Kerala ja paatmajakruiis

Tere! Plaan on minna Goast omal käel Keralasse 4 päevaks - Kochi ja sealt Alappuzhasse, kus tehakse paatmajakruiise. Põhiliselt tahakski minna Alappuzhasse paatmajakruiisile, kuid tahaks miskit põnevat veel näha. Mida soovitate veel? - olen lugenud loodusparkide kohta Lääne-Ghati mägedes. Kas need jäävad Kochi lähedale ja kuidas on sinna võimalik minna? Kui me sõidame Alappuzhasse ja läheme sealt kruiisile, kas kruiis lõppeb samas kohas või kuskil mujal, või on nii, et valid ise kus maha astud?

Oleme reisil kahekesi ja tahaks teada, kuidas need kruiisid üldse välja näevad - kas paatmajas on ka teisi inimesi või kuidas see organiseeritakse, kui pikk kruiis on mõtekas võtta ja kui palju see maksab üldse? Täpset hinda on kindlasti võimatu öelda, kui seal on erinevad võimalused, aga mingitki ülevaadet sooviks. Tänud ette igasuguse info eest!

Sul oleks vaja kindlasti veel samal päeval kas bussi või rongiga Kochinist edasi startida Alappuzhasse ja seal kohapeal juba uurid täpsemalt kuidas asjad käivad. Sellega on sul juba üks päev läinud :-(. Teisel päeval loodetavasti saad hommikul tripile ja veedad seal terve päeva ja äkki ka veel öö. Kui sa plaanid ööseks paati jääda, siis väljud sa sealt kolmanda päeva hommikul, kuhu iganes sa selleks ajaks jõudnud oled. Sul ongi veel ainult see päev vaba midagi lähiümbruses vaadata, sest neljas päev tuleb arvestada Kochinisse tagasi sõiduks ja lennukile jõudmiseks. Ehk tegelikult teades kuidas seal liiklus toimib, siis kuhugi kaugemale midagi vaatama ei jõuagi. Neli päeva indias sealse liikumiskiiruse juures on liiga lühike aeg. Pigem mine tagasi Fort-Kochinisse ja uuri sealseid kuulsaid Hiina kalavõrke. Hindadest.. Meie tellisime oma tripi Kochini kodumajutusest, kus me ööbisime ja hommikul tuli meile väike turismibuss järgi, mis viis meid sihtkohta ja tõi õhtul oma majutuskohtadesse tagasi. Maksime selle eest 550Rs nägu. Kohapealt, ilma vahenduseta saad kindlasti odavamalt. Aga seegi pole ju meie mõistes kallis (sisaldas lõunasööki). Nendest üleöö paatidest ei oska ma ise rääkida, aga kindlasti ei ole nende saamine soovijale probleem :-) Teised ehk täiendavad mind..

4 p2eva on t6esti v2he. Soovitan sellist reisiplaani: Oorongiga Margaost Kochini Ernakulami jaama. 1. p2eva hommikul astud seal rongilt maha, tegeled j2rgmiseks p2evaks paatmaja otsimisega, oo Fort Kochinis. 2. p2eval hommikul Kochinist Alappuzhasse, ennel6unal laeva. 3. p2eva hommikul tagasi Allapuzhas, l6unaks Kochinis. 4. p2eval v6ite Kochinis veel ringi vaadata - Fort Kochin on chill koht, saate nt jalgrattad rentida ja v2ikse linnatuuri teha v6i kuskil kohvikus (Tea Pot nt) aega parajaks teha v6i Ernakulamis poes k2ia vms. Variant on ka 4. p2eva hommikul rongiga tagasi Margaosse s6ita. P2ev l2heb kyll kaotsi kuid samas n2ed rongiaknast moodavuhisevat Indiat ja ega seegi halb ole.

M2gedesse ma ei soovita minna, Kochinist kulub sinnaj6udmiseks kohalike bussidega ca 6 tundi (k2isin Kumily rahvuspargis). Ja kui juba sinna logistanud oled siis alla 2-3 p2eva ei ole seal ju m6tet veeta.

Millega oleks kõige kiirem minna Kochinist Alappuzhasse ja kui kaua sõit kestab? Kui kaua sõidab öörong Margaost Kochini?

