Kuhu võta Maltal majutus ja kaua oleks mõstlik olla ? :)

Tere! Plaanime minna aprillis, praeguse plaani järgi 9-23 aprill. Kas kaks nädalat on piisav või liiga palju, et Maltat avastada ? Nii palju kui olen jõudnud uurida peaks see aeg seal juba päris soe olema. Või kas on ikka ? :/ Plaan siis minna 6-8 inimesega noored vanuses 21-27 . Kuhu soovitaksite majutust võtta ja kus on mõnusaid randu ? Otsime pigem aktiivset puhkust, aga sama ei ütle ära ka mõnusat ranna päevast ja kogeks hea meelega mõni õhtu ka ööelu.

Täna vastuste eest :)

Kaks nädalat on enam kui küll. Selle aja sisse plaanige ka Gozo saar, koos väiksemate laguunidega. Rannad ja ööelu päris kokku ei käi. Elavaim ööelu on Paceville kandis. Seal on ka üks saare liivarandadest. Ülejäänud rannad ja põnevamad kohad jäävad pigem Mellieha poole või siis ka Birzebbuga poole. Mina võtaks öömaja Sliemasse, parim hinna ja kvaliteedi suhe, sealt saab ühistranspordiga igale poole liikuma ja öösel on hea peolt koju jalutada.

Kahest nädalast tõesti piisab. Ise käisin 2016 aastal aprillis ning ilm oli vägagi muutlik. Oli rannapäevi ning oli ka päevi kus tuul oli ikka väga tugev ning nii pea kui päike loojus tuli paksemad kampsunid ja jakid selga ajada. Jutt ei ole hirmutamiseks vaid pigem teadvustamiseks, et tasub nõksa soojemad riided ka igaks juhuks kaasa võtta. Ööbimiseks soovitaks samuti Sliema kanti, ise ööbisin St. Julian's Bay ümbruses, sealt oli väga hea transpordiühendus igale poole ning Paceville väga lühikese jalutuskäigu kaugusel. Kuna mainisid aktiivset puhkust, soovitaks auto rentida, kasvõi mõneks päevaks ning saarele tiir peale teha. Palju erinevaid supluskohti, ägedaid vaateid ning linnakesi/külasid! Soovitan samuti saarereisi, ise Gozole ei jõudnud aga tegime päevase Comino reisi, millega jäin väga rahule. Ainult, et ujuma ma ei suutnud minna, kuna jube tuuline oli.

Autoga liiklemise asemel kasutasime nädalast bussikaarti mis maksab 20euri ja sõida palju tahad. Bussiliiklus on väga hea .Meie ööbisime Sliemas.Sealt saab lihtsalt Vallettasse ja üle kogu saare sõita.Võtsime ka päevase Lõunatuuri mida soojalt soovitan .Käisime novembri alguses ja ilmad olid super ilusad ,vesi soe.Kevadise ilma ei oska midagi öelda.Kahe nädalaga saad päris palju näha .

Oleme perega olnud Maltal kevadel ja tegelikult piisas ka nädalast. Ööbisime samuti Sliemas, odavam hind ja rahulikum, hotell oli vaatega lahele ning lisaks veel 3 eestlast sel hetkel hotellis töötamas. :) Rentisime nädalaks auto ning sõitsime mööda saari ringi-Malta ja Gozo. Lisaks 1 päevane Sitsiilia väljasõit, mis oli tegelikult väga vahva. Selle nädalaga vihma ei saanud, päikest ja tuult küll aga iga aasta on erinev. Meie matkahimulise pere jaoks oleks aga 2 nädalat Maltal olnud liiga igav. Vahemaad on väikesed ja andis ikka nuputada, mis marsuut iga päev ette võtta ja kuhu minna. :)

Liiklus on Maltal vasakpoolne ja päris tihe. Kui saad hakkama autoga, kus rool jm. on nn "valel pool" - lase käia! Bussid sõidavad igale poole ja Tallinja kaartiga üpris soodsalt ka. Pealegi, kui soovite matkata punktist A punkti B, on parem kasutada ühistransporti. Kasutasime mitmeid matkateid mööda pankrannikut, lummavad vaated on garanteeritud. Hotelli valikul soovitan vaadata basseiniga varianti, sest ujumisrandadega on Maltal kitsas. :)

Meil oli katusel bassein - ainult viimasel hommikul kasutasime, tervendamaks tervist, mis mingil müstilisel põhjusel oli halvenenud. Ülejäänud aja olid rannad mõne minuti bussisõidu kaugusel ja olid iga kell paremad, kui bassein. Loomulikult, kui basseini olemasolu ei langeta kvaliteeti muus osas, siis on see boonuseks.

