Kuidas reisida: reisbüroo versus omal käel

Siiani olen perega puhkamas käinud alati läbi reisikorraldaja. Iseenesest on olnud kõik üsna kenasti ja võiks samamoodi edasi lasta, aga....!? Mõtlesin, et kui palju ma olen sihtpunktides kasutanud reisikorraldaja abi...ainult transfeer hotelli ja tagasi,rohkem ei meenu midagi. Ekskurssioonid on kohapealt odavamad osta(kui inglise keelt natukenegi mõikad), autorendid tavaliselt käe-jala juures. Võibolla on kasu reisikorraldajast siis kui mingi probleem tekib? Aga põhiküsimus minu peas tekkis nüüd kui tegelen perereisi korraladamisega lõuna- hispaaniasse. Kõik reisikorraldajad väidavad nagu ühest suust, et ise organiseerides ei tule odavam. Olen siiani seda uskunud kuni hakkasin vaatama hispaania kodulehekülgi ja leidsin, sealt saadud info lendude ja hotellide kohta paneb mind teisiti mõtlema ja vahed tunduvad üsna suured, samuti hotellide valik ju piiramatult suurem.Ja ma ei vaadanud mitte lende 5 ümberistumise ja kodumajutusega. Sooviks siinkohal väikest arutelu sel teemal? Kas on see nii või olen midagi valesti mõistnud? Kas reisibürooga või ise?

Egiptuse ja Tai kuurortite koha pealt on reisiagentidel ilmselt õigus. 5 liikmeline pere aga ei saa muude kohtade osas viimase hetke pakkumistega arvestada. Olles ise oma pere reisiagent, tuleb:

 1. reis planeerida piisavalt varakult (vähemalt 3-4 kuud varem).
 2. teostada taustauuringud majutuse korralduse ja hinnataseme kohta (kalendrid on internetis).
 3. broneerida piletid või panna paika teekond.
 4. Nüüd broneerida öömajad. Seda saab teha internetis. Teostada ettemaks (tavaliselt 1/3).
 5. Vajadusel broneerida ja osta välja kohalikud sõidud (buss, lennuk, rong). See on pigem enesetunde küsimus.
 6. sõlmida reisi/katkemise/ kindlustus.
 7. pakkida asjad. Lennureisi korral hädaabi (ööriided, hügieenitarbed, lutsukommid, 100 ml. Helluse jogurtijoogid ja beebitoit) käsipagasisse, muu äraantavasse pagasisse.
 8. Koguda pere kokku, jagada ülesanded, kes kellel käest kinni hoiab ja asuda reisile.
 9. Vastavalt kokkuleppele lasta end sõidutada lennujaamast hotelli või minna ise. Nii hotellid kui ka mitmed kojumajutused pakuvad transfeeri lennujaamast.
 10. Külastada kohalikku turismiinfokeskust ja tellida sealt reisid. Seda võib juba kodus teha, kuid meie oleme eelistanud kohapeal teha.
 11. nautida reisi.
 12. Asjad kokku ja koju tagasi. Käisime oma perega Prantsusmaal ja see reis tuli ise tehes 2,5 korda odavam kui bürooga. Pere puhul annab isetegemine tuntava hinnaeelise, sest ajakulus pole vahet, kas tellid hotelli ühele või viiele inimesele, büroos maksad korralduskulu iga liikme pealt eraldi. Büroo preili peab samuti internetis kolama, klient maksab tema otsingu kinni.

Kui tooli ja klaviatuuri vahel natukenegi baite liigub, siis saab ise ALATI odavamalt ja huvitavamalt, kui siinsest reisibüroost. Võimalik, et mitte esimene kord, aga reisimine on küll see valdkond, kus kogemus toob kokkuhoiu.
Mitte väike pluss ei ole ka see, et ise kombineerides on tõesti n korda suurem valik ja võimalus saada just see, mis tundub kõige paremini sobima. Samas on just valikuvõimaluste rohkus põhjuseks, miks eelistatakse valida "siin-ja-kohe" pakutava viie hotelli vahel. Ma ei taha kaugeltki väita, et pakutakse jama, aga eks paratamatult arvestatakse ka kõige hinnatundlikuma sihtgrupi soovidega. Miinuseid on muidugi veel. Hea oleks ju otselend Tallinnast. Ja muidugi surfamisele minev ajakulu, vähemasti siis, kui kogemusi napib. Kui plaan mõnda turismikombinaati minna, siis võiks kaaluda ka n.ö. vahepealset varianti ja uurida, mida näiteks Saksa ja briti korraldajad pakuvad. Päris tihti hämmastavate hindadega.

et kui oled valinud reisisihiks Lõuna-Hispaania ja ilma reisibüroota siis soovitan valida odavlennud Tallinnast Londonisse ja sealt Malagasse ja valida ka enamvähem soodsa hinnaga hotell Torremolinoses nimega Kristal http://www.hkristal.com/web/. Asub linnakese keskel, kauplused ja restoranid ymberringi, jalutuskäigu kaugusel meri, akna taga linna keskus, seega saab nautida nii ööelu kui päevamelu. Hotell on mitmete Eesti reisibüroode koostööpartner. Miks just see hotell ? Nad nimelt oskavad ka inglise keelt ja eestlasi armastavad väga. Soovitan valida paketi, kus nii hommiku, lõuna kui õhtusöök. Toidud on peamiselt Hispaania köögist, kuid alati vähemalt 5 varianti. Lapsed muide,söövad isuga.

Oleme igal aastal käinud Hispaanias, Horvaatias, Itaalias ja mitte kordagi pole käinud läbi reisibüroo. Alati oleme ise sebinud hotellid, lennupiletid jms. Üks variant, mida veel pole ise jõudnud kasutada, on minnna läbi Riia. Frankfurdist veidi eemal on üks väike lennujaam Hahnis, kust saab Ryanairiga kuhu iganes ülisoodsate hindadega. Ja sinna saab omakorda Riiast üsna soodsalt.

http://www.skyscanner.net

Näiteks selline koht, kus veidi aega veetes võib leida imeasju ja kohti kuhu minna. Ja öömajadega on ikka nii, et kui veidi surfata nt kohalike linnade turismiinfo lehekülgedel, võib leida kah väga palju põnevat. Tihti peab suhtlema e-maili teel kuna pole veebiaadresse aga ei ole probleemi olnud, suudavad inglise keeles vastata küll. Ma ei kujutaks ette kui peaksin mingi grupiga ringi kondama kuskil. Puhkus on ikka see aeg, mille oled võtnud iseendale ja kus teed täpselt seda mida ise heaks arvad.

Meie oleme reisinud juba aastaid perega (5 inimest, väikseim nüüd 3 esimese reisi tegi kaasa 4 kuuselt). Igal juhul tuleb odavam ja mis põhilisem saad olla seal kus tahad ja millises hotellis tahad. valid oma äranägemise järgi hotelli, tihti meie reisikataloogide pakkumised on nigelad. Sihtkohad Tallinnast on aastaid samad. Soovitan proovida Riiast või Helsingist. Sügisel käisime Goas (Indias) täpselt poole odavamalt, ööbisime 5 tärni hotellis, mis siit ostes oleks maksnud hingehinda- mõtlen seda et 5 peale tuleb pakett siit väga kallis. Üldiselt kõikide vaatamisväärsuste juures on olemas ingliskeelsed giidid või tutvustavad lehed. Nii et kaduma n. ajaloost ei lähe midagi. Autogi broneerime siit teada-tuntud rendifirmade kaudu.