Viimased kommentaarid

Malta nüüd kõige rikkalikuma loodusega ei ole, pigem on seal ajalugu, randu, Gozo on muidugi huvitavam. Aprill veel väga rannaaeg ei ole, ei peaks väga turistirohke olema, võiks mõistliku hinnaga majutust leida küll. Vaatamata väiksusele peaks siiski enne mõtlema, mida vaadata tahaks, et kus peatuda, liikumine võtab aega. Meil oli oma transport, asusime Bugibbas, näiteks kasvõi Vallettas käisime võttis omajagu aega. Teed kõige paremad-laiemad ei ole, liiklus üsna aeglane.


Kui soov just loodust nautida, siis võib mõelda ka Küprost. Saab samuti otse Ryanair-ga, piletid võib saada odavamalt, enda kogemuse põhjal Küprosel majutus ja elu üldiselt odavam. Kuna saar palju suurem, siis vaatamist ka rohkem.

Vesi pidi kindlasti soojem olema kui 18-19. Olime seal 18-25.okt, ilm väga ilus (enamik päevi päikeseline 25-28 kraadi), vaid ühel päeval käis äike üle, aga see vaid paariks tunniks. Vett nüüd ise ei kraadinud, aga kuskil näitas 24 kraadi (ilmaportaalid näitavad ka enamasti 23-25 vahemikku). Meres sai rahulikult ujutud (Coral Bays huvitavalt pisut kaugemal oli soojem kui kaldal), soojem kui basseinis (mis oli ka mõnusalt ujutav). Igatahes Küpros ilma poolest oktoobri lõpus väga mõnus, soe Eesti suvi. 

Äkki keegi teab või näeb check-ini tehes, et kas priorityt saab ka inimese kaupa tellida check-in protsessis? Nimelt minek Londonisse perega ning broneeringut tehes oli ainult valik "kõik või mitte kedagi". Sel ei olnud pointi, 8 kohvrit kaasa ei taha võtta ning lapsevanker läheb nagunii karusselli peale ehk kõigile priorityt ei ole vaja (Tallinnas aetakse ju kõik alla ukse juurde kokku ka ehk mingit vahet ei ole). 2 kohvri kaasa võtmiseks piisaks nagu ainult ühele inimesele priority tegemisest, aga hetkel ei näe kuskil sellist võimalust.

Normaalne ei ole, aga võib jõuda (olen isegi jõudnud). Esimene lend arusaadavalt hilineda ei tohi ning pagasi pead salongi saama. Lennujaam küll väike, aga aega suudetakse seal raisata. Kõigepealt pead täiesti välja tulema, siis uuesti kõik kontrollid-järjekorrad läbi tegema. Ryanair ajab ju üsna vara inimesed kontrollist läbi või bussi, et kui lennuk maandub, siis kiiresti vahetus teha. Aga kui esimene lend jõuab tavapärased 15min varem kohale, kuskil mingeid jamasid ei ole, siis võib jõuda. Plaan B võiks siiski olemas olla.

Hetkel paistab olevat jah mingi "jama". Laseb sihtkoha ja kuupäeva ära valida, siis peaks jõudma "hinna ja kellaaja" lehele, aga siis ütleb, et sel päeval lende ei ole. Eriti, kui järgmise aasta lende vaadata.

Aga mis need paremad kohad lastele siis oleks? Et mis mujal oleks need plussid, mida seal ei ole? Olles natuke ringi käinud (enamasti koos lastega), siis Singapuriga võrreldav oleks vaid USA (California, Florida), aga Singapuris on kõik kompaktsem ja ühistranspordiga kättesaadav. Ma olin küll Singapuris vaid 4-5 päeva, aga kuu veedaks seal ilma probleemideta.

Panevezhises hetkel kindlasti läbi linna. Eelmine reede tulles sai rumalusest ringtee valitud, teise läbi linna tulnud autoga võrreldes ca pool tundi kaotust.

Moonwalk - kõiki kolme võib külastada, lastel rõõmu ikka. Kui aga pingeritta panna, siis selgelt Wroclaw kõige värskem, korralikum. Krakowi ja Varssavi paneks suht samale tasemele. Varssavi suurem, aga väsinum - midagi Tallinna sarnast, on ilusaid sektoreid ja on kohati mingi vana betoon. Krakow väiksem, mäe otsas metsa sees, seetõttu selline eraldatud ja sümpaatne.

just Türgis käies lapsi kärudest välja ei kupatatud ning kaalule ei pandud. Pannakse lihtsalt pagasisilt juurde ning saad käruga lennuki ukse juurde jätta ehk ei pea kohe ära andma, saad lennujaamas ka ringi kärutada. Sihtkohas saad käru kätte pagasilindilt või erikabariidilise pagasi sektorist (kuhja golfikottide alt).

