Lapsega nädalaks Portugali

Tere!
Olen kevadel (aprillis) minemas oma 6aastase pojaga Portugali. Täpsemalt oleme ööbimiskohad valinud Lissabonist kuni Coimbrani. Kohal oleme 1 nädala.
Meile meeldib matkata, vaatamisväärsusi vaadata ja muidugi kõiki muidki asju teha, mida lastega peredele tavaliselt teha meeldib (ujuda, lõbustuspargis käia, ...). Tundidekaupa rannas olla me ainult ei viitsi. Aga aprillis ei tule see võimalus ehk niikuinii kõne alla - liiga jahe veel.
Otsisin küll vanematest teemadest, aga seal võib uppuda Albufeira ja ilusate meeste ning ööklubide ja autorendi küsimustesse, nii et vastust ma oma küsimusele ei leidnud. Seega, mida soovitate lapsega selles piirkonnas ette võtta? Meile mõlemale on see esimene reis Portugali.

Juba iseenesest Lissabonis on lapsega palju teha - näiteks külastada Oriente'is olevat Oceanariot, mis väidetavalt on Euroopa suurim. Soovitan soojalt. Samas on Lissabonis ka loomaaed, kus teatud kellaaegadel toimuvad igasugused show'd loomadega. Ise pole küll loomaaeda sattunud, kuid olen kuulnud ainult häid asju. Siis kui juba Lissabonis oled, siis võiks ju Sintrasse minna. Seal kulub raudselt päev ära. Lemmik seal kandis on Quinta da Regaleira, just pargi osa on super, kui on viitsimist kõikides koobastes ringi tuiata. Palacio da Pena'st jällegi supervaade! Sintrast saaks minna Cabo da Roca'sse, bussid käivad, kuid noh, võibolla mitte nii tihti. Samas ei tea, kas lapsega sellisesse tuulisesse kohta on parim mõte minna. Iseenesest ilus koht, ookeani ääres. Coimbra poole liikudes jäävad tee peale Batalha ja Tomar, mis on külastamist väärt. Coimbra's on ka mingi selline lastemaailm, kus "aias" ringi käies liigud pisikeste majade vahel. Kõik on miniatuurne (või vähemalt piisavalt suured, et saab sees ka pilgu asjadele peale heita).
Hetkel nagu rohkem ei tulegi meelde, ilusat reisi igal juhul,
K

Aitäh!
Meil on ööbimised 3ööd Nazarés ja 1 öö Sintras ja 3 ööd Lissabonis ja üks öö Setubalis. Kindlasti rendime auto ja plaanis on Cabo da Roca küll. Ja okeanaariumist oleme ka teadlikud. Coimbra pargi võtame kindlasti plaani. Sintra pargist ei olnud me aga midagi kuulnud. Mida põnevat Batalhas ja Tomaris on? Üht-teist olen lugenud Fatimast, kas sinna tasub minna?
Mida Lissabonis näha ja teha võiks? (Peale okeanaariumi ja loomaaia.)

Batalha's on Mosteiro da Batalha, mis mulle jättis küll hästi võimsa mulje, ning Tomar'is on Convento do Cristo, mis on samamoodi arhitektuuriliselt hästi meelde jäänud. Mõlemad on kloostrid siis, aga suht suured. Rohkem nende linnade kohta ei oska nagu midagi lisada, käisin ainult neis kloostrites.
Fatima aga on samas ainus linn Portugalis, kuhu enam niisama tagasi küll ei läheks. Väga usklik, lausa nii üle pingutatud, et endalgi tekib patuse inimese tunne, kui seal põlvili üle väljaku ei nühi ja küünlaid ei põleta. Samuti tundub seal olevat rohkem inimesi, kes almust paluvad, kuna on mingi tervisehäda. Ja nii mõnigi on suht hirmuäratava välimusega, vähemalt mulle.
Cabo da Roca'st põhja poole sõites jääb tee peale üks armas vaade Azenhas do Mar'ile, mis on tegelikult selline pisike koht. Aga noh, seal pole suurt midagi teha, peale vaate nautimise.
Kui juba auto rentida ning üks öö on Setubalis, siis kui aega võib minna ka Cabo Espicheli, mis on Setubalist edelas. Ilusam kui Cabo da Roca, kuid samas pole seal piirdeid, nii et ma ei tea kuidas seal lapsega olla võiks. Ka Sesimbra, mis on selline pisike vana kaluriküla, on Setubali ligidal.
Lissabonis on turistidel tavaline käia ära Belémis (Jeronimos, Torre de Belém, maadeavastuseks püstitatud monument ja mõned muuseumid seal piirkonnas), seal tehakse originaalseid Pasteis de Belem koogikesed, mis Portugalis eriti kuulsad. Samas, mitte-portugallasena ei tee vist küll vahet :) Tee peal linna poole avaneb ilus vaade, kui minna Eduardo VII parki (Marques de Pombal metroo jaam), üles välja. Siis kesklinn - Bairro Alto, Baixa-Chiado, Rossio. Praca do Comercio ja sealt ida poole jääv Alfama, Sao Jorge "kindlus", kust avaneb ilus vaade. Oriente metroo jaam on nagu hoopis teine maailm, moodne arhitektuur ning lahedad pargid.
Campo Pequeno's on näiteks vist mingi bull-fight värk, aga selle vahega, et seal pulle ei tapeta (Sama ka vist Santarém'is - väljaspool Lissaboni). Alati võib minna mingit jalkamatshi vaatama, sest Lissabonis on 2 suurt staadionit - Sportingu oma ja Benfica oma. Mõlemad Portugali liigas esi kolme seas.
Coimbras kui jääb aega, võib külastada mingi 40min kaugusel (vist oli) asuvat Aveirot, mis on küll suht väike koht, kuid õigusega kutsutakse Portugali Veneetsiaks, sest ka seal jookseb linnast läbi veekanal, kus saab paadiga sõitu teha.
Oeh, vist sai veits palju, kuid pool teksti võib ju vahele jätta :)

ei saanud :) tänud sulle!
marx.

Mida huvitavat oskate soovitada veebruari lõpu-poole (20-24) lastega Portos või selle ümber? Plaan on rendiautoga ringi vaadata. Väga kindlat plaani veel ei ole. Lapsed on poisid alates 8. aastast kuni 15a. Sees on nädalavahetus.

Ette tänades

Teie lahkel loal lisan mõned kommentaarid juurde.. :)

Lissabonis - mina jätaks Sao Jorge kindluse vahele. Pilet maksis mingi 8 eurot, ja seal olid ainult kindluse müürid ja vaade linnale. Aga linnavaateid näeb täiesti tasuta kümnetelt vaateplatvormidelt (miradouro-delt) :)
Sintras - kaks juba eelpoolmainitud kohta, mida ei tohiks kindlasti vahele jätta: Palacio da Pena ja Quinta da Regaleira. Viimases arvesta vähemalt 2 tunniga.
Sintra kesklinnas on veel üks kuningapalee, kuid see on võrreldes Penaga igav.

Põhja poole sõites jääb teele ka väike linnake Obidos, kus on pisike vanalinn ainult valget värvi ja siniste või kollaste äärtega majadega. Kui kõrgust ei karda, siis saab teha ka linnamüüril tiiru ümber linna. Aga seda saab tõesti teha ainult siis kui ikka üldse ei karda, sest kõndimise osa on 13 meetri kõrgusel ja ühelt poolt ilma mingi seina või käsipuuta. (alla ja üles tulemiseks on treppe päris ohtralt, ei pea tervet ringi tegema)

Coimbra oli minu arust jube igav linn. (seal laste pargis pole käinud, muidugi)

Kui juba Aveirot soovitati, siis Aveiro piirkonnas 8km kesklinnast ookeani ääres on armas rannaküla või -linnake nimega Costa Nova, kus kõik majad on triibulised.

Coimbrast 30 km põhja poole on Bussaco mägi ja palee (Luso külas). Palees tegutseb hotell, aga külastada saab lossiaeda ja matkaradasid mäe otsa ja vaateplatvormile. Kuigi rada oli minu mäletamist mööda korralik, sillutatud, pole kindel, kas väiksele lapsele päris sobilik on. Matkarajal on ka mitmeid pisikesi mahajäetud munkade majakesi.
Selle piirkonna traditsiooniline roog on piimapõrsas - Leitao. Põrsapiltidega restorane on tee ääres kümneid.

Kusagil Coimbra ja Tomari vahel on ka üks ilus laguun Fragas De Sao Simao, Suurte kaljude vahel on üsna madal jõgi, ujumiskoht (ujumiseks muidugi külm veel) ja väikesed kärestikud. Kuuma ilmaga on see päris mõnus jahedam koht, kus kivide vahel turnida ja varbad vette kasta.

Ahjaa, tuli veel meelde, et Lissaboni rannikul on ka Estorili ringrada. Ma ise ei tea autodest ja rallidest midagi ja äkki seal ei toimugi üldse enam miskit, aga võib-olla poistele pakub huvi..

Portugalis on sõbralikud inimesed ja hea klienditeenindus. Kuid veebruaris on soodsamtes hotellides pehmelt öeldes tiba niiske. Ühel juhul oli toas soojapuhur millega sai toa soojaks, mille tulemusena hommilul aknad lausa nõretasid kondens veest. Toas oli vähe jahe (mitte külm), kuid linadevahe oli ikka päris niiske.
Käisime ühel päeval rahvuspargis Peneda-Geres autoga sõitmas ja matkamas ning õhtul Bom Jesuses. Küllaltki suursugune oli kohvitada Majestic Cafe kohvikus. Jalutasime vanalinnas, Luis I sillal ja külastasime mõnda muuseumi, millest Museu Militar do Porto meeldis lastele ning oli suht soodne. Transpordi ja kommunikatsiooni muuseum oli suur ja tühi ning selle kogu maja külastuse eest taheti 25€ täiskasvanu eest. Seal olid küll mingid eksponaadid kuid tühja tunde jättis.
Kalarestorani otsides sisestasime mingi restorani Matosinhos piirkonnas ja jäime väga rahule. Nimi oli Tito I, kuid seal tänaval oli neid söögikohti piisavalt

Soovitaksin jääda Sintrasse 2 ööks ja võtta Nazarest üks öö maha. Üks väga huvitav koht Sintra lähedal on muinasjutuloss "Monserrate Palace" koos oma aedadega http://www.sintra-portugal.com/Attractions/Palacio-Monserrate-sintra. Sinna kulub pea terve päev. Sintra kesklinnast läheb väike buss nr 435 "Villa Express 4 Palácios". Edasi-tagasi pilet maksis eelmisel aastal 2eurot ja 50 senti. Info transpordi kohta sellisel leheküljel-http://www.scotturb.com.