Viimased kommentaarid

Oktoobris jopedes Küprosel on ikka väga loll jutt. Oled ikka kunagi Küprosel käinud? Mitu oktoobri koolivaheaega seal olnud. Õhk soe ja vesi soe. Enamasti ei ole isegi õhtuti kampsunit vaja, lühikese särgiga on paras.

Üks oktoobri lõpp Maltal olnud, paar kraadi jahedam kui Küpros samal ajal.

Aprilli lõpp olen käinud Antalyas, juhtus olema soe nädal, alati ei pruugi nii olla. Merevesi kusjuures soojem kui basseinivesi, ujutav, aga paar kraadi rohkem oleks mõnusam.

Ehk kevadel Vahemere ääres riskantne, oktoobris aga kindlasti hea idee.

Kompensatsiooninõue alati vedajale ehk siis AirBaltic. Vahet ei ole, kelle kaudu piletid ostetud. Kindlasti mõlemad veeretavad süüd teisele nagu kuuma kartulit, vastutust ei taha kumbki võtta. Aga peab olema järjekindel, küll lõpuks tuleb ka hüvitis.

Tuimalt ei saa "edasi" klõpsida jah, peab ikka mõtlema ja jälgima. Point on iseenesest hea vahendajate osas. Alles ostsin pileteid - vahendaja pakkumine oli odavam kui otse lennufirmalt ning kui kõik lisateenused maha võtsin, siis sellise hinna oleks saanud ka (ehk pakkumine ei olnud eksitav). Aga kui oleks kõige odavama "basic" variandi valinud, siis kui lennufirma oleks midagi muutnud ehk vahendaja oleks pidanud midagi muutma, siis oleks nad minult lisatasu võtnud selle liigutuse pealt (äkki midagi 30EUR/kord). Ehk siis natuke arvutasin ja mõtlesin ja lõpuks võtsin ikka otse lennufirmalt, kuna ühe graafikumuutuse korral oleks juba vahendaja kallimaks osutunud.

Ehk siis vahendajad on aru saanud, et lennupiletite endi pealt enam suurt võita ei ole, kõigi vahendajate mootorid toimivad, aga lisateenuste pealt on võimalik raha teha.

Minu kogemus ka ütleb, et otse küsides ei saa paremat hinda. Viimasel ajal ei viitsi enam isegi katsetada, otsingumootoritest saab odavamalt. Ehk serbini soovitus otse proovida ei ole minul õnnestunud.

Kõige levinum on vist see, et üritatakse lisakindlustust müüa ning vastu pakutakse broneeritud summa vähendamist. A la "me ei broneeri 750EURi, aga see lisakindlustus maksab 100EUR". Goldcar on selles osas väga jõuline, aga enamik vähemalt üritab seda pakkuda.

Teine lisa-teenimise koht on see, kus võid tühja paagiga auto tagasi tuua ja maksad selle paagitäie ette. Enamasti maksad nii kallima liitri-hinna ja päris tühjana ju ka lõpetada ei saa. Ehk kindlasti "full-to-full" pakkumisi vaadata.

Sellest, et hiljem mingeid kriime nõutakse, seda ei ole juhtunud. Tagasi viies vaadatakse ju auto üle ja paberitele allkirjad alla. Et kui kohe midagi ei leitud, mida siis mitu nädalat hiljem enam leida on.

Mida see "eraldi broneeringud" tähendas? Mina saan aru, et 2 inimest ning neil erinevad broneeringud? Samas ühe inimese lennud ikka ühe broneeringu peal ehk siis "seotud lennud"? Sellisel juhul jah oleks võimalik hilinemise eest kompi küsida. Kui aga nii, nagu eelmised kirjutajad sellest aru said, et LIS-FRA üks broneering ja FRA-TLL teine broneering, siis muidugi ei ole midagi teha, isegi läks hästi.

Siis, kui TAP veel Tallinnasse lendas, siis ühe korra sai nendega lennatud ning oli üle 4h hilinemine. Sai otse neile kaebus esitatud, mälu järgi ei tulnud mingit tagasisidet. Lõpuks informeerisin sellest Tarbijakaitset, kes minule on 2x hüvitise ära toonud. Peale nende märgukirja vastati kiirelt ja raha oli ka varsti kontol.

