Madeira okt 2023 perega

Tere! Käisin perega Madeiral puhkamas. Kuna kogu reis sai ise kokku pandud, siis jagan seda kogemust. Postitus tuleb pikk. Tegin alalõigud ja andsin neile pealkirjad. Kui mõni teema Sind ei kõneta, siis jäta see vahele. Iga teema juurde lisasin oma kogemusest vähemalt ühe kasuliku näpunäite. Lõpus avan eelarve, mis võiks Sind aidata oma reisi planeerimisel

Üldandmed:

Aeg: 20.10.-28.09.2023 (9 päeva, lapse koolivaheajal)

Reisijad: 2 täiskasvanut ja 1 laps (11a)

Lend: Riia-Frankfurt-Funchal, Funchal-Lissabon-Frankfurt-Riia

Eesmärk: rannapuhkus vaheldumisi saare avastamisega

1. Lend:

Lennud broneerisin jätkulendudena läbi Lufthansa. Vedajateks olid nii Lufthansa ise, tema tütarfirma Eurwings Discover kui ka TAP Air Portugal. Pikalt ette tellides teeb Lufthansa väga mõistlikke pakkumisi. Istekoha valik ja äraantav pagas sisalduvad Economy paketi hinnas – see teeb hinnavõrdluse lihtsaks.

Riiast startisime kell 06:15. Frankfurdis jäi piisav aeg hommikusöögiks ja terminali vahetuseks. Funchalis kohal 14:40.

Tagasi start oli samuti varajane – lend väljus kell 06:00. Lissabonis jäi aega päevatripiks – sõitsime metrooga linna, sõime hommikut ja vaatasime pisut ringi.

Näpunäide: Eurowings discover pakub lennul arvestatavat meelelahutussüsteemi. Tuleb oma nutiseadmega lennuki wifi külge ühenduda. Seejärel saad nautida filme, seriaaline jne. Tahvel kaasa!

2. Ilm oktoobris:

Novembriga peaks Madeiral algama n.ö märg hooaeg. Seetõttu jälgisin enne reisi algust hoolega ilmateadet. Kaks tähelepanekut: 1) Saare erinevates osades võib olla täiesti erinev ilm. Seetõttu ei tasu otsingusse sisestada „Madeira“, vaid konkreetse koha nimi, nagu „Funchal“, „Porto Moniz“ vms.; 2) Veebilehed annavad Madeira ilma kohta totaalselt erinevaid tulemusi. Sportlikust huvist võrdlesin erinevaid lehti ka Madeiral olles. Parima tulemuse andis Portugali enda ilmaennustus. Link on siin: https://www.ipma.pt/

Näpunäide: pärastlõunal on tavaline, et mägede (s.h Funchal kõrgemad osad) kohale tekivad pilved. See EI tähenda, et hakkab vihma sadama. Küll saad ilusaid pilte teha.

3. Võõrkeeled, suhtlemine ja turistid:

Madeirat külastab väidetavalt 1,6 mln. turisti aastas. Võrdluseks, Funchalis peaks elama ligikaudu 100 tuh. elanikku. Seetõttu on mõistetav, et paljud kohalikud valdavad vähemalt baastasemel inglise keelt. Suheldud saab kenasti ja arusaadavalt.

Lisaks inglise keelele (enamasti britid), kuulsin rohkelt ka Saksa keelt. Palju tundus olevat Portugali siseturiste mandrilt. Ülejäänud osas oli keelepilt väga mitmekesine: hispaania, itaalia, prantsuse, aga ka skandinaavia. Üsna palju oli vanemaid inimesi, aga ka peresid ja seljakotireisijaid.

Näpunäide: sõna, mis reisile minnes meelde jätta: „Obrigado“ ehk aitäh!

4. Auto rentimine

See oli üks keerulisemaid otsuseid - kas rentida Madeiral auto või mitte?! Minu soovitus: mõtle enne reisi läbi, mida teha kavatsed ja kas Sind auto seejuures aitab või hoopis takistab. Näiteks Picode (mägimatk) juurde ilma auto (või transfeerita) ei saa. Samas, ma ei tahaks seda üsna pikka ja rasket matkarada ilmselt kaks korda läbida ehk siis auto juurde tagasi jalutada. Funcahlist kaugemale majutudes oleks auto siiski mõistlik valik olnud.

Minu otsus: autot EI rentinud.

