Küpros 4.-10.04.19

Tere!


Aprilli alguses minek Küprosele ning sellega seoses mõned küsimused targematele. Tean, et infot turistidele on küllaga, kuid sooviks just ühe seiklejahingega eestlase tagasisidet :)

1. Milline on ilma aprilli alguses? Uurinud erinevatest kohtadest ja info veidi erineb. Kas ujuda kannatab? Kas loodus on veel kevadiselt roheline või juba närbub? Palju vihma tuleb?
2. Kas nn soolajärve juures sellisel ajal flamingosid näeb või on see vaid talve võlu?
3. Kuna aeg on lühike, siis kõiki kohti külastada ei jõua ja nn turismikate kohta saab infot kõikjalt. Mina sooviks aga külastada looduskauneid kohti (üksikud rannad, veekogud, kaljurannad jne). Ehk oskate nimetada mõned :)
4. Troodose mäestik - palju matkaradu on ning kas kõrgema tipuni rada viib?
5. Kuidas kohapeal söökide hinnad ehk millise summa eest oleks mõistlik süüa lõunat ja õhtust?
6. Toidud, mida kindlasti peaks proovima?
7. Kütuse hind?
8. Kõik muu, mida peaks teadma :)

Aitäh!

3. Mulle jättis unustamatu mulje Stavrovouni kloostri külastus. Kõik see sõit mööda mäejalamit üles, tehes väikseid peatuseid selle jooksul, ja siis üleval hingematva vaate nautimine koos ringi jooksvate armsate kassidega. See oli midagi erilist. Aga kindlasti minna siis, kui taevas selge.

5. Söögikohtades praed veidi kallimad kui meil üldiselt, alkohol odavam. Samas praed õigustavad igati oma hinda - portsjonid on suured ja kvaliteet suurepärane.

7. Kütuse hind 95 unleaded oli 1.1EUR viimati, ilmselt hetkel tsipa odavam isegi.

8. Maanteel ka sama loogika liikluse suunaga, et "teod" sõidavad vasakus reas ja möödasõit paremalt. Väike asi, aga säästab nii mõnestki vilgutavast ja signaalitavast kohalikust.

2. Limassoli soolajärvel peaks flamingod olema aasta ringi, kuival ajal muidugi vähem, aga aprillis ei ole veel väga kuiv. Näha saab järve all osas asuva infokeskuse (Akrotiri Environmental Information Centre) pikksilmadest (tasuta keskus).

3. Lara beach on ilus eraldatud rand. Seal käivad ka kilpkonnad munemas, seda küll suvel. Sealt edasi minnes Akamas poolsaar on kindlasti matkamiseks sobiv koht. Tee Lara beachile on küll võrdlemisi kole auklik liiva-kruusatee. Väikese autoga saab kohale, aga erilist kiirust ei saa arendada.
5. Väljas toitude hinnad pigem jah natuke kallimad kui Eestis, mõistlik hind tuleneb igaühe rahakotist. Toidupoodides kaubad suures plaanis sama hinnaga mis meil.

  1. Matkaradu on piisavalt, Google Mapsis märgitud roheliseks. Olümpose (1952 meetrit) tipus on Inglise sõjaväe radarijaam, 1900 meetrini saab rahulikult matkata. Olemas ka autoparkla neile kes matkata ei soovi.

Tulin just sealt, toidud sama hinnaga, mis meil väljas söömisel. Tasub vaadata kohti, mis on eemal turistilõksudest, seal hind odavam ja toit parem. Limassolis sattusime sööma kohta, mis nägi välja, nagu mingi söökla ja läksime just sinna. Saime 5 euro eest ülisuure kohaliku hamburgerilaadse asja, saia asemel oli nagu lavass ja vahel 5 suurt kohalikku vorsti ja salat. See oli ülihea ja kaalus oma  kilo......Ja valmistajaks oli oma 80 aastane kohalik papi. Küsisime, kas turistid ka seal käivad, ta ütles, et siia neid satub üliharva......Sõime seda kahekesi ja  jäi ülegi.......

Bensiin maksis praegu 1 euro liiter, meil oli väike auto ja võttis ülivähe bensiini, olime 7 päeva ja bensuraha läks u 30 euri....
Kui elada korteris, saab ise süüa teha ja tuleb tunduvalt odavam, kui 3 korda väljas süüa...
Auto võtsime suvalisest kohast ja saime maksta sularahas, tagatisena broneeriti deebetkaardilt 150 euri......
Autokindlustuse soovitan ka võtta, see pole nii kallis, kui pärast mingi kriimu pärast 350 euri maksta, nagu juhtus ühtedel teistel eestlastel...

...  ja kes tahab suure päiksepoolse rõduga korterit vaatega merele Paphoses, siis soovitan soojalt....omanik on väga lahe tsill tüüp ja naabrid ka kõik sõbralikud. Samas kogeb  kohalikku elu väljaspool hotelli ja saab ise süüa teha.  Rand, kultuuriväärtused jms kõik väga ligidal, veebruaris oli selle 4 toalise korteri hind mereäärses villade rajoonis 165 euri nädal, korter 120 ruutu ja väga kena, mahutab 7 inimest ja asub vaiksel umbtänaval.....

1. Ilm on nagu Eesti suvi ;) Mägedes jahedam, rannikul soojem: võib saada ka päikest võtta, Ujuda saab küll.
2. Flamingosid võib näha, aga ilmselt on sel ajal seal vaid mõni üksik.
3. N: Cape Greco NP. 
Kui lähed Akamas poolsaarele siis jääb teele ka Avakas Gorge
Põhja Küprosel St Hilarion, Buffavento ning Kantara kindlused: (Kõigist on väga suurepärased vaated) Famagusta vanalinn.
6. Minu meelest polnud seal ühtegi toitu mida kindlasti proovima peab ;) (elasime seal 4 kuud ning ka hiljem külastatud) Aga kui juhtub teele Ocean Basket restoran siis seda tasub külastada.
8. Kui tahad rendi autoga Põhja Küprosele minna siis tuleb eelnevalt küsida kas firma lubab (rahvusvahelised ilmselt seda ei luba, aga kohalike firmade käest küsides võib) Piirilt tuleb vaid kindlustus osta ja kõik korras.
1. Meie käisime eelmisel aastal aprilli lõpp-mai algus. Ilm oli väga mõnus, aga vesi ujumiseks oli ikka selline äärepealne (17-19 kraadi). Nii et ma küll kindel pole kas merevesi ujutav on aprilli alguses.
3.Paphosest üles poole minnes on mitmeid ilusaid mereäärseid kohti.  Päikeseloojangut on äge laevavraki taustal vaadata (vt google maps Edro III Shipwreck) ja sealt edasi on mitmeid kenasid sopikesi. 
4. Matkaradasid paistis seal palju olema. Kindlasti soojad riided kaasa! Aprilli lõpus oli seal eelmisel aastal nii 13-15 kraadi, aga novembri alguses samal ajal kui ranniku ääres oli 25 kraadi, sadas Troodosel lörtsi.
5. Söögid suht kallid, joogid soodsad. Mina rõhun alati mereandidele sellistes kohtades.

Eelmise aasta aprilli keskel oli seal väga soe, umbes 25-27 kraadi, õhtud on muidugi jahedad. Vesi oli ka nii enam vähem, vesi oli inimesi täis ikka.