Tegutsevad jätkuvalt omas nišis. Aastaid tagasi majutati inimesi bordelli ja pandi võõrad inimesed kokku magama, nüüd vahetavad kõik koos kumme. Selge värk, porr on moes, seal nõudlust jagub :)

Väga äge video ja jutt. Šotimaa ammu plaanis olnud ja tuleb nüüd vist ära käia, kuni Ryanair otse ja odavalt kohale viib. Mõned küsimused kohe:

1) palju nädalaga maha sõitsite? oli väga tormamine? tundus väga ambitsioonikas ring, ise ei oleks julgenud nii suurt ringi nädalasse suruda. 10 päevaga ehk isegi julgeks;
2) matkarajad - kuidas need ennustuslikud matkaajad paika peavad (Skye lehel näiteks)? Kas pigem lähebki niikaua aega või reaalselt noor inimene ikka jalutab kiiremini ja ajad võetud "väsinud pensionäri" järgi, kes iga paarisaja meetri järel selga sirutab?

Kas mõistliku hinnaga autorent LA-Chicago suunal tundus pigem tavapärane leid või juhuslik õnn? Et kui suur on risk, et kui lennupiletid vastavalt ostetud, et mõistliku hinnaga autorenti ei leia? Kuigi võiks ju eeldada, et neid ikka veel omajagu, kes R66-t mööda sõita tahavad. See üheotsareis oleks päris huvitav, muidugi võtaks oluliselt rahulikumalt seda sõitmist.

Selle Hannese viimase lause peale meenusid kohe 2 klassikalist (lennundus)nalja:

1) Kuidas saada lennunduses miljonäriks? Alusta miljardärina ja osta lennufirma.

2) 3 viisi, kuidas raha põletada:
a) põllumajandus - kõige kindlam;
b) naised - kõige lõbusam;
c) lennundus - kõige kiirem.

Eelmine kevad sai LOT-ga Los Angeleses käidud. Lennu poolelt meenub niipalju, et esimene LOT/Nordica lend Varssavisse hilines niipalju, et pidi sealses lennujaamas jooskma, aga peale jõudsime. Lennuk üle ookeani oli uus ja ilus (targemad teavad, mis mudelit LOT kasutab), selles osas üllatas positiivselt. Ekraan, uued filmid ja kõik toimis. Toidu poolest enam suurt midagi ei meenu ehk nähtavasti keskmine lennukitoidu tase. Teeninduse poolelt meenub, et eriti aktiivne või pealetükkiv ei olnud (Aasia teenindus ei ole). Söögiringid tehti ära, muul ajal sai ise vabalt snäkke ja jooke käia võtmas (öise lennu puhul vist pigem tavaline). Veel meenub pisiasi, et iga kord pöörduti poola keeles. Saime siis suhtluse inglise keele peale, aga järgmine kord uuesti poola keelega lennati peale. Inimesi ülearu palju ei olnud, normaalne teenindaja võiks meelde jätta.

Ehk lennuki poolelt oli väga ok, teenindus Lufthansa tase ei ole, aga midagi hullu nüüd ka ei ole. Kui hind ja lennuajad sobiks, lendaks LOT-ga veel. Selles suhtes päris SAS ei ole, kus Jaapanisse lennates lennukid nii väsinud, et edaspidi pigem pikaks lennuks seda ei valiks - ekraanid jupsisid jne

Ryanairi lehelt saab ilusti broneerida seda lendu ja vastupidi. Ehk siis tundub Ryaniariga sama müügiplatform olevat, lihtsalt punastes värvides.

Ma päris all ei käinud. Jõudsin vist 3-mile resthouse juurde ja tagasi. Aega võttis see küll 2x vähem kui "soovituslik-ennustatud" 4-6h. Eks sõltub ilmast, füüsilisest vormist jne. Me küll alustasime päeva sõiduga Page'st ja õhtuks Flagstaffi, lisaks enamik viewpointe vaatasime üle, kõik see võtab aega. Eks saad sobivas kohas tagasi pöörata. Vaata pargi kodulehte, seal trassid, punktid kõik ilusti välja toodud.

Oktoobri lõpus South Rim'il käinud. Öösiti läheb miinusesse, varjulistes kohtades oli lund näha. Päeva peale päike küttis soojemaks, matkasin paar tundi alla ja tagasi üles, piisas T-särgist. Aastad ja päevad ei ole vennad ehk selle pealt nüüd suuri järeldusi teha ei saa. Seda küll julgeks pakkuda, et öösel miinusesse läheb.

Oktoobri lõpp on koolivaheaeg, lennud välja müüdud ja hinnad laes. Ise sai Küprosele piletid ostetud ikka hulk kuid tagasi, oli pisut mõistlikum hind. Küll veebruaris leiab jälle oluliselt odavamaid hindu Küprosele-Maltale. 3h otselennu puhul ei näe sellel teeninduskvaliteedil nüüd nii suurt lisaväärtust, lastega lennates otselend kindlasti eelistatum kui parema lennufirmaga ümber istudes. Ryanairiga ikka mitu korda lennanud, kogu aeg on nad suutnud lennukid välja müüa, eriti tühje kohti ei ole kunagi täheldanud.

Suurusjärk selline jah, enam euro täpsusega ei mäleta , aga alla 1000EUR/nägu kindlasti oli. Lennupiletist sõltub palju, oli mälu järgi 450EUR kanti. Kohapealsed pühapaigad-vaatamisväärsused ju kas tasuta või siis väga mõistliku hinnaga. Söök ikka odav, ütleks ning erinevalt USA-st jotsi ei võeta. Tokyo transport pigem pisut kallim kui arvanuks, aga muidu jah vägagi mõistlik. Selgelt Jaapanil kallim mulje kui reaalselt kulud tulevad.

Ma arvan, et Jaapanis käijad on kõik rahul, olgu siis grupiga või omal käel. Ise seni vaid korra käinud Tokyo-Kamakura-Nikko piirkonnas nädala, ei kujuta ette, et peaks 7-10 päevaga kogu Jaapani läbi kihutama nagu grupid enamasti teevad. Järgmine kord juba Osaka-Kyoto piirkond vaja ette võtta, tõenäoliselt juba vähemalt 10 päeva. Me käisime 4-kesi (2 täiskasvanut+2last), kogukulu põhimõtteliselt sama nagu 1 inimene Germaloga maksaks. Jaapan on nii puhas, turvaline ja viisakas, et ei näe omal käel reisimisel riski. Jah, päris esimene välisreis ei peaks ehk olema, inglise keelt võiks osata ja eeltööd oleks ka mõistlik teha (ma lugesin LP-d ja netist ka omajagu juhiseid). Paljudes toidukohtades nagunii valid piltide järgi ja näitad näpuga, Tokyos kohati saab inglise keeles ka hakkama. Ise käies meeldib, et jääb endale see avastamis- ja eksimisvõimalus ning on aega seda jaapanlaste vaimsust ja kultuuri rahulikult seedida. Jaapan erineb ikka märkimisväärselt ülejäänud Aasiast. Jaapan on ka vist ainuke koht, kus kaasavõetud sularaha üle jäi (lausa pool vist), kuna kohapealsed toiduhinnad oluliselt odavamad kui ma eeldasin.

Paphosest üles minnes Coral Bay korralik-ilus liivarand, võrdlemisi rahvarohke ka. Veel üles minnes,  Coral Bay-st ja loomaaiast edasi on Lara beach. Ilus ja eraldatud koht, mingitel aegadel käivad kilpkonnad seal munemas. Ainult tee sinna on auklik liiva-kruusatee, Google maps näitab viimase 8km läbimiseks 30 minutit, võib-olla nii hull päris ei ole, aga üle 30km/h nüüd ka sõita ei saa. Aga tasub minna ikka, ilus on. Paphoses endas kesklinnast allapoole samuti liivarannad (Vrisoudia, SODAP jne), kõlbavad ka lihtsalt ujumiseks.

Esimese hooga nõustun Veigo tähelepanekuga, et oma reisidel eriti ei ole lõunanaabreid kohanud. Et võiks nagu teha meelevaldse järelduse, et nad ei reisi üldse. Aga siis jäin mõtlema, et kontsernikaaslased Riia-Vilniuse kontorist tegelikult reisivad küll samas mahus nagu eestlased - Vahemere maad, USA jne. Ehk ju nad ikka reisivad enamvähem samamoodi, lihtsalt ei satu kokku. Keegi ju AirBalticu lennud ära täidab, ega ainult eestlased seal lenda. Samamoodi saan öelda, et päris mitmetel reisidel ma ühtegi eestlast ei ole kohanud (kasvõi hiljuti juuni lõpus 1,5 nädalat Inglismaal ringi tiirutades), teinekord näiteks Küprose korterhotelli basseini ääres oli kõige rohkem eestlasti (kõik omal käel reisinud/broneerinud, mitte paketireis).

Need, kes seda pähemäärimise juttu räägivad, kas keegi reaalselt on sellega kokku puutunud või lihtsalt räägite? Ei ole vist kunagi täiskaskot võtnud, enamasti viimastel aastatel 3-nda osapoole oma olnud (väga vanasti sellist toodet veel ei olnud) ja ei ole kunagi keegi luubiga autot uurinud või midagi pähe tahtnud määrida. Ca 5EUR/päev 3-nda osapoole kindlustuse eest maksta (mis samuti kõik katab) tundub mulle mõistlik, rohkem kui rendihinda maksta nagu rendifirmad küsivad aga mitte. Mõne jaoks muidugi 5EUR ka liigne luksus, paneb küünla kirikusse ja ka süda rahul :)

Nii palju tahaks siiski julgustada, et auto rentimist ei peaks pelgama Maltal. Saar küll väike, aga ei kujuta ette, kuidas ilma autota oleks ringi liikunud. Teed üldiselt ei ole kõige paremad, aga seetõttu ei ole ka suurt kihutamist kuskil. Saab rahulikult liigelda ja ringi vaadata. Me võtsime 9-kohalise bussi, kuna 2 peret, et lihtsam koos sõita. See loomulikult manuaal-kastiga. Lisaks siis ei ole bussiga väga palju enne sõitnud. Siis oli küll nii, et öösel lennujaamast majutusse sõites sai ringteedel paar korda mootor välja suretatud, kuna õige käik ei saanud sisse või kojameestega "suunda näidatud", aga teisel või kolmandal päeval juba harjus nii ära, et enam ei pidanud mõtlema selle peale. Bussiga oli see positiivne, et kõrgem ja välja nägi paremini. Suurusega enamasti ei olnud muret, mingis linnas oli tänaval nii kitsas, et peeglid pidi kokku lükkama, et teisest autost mööda saada. Gozol peab kindlasti käima, see on ikka hoopis teistsugune saar. Laevaliiklus on mugavaks tehtud - minnes sõidad lihtsalt laevale (piletit ostma ei pea), pileti ostad tagasi tulles sadamas.

Küpros, Paphos, otselend Ryanairiga. Piisavalt soe ja odav

Ise olen käinud Hong Kongis ja Macaus, Macau jättis oluliselt hubasema mulje (muidugi, kui minna, siis sama reisiga mõlemat külastada, saab kiirlaevadega nagu TLN-Helsinki vahel). Hong Kong mingit vaud esimese korraga ei tekitanud, Aasia teistest linnadest Singapur, Kuala Lumpur ja Bangkok meeldivad oluliselt enam. "Päris" Hiinas ei ole käinud.

Ei ole see vasakpoolne liiklus nii hull midagi. Võtke automaatkastiga auto, siis ainult roolimise mure. Paphose kandis siiski võrdlemisi rahulik liiklus (oluliselt vähem stressi, kui Tallinnas näiteks), väiksemates kohtades väga vähe liiklust. Ühe-kahe päevaga tunnete end juba mugavalt roolis. Ei kujuta ette, kuidas ilma autota loodusesse ning väiksematesse küladesse jõuaksite. Märtsis madalhooaja madalad hinnad, just vaatasin automaatkastiga Kia Ceed näiteks nädalaks 116EUR täiskindlustusega.