Näpunäide 1: Madeiral võtab punktist A punkti B jõudmine kuni kaks korda rohkem aega kui Eestis. Seega, varu aega ja ära vaata ainult kilometraaži.

Näpunäide 2: Madeira tuntumad vaatamisväärsused olid eranditult ülerahvastatud ja parkimiskohad võetud. Kui soovid leida vaba parkimiskohta, siis mine kohale päikesetõusuks. PS! Sõiduteed on kitsad ja sageli puudub võimalus tee äärde parkida.

5. Lennujaama transfeer:

Ilma autota tuli leida viis, kuidas pere ja kohvrid hotelli toimetada. Taustauuring näitas, et lennujaama eest väljub ~30 min. järel AEROBUS , mis teeb peatused nii Funchali kesklinnas kui ka Sao Martinhos ehk siis n.ö Lido/hotellide piirkonnas. Link bussile on siin: https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html. Üksikpilet bussis maksab 5 eurot, lapsele 2,5 eurot.

Mugavuse mõttes (varajane ärkamine, pikk lend) valisime siiski transfeeri. Tegin seda läbi veebilehe https://www.madeira-airport-transfers.com/index.html. Kokkulepped (nii minnes kui tulles) toimisid. Sõit lennujaamast Lido/hotellide piirkonda võttis ~25 min. Bussiga oleks see ~50 min.

Näpunäide: Transfeeri eest kohe makstes sain 5% soodustust (Paypal makselink saadetakse e-postile). Hind soodustusega oli 22,80 EUR.

6. Ühistransport Funchalis:

Funchali piirkonnas on üksjagu ronimist. Seega on ühistranspordi kasutamine isegi hea füüsilise vormi juures mõttekas.

Lido/Hotellide piirkonda ühendavad kesklinnaga liinid 1 ja 2; osaliselt ka nr 4. Liinide infot vaata siit: http://www.horariosdofunchal.pt/mobile/?lang=en(kasuta Chrome’i).

Konkreetne väljumisaeg peatuses puudub. Kirjas on hoopis väljumine alg- ja lõpp-peatusest. Selle järgi pead ise aru saama, kas buss tuleb 10 või 30 min. pärast. PS! Pole nii keeruline, kui tundub.

Bussi pääsed esimesest uksest. Pilet (1,95 EUR) on võimalik sularahas soetada bussijuhilt. Lihtsam ja ka odavam on osa, aga GIRO kaard (0,5 EUR ja laadida sellele soovitud arv pileteid hinnaga 1,35 EUR). Seda saab teha: spetsiaalsetes müügipunktides/-atomaatides Funchal kesklinnas või ajalehekioskist. Jah, lugesite õigesti. Ajalehekioskid on jätkuvalt olemas. Need tunned (kaubanduskeskustes) ära kõige pikema järjekorra järgi.

Bussile minemiseks tõsta käsi, sest muidu võib buss mööda sõita. Väljumiseks vajuta kindlasti STOP nuppu.

Näpunäide: laadides kaardile korraga 10 piletit on ühe pileti hinnaks vaid 1,25 EUR. Pikema reisi korral kuluvad need kiiresti ära.

7. Hotell:

Majutusasutuste valik Madeiral on väga lai. Tegin selles osas põhjaliku eeltöö ja lõpuks ka (perele) sobiliku valiku. Hotelliks oli (Suite Hotel) Eden Mar, mis asub n.ö Lido/Hotellide piirkonnas ja jagab ühist territooriumi sõsarhottellidega Porto Mare ja The Residence. Eden Mar peamise plussidena tooksin välja:

  1. Väga kaunis, avar ja hooldatud territoorium
  2. Lisaks tavalistele basseinidele ka kaks soojendatud basseini
  3. Mitmekülgne ja kvaliteetne hommikusöök
  4. Kööginurk hotellitoas
  5. Õhtuti live muusika

Kööginurgaga seoses mainin, et see on olemas nii Eden Mar ja The Residence hotellitubades, aga mitte Porto Mares. Meile oli kööginurgast palju abi, sest õhtul sai näiteks puuviljasalati ja juustutaldriku valmis lõikuda ning seejärel rõdul koos veiniga merd ja päikeseloojangut vaadata. Pood (supermarket) on hotelli sissekäigust mõnekümne meetri kaugusel suunaga mäest alla mere suunas. PS! Kõikidest Eden Mar tubadest (s.h standard) peaks olema vaade aiale ja merele ning sinna paistab enamasti õhtupäike.