Kui plaanite liikuda bussiga, soovitaksin ka kas St. Julian (turistilinn toreda mereäärse jalutuspromenaadiga, peolinn Paceville lähedal), Sliema (nö shoppingulinn kohe St. Juliani kõrval) või Valletta lähedusse, sest põhibussijaam, kust kõik riigiliinid liiguvad, on seal. Nädalane Tallinja kaart, millega saab piiramatult sõita, maksis viimati 21€. Kui plaanite autoga liigelda, siis tasub lähtuda sellest, mis laadi piirkonnas tahaksite olla, kas seal kus rohkem sagimist ja melu või vaiksemas. Sest riik on väike (linnulennult pikuti u 30 km ja laiuti 15 km) ja autoga saab kiiremini liigeda kui bussiga, mis nurga peal (ja neid nurki on palju). Sel ajal meres ujuda on veel ilmselt liiga külm kui just väga karastunud pole.

Külastada tasub:

 • Kui juhtumisi päev varem jõudma peaksite, siis Maasikafestivali
 • Pühapäevast kalaturgu Marsaxlokk'is
 • Sealt parajalt mõnusa jalutuskäigu kaugusel olevat St Peter's pool'i
 • Blue Grotto't
 • Matkamiseks sobib hästi Dingli Cliffs
 • Muuseumid leiab pealinnast Vallettast *Mdina, vana pealinn, praegune "vaikne pealinn" on omapärane kivilinn mäe otsas, kus Fontanella Tea Gardeni teisel korrusel terrassil näeb super vaadet üle Malta ühe poole ja saab süüa ülihead valge šokolaadi kooki
 • Hal Saflieni Hypogeum - ühed vanimad säilinud ehitised maailmas - selle konkreetse külastamiseks tuleks aeg juba praegu ette broneerida, aga Maltal on varemeid ja katakombe palju
 • Gozo on väike saareke Malta kõrval, tasub külastamist (kulub terve päev)
 • Gozo ja Malta vahel on veel väiksem saar Comino, mis on populaarne oma helesinise Blue Lagooni poolest.
 • Maltal on filmitud palju filme (Assasin's Creed, Kon Tiki, Da Vinci Code, The Count of Monte Cristo, Gladiator jne). Üks kuulus külake on tehtud Popeye jaoks (see meremees, kes spinatit sõi) ning lõuna-osas on ka filmistuudiole kuuluvad alad, mida vist saab külastada ka kui rohkem huvi peaks olema asja vastu.
 • 3 cities ehk Birgu, Bormla, Isla (või ka Cospicua, Vittoriosa ja Senglea, sest sageli on inglise ja malta keeles ka linnade nimed erinevad) annavad jalutades hea ettekujutuse tavapärasest Malta elust ning saab heita toreda pilgu ka üle vee Valletta siluetile

Lisamaterjalina soovitan tutvuda: * https://www.visitmalta.com/en/home *https://www.timesofmalta.com/mobile/ *Minu Malta - ilmus hiljuti ja minu arust päris hea raamat "Minu.. " sarjast, sest annab lisaks autori isklikule loole üsna hea üldpildi ka maltalaste eripäradest

Proovida soovitan nende pastizzisid ehk saiakesi kas ricotta-juustu või hernepüreega, müüakse tänavakioskites, jänest (nende rahvustoit, kas siis praetuna küüslaiguses kastmes või hautatuna tomatikastmes- minu arust mõlemad head), kohalikku kala ja mereande (nt sealt Marsaxloki turult ise osta või siis väiksemate linnade restoranides proovida - aga enne uurida google'i reitinguid ka), täidetud oliive, ftirat jne. Tasub googledada.

Igatahes head planeerimist ja nautimist! :)

Kõik eelkirjeldused on head. Aga aprillis on merevesi (Vahemeri) külm, ikka vette ei lähe küll kui +17. Käisime mai kuus ja no ikka tahtis kerad ära võtta. Kõige parem on septembris minna, ööläbi on mõnus soe, saab lühikeste pükstega kogu aeg ringi lasta ja merevesi +24.

Käisime ühepäevaekskursioonil Sitsiilias Etnal, oli tore väljasõit.