Selle info saad kõige paremini internetist rongipiletite reserveerimise lehelt. Seal saad vajadusel mängida erinevate rongijaamade ja väljumisaegadega ja samas näed ära kui kaua reis orienteeruvalt aega võtab ja mis maksab. Ma oma möödunud reisil broneerisin kõik piletid netist ette ära. Ülimugav oli kodus väljaprinditud lehega otse rongipeale minna ja sellega on ka garanteeritud, et sul on koht olemas :-)

Käisin Keralas mullu juulis. Lendasime Cochinisse (Kochisse) Delhist, Keralas veetsime viis päeva. Samuti tegime läbi ka ööpäevase paatmajakruiisi, selle algus- ja lõpp-punkt oli Alapuzzha (Alleppy). Cochin-Alapuzzha rong sõitis mu mälu järgi kolm-neli tundi. Kirjutasin sellest reisist ka 26.10.2007 Äripäeva ajakirjas Visioon, vt www.aripaev.ee/3750/new_eri_artiklid_375014.html. Paatmajakruiisidest loe ka www.palmlandtours.net/kerala/houseboat/houseboat.htm ja www.keralahouseboat.org (neil veebilehtedel on kirjas ka hinnad, mida saab ehk küll ka alla tingida). Kui mõtled, kas üks ööpäev on piisav, siis minu arvates on küll. Nii jääb ka veidi aega Alapuzzhas-Cochinis ringi vaadata.

Aitäh kõigile heade soovituste ja info eest. Olen seda äripäeva reisikirja isegi varem lugenud, aga meelest ära läinud, nüüd on hea meeldetuletus.

Tulime just Indiast.Tegime kaasa backwatersi tripi,aga seda kohaliku laevaga Allepy"ist Kollommisse.Paatmaju on palju kohapeal saada,nad ootavad kliente ja võitlevad iga inimese pärast.Alates veebruarist pole enam hooaeg ja hind peaks olema 5000 ruupiat e.1500 krooni neljale.Indias on alati kõik läbirääkimiste teema.Paatmajakeses olete ainult teie ja meeskond kes on teie jaoks olemas.Mida teete ja kuhu sõidate on teie valik ja paat teie kasutuses 24 tundi.

Käisime ka ööpäevasel paatmajakruiisil algusega Alappuzhast. Meie jaoks jäi see pisut igavaks. Vedelemise reis ütleksin selle kohta. Sõime (süüa anti väga palju), vedelesime ja nautisime ilusat loodust, õhtuks randusime kuskile peaaegu inimtühja kohta ja ööbisime seal. Mõnus oli, aga midagi jäi nagu puudu. Kui aega vähe siis ehk pole mõtet ööpäevakruiisi võtta. Hiljem Fort-Kochinist leidsime poolepäevase reisipaketi kuhu sisse kuulus 3 tundi väikese paadiga backwatersil ringisõitu, 1 tund ayurveda massaazi mingis küla ayurveda kliinikus ja lõunasöök traditsioonilistest india toitudest. Väga lahe oli. Paadimees tegi erinevate majapidamiste juures peatusi ja näitas kuidas inimesed seal elavad ja millega tegelevad. Nägime kuidas kookosest nööri kedratakse ja vaipu tehakse ning mismoodi pool aastat kasvatatakse seal vesilates krevette ja kalu, pärast pumbatakse vesi sealt välja ja sealsamas kasvatatakse riisi. Väga huvitav ja hariv oli. Sealkandis olid muidugi väiksemad vesilad kui Alapphzhas, ilusad sellegi poolest. Massaaz ja lõunasöök olid ka omaette elamused ja see kõik kokku maksis 750 RS inimese kohta. Fort-Kochinist käisime veel ühepäevasel reisil jõe äärde elevantide juurde ja Athriampalli koskede juurde. See reis maksis 550 RS inimese kohta ja selle reisi tegi meie jaoks põnevaks vahva autojuht kes osutus asjalikuks giidiks ja bioloogiks. Teel näitas ta kuidas tehakse kautshukki, peatus erinevatse istandustes ja näitas mis neil seal kõik kasvab. Jällegi põnev ja hariv elamus. Tagasi pidime jõudma kella neljaks aga jõudsime alles 7-8 ajal. Ega seal inimestel kiiret kuhugi pole ja sellega tuleb arvestada, et kui nad ütlevad 2 tundi sõitu, tähendab see kindlasti palju rohkem. Fort-Kochinis on väga palju turismipunkte kus nad pakuvad igasugu reise ja ka hinnas annab veidi kaubelda. Munnari kanti tehti 2-päevaseid reise aga meie sinna kahjuks ajapuudusel ei jõudnud. Keralas oli muidu vahva aga randade ja õllega on seal kitsas. Ainuke rand mis meile istus oli Varkala rand. Parimad rannad olid siiski Goas.