Näpunäide: hotelli enda lehelt broneerides säästad 10%. Sellise soodustuse annavad nii esimene külastus kui ka varane broneerimine.

8. Kohalik toit:

8.1. Poed:

Soovitus 1: puuviljalett. Lõpuks ometi päikese käes, mitte ahjus küpsenud banaanid! Draakoniviljad polnud küll odavad (alates 10 EUR/kg poes), aga see-eest maitsvad. Kui rahakott lubab, vali kollased draakoniviljad, mis on magusamad. Lisaks papaiad, maracujad jne. Ära osta Farmers Market turult, kus need kõik on liiga kallid! Parema hinna saad tänaval olevast müügiletist või poest.

Soovitus 2: küpsetatud saiad/leivad poes. Väga maitsvad ja üliodavad (0,25-0,75 EUR)

Soovitus 3: kohalik juust. Kipub olema pehmem ja maitselt mahedam kui Eestis, aga kindlasti nauditav.

8.2. Restoranid

Jätan kõigile reisijatele endale avastada. Nagu arvata võite, on neid palju. Soovitan mereande.

Näpunäide: Lapse lemmikuks olid „Brisa“ karastusjoogid, naturaalse mahla ja mulliga, mida ostsime kõigil päevadel

9. Tegevused:

9.1. Pico Ruivo

Madeira kõrgeim punkt (1862 m) on kergesti ligipääsetav ja pakub äärmiselt kauneid vaateid. Enamasti toimuvad matkad marsruudil Pico do Arieiro-Pico Ruivo- Achada do Teixeira. Distants on üle 10 km. Meil juhtus aga nii, et raja esimeses oli toimunud varing ning saime teha poole lühema distantsi ehk Achada do Teixeira-Pico Ruivo ja tagasi. Võttes arvesse, et laps (11a) oli kaasas, oli see isegi parem variant. Rada oli piisavalt lai ja turvaline ning kõrguste vahe ei olnud eriti suur. Ehk siis, kui näiteks laps kaasas võite proovidagi teha selle lühema variandi. Jääte kindlasti rahule.

Näpunäide: vaata ilmateadet. Kaunid vaated on ainult ilusa ilmaga.

9.2. Vereda da Ponta de São Lourenço

Järgmine populaarne matkarada, mille tegin läbi üksinda. Pikkus on 8 km (edasi-tagasi). Kuna matkajaid on palju, siis on kohti, kus tuleb teised läbi lasta ja vastupidi. Raja raskeim osa on lõpus, kus on küll trepp, aga halvas seisukorras. Kuna ilusaid vaateid jätkub kogu raja peale, siis on enesetunde küsimus, võtta viimane tõus või mitte. Selle saad ära otsustada kohviku juures, mis asub tee peal.

Mina sõitsin matkarajani Funchalist bussiga nr 113 (https://www.sam.pt/en/113.html). See võttis küll 1h 15 min. aega, aga pakkus seejuures võimalust avastada väiksemaid kohti ja asulaid kiirteest eemal. Pilet oli ~4 EUR. Bussi lõpp-peatus Baia D’Abra asub kohe matkaraja alguses. Tagasi samamoodi.

OLULINE! Alates 2023 tuleb raja läbimiseks tasuda 12+ isikutel 1 EUR. Seda ei saa aga teha sularahas, vaid läbi veebilehe kaudu. Juhend on raja alguses olemas. Loodud on isegi WIFI võimekus selle tegemiseks. AGA minul ja veel umbes 50 inimesel see EI toiminud. Lõpuks andis rajavaht alla ja lubas kõik läbi. Mõistlik oleks proovida ost siiski varem ära teha. Link selleks on siin: https://simplifica.madeira.gov.pt/. Trüki otsingusse „bilhe…“ ja vali siis õige matkarada.

Näpunäide: suhteliselt raja alguses näed ühte mere suunas suunduvat rada. Siit jõuad VÄGA kaunisse ujumiskohta. Pärast raja läbimist on seal enda vette kastmine tõeline õnnistus!

9.3. Monte

Väga ilus ja kaunis aed/park, mille avastamiseks varu mitu tundi. Sinna viib küll köisraudtee, aga külastajate rohkuse tõttu on selle järjekord enamasti ülipikk. Seetõttu valisin alternatiivi: ülesse läksime bussiga nr 21. Peatuse nimi oli Largo Fonte. Õige koha väljumiseks tuvastasin Google Mapsiga. Sobivad ka bussid 20 ja 22, aga need läbivad erinevat marsruuti.