Väga kenad pildid, mitmed tuttavad kohad tulid ette. Küsiks, kuidas turvalisusega praegu - valged põlu all või raha maksev turist on alati teretulnud?  Nad võiks oma viisasüsteemi lihtsamaks teha, läheks kohe tagasi.

Lendan sama variandiga. Ei muretse.

Langkawil võiks sellises vanuses lastega pea nädala olla küll. Samuti vähemalt päev-paar KL-s ringi vaadata (Bird Park lastele jne).

Aitäh piltide eest!
Kuidas turvalisusega muidu seal lood olid?
Kuidas reisipäevad jagunesid ning kus tagantjärgi targana oleks võinud rohkem olla või mida vahele jätta?

Mõned aastad tagasi sõitsime Santa Martast Cartagenasse minibussiga. Olime ka kolmekesi ning põhimõtteliselt olime valmis liinibussi kasutama, aga hotellis tuli juttu, et kuhu edasi läheme ja kohe pakuti väikebussi varianti. Samast hotellist läks soomlasi veel, nii et täpselt buss täis. Täpset hinda enam ei mäleta, kindlasti rohkem kui liinibuss, aga kuna bussijaam ei asu kesklinnas, siis oleks mõlemal pool veel taksosõit otsa tulnud. Nüüd sai mugavalt hotellist-hotelli ehk igati soovitan oma hotellis seda uurida, küll nad leiavad pakkujaid. Mis seal Baranquilas huvitavat muidu? Ise ei peatunud seal, bussiga mööda sõites tundus tolmune tööstuslinn olevat. Cartagenas ja Santa Martas oli küll chill, mõlemas oleks võinud vabalt kauem tiksuda. Soovitan hispaania keelt harjutada, vähemalt Santa Martas inglise keelega suurt hakkama ei saanud, ei söögikohtades ega ka hotellis. Siiamaani hulk lõbusaid seiku sellega seoses meeles.

Kui kindel plaan minna, siis võid ESTA-st alustada. Mul küll nii olnud, et sooduspakkumise piletid enne ostetud ja alles siis sai ESTA tehtud. Saad teha grupitaotluse ehk andmed küll iga inimese kohta eraldi, aga üks taotluse number ja üks maksmine.

Linna sõidab päris kaua, peaksid väga vara ärkama, et lennujaama jõuda. Ehk suurt aega millegi nägamiseks ei jäägi. Isiklikult jääksin lennujaama (kunagi saigi nii tehtud), seal söögikohti küll ja siis magama.

Käin veel vanast harjumusest lennupakkumisi vaatamas, aga foorum ja otsing sisuliselt kasutuskõlbmatu. Isegi ei viitsi teemasid vaadata ja vastata, kuna see on nii tülikas. Millal võiks mingilgi määral korda saada, et siis teaks uuesti proovida? See poolik lahendus on juba hulk aega olnud ja ei paista kuhugi poole arenevat.

Mõned mõtted:
1) mis seal Baracoas nii ägedat on, et tasub 2 päeva selle pärast maha sõita?
2) sõiduajad ilmselgelt liiga optimistlikud, kuskil seal Vinalese juures sai kolistatud 30km/h, rohkem tee ei võimaldanud. Lisaks söögi- ja sirutuspausid, tee ääres kena rand, kus palavaga tahaks läbi hüpata jne, igal pool aeg kulub;
3) mingi 18-19 ajal läheb hopsti pimedaks, pärast seda sõita ei soovita. Inimesed, loomad, jalgratturid teel, arusaadavalt mitte kellelgi ei helkurit ega tuld. Lihtsalt ei soovita. Sel kellaajal istutakse juba kuskil tantsukohas, nauditakse bändi ja Cuba Libret;
4) kui juba Playa Arconis ja Playa Pilaris käidud + mõnes teises veel tee peal, siis miks Varaderosse minna? Meil läks lend sisse ehk reis algas ja lõppes seal, muidu aga tüüpiline turistikas. Midagi vaadata seal ju ei ole;
5) vabaneva aja arvel võib vabalt olla päeva kauem Trinidadis, Cayo Cocol (Playa Pinar 2 päeva nt) ja Havannas võib ka rahulikult päev-paar rohkem tiksuda;
6) Tegemist on Kuubaga, mitte Põhja-Euroopaga, kus kõik kella järgi käib. Miski ei alga siis kui lubatud ega lähe nii kiiresti, kui lubatud. Tubakaistanduse tuur 25min? 2h pigem.

2,5-sega kindlasti Langkawi, oluliselt lihtsam toimetada. Asukohaks soovitaks lennujaamast natuke allapoole kaardil, kus pikk rannariba ning Underwater World. Saab rannas olla, hulk söögikohti ning ka ostlemisvõimalusi.
Mõne aasta pärast siis Borneo, mis oluliselt huvitavam ja mitmekesisem, aga nii väike laps seda matkamist kindlasti vastu ei pea ja ei oska seda hinnata.

Meil sisuliselt selline ring oligi, Vinalese juures veel peatusime Pinar del Rios ka (sigariistandused jms). Playa Ancon on OK (sai snorgeldada jne) ning kui juba nagunii Trinidadis, siis mugav lähedal ehk nagunii võib seal käia. Aga me käisime veel Cayo Cocol (Playa Pinar) ning kuigi Google piltide järgi suurt erinevust ei paista, siis reaalsuses see oli ikka hoopis teine vaatepilt - hele-hele liiv ja kõik muu. Peatusime Moronis ja siis sõitsime mööda tammi kohale. Ehk jupp nikerdamist, aga ilmselgelt kõige ilusam rand, mida näinud olen. See oli mitu aastat tagasi, kindlasti seal nüüd kõvasti arendatud.

Käinud 2 esimeses, ega suurt midagi eredat nendest ei mäleta. Googles pilte vaadates vist Che Guevara mausoleumi juures sai käidud Santa Claras, aga see on ka kõik, mis meeles on. Sul need linnad väga laiali, et mis ring plaanitud ning palju aega? Ära kogu aega sõitmisele kuluta, Kuubal just äge rahulikult võtta ning kohaliku elutempoga kohaneda. Trinidad sul ikka plaanis? Seal algse plaani järgi pidime vist 2 ööd olema, aga kuidagi hakkas meeldima ja kohalolek venis pikemaks. Ehk pigem vali oluliselt vähem paiku, aga ole neis kauem ja ürita "koduneda". Usu, jääb hiljem oluliselt rohkem meelde.

Vaata lihtsalt vanalinnas ringi. Pigem keskendu inimestele, vanadele autodele ja vähem igasugu muuseumitele. Otsusta jooksvalt, mis tundub huvitav ja kus mis toimub. Nagunii märkad midagi või satud jutusoonele kellegagi, mis/kes ei ole sinu nimekirjas, aga hiljem väga kirkalt meelde jääb. Linn on kompaktne, millestki ilma sa ei jää. Igasugused plazad ja memorialid lähevad ju ruttu. Kui mingit "must-be" üldse valida, siis võibolla Kapitoolium ja Malecon. Malecon on autoteeäär (nagu Pirita tee äärne), huvitavaks teeb selle pigem rahvas, kes sinna õhtul koguneb.

Ise sai San Diegos käidud ja meeldis (loomaaed ja Seaworld), aga sinu plaani järgi läheb tohutuks kihutamiseks. Võta oluliselt rahulikumaks. Ise sai peale GC-d ööbitud Flagstaffis (soovitaks kindlasti seda minnes või tulles), sealt rahulikult Phoenixisse järgmine päev. Ka Phoenix-San Diego tundus üheks päevaks liiga pikk ehk järgmine peatus oli Palm Springis. Siis ei olnud autoistme maitset suus. Sa tahad seda ühe päevaga teha, ei näe pointi. Pigem selle asemel tee Las Vegasest ring üles (Zion, Bruce Canyon), sealt Page, kus kindlasti käia ka Antelope Canyonis. Pagest kannatab ilusti hommikul alustada, sõita GC, käia seal hulk vaateplatvorme läbi, natuke matkata ning õhtuks Flagstaffi jõuda (või vastupidi). Et kui sa LA-sse ega mujale allapoole ei plaani minna, siis võibolla tõesti San Diego vahele jätta. Septembri alguses peaks ilm ka igati mõnus olema

No eks väga paljud peale Varadero midagi muud ei näegi. Muidugi pikk-pikk rand. Isiklik lemmik Playa Pilar, hästi valge liiv ja ilus, nagu üks maailma ilusamaid randu olema peab.