Viimased kommentaarid

Aga mis need paremad kohad lastele siis oleks? Et mis mujal oleks need plussid, mida seal ei ole? Olles natuke ringi käinud (enamasti koos lastega), siis Singapuriga võrreldav oleks vaid USA (California, Florida), aga Singapuris on kõik kompaktsem ja ühistranspordiga kättesaadav. Ma olin küll Singapuris vaid 4-5 päeva, aga kuu veedaks seal ilma probleemideta.

Panevezhises hetkel kindlasti läbi linna. Eelmine reede tulles sai rumalusest ringtee valitud, teise läbi linna tulnud autoga võrreldes ca pool tundi kaotust.

Moonwalk - kõiki kolme võib külastada, lastel rõõmu ikka. Kui aga pingeritta panna, siis selgelt Wroclaw kõige värskem, korralikum. Krakowi ja Varssavi paneks suht samale tasemele. Varssavi suurem, aga väsinum - midagi Tallinna sarnast, on ilusaid sektoreid ja on kohati mingi vana betoon. Krakow väiksem, mäe otsas metsa sees, seetõttu selline eraldatud ja sümpaatne.

just Türgis käies lapsi kärudest välja ei kupatatud ning kaalule ei pandud. Pannakse lihtsalt pagasisilt juurde ning saad käruga lennuki ukse juurde jätta ehk ei pea kohe ära andma, saad lennujaamas ka ringi kärutada. Sihtkohas saad käru kätte pagasilindilt või erikabariidilise pagasi sektorist (kuhja golfikottide alt).

Väga kenad pildid, mitmed tuttavad kohad tulid ette. Küsiks, kuidas turvalisusega praegu - valged põlu all või raha maksev turist on alati teretulnud?  Nad võiks oma viisasüsteemi lihtsamaks teha, läheks kohe tagasi.

Lendan sama variandiga. Ei muretse.

Langkawil võiks sellises vanuses lastega pea nädala olla küll. Samuti vähemalt päev-paar KL-s ringi vaadata (Bird Park lastele jne).

Aitäh piltide eest!
Kuidas turvalisusega muidu seal lood olid?
Kuidas reisipäevad jagunesid ning kus tagantjärgi targana oleks võinud rohkem olla või mida vahele jätta?

Mõned aastad tagasi sõitsime Santa Martast Cartagenasse minibussiga. Olime ka kolmekesi ning põhimõtteliselt olime valmis liinibussi kasutama, aga hotellis tuli juttu, et kuhu edasi läheme ja kohe pakuti väikebussi varianti. Samast hotellist läks soomlasi veel, nii et täpselt buss täis. Täpset hinda enam ei mäleta, kindlasti rohkem kui liinibuss, aga kuna bussijaam ei asu kesklinnas, siis oleks mõlemal pool veel taksosõit otsa tulnud. Nüüd sai mugavalt hotellist-hotelli ehk igati soovitan oma hotellis seda uurida, küll nad leiavad pakkujaid. Mis seal Baranquilas huvitavat muidu? Ise ei peatunud seal, bussiga mööda sõites tundus tolmune tööstuslinn olevat. Cartagenas ja Santa Martas oli küll chill, mõlemas oleks võinud vabalt kauem tiksuda. Soovitan hispaania keelt harjutada, vähemalt Santa Martas inglise keelega suurt hakkama ei saanud, ei söögikohtades ega ka hotellis. Siiamaani hulk lõbusaid seiku sellega seoses meeles.

Kui kindel plaan minna, siis võid ESTA-st alustada. Mul küll nii olnud, et sooduspakkumise piletid enne ostetud ja alles siis sai ESTA tehtud. Saad teha grupitaotluse ehk andmed küll iga inimese kohta eraldi, aga üks taotluse number ja üks maksmine.

Linna sõidab päris kaua, peaksid väga vara ärkama, et lennujaama jõuda. Ehk suurt aega millegi nägamiseks ei jäägi. Isiklikult jääksin lennujaama (kunagi saigi nii tehtud), seal söögikohti küll ja siis magama.

Käin veel vanast harjumusest lennupakkumisi vaatamas, aga foorum ja otsing sisuliselt kasutuskõlbmatu. Isegi ei viitsi teemasid vaadata ja vastata, kuna see on nii tülikas. Millal võiks mingilgi määral korda saada, et siis teaks uuesti proovida? See poolik lahendus on juba hulk aega olnud ja ei paista kuhugi poole arenevat.

Mõned mõtted:
1) mis seal Baracoas nii ägedat on, et tasub 2 päeva selle pärast maha sõita?
2) sõiduajad ilmselgelt liiga optimistlikud, kuskil seal Vinalese juures sai kolistatud 30km/h, rohkem tee ei võimaldanud. Lisaks söögi- ja sirutuspausid, tee ääres kena rand, kus palavaga tahaks läbi hüpata jne, igal pool aeg kulub;
3) mingi 18-19 ajal läheb hopsti pimedaks, pärast seda sõita ei soovita. Inimesed, loomad, jalgratturid teel, arusaadavalt mitte kellelgi ei helkurit ega tuld. Lihtsalt ei soovita. Sel kellaajal istutakse juba kuskil tantsukohas, nauditakse bändi ja Cuba Libret;
4) kui juba Playa Arconis ja Playa Pilaris käidud + mõnes teises veel tee peal, siis miks Varaderosse minna? Meil läks lend sisse ehk reis algas ja lõppes seal, muidu aga tüüpiline turistikas. Midagi vaadata seal ju ei ole;
5) vabaneva aja arvel võib vabalt olla päeva kauem Trinidadis, Cayo Cocol (Playa Pinar 2 päeva nt) ja Havannas võib ka rahulikult päev-paar rohkem tiksuda;
6) Tegemist on Kuubaga, mitte Põhja-Euroopaga, kus kõik kella järgi käib. Miski ei alga siis kui lubatud ega lähe nii kiiresti, kui lubatud. Tubakaistanduse tuur 25min? 2h pigem.

2,5-sega kindlasti Langkawi, oluliselt lihtsam toimetada. Asukohaks soovitaks lennujaamast natuke allapoole kaardil, kus pikk rannariba ning Underwater World. Saab rannas olla, hulk söögikohti ning ka ostlemisvõimalusi.
Mõne aasta pärast siis Borneo, mis oluliselt huvitavam ja mitmekesisem, aga nii väike laps seda matkamist kindlasti vastu ei pea ja ei oska seda hinnata.

Meil sisuliselt selline ring oligi, Vinalese juures veel peatusime Pinar del Rios ka (sigariistandused jms). Playa Ancon on OK (sai snorgeldada jne) ning kui juba nagunii Trinidadis, siis mugav lähedal ehk nagunii võib seal käia. Aga me käisime veel Cayo Cocol (Playa Pinar) ning kuigi Google piltide järgi suurt erinevust ei paista, siis reaalsuses see oli ikka hoopis teine vaatepilt - hele-hele liiv ja kõik muu. Peatusime Moronis ja siis sõitsime mööda tammi kohale. Ehk jupp nikerdamist, aga ilmselgelt kõige ilusam rand, mida näinud olen. See oli mitu aastat tagasi, kindlasti seal nüüd kõvasti arendatud.

Käinud 2 esimeses, ega suurt midagi eredat nendest ei mäleta. Googles pilte vaadates vist Che Guevara mausoleumi juures sai käidud Santa Claras, aga see on ka kõik, mis meeles on. Sul need linnad väga laiali, et mis ring plaanitud ning palju aega? Ära kogu aega sõitmisele kuluta, Kuubal just äge rahulikult võtta ning kohaliku elutempoga kohaneda. Trinidad sul ikka plaanis? Seal algse plaani järgi pidime vist 2 ööd olema, aga kuidagi hakkas meeldima ja kohalolek venis pikemaks. Ehk pigem vali oluliselt vähem paiku, aga ole neis kauem ja ürita "koduneda". Usu, jääb hiljem oluliselt rohkem meelde.

Vaata lihtsalt vanalinnas ringi. Pigem keskendu inimestele, vanadele autodele ja vähem igasugu muuseumitele. Otsusta jooksvalt, mis tundub huvitav ja kus mis toimub. Nagunii märkad midagi või satud jutusoonele kellegagi, mis/kes ei ole sinu nimekirjas, aga hiljem väga kirkalt meelde jääb. Linn on kompaktne, millestki ilma sa ei jää. Igasugused plazad ja memorialid lähevad ju ruttu. Kui mingit "must-be" üldse valida, siis võibolla Kapitoolium ja Malecon. Malecon on autoteeäär (nagu Pirita tee äärne), huvitavaks teeb selle pigem rahvas, kes sinna õhtul koguneb.

Ise sai San Diegos käidud ja meeldis (loomaaed ja Seaworld), aga sinu plaani järgi läheb tohutuks kihutamiseks. Võta oluliselt rahulikumaks. Ise sai peale GC-d ööbitud Flagstaffis (soovitaks kindlasti seda minnes või tulles), sealt rahulikult Phoenixisse järgmine päev. Ka Phoenix-San Diego tundus üheks päevaks liiga pikk ehk järgmine peatus oli Palm Springis. Siis ei olnud autoistme maitset suus. Sa tahad seda ühe päevaga teha, ei näe pointi. Pigem selle asemel tee Las Vegasest ring üles (Zion, Bruce Canyon), sealt Page, kus kindlasti käia ka Antelope Canyonis. Pagest kannatab ilusti hommikul alustada, sõita GC, käia seal hulk vaateplatvorme läbi, natuke matkata ning õhtuks Flagstaffi jõuda (või vastupidi). Et kui sa LA-sse ega mujale allapoole ei plaani minna, siis võibolla tõesti San Diego vahele jätta. Septembri alguses peaks ilm ka igati mõnus olema

No eks väga paljud peale Varadero midagi muud ei näegi. Muidugi pikk-pikk rand. Isiklik lemmik Playa Pilar, hästi valge liiv ja ilus, nagu üks maailma ilusamaid randu olema peab.

Eks igaüks peab selle "on või ei ole teha" ise defineerima, suurlinnas siiski ilmselgelt rohkem tegutsemisvõimalusi kui suvalisel rannaribal (kuigi suures plaanis mulle linnapuhkused ei meeldi). Üks reis oli marsuudil Singapur-Langkawi-Kuala Lumpur, igal pool vist 4p. Jah, Singapur on kallis (hotell), aga ilmselgelt järgmine kord Aasiasse minnes võimalusel võtaks Singapuri uuesti plaani. 3-4p minimaalselt, lihtsalt nii lahe koht ja palju jäi nägemata. Ei pea kiiresti kõiki "must have" kohti läbi jooksma, võtke chillilt ja nautige keskkonda. Samuti meeldib mulle Kuala Lumpur (mis ei ole populaarne paljude teiste kasutajate hulgas). 3-4p võin seal vabalt uuesti olla, kondaks ringi Hiinalinnas jne. Langkawi on tüüpiline rannapuhkuse koht, päevad möödusid hotell-rand-söögikoht-bassein marsuudil. Inimesed on erinevad, rohkem ei viitsiks seal passida, ühe päevaga saab rahulikult saare läbi sõita.

Võibolla teemaalgatajat enam ei aita, aga eile sai just Marokost koju tuldud. Küll Casablancast ning ümberistumiseks vaid 50 minutit ehk väga sarnane juhtum. Casablancast väljalend hilines pisut ehk jäi Frankfurti natuke hiljaks. Mahatulek bussiga ning Tallinna/Varssavi reisijad võeti vastu eraldi bussiga ehk siis ümberistumise aeg jäi nii napiks, et terminali meid ei lastudki. Eraldi kohas vaadati läbi pagas ning passikontroll ja otse sama bussiga Tallinna lennuki peale, mida samuti teenindati bussiga. Ehk siis Lufthansa/Frankfurt jälgivad ümberistumisi hoolega ning tulevad appi, kui pisut kriitilisemaks läheb. Lisaks Tallinna lend päeva viimane ehk ju nad vajadusel hilinevad sellega ning korjavad maksimaalselt reisijad peale.

Bird park on lastele kindlasti ok, seal suht lähedal ka Butterfly park.

Tokios navigeerimiseks sai play poest tõmmatud tasuta appid. Enam ei mäleta, kumb parem oli, kas "tokyo map and walks" või " tokyo offline map guide, aga igatahes kasutust leidis sagedasti, et aru saada, kas liigun õiges suunas. Töötas GPS peal, andmeside ei olnud vajalik. Autoga mööda teid ei sõitnud, seal ei oska nõu anda.

Et seal elamuse ja naudingu kätte saaks, peaks ikka terve päeva ja rahuliku liikumisega arvestama. Rongiga saab näiteks La Speziast - ostad päevapileti ja sõidad rongiga nende linnade vahel niipalju kui tahad. Juuni lõpus enamike linnade vahel see kõige lihtsam/populaarsem mereäärne rada oli suletud varingu tõttu. Ehk pidi üle mäe ronima - sigapalav, päike lagipähe, ei olnud lihtne. Jahedamal ajal kujutan ette oleks palju mõnusam. Näeb nendelt merd, kallast ja linnad ise on sellised ägedad - turistikad küll, aga kena ikka. Ehk siis vastavalt tahtmisele ja füüsilisele valmidusele saad valida, mis linnade vahel jalutad ja mis linnade vahe sõidad rongiga. Vähemalt suvel nädalavahetusel oli ikka ropult rahvast, isegi rongi peale mahtumine oli kriitiline. Käis neid küll iga 10-15 min tagant. Aga matkaradu iseenesest seal pargis tohutult - turistipunktis saad info ja kaardi, ei pea ainult linnade vahet jalutada, võimalusi oluliselt rohkem.