Pärast Monte külastamis tulime köisraudteega. Alternatiivina on olemas ka vanad kaubakelgud, millega saab (rohke raha eest) mäest alla sõita. Aga kuna need ei vii päris alla, siis sellest loobusime.

Näpunäide: Monte on juba niivõrd kõrgel, et seal on ilm mitme kraadi võrra jahedam (ja niiskem) kui Funchalis. Seega, jakk kaasa.

9.4. Vaalade, delfiinide vaatlemine merel

Lapse soovil tegime kaasa mõnetunnise mereretke. Valikus olid katamaraanid ja kiirpaadid. Kiirpaadiga jõuab küll kiiremini ja kaugemale, kuid mugavust silmas pidades valisime katamaraani – seal on võimalik võrgu peal lebotada ja sõitu nautida. Või nii ma arvasin! Turiste võeti peale nii palju, et vaalu õnnetus näha vaevu ja üle teiste peade küünitades. Ujumispaus kestis vaevu 10 minutit. Päeva lõbusamaks momendiks oli vastulaine, mis katamaraani eesotsas olijad läbimärjaks kastis.

Seega tasuks eelnevalt täpsustada, palju soovijaid katamaraan peale võtab. Kallima hinna eest on saadaval teenus, kus max 15 inimest laeva peal.

Näpunäide: kui soovid väljasõidu merele varem broneerida/osta, siis Sa saad seda teha suvalisest turismibüroost, milliseid on linnas rohkesti. Maksad ära ja saad vastu vaucheri, mille saad hiljem Funchal sadamas pileti vastu vahetada.

9.5. Pargid

Suurima positiivse üllatuse reisil pakkusid erinevad pargid. Need on väga kenasti hooldatud. Eriliseks teeb need aga floora, mis on üle maailma sinna kokku toodud. Kõrvuti leiate kasvamast taimed erinevatest maailmajagudest. Kui on aega, siis lugege silte, mis taimede külge on kinnitatud. Näiteks Funchal kesklinnast leiate Santa Catarina pargi ja Jardim Municipal du Funchal’i, mis on mõlemad külastamist väärt.

Näpunäide: Santa Catarina pargi merepoolses küljes on korralik ja tasuta tualett. Seal kõrval leiate kividest seina, mis on päikesele ilmaga (sõna otseses mõttes) kaetud sisalikega.

10. Päevatrip Lissabonis

Tagasiteel oli meil 7-tunnine paus Lissabonis. Kasutasime seda hiliseks hommikusöögiks ja linnaga tutvumiseks. Metroopeatuse leiate kohe lennujaama I terminali eest. Hoiukapid käsipagasi jaoks leiate sealt lähedalt. Kui olete metroo sissekäigu juures, siis otsige pilguga treppi, mis viib lennujaama väljast kõrgemale tasandile. Sealsamas kõrgemal tasandil ongi hoiukapid. NB! Üle 3 tunni hoiustamisel on hind üsna krõbe – 17 EUR keskmise suurusega kapi eest.

Metroo pileti saate osta metroos olevast automaadist. Seal on ka töötaja, kes teid vajadusel juhendab. Pilet maksab mõned eurod.

Lennujaama sõidab metroo Red Line. Peatuses Alameda istuge ümber Green Line peale. Sellega jõuate kesklinna (nt peatus Rossio ja jalutage sealt mere suunas). Retke kogupikkuseks võite arvestada ~50 min.

Ostsime metroo päevapileti mõttega, et teeme ajaloolise trammiga 28 ringi Lissaboni vanalinnas – metroo päevapilet peaks kehtima ka seal. See jäigi aga tegemata, sest tramm oli ülerahvastatud. Võimalik, et sõitjaid oleks varastel tundidel vähem – me käisime aga esmalt söömas :-S

Näpunäide: Lissaboni vanalinna väikestel kõrvaltänavatel ei suuda Google Maps teid õigesti positsioneerida. Seega, ärge jääge lootma GPS-le.

11. Eelarve

2 täiskasvanut ja 1 laps (11a):

Lennupiletid 1 560 EUR

Hotell (9 ööd) 1 360 EUR

Söök ~400 EUR

Tegevused ~300 EUR

Transport ~100 EUR

Muu (kindlustus, parkimine Riias jne.) ~100 EUR

KOKKU ~3 820 EUR

ütleme nii, et eelarve on ikka jõhker. Aga kui raha pole probleem, siis miks mitte. St. sellise eelarve juures tasub alati auto võtta, hoiab ega kokku ja näeb palju rohkem.