Käisime Keralas kokku 4 päeva - esimene päeva kella 12-ks saabusime rongiga Ernakulami ja sealt läksime kohe Fort-Cochinisse. Pool päeva sadas vihma :), käisime ka lähedal asuval saarel ringi vaatamas ja jalutasime niisama Cochinis. Oma hotellis pakuti meile paadireisi 4-le inimesele 10 000 rp eest, otsustasime veel ringi vaadata ja kohalikust turismiinfost saime reisi 5500 ruupiaga. Alapuzzasse läksime bussiga - super fast buss Ernakulamist sõitis sinna 1,5 tundi. Bussipilet 34 rp. Taksoga oleks 750 rp läinud. Paadireisil sadas jällegi pool päeva vihma, kuid see ei rikkunud meie tuju, reis oli väga lahe - väga ilus loodus ja põnev näha, kuidas seal inimesed elavad, kahju ainult et ükski meeskonna liikmetest ei osanud inglise keelt eriti. Nagu me nende jutust aru saime, siis suvel vihmaperioodi ajal on kallas üle ujutatud ja inimesed elavad sel ajal sealsetes koolimajades. Järgmise päeva hommikul 10-st olime Allapuzzas tagasi ja jällegi kihutasime super fast bussiga tagasi Ernakulami. Uskumatud autojuhid on seal ikka, väga osavad, peaks mainima. Lõpuks tuli ka päike välja ning viimase päeva veetsime Ernakulamis. Turiste seal väga palju näha polnud, seetõttu olime me kohalikele põnev vaatamisväärsus - itsitasid ja näitasid näpuga. Ernakulamis polnud midagi ilusat vaadata ega põnevat teha, külastasime paari suurt kaubamaja, kus 4 korrust olid ainult kangad müügil. 4. päeva hommikul lennukiga tagasi Goasse. Goas sai võetud ka kliinikus Ayurveda massaazi, mis oli minu elu halvem massaazikogemus. Ma lootsin et peale väsitavat rongi- ja lennukireisi saan mõnusalt massaazilaual lõõgastuda, kuid kui kaks naist hakkasid mind nagu tainast nühkima ja sõtkuma ja siis oma teravate küüntega mu pead kratsima, mõtlesin küll et annan otsad. Ei aidanud ka see, kui palusin natuke õrnemalt teha. Võibolla on see massaaz väga kasulik, aga midagi nauditavad seal ei olnud. Kokkuvõttes oli India väga eksootiline ja põnev koht ja kindlasti tahaks sinna veel tagasi minna.

meie olime mõnda aega Ernakulamis (alguses oli samuti mõte paadikruiisile minna, kuid õigusega tundus, et lõunasse sõit, asjaajamised ja reis ise võtaks liiga palju aega. Tellisime siis Ernakulami turismibüroost (väike putka Ernakulami praamisadama juures) päevase reisi, milles oli paatmajasõit Backwatersis ning kanuureis kanalitel. See osutus väga heaks valikuks: 3-4 tundi seilamist järvel ja kanalite vahel, vahepeatused koos taimede ja inimeste elu uurimisega, seejärel klassikaline Kerala lõuna (hinna sees) ja paar tundi kanalites kanuudega väikeste peatustega kookospalmiistandustes ja köietegijate juures. Paadis oli nii u. 20 inimest, kanuud olid 10-kohalised. Lahkusime hotellist 8.30 (kusjuures auto oli täpne! ainult 3 minutit hilines) ja tagasi hotellis olime kella 18 paiku. Kogu see lõbu maksis Rs600. Oli tõeliselt meeldiv ja rahulik ning, ma arvan, et kui eesmärgiks ei ole tsivilisatsioonist irduda vaid näha ja kogeda, väga mõnus päevakene.