Läti Politsei soovitab: Riias taksot võttes hoiduge valgetest Toyota Avensistest!

Paneksin siia kirja oma paari nädala vanuse kogemuse.

Olime tütrega pisikesel Läti-tripil, ja nagu vahetevahel ikka juhtub, tekkis vajadus sõita taksoga Lidost kesklinna. Oskan küll päris hästi läti keelt, ent mingil põhjusel otsustasin seekord suhelda taksojuhiga inglise keeles. Tulemus oli, et numbrid taksomeetril hakkasid jooksma kahekordse kiirusega ning tavaliselt ca 4.50 latti maksev ots muundus taksomeetrit uskudes otsaks hinnaga 9.20.

Polnud minagi kade mees, kergitasin kulmu ja nõudsin tšekki - uskumatu, aga mingisugune keskmiselt arusaamatu kirjutatigi käsitsi välja. No ja siis olin nii halb inimene, et maksin küll ilusti ära, ent suhtlesin mõne aja pärast edasi juba Läti Politseiga.

Siinkohas kiidaksin nimetet organisatsiooni reageeringut igatpidi, sest tõepoolest oli neil umbes viie minuti jooksul selge nii see, et mind ikka reaalselt pügati, kui oli ka teada pügaja nimi ja nägu. Pluss asjaolu, et Läti Politsei ei suhtu taolistesse asjadesse sama poh***istlikult kui nende eestlastest kolleegid, vaid rõhutas veel mitu korda takkajärgi, et kindlasti tuleb alati teada anda, muidu nad ei saa petistest jagu. Pluss tasuta nõuanne, et nimetet firmast (oli vist Cool Taxi?) tuleks hoiduda, sest nendega on ennegi probleeme olnud.

Heakene küll - pikk jutt on s*tt jutt. Kokku võtaksin kõik selle niiimoodi:

1)ärge iial jätke Riia taksojuhile muljet endast kui "suurest paksust rikkast Ameerika-onust", võimalusel hoidke ka oma särav inglise keele oskus enda teada ja purssige vene keelt; 2)nõudke juhilt alati tšekki ning laske tal täita kõik nõutud lahtrid - minimaalselt lähtekoht ja sihtkoht, kilometraaž ja aeg, takso number ja juhi nimi ning loomulikult hind; 3)kui kahtlustate, et teid on hinnaga petetud, teatage, et pole nõus maksma ja kutsuge politsei (taksopettused on riigipolitsei rida).

Ja siis veelkord see Läti Politsei soovitus, mille kirjutasin teema pealkirjaks.

Tubli tegu! Riias koolitusel käies võtsin ka takso, et bussijaamast firmasse sõita ja arve tuli kuidagi suur ning taksojuhil "polnud tsekki käepärast". Ei jätkunud julgust teda läbi võtta. Kas Lätis kehtib ka, et kui pole tsekki anda võid maksmata jätta? Hea meelega oleks maksmata jätnud, sest juhile polnud meelt mööda ei Läti Vabariik ega tema asukad.

Kahjuks ei kehti see, et tšeki puudumisel võidki maksmata jätta - aga politseiga hoiatamine distsiplineerib taksiste üldiselt ikka.

No oleme ju kõik täiskasvanud inimesed, teepikkust tunnetame ja sõrmede abil arvutada oskame. Kui kiri uksel, et pealeistumine 1.50 ja kilomeeter 0.50... no siis peaks 9.20 LVL arve saamiseks ikka oma 15 kilomeetrit läbi kimama?

On Riga Taxi ja Airbaltic taxi. Inglise keeles seal ei räägi ja pole kunagi probleeme olnud. Turiste pügavad taksistid pea igas riigis. Läti politsei kohta oman veidi teist arvamust

Ka minul on Läti politsei kohta teine arvamus. Pole nad sugugi kõik nii tublid ja toredad. Eesti numbrimärkidega autoga on mul kahel korral näit probleeme olnud. Kus puhtast papi soovi himust hakati näkku panema. Esimene kord(2 a tagasi)sõitsin Eesti poole sealt tulles ja kuskil krdi metsa vahel kus ühtegi asula märki näha polnud hüppasid põõsast välja 2 võmmi. Tehti ruttu selgeks, et lasin 140km´h asulas. Täielik bulshit, me olime kuskil täiesti suvalises kohas maanteel. Ok, tehti selgeks, et lugu on nüüd nii, et 3 kuuks load ära 300 latti trahv. Kollane leht oli juba valmis mulle antama, kui loomulikult tehti väike vihje, et mine aruta seda asja korraks oma reisikaaslastega:)....panime 2,5,10 eekiseid terve rulli kokku ja keerasime ühe 20 naelase sinna ümber. Sellepeale rebiti see kollane paber puruks ja teatati, et tõ ne šnaes kak u tebja paveslo! Nii, et ei tegele nad midagi nii ausate asjadega seal. Samuti ristmikul aastake hiljem, kus puu taha peitnud ment jägis mu autot nii tähelepanelikult kaameraga, et halb hakkas(mina seda ei näinud muidugi)stop märgi ees peab ju alati lõplikult seisma jääma, kuid kuna tegu oli suure ristmikuga ja nähtavus oli väga hea, et kas tuleb paremalt kedagi või ei, siis auto liikus pidurdades vabahooga umb sama kiiresti kui tigu, kuid politsei suutis selle enda kaamera peale jäädvustada. Ka sealt tuli väike trahv, mis polnud küll väga suur, kuid...ikkagi. Nii, et minu nägemus Läti võmmidest on erinev teistest vist:) Anyway hea on, et siin saab asjadest rääkida teiste inimestega, kes on midagi läbi elanud jne Edu teile;)

Olen "kuulnud", et liiklusrikkumiselt tabamisel piisab, kui ilma igasuguse seletamiseta ulatada koos juhilubadega 10 latti ;-)

Altkäemaks on rikkumine igas riigis ning trip.ee ei propageeri altkäemaksu andmist ega nõudmist. Igasugu jamadest hoidumiseks tuleb kohalikke reegleid järgida ning suuremate jamade vältimiseks altkäemaksu mitte pakkuda!

Läti politsei aktsepteerib ka Eesti kroone. Ja bütsantsliku asjaajamisega riigile kohaselt on hind kaubeldav.

Vot ei oma kahjuks kogemusi altkäemaksu alal - olen püüdnud oma elu elada seaduskuulekalt ja käituda võimaluse piires ka nii soliidselt, et mitte äratada mitte ühegi maa võmmides ebatervet huvi minuga lähemalt suhelda.

Aga päevselge on muidugi ka see, et politseinikke on igasuguseid. "Suurte rikaste Ameerika onudega" tegelemiseks on lätlastel vähemalt Riias eraldi üksus olemas, olgu see siis pakazuhha või ärgu olgu.

Minu jutt oli rohkem selle mõttega kirjutatud, et igasse taksosse Riia linnas istuda ei maksa.

mis nädal aega vana, Riia taksodest. Sõime õhtust vanalinna restoranis ja hakkas tugevalt vihma sadama. Kuna vihm ei tahtnud lõppeda ja meil polnud vihmavarje ega jopesid, võtsime maja eest takso, et sõita raudteejaama juurde. Ots oli seega siis väga lühike ja Tallinnas tuleb selline koos pealeistumistasuga 50.- EEK ringis. Meie käest võeti 5 latti ja protesti peale ütles taksojuht, et see on Riias miinimumtasu, väiksema raha eest ei sõideta. Näitas veel mingit N firma hindasid, kus oligi nii kirjas. Lasin ka tšeki kirjutada, kuid pimedas ei näinud kontrollida, mis seal õieti on. Muidugi oli ebamäärane ja politseisse sellega ei lähe.Meie hotelli administraator ütles, et see ei olnud õige takso ja et Riias pealeistumistasusid pole, samuti mingit miinimumtasu. See ots oleks olnud 2 latti, maksimum 3, kui suurema ringiga sõitis. Muuseas, enamus taksosid Riias on valged ja külje peal suurelt trükitud "Rigas takso" (nagu ka meie omal), aga need on eri firmade omad. Kel raudteejaama juurest vaja takso võtta, võiks proovida seda teha jaama vastas asuva hotelli "Nordic Bellevue" eest( Raina bulvari alguses), kus pidevalt seisis 3-4 taksot. Administraator ütles, et need on turvalised firmad ja neid võivad võtta ka teised, mitte ainult hotelli kliendid.

Ilmselt olen oma eelmise postitusega veidi valeinfot andnud - Riga taxi koduleht ütleb, et kliendile on pealeistumistasu 1.50 ja km o.50. Hotelli adminnile oli broneerimistasu 0.60 latti, mis ilmselt tundus olematu summana.5 latti on ootamistasu tunni eest. Autod on mersud.