4
5

Aitäh! Mul läheb 9h pärast lend. Meid on 5 sh laps samuti 11a. Sain mõtteid.

3
0

Hea hind Madeirale võiks olla 200-300€ piires. Pika ümbristumisega, 530€ pilet - sellega võiks igaks hetkeks piletit leida.

3
0

Tulin ka just sealt tagasi. Minu subjektiivsel hinnangul on Madeira kõige järsemate mägiteedega koht kus ma sõitnud olen.Aga kui mägedes sõita ei karda,siis soovitaks auto võtta,näeb rohkem ja saab oma plaane kiiresti muuta vastavalt ilmale. See,et ühes saare otsas sajab ja teises võib olla päev läbi ilus on täiesti õige jutt. Praegusel hooajal ei ole ka parkimisega erilist muret Funchalis peab võib-olla maksma liiga palju.

Kui Lissabonis on plaan ainult metrooga sõita,siis seal saab väravatest läbi ka pangakaardiga, ühe sisenemise hind 1,65.

0
0

Hetkel kõike läbi ei jõudnud lugeda aga millised kraadid seal enamjaolt olid? Saan aru, et ujuda veel kannatas?

0
3

Päevane temperatuur oktoobri lõpus oli 24-27 kraadi – matkamiseks ideaalne. Üheksast päevast üks oli vihmane ja tormine, mis pani lennuliikluse seisma, kuid pakkus vaatemängu mere ääres.

Merevesi võis olla ~23 kraadi. Meres ujumist takistas lainetus. Ujuda oli võimalik vaid seal, kus loodus seda soosis või olid rajatud lainemurdjad. Näiteks Doca do Cavacas mereveebasseinid (https://frentemarfunchal.pt/complexos/pocas-do-gomes-doca-do-cavacas/) olid kõrge veetaseme ja lainetuse tõttu mitmel päeval suletud ning jäid meist külastamata.

Reis oli väga pikalt ette planeeritud ja sihitud täpselt koolivaheajaks. Sellest ka sooduspakkumistega võrreldes kallimad lennupiletid. Kindluse andis, et tegemist oli jätkulendudega.

Kokku hoida oleks saanud hotelli arvelt. Samas … selle ühel päeva, mil tormi ja vihma tõttu kusagil kaugemal ei käinud, saime mööda saata hotelli palmipuude ja troopilise aiaga ümbritsetud soojendusega basseinis. Nagu arvata võite, lapsele meeldis.

Tore, et juba praegu nii palju huvi ja tagasisidet olen saanud. Mulle endale olid varasemad postitused reisi planeerides suureks abiks. Tänud!

8
0

Väike lisamärkus:

Portugali keeles on "aitäh" "obrigado", kui ise oled meesterahvas, aga "obrigada", kui oled naisterahvas (ei sõltu sellest, kas suhtluskaaslane on mees või naine, vaid oma soost).

7
0

Meenus ca 20 aasta tagune reis. Tundub et väga palju pole vahepeal muutunud. Seda täiesti neutraalse kommentaarina.

Toona võtsime paketireisi ja hotell oli linnasüdames, mis tagantjärele mõeldes meeldis. Jah, basseini jms polnud, aga elu Funchali linnasüdames kuidagi meeldis, olid nagu osa kohalikust elust, erinevalt turismikülast äärelinnas. Aga eks see maitse asi ole. Usun et uuemad ja basseinidega hotellid on mugavuse mõttes igati lahedad.

Mis veel meeldis oli et matkarajad mägedes algasid kohe Funchali kesklinna lähedal. Nii et polnud vaja ei autot ega ühistransporti. Vähemalt minnes, tagasiteel tuli siiski takso võtta (mis aga oli toona suhteliselt odav). Ja ekskursioone ostes viidi bussiga igale poole. Toit oli lihtne, hea ja kodune.

Aga vast kõige enam meeldis õhk, eriti mägedes/metsas. Nii hapnikurikast ja puhast õhku ei mäletagi kuskilt mujalt. Ja et iga meil potis kasvav taim oli seal vabas looduses ja kordades suurem. Kohalikud puuviljad olid ka head ja värsked! Need kes Lõuna-Ameerika troopilisemates osades (Brasiilias, Kolumbias) käinud, oskavad kindlasti kvaliteeti paremini kommenteerida, aga papaiad, banaanid jne olid igati head!

4
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased