Viimased kommentaarid

Mina jällegi ei saa nõustuda, et 7 päeva on liiga palju. Aga noh, ma leian ka, et ükskõik kus puhates ja päriselt puhates, et ennast ka välja saaks lülitada, on 7 päeva ikkagi miinimum. Need 3-4 päeva on rohkem hops-hops vahepala. Aga mõtleme niimoodi päevade kaupa:

 • päev Cominol

 • päev Gozol

 • päev muuseumid/hypogeum/aquarium

 • päev Mdina, Rabat, Mosta

 • päev kalaturg Marsaxlokk, St Peter's pool, Blue Grotto

 • päev rannas

 • päev matk Dingli Cliffs, läänerannik

 • päev 3 cities

 • päev St Julian, Sliema, Valletta - poed, sisseostud

 • Alati tasub jätta lisapäev varuks lihtsalt puhkamiseks või juhuks, kui mõni festival või üritus on, kuhu tahaks minna.

 • Õhtud Paceville, kui klubid meeldivad

Ja seda juhul kui olla autoga. Ilma autota ilmselt nii tihedalt neid päevi ei saakski täita, kuna bussiga võtab tõepoolest liikumine rohkem aega. Aga see minu arvamus, eks jah oleneb ka, et mis huvitab. Ise olin 4 kuud Maltal ja kuigi ma ei puhanud ainult, siis ei saa öelda, et igav oleks hakanud. Ikka oli kuhugi minna või midagi avastada. Samuti teistkordsel külastusel olin 7-8 päeva ja oli toredat äratundmisrõõmu, aga ka uute kohtade avastamist.

Soovitangi panna Airbnb äpis inimeste arvuks 10 või mis teil seal tuleb ja siis filtrite alt ka "entire place" ja siis seal tuleb küll neid maju. Kui panna veel, et vaade kaardilt ka, siis näeb ilusti ära, et kas sobivas piirkonnas on ka ja mis hinnaklassis ja siis saab edasi juba täpsemalt vaadata.

Montsserrat oli tõepoolest ka endal plaans, kuigi esmaselt vaatasin korraldatud reise.

Kui nüüd uurisin rongipileteid, siis tundus kõik veidi segane, et kirjelduses ütles, et rongijaam suur ja lai ja õiget kohta raske üles leida. Piletitel olid aga erinevad hinnad vastavalt kuhu minna tahad. Kuna pole kogemust, siis ei tea tahtagi, et millise pileti siis ostma peaks.

Marpa33, kas te räägiks äkki lähemalt, kuidas oma rongireisi korraldasite, kuhu peatusesse, kui palju maksis jne?

Mina oskan soovitada Facebookis gruppi (group) Eestlased Maltal ja samanimelist lehte (page). Seal jagatakse muuhulgas ka sobivaid linke, kust võib majutust leida ja palju muud.

Alati vaadata nii Agoda, Bookingu kui Airbnb rakendusega. Eks hostelides loeb palju ka see, et kas tahta tõesti ainult voodikohta mitme võõraga toas või rohkem eraldatust (nt eraldi vannituba lisab hinnale juurde jne). Maltal üleüldiselt kinnisvara ka kallis, et selles suhtes seal jah majutus väga odav ei ole.

Aga liigelda saab see-eest riikliku bussiliiniga üle riigi nädal aega Tallinja kaardiga 21€.

Lennupileteid vaadata skycanner.net, kiwi.com, momondo.ee ja kui seal tundub ok ajaliselt, siis alati soovitan veel eraldi Airbaltic, Ryanair, Lufthansa kodulehelt üle kontrollida igaks juhuks.

Malta isr on väike riik, aga samas vaatamist on küll. Linnad on väikesed, sageli üksteisega kokku põimunud ja erineva iseloomuga.

Kohtadest on kuulsad Blue Grotto. St Peter's poolini saab toredajalutusköiguga minna Marsaxlokist (kus pühapäeviti ka muide kalaturg). Hal Saflieni Hypogeum on tuntuim eelajalooline ehitis, kuid sinna piletid on kallid ja tuleb ette registreerida. On ka teisi varemeid, nt St Paul's catacombs jne. Iga linn on isenägu: Sliema ja ostukeskused, Paceville ööelu, Mdina vana pealinn,mis säilitanud enda vana kivise-kinnise iseloomu ja kust näeb head vaadet Malta maastikule. Marsaxlokk kui kalurilinn. 3 cities annavad hea pildi tavapärasest elust, aga omavad sellist mõnusat erilist atmosfääri siiski. Dingli cliffs rannikuala matkamiseks. Popeye village oma grotesksuses minevikus kuulsa spinatihimulise meremehe auks. Blue lagoon kõrvalsaarel oma kristallselge veega. Gozo on teine asutatud saar ja see ka tore oma kuldse Ramla Bay'ga ja tuntud kahjuks hiljuti vette vajunud Azure Window'i poolest.

Aga kui täpsustada, mis sorti asjad rohkem huvitaks, saan veel soovitada.

Oskan öelda omalt poolt Malta kohta seda, et Malta plussideks on see, et on väike saar (linnulennult 30 km pikuti, laiuti 15 km, kuigi kohapeal tundub veidi suurem käänuliste teede tõttu), et näeb tähtsamad asjad ära ja liikuda on mugav, kas siis 21€ nädalane Tallinja bussikaart, millega saab sõita ringi kogu riigis või siis rentida auto, millega oled hoopiski oma aja peremees (liiklus vasakpoolne ja kergelt kaootiline siiski). Liivarandu on vähe ja väiksed, aga neid siiski on. Liivarannad on näiteks Golden Bay, Ghajn Tuffieha, Pretty Bay, Gozol Ramla Bay ja Cominol kuulus väike Blue Lagoon, mis pole küll liivarand (vb 10m2 on seda liiva :D), aga kuulus oma imekauni läbipaistva vee poolest ja ujujatel tasub kindlasti minna.

Eks maitsed ole erinevad ja Malta puhul on "cuisine" üsna raske, aga samas on vahemereelemente ka. Kuulsad tänavatoidud on ricotta või hernepüree saiakesed Pastizzid ja tuunikala Ftira'd. Ilmselgelt mereannid ja kala on värske ja maitsev. Pühapäeviti on Marsaxlokis ka suur kalaturg, kust saab isegi üht-teist osta ja proovida teha. Kui ise ei taha vaeva näha, siis igal pool on menüüs ka kala. Rahvusliha on küülikuliha, mida tehakse kas siis küüslauguga praadides või tomatihautisena. Väga maitsev. Tavapärastes toidkohtades muidugi on palju pastat, pitsat ja burgereid, aga samas võib leida poodides ka suupisteid - täidetud oliive, kohalikku juustu, kohalikke maiustusi jne. Kui olla selline kergelt matkaja hingega, siis on väga kaunis rannikuala Dingli Cliffs, vettehüpeteks tore koht St. Peter's pool, lihtsalt imelisteks vaadeteks ja väikseks paadisõiduks Blue Grotto. Pealinn Valletta on täidetud muuseumite ja kohvikute-suveniiripoekestega. Sliemast leiab suuremad ostukeskused. St. Julianis on kena mereäärne promenaad jalutamiseks ja palju söögikohti. Edasi Pacevilles toimub kogu ööelu. Vanast pealinnast näeb vanaaegse kivilinna olemuse, aga ka hea vaate Maltale. Päevane väljasõit Gozole näitab oma farmi- ja külakultuuri.

Ühesõnaga avastamist Maltal on, kuigi ta on tilluke - selle koha pealt suur pluss.

Ilm on soe (kuigi olenevalt ajast võib tuulisus kas nuhtlus või õnnistus olla) ja rahaühik euro. Teine riigikeel on inglise keel.

Rumeenia kohta nii palju, et ilmselt on seal väga võimsad loodusvaated just kevad-suvisel ajal, kui osata need üles leida. Mägesid palju jne. Bukarest ise on suur, pargid jäid hästi sealt meelde, mis olid väga ilusad. Aga jah, selle Constanta kohta ei oska ma midagi öelda..eks see Rumeenia suurus tingib kindlasti erinevused. Hinnad madalamad kui Maltal, aga oleneb kohast ka, turistipiirkondades ikka kõrgemaks aetud.

Makedoonia kohta ei oska midagi öelda.

Maltal on hea ja mugav see, et see on nii väike, et ühe reisiga saab väga korraliku pildi sellest kohast ja tunde, et oled näinud midagi. Kahtlustan, et Itaalias võib see looduse osa ilusam olla, kuna Maltal metsa ei ole, see on väga tihedalt asustatud jne. Samas on ilusaid kohti küll ka, kui oskad otsida - Blue Grotto, Blue Lagoon, Dingli Cliffs, St. Peter's pool jne. Tasub googledada.

Mugav on ka, sest inglise keel on teine riigikeel, euro kasutusel jne. Üks riigiliin teeb bussiga liiklemise lihtsaks ja mugavaks - nädalane piiramatu kasutusega Tallinja bussikaart maksab 21€ jne.

Kui plaanite liikuda bussiga, soovitaksin ka kas St. Julian (turistilinn toreda mereäärse jalutuspromenaadiga, peolinn Paceville lähedal), Sliema (nö shoppingulinn kohe St. Juliani kõrval) või Valletta lähedusse, sest põhibussijaam, kust kõik riigiliinid liiguvad, on seal. Nädalane Tallinja kaart, millega saab piiramatult sõita, maksis viimati 21€. Kui plaanite autoga liigelda, siis tasub lähtuda sellest, mis laadi piirkonnas tahaksite olla, kas seal kus rohkem sagimist ja melu või vaiksemas. Sest riik on väike (linnulennult pikuti u 30 km ja laiuti 15 km) ja autoga saab kiiremini liigeda kui bussiga, mis nurga peal (ja neid nurki on palju). Sel ajal meres ujuda on veel ilmselt liiga külm kui just väga karastunud pole.

Külastada tasub:

 • Kui juhtumisi päev varem jõudma peaksite, siis Maasikafestivali
 • Pühapäevast kalaturgu Marsaxlokk'is
 • Sealt parajalt mõnusa jalutuskäigu kaugusel olevat St Peter's pool'i
 • Blue Grotto't
 • Matkamiseks sobib hästi Dingli Cliffs
 • Muuseumid leiab pealinnast Vallettast *Mdina, vana pealinn, praegune "vaikne pealinn" on omapärane kivilinn mäe otsas, kus Fontanella Tea Gardeni teisel korrusel terrassil näeb super vaadet üle Malta ühe poole ja saab süüa ülihead valge šokolaadi kooki
 • Hal Saflieni Hypogeum - ühed vanimad säilinud ehitised maailmas - selle konkreetse külastamiseks tuleks aeg juba praegu ette broneerida, aga Maltal on varemeid ja katakombe palju
 • Gozo on väike saareke Malta kõrval, tasub külastamist (kulub terve päev)
 • Gozo ja Malta vahel on veel väiksem saar Comino, mis on populaarne oma helesinise Blue Lagooni poolest.
 • Maltal on filmitud palju filme (Assasin's Creed, Kon Tiki, Da Vinci Code, The Count of Monte Cristo, Gladiator jne). Üks kuulus külake on tehtud Popeye jaoks (see meremees, kes spinatit sõi) ning lõuna-osas on ka filmistuudiole kuuluvad alad, mida vist saab külastada ka kui rohkem huvi peaks olema asja vastu.
 • 3 cities ehk Birgu, Bormla, Isla (või ka Cospicua, Vittoriosa ja Senglea, sest sageli on inglise ja malta keeles ka linnade nimed erinevad) annavad jalutades hea ettekujutuse tavapärasest Malta elust ning saab heita toreda pilgu ka üle vee Valletta siluetile

Lisamaterjalina soovitan tutvuda: * https://www.visitmalta.com/en/home *https://www.timesofmalta.com/mobile/ *Minu Malta - ilmus hiljuti ja minu arust päris hea raamat "Minu.. " sarjast, sest annab lisaks autori isklikule loole üsna hea üldpildi ka maltalaste eripäradest

Proovida soovitan nende pastizzisid ehk saiakesi kas ricotta-juustu või hernepüreega, müüakse tänavakioskites, jänest (nende rahvustoit, kas siis praetuna küüslaiguses kastmes või hautatuna tomatikastmes- minu arust mõlemad head), kohalikku kala ja mereande (nt sealt Marsaxloki turult ise osta või siis väiksemate linnade restoranides proovida - aga enne uurida google'i reitinguid ka), täidetud oliive, ftirat jne. Tasub googledada.

Igatahes head planeerimist ja nautimist! :)

Airport Shuttle/Tartaline töötab jah põhimõttel, et jõuaks esimestele hommikustele lendudele, mis üldiselt sealt 6 paiku hakkavad minema ja olles ise mõned korrad seda teenust kasutanud, olen alati rahule jäänud. Airport Shuttle siis teenus, mis hommikul (öösel) võtab su Tartust kodu juurest koos oma kodinatega peale ja viib otse lennujaama. Maksab 20.-, aga kui hakata mõtlema taksosid, majutusi jms, siis igal juhul tuleb odavam öisel ajal liikumiseks. Sõidavad nad kiiresti, sest öösel liiklus minimaalne, aga jah ma päris halbade teeoludega pole sõitnud. Ja saab registreerida ka Tallinnast tulles, et lennujaamast võtavad peale (õhtustele lendudele, aga max ootavad kuni 01.00 öösel) ja viivad Tartus koduni. Tasumine käib sularahas ja reklaami nad väga ei tee, sest nagu ma olen aru saanud, seda pole vaja, neid leitakse üldiselt ise üles. Koduleht neil ka, teatakse siis kui Tartaline või Airport Shuttle.

Aga kui mingeid kahtlusi on, soovitan otse kontaktnumbrile helistada ja läbi arutada, et selline mure on.