trip-krainetrip-ukraine-dark
Kilekotid ja Keenia

Kuuldavasti ollan hiljuti Keenias igasugune kilekottide riiki sisse toomine ja kasutamine keelatud. Kas on värskeid kogemusi, kui hull asi on ja kas iga minigrip hambapasta või shampoonipudeli ümber viib pahandusteni?

Vaata kaarti ja näed, et Keenia asub Aafrikas. Ära väga üle põe. Keenias on kõik väga suhteline. Tõenäosus, et keegi probleemi tekiteb, on nullilähedane. Ja kui tekib situatsioon, siis aja nad naerma. Eesti ja Keenia huumorimeel on päris sarnane, aga nad kohutavalt armastavad naerda ja unustavad hetkega kõik oma töökohustused. Mitte keegi ei kontrolli su pagasit.

AndresR, millal viimati Keenias käisid? Reisi planeerides toetuks ma samuti Postimehe infole. Kaugelt adekvaatsem, kui Trip.ee reisijate otsene kogemus.

Keenia pole ainus maa, kus need keelatud on. Populaarsematest sihtkohtadest näiteks Tansaanias on keeld al 2006. a., Rwandas 2008. a. jne. Ise olen keelumaadest käinud ainult Eritreas ja seal ei huvitanud kilekotid lennujaamas kedagi. Kui sa kaubanduslikus koguses kilekotte ei vea ja linnas kilekotiga ringi ei käi, siis ei tohiks mingit probleemi olla. Nende keeldude peamine eesmärk on vabaneda kohalikust kilekoti tarbimisest. Kui sa oma kilekotid ilusti koju tagasi viid, siis on ka keskkonnahoiu mõttes kõik korras.

Zimbabwe on ka Aafrikas. Iga teesulu juures üritavad väga toredad ja hea huumorimeelega politseinikud leida ükskõik millise põhjuse et trahv välja kirjutada. Kuna ise veel Keeniasse jõudnud ei ole siis uuringi. Et Tansaanias ka sama ja Rwandas, hea teada. Tegelikult on see tore keeld ja toetan kilekotivaba ühiskonda. Tsiklireisil täiesti kilevabalt on tsipa keeruline lihtsalt. Aga mitte võimatu :)

Tundub, et see kilekoti keeld ikkagi kehtib. Tiidrek Nurme blogist selgub, et tema treeningpartner pandi Nairobis kilekotiga ringi jalutamise eest näiteks viieks aastaks vangi - http://www.tiidrek.ee/

Tansaania kohta võib hetkel öelda et kilekotid on endiselt käibel ja erilist paanikat sel teemal ei tundu olevat. Teede ääres ripub müügikohtades uusi ja vedeleb maas vanu. Näis kuidas Keenias lood on.

See keeld kehtib ühekordse kasutusega, poodides tavaliselt väljastatavate kilekotide kohta.

Minu, kui Keenias asuva Eesti Aukonsuli vastus Tiidrek Nurme blogi postitusele oli "Minu arvamuse kohaselt on tegu politsei omavolilisusega. Seda kilekottide keelu täitmist teostab NEMA ja mitte politsei. Ka NEMA annab esimese kuu aja jooksul ainult hoiatusi."

Lisa materjale teemal leiab ka:

https://www.capitalfm.co.ke/business/2017/08/nema-exempts-waste-paper-bags-select-consumer-products-plastic-bag-ban/

https://www.standardmedia.co.ke/business/article/2001252869/nema-boss-gives-direction-as-plastics-ban-takes-effect

Poodides tõesti Keenias kilekotte ei ole näha. Paaris teeäärses poekeses ka ei pakutud. Samas piiril keegi mingit eraldi teemat ei teinud, kotte läbi ei vaadatud. Kuna siin eespool oli juttu ka Tansaania samasugusest keelust siis kommenteerin ka seda. Nimelt Tansaanias kasutatakse kilekotte küll sama usinasti kui igal pool mujal Aafrika riikides. Kuigi supermarketitesse ei sattunud, teede ääres ja väikestes poodides pakitakse abivalmilt kogu kaup kilekottidesse.