veis, praetud banaan, riis, kikerherned, mais, jne. Vett ei tasu juua kuna see on üsna saastatud. Soovitame ainult pudelivett. Toit ei ole vürtsine ja kui vältida värskeid salateid, siis kõhuhädadega probleeme ei teki (meil oli kõik ok).
Vaesuse ja rikkuse vahe on ülisuur, ning tuleb alati arvestada kohaliku elatustasemega (hea palk ca 180-$ kuus).
Donaldi ja turvalisuse sõpradele on võimalus külastada suurlinnades PizzaHut´e, KFC´sid või nälgida.
Kuigi Keenia on suur kohvi- ja tee eksportöör, siis „tava“ kohvikutes ja hotellides saate Nescafe lahustuvat pläga juua. On valge ja must kohvi, ehk valge on piima lahustuv kohvi ja must vees lahustuv.
Toit kohalikus kettrestoranis ca 1000- KES praad ja õlu sõltuvalt asukohast ca 200-350-KES. Ostukeskustes õlle hind ca 160-170-KES ja baaris 200-350-
Joodav kohalik on kas Tysk, või Guinness.
Soovitan säilitada kainet mõistust ja mitte tingida kohapeal üleliia. Mõelge kursile ja kohalikule elatustasemele.

Enamasti üsna asjalik info esimeses postituses. Suur kiitus, et võtsid vaevaks kõike nii põhjalikult lahti kirjutada. Aga selle teise postituse oleks võinud jätta tegemata. Ma ei hakka seda väga üksipulgi lahkama, aga kokkuvõttes on see üks suur jama.

Nairobis liiklevad City Hoppad - täiesti õige. Kuid. See on vaid üks kolmest suuremast bussifirmast ja on palju kohti, kuhu City Hoppaga kohe üldse ei saa või ei saa mingist peatusest sinu soovitud sihtkohta. Kui pime peab olema, et mitte märgata Nairobis erinevat värvi busse? Või et mitte märgata betoonist bussipeatusi? Seda teemat võiks siin päris pikalt lahti kirjutada, aga ilmselt puudub selleks otsene vajadus.

Keenia inimesed on eestlastest uimasemad - ma tahaks seda Keeniat oma silmaga tõesti näha.

Kiberas elab ca 1,2 miljonit elanikku. Ei ela. Kibera elanike arvu ei tea mitte keegi. Aga. Seda on võimalik erinevate meetoditega hinnata. Ametlik hinnang on kuskil 450 000 kandis, siis tuleb kuskilt info, et 1,3 miljoni kandis. Räägitud on ka 2 miljonist.

Kõik sõltub sellest, kas on vaja sinna rahasid jagada või eelarvest raha saada. Kõige reaalsem number Kibera puhul on kusagil 800 000 kanti. Ja ma ei võta seda väga laest. Ma olen Kibera mitut pidi otsast otsani ka läbi käinud.

Kuritegevus on üsna tazemel ja selle tõestuseks liiguvad ringi automaatidega sõdurid ning pea kõik majade aiad on tarastatud/turvatud. - Ilmselt pole siin asjadest üldse aru saadud. Muidugi on Keenias kuritegevust maa ja ilm. Aga mitte sellisel moel, nagu kirjeldatud. Ma pole muidugi mingi spets, aga olen justkui Nairobis elanud ja seda sellest Kiberast jalutuskäigu kaugusel. Kus ma iga päev ka käisin. Ja muide, iga päev fotokaga.

Jaanuaris on hea aeg Masai Mara külastuseks kuna siis on „low season“ ja enamus loomi juba oma rände teinud. Sellega on siin see jama, et rändavad osad kabjalised. Ma ei tea, mis nipiga karnivoorid rändama panna. Sebrade rännet oleks samuti huvitav näha. Ah jah, jaanuar on vist pigem selline high season turistide arvu poolest.

Kui teid ründab kohalik must mamba, siis tehke temaga selfi ja saatke see kohalikku haiglasse, et arstid saaksid ennustada kui suur on teie ellujäämise võimalus. Kui ründab mõni kiskja, siis tasuks enne reisi teha elukindlustus kellegi pereliikme nimele. Kohalikud „haiglad“ on üldjuhul: 4 vaia maasse löödud ja kilekatus peal, kus „teadjatohter“ teid ravib. Suurtes linnades on ka haiglad, kuid kohal olles ja kohalikke lehti lugedes selgus et sinna sattudes on suur oht vägistamise ohvriks saada. S.t. valik on Teie, kas terveks, või vägistatuks.
Kui Teid ründab kohalik, siis on kindlasti võimalus kauplemiseks.

Ma nüüd küsiks, et miks mitte selliseid asju kuhugi telegrami kirjutada. Sedasorti umbluu oleks seal kindlasti tegija.

Kohalikud haiglad - ma võin öelda, et kohalikud haiglad on Eesti haiglatest märgatavalt paremad. Loomulikult mitte iga haigla, aga Aga Khanis näed sellist taset, millest sa ilmselt ei teagi. Ka Kiberas on võimalik küllaltki korralikku arstiabi saada.

Ma ei hakka rohkem seda kommenteerima, aga see teine postitus on täielik jama. Keenia on kirjeldatust täiesti teistsugune riik igas osas. Väga lahe riik ja ka väga turvaline riik, kui kohalikke reegleid teada. Aga palun ärge kujundage oma arvamusi selle postituse põhjal. Keenias elanuna võin kinnitada, et see lihtsalt ei vasta tõele. Nairobi pole mingi pommiauk, vaid Aafrika üks rohelisemaid suurlinnu üldse koos suurlinna võimalustega. Kohalik Guiness on õlu, mida tehakse välja kohalikele odavatele prostituutidele. Mätsib hästi. Aga juua ei kõlba.

Mõnda teksti võib ju ka väikese "soolaterakese" ehk huumoriga võtta, ei?
Need "tehke mambaga selfie" stiilis ütlused on pärit ilmselt safarigiidi muhedast sõnavarast ja mõeldud ka siin pigem "killuna" kui reaalse soovitusena.
Natuke lõõgastunumat ja naljale avatumat mõtlemist ei teeks sugugi paha :)
Inimene püüdis lihtsalt seda Aafrika muhedust ja hakuna matatat edasi anda. Giddy up, sõber veigo.

@ Mia Avatud suhtumine ei tee kunagi paha, väga nõus.
Aga sedavõrd suur kogus otsest valeinfot Kibera, Nairobi ja Keenia kohta on mulle veidi tundlik teema. Tuleb vist jälle vana asi üles kaevata Eluslummis.wordpress.com.

Veigole hingerahuks: Kogu eelnev jutt oligi n-ö läbi huumoriprisma ja ei soovi kujundada absoluutset tõde. Samuti on Teie kogemus ainult isiklik ja ei pruugi vastata tõele. Esitatud info Kibera, Nairobi ja Keenia kohta ei pruugi olla 100% tõene ega polegi seda väitnud. Võrreldes Londoni, Madridi või mõne muu linnaga on Nairobi tõesti "pommiauk". Kibera info tuleneb külastustelt ja kohalikega vesteldes baseeruvalt, ning uskuda Teie juttu, et olete elanud Keenias, siis võin väita et ka mina olen seal elanud üle 10a ja minu jutt vastab tõele.

Midagi pole parata, aga ka väide 10 aastasest Keenias elamisest oleks järjekordne huumor. Keenias nimelt teavad kõik eestlased kõiki teisi seal elavaid eestlasi (v.a. lühiajalised viibijad). See on seal lihtsalt üsna paratamatu.
Aga vaba maa, mitte keegi ei keela midagi väita. Tripi esimese postituse kohta saime seda kind of huumorit vist juba piisavalt.

Lisaksin siia vastukajaks, et kõik eestlased ei pruugi soovida teiste hõimukaaslastega kohaloluriigis tahta suhelda. Olen ise elanud pikalt Rootsis ja Indias ning kohalike eestlastega ei suhelnud. Ei näinud selleks vajadust, ega ka soovi, et "genereerida" mingit kohalikku kommuunitunnet ja küljendust. Pigem eelistan kohalikku kommuuni sisse elada ja seda ka tundma õppida. Veigo kogemus on hea, kuid põhineb ainult Veigo arusaamal kohalikust elust ei ole absoluutne tõde. Olles Keenias, siis lugesin ka igapäevaselt kohalikku ajakirjandust, ning selle põhjal võin väita et kuritegevus on üsna kasvav ja problemaatiline teema Keenias ja kasvult võrreldav LAV´iga. Seega, tasub kuulata kohalike nõuandeid ja vältida liiklemist üksi ja öösel. Meil oli konkreetne juhtum kus "kohalik sõber" ütles otse, et vajaliku "toetuse summata" võib varastada meilt riided ja raha. N-ö "turvalisuse" tagamiseks oli summa 100 kohalikku, ehk 1$. Samuti käisime ka kohalike "giididega" õhtuti ringi ja makstes ca 2-300KES´i pakkusid kohalikud turvalist liiklemist. Hotellide administraatorid ja muud kohalikud EI soovitanud matatusid kasutada, kuna viimasel ajal on kasvanud inimröövide oht. Kokkuvõtteks võib öelda, et Aafrika mõistes on Keenia turvaline riik, kui ei kakerda täis peaga öösel ringi. Üsna palju sõltub külastajast ja motiividest. Mõne nädalaga ei kujune adekvaatne info riigi kohta kuid mingi arusaama asjade toimivusest ja inimestest saab.
Antud tekst põhineb indiviidi külastusest vastavalt ja ei võeta vastutust teksti õigsusele.

Järgi proovitud - 3 päevane Masai Mara koos Masai küla külastamisega 250€ per nägu. Olime seitsmekesi bussis, mis oli iseenesest vahva. Reisiseltskond sattus väga äge.
Tuuri leidmiseks jalutasime CBD piirkonnas. Ilmselt ei näinud piisavalt turistid välja ja esialgu meid keegi ei tülitanud. Soetasime mõned prillid, kübarad ja kohe "näkkas". Üks vahendaja viis teise juurde ja sealt juba tuurikorraldaja juurde.

Kolme peale õnnestus neilt ka päevaks auto sebida, millega sai hõlpsalt kaelkirjakud ja elevandid ära vaadatud ja taksojuhiga ka pooletunnine jalutuskäik Kiberas. Kogu lõbu 3000 KES.

PS - kodutööd tasub ikka teha. MASH bussid on kindel EI!!! Öö bussis oli küll seiklus, mida lastelastele rääkida, aga pigem seda ei kordaks. Vihma ajal ei töötanud bussi puhurid, seega üks reisijatest kõõlus pidevalt lapiga juhile teed puhastades esiklaasil. Teine bussijuht viskas end põrandale magama, kahel korral käidi tankimas, voolu polnud, wifit polnud, bussis oli mõnikümmend prussakat.
Tahmeed paistab kindlam valik. Bussid uued, multimeediaekraanid jne.

Mina soovitaks pigem siiski ette broneerida. Kahepeale privaat buss ja 3 päeva Masai Maras 800 dollarit. (olenevalt ööbimiskohast võib se siiski erineda)

Nairobist polnud enne ettekujust ja tõesti käisime seal peäval ringi aga enam seda kogemus ei sooviks ja ei kujuta ette kuidas seal peaks mingeid reisipakkujaid leidma.


Miks see privaatbuss hea on? Kasvõi loomade märkamise seisukohalt on hea, kui bussis on rohkem silmi. Nairobi CBD oli igati viisakas ja jalutamiseks sobilik nii öösel kui päeval. Safari oleks saanud ka hotelli vahendusel ja kui oleks ise veidigi huvi tundnud, oleks ilmselt õiged uksed kiiresti kätte juhatatud. Iga taksojuht on valmis samuti kas ise pakkuma või viima kellegi juurde, kes seda vahendab.

Olen piirkonnas 10-15 talve ringi rännanud, oma mulje ja arvamus tekkinud. Ja see on pigem lähemal Raido kui Veigo nägemusele. Rändan alati üksi, teisi valgeid üldjuhul väldin.

  Mõned nopped mis arvasin, et olulised, kuna puudutavad turvalisust: 
  Relvastatud mundrikandja ei pruugi olla turvalisuse tagaja alati. Vahel võib juhtuda et tema just see ongi kes su röövib. Või siis organiseerib selle, sest röövlid ja korravalvurid töötavad sageli käsikäes. Ka esinevat valepolitseinikke, kes võivat isegi pärispolitseinikule koha kätte näidata; kõik sõltub hõimust, sidemetest, onupojasusest ja rahast.
  Omaette arusaamatu nähtus on liikluskorraldus. Kui õieti mäletan, siis isegi kolm presidenti on liikluses viga saanud--rääkimata muudest ametnikest, kuulsustest ja lõputust hulgast tavakodanikest--aga kui isegi president ei suuda seda hullust lõpetada, kes siis veel?
  Slummid mu meelisteema, ikka ja alati üritan külastada. Mõnel pool ja mõnel maal on see täiesti turvaline tegevus (isegi öösel), mõnel mitte.  Mitmed tuttavad kellega Keenia slummides käinud väldivad slummi sees teatud piirkondi, sest need on ohtlikud igal ajal ja igaühele. Tööle-kojugi käiakse ringiga. 
  Kõhuhädad võivad ilmneda hoopis hiljem. Ja mitte ainult kõhuhädad--parasiidid oskavad elada pea kõikjal üle kere. Jälile neile saada on suht keeruline. Ei saada neid ainult süües-juues, varba jõkke/järve kastmisestki võib piisata. 
  Betoonist bussipeatusest tuleb teinekord eemale hoida, siis, kui sellest on saanud tänavapoiste kodu ja ükski buss seal ei peatu.
  Nairobi CBD on jah suht turvaline, ka hilisõhtul. Ometi ei tasu sealgi pea laiali ringi joosta. Kord kukkusin katmata kanalisatsiooni kaevu. Valgustus oli nigel ja kaevukaas ilmselt vanarauda rännanud  :-( 
  Keenia ei ole 100 protsenti naeratav. See on suur maa kus enam kui 50 erinevat hõimu. Igal neist rohkem või vähem oma keel, kultuur, religioon, traditsioon. Osadel hõimudel ei ole naerusuisus obligatoorne.  Seega, sõltub, kellega juhtud kohtuma ja kus piirkonnas